09 березня 2021 року Справа № 280/8081/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О. розглянув у судовому засіданні за правилами загального позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Офісу Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15, ЄДРПОУ 00034051); Запорізької обласної прокуратури (69005 м.Запоріжжя, вул. Матросова, 29А, ЄДРПОУ 02909973) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Офісу Генерального прокурора (далі - відповідач 1), Запорізької обласної прокуратури (далі - відповідач 2), відповідно до якого позивач просить суд стягнути солідарно з відповідачів шляхом безспірного списання з їх казначейських рахунків за період з 25.09.2019 по 03.03.2020 недоплачену суму за надбавку за класний чин у розмірі - 44 566,23 гривен та стягнути солідарно з відповідачів шляхом безспірного списання з їх казначейських рахунків за період з 04.03.2020 по 31.08.2020 недоплачену суму за надбавку за класний чин у розмірі - 28 339,35 гривень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з 25.09.2019, коли набрав чинності ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» №113-ІХ усім працівникам органів прокуратури, в тому числі і прокурорам прокуратури Запорізької області (Запорізької обласної прокуратури), припинили виплачувати надбавку за класний чин. Згідно з п. 1 р. ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" якого втратили чинність, зокрема, ч. 1 ст. 49 Закону України "Про прокуратуру" та постанова Верховної Ради України від 6 листопада 1991 року "Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України". П. 3 р. ІІ Прикінцеві і перехідні положення вказаного Закону №113-ІХ до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури. За прокурорами та керівниками регіональних прокуратур прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх переведення до обласної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури. Таким чином, прямою нормою вказаного спеціального Закону №113-ІХ передбачено, що умови оплати праці прокурорів регіональних прокуратур до їх переведення до обласної прокуратури здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури. Таким чином, через помилкову позицію Генеральної прокуратури України (Офісу Генерального прокурора) прокуратурою Запорізької області з 25.09.2019 до 04.03.2020 не виконувались вимоги постанови КМУ № 505 від 31.05.2012. Заробітна плата прокурорів регіональних прокуратур виплачувалась у розмірах, визначених постановою КМУ № 505 від 31.05.2012, а не статті 81 ЗУ «Про прокуратуру». Тобто норми цієї постанови виконувались вибірково, що є недопустимо. З 25.09.2019 по 04.03.2020 не існувало жодної підстави для припинення виплати надбавки за класний чин прокурорам. Загальна сума недоплаченої мені заробітної плати у вигляді надбавки за класний чин за вказаний період становить - 44 566,23 гривень. Разом з цим, зазначає, що невиплата надбавки за класний чин через прийняття нових нормативно-правових актів прямо суперечать вимогам ст. 22 Конституції України щодо заборони звуження змісту прав та свобод людини шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних. Крім того, наказ, яким присвоїли класний чин є чинним. У зв'язку з чим просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. Додаткові пояснення щодо предмету позову надано у відповіді на відзив (вх. №20 від 04.01.2021).
Відповідач-2, Запорізька обласна прокуратура, позовні вимоги не визнав, надав до суду відзив за вх. №60041 від 10.12.2020, відповідно до якого зазначає, що Постановою Верховної Ради України від 06.11.1991 № 1795-ХІІ затверджено Положення про класні чини працівників органів прокуратури України (далі - Положення). Пунктом 11 вказаного Положення було передбачено, що працівникам органів прокуратури, які мають класні чини, виплачуються відповідні грошові надбавки до посадових окладів. Постанова Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» від 31.05.2012 № 505 зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» від 30.08.2017 № 657, визначала розмір надбавок до посадових окладів працівників органів прокуратури за класний чин. Таким чином, на підставі ст. ст. 15, 47, 49 Закону 1789-ХІІ та Положення прокурорам присвоювались класні чини та передбачалась виплата надбавки, як складової заробітної плати, за їх встановлення. Позивач в органах прокуратури працює з жовтня 2007 року, з травня 2013 року - на посадах прокурора відділу в прокуратурі Запорізької області, з 14 вересня 2020 року - на посаді прокурора другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Запорізької обласної прокуратури. Наказом Генерального прокурора України від 12.10.2015 № 623к ОСОБА_1 присвоєно класний чин «молодший радник юстиції». У зв'язку з цим йому нараховувалася відповідна надбавка за класний чин згідно з вимогами чинного законодавства. Проте, з набранням 25.09.2019 чинності Законом № 113-ІХ, п. 8 ч. 1 ст. 15, ст. 47, ч. 1 ст. 49 Закону № 1789-ХІІ та постанова Верховної Ради України від 06.11.1991 № 1795-ХІІ «Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України», втратили чинність. У зв'язку з цим працівникам прокуратури з 25.09.2019 виплати за класні чини припинено. Таким чином, доводи позивача на порушення його прав при невключенні до заробітної плати у вересні 2019 року (за 4 дні), у жовтні та листопаді 2019 року та січні-серпні 2020 року надбавки за класний чин «молодший радник юстиції» є безпідставними. У задоволенні позову просить відмовити у повному обсязі.
Відповідач-1, Офіс Генерального прокурора, позовні вимоги не визнав, надав до суду відзив за вх. №60942 від 15.12.2020, відповідно до якого зазначає, що 25.09.2019 Законом № 113-ІХ скасовано одну із складових заробітної плати прокурорів - надбавку за класний чин. Відповідно до ст. 147 Конституції України, ст. 1 Закону України від 13.07.2017 № 2136-VIII «Про Конституційний Суд України» органом конституційної юрисдикції, який вирішує питання про відповідність Конституції України законів України, є Конституційний Суд України. Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлень самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення (ч. 2 ст. 152 Конституції України). Рішення та висновки, ухвалені Конституційним Судом України, є обов'язковими, остаточними і не можуть бути оскаржені (ст. 151-2 Конституції України). Разом із тим, положення Закону №113-ІХ наразі є чинними та неконституційними у встановленому законом порядку не визнавались. Так само є чинними і положення постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505, а тому підлягають застосуванню у правовідносинах, які склалися у цій справі. Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про відсутність правових підстав для обрахування посадового окладу та заробітної плати позивача у спірному періоді у іншому розмірі, ніж це передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури». Пунктом 26 розділу II Закону № 113-ІХ зобов'язано Кабінет Міністрів України у двумісячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно правові акти у відповідність із ним. На виконання вказаної вимоги, постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 № 171 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 та виключено норми, які регулюють порядок встановлення та виплати надбавки за класний чин. Слід звернути увагу, що п. 26 розділу II Закону № 113-ІХ не передбачає відтермінування застосування п. 2 Прикінцевих і перехідних положень цього Закону, а тому виплата надбавки за класний чин підлягала припинено саме з дати набрання чинності законом № 113-ІХ, тобто з 25.09.2019. Поряд із тим, рішенням Конституційного Суду від 26.03.2020 у справі № 6-р/2020 визначено, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) окреме положення п. 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення ст. 81 Закону № 1697-УІІзі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного та місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. Проте, слід звернути увагу, на те, що № 113-ІХ, а не Бюджетний кодекс України (норма якого визнана неконституційною) передбачає оплату праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних, місцевих і військових прокуратур відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505, яка на сьогодні є чинною. За таких умов, дії Офісу Генерального прокурора щодо припинення нарахувань та виплати як складової частини заробітної плати - надбавки за класний чин є правомірними та такими, що відповідають вимогам діючого законодавства. З урахуванням викладеного просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 16.11.2020 відкрито загальне позовне провадження, призначено підготовче засідання на 10.12.2020.
Ухвалою суду від 10.12.2020 підготовче засідання відкладено на 14.01.2021.
Протокольною ухвалою суду від 14.01.2021 судове засідання відкладено на 28.01.2021.
Протокольною ухвалою суду від 28.01.2021 розгляд справи відкладено на 09.02.2021.
За клопотанням позивача та погодженням представника відповідача, ухвалою суду від 09.02.2021 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті, розгляд справи з 09.02.2021 здійснювати у письмовому провадженні.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, встановив наступне.
ОСОБА_1 в органах прокуратури працює з жовтня 2007 року, з травня 2013 року - на посадах прокурора відділу в прокуратурі Запорізької області, з 14 вересня 2020 року - на посаді прокурора другого відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Запорізької обласної прокуратури.
Наказом Генерального прокурора України від 12.10.2015 № 623к відповідно до п.3 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру», ст..ст. 4, 5 Положення про класні чини працівників органів прокуратури України ОСОБА_1 присвоєно класний чин «молодший радник юстиції».
Листом від 13.02.2020 за вих. №06-22130-17 Офіс Генерального прокурора на звернення позивача повідомив, що питання виплати прокурорам надбавки за класний чин регулювалося вимогами частини першої статті 49 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-XІІ, постановою Верховної Ради України «Про затвердження Положення про класні чини від 06.11.1991 №1795-ХІІ та постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2015 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» із внесеними змінами. У зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури» від 19.09.2019 №113-ІХ норми частини першої статті 49 Закону №1789-ХІІ та постанови №1795-ХІІ втратили чинність. При цьому згідно з пунктом 26 розділу ІІ Закону №113-ІХ Кабінет Міністрів України зобов'язано у двомісячний строк привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом. Приписами частини другої статті 81 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ надбавка за класний чин не передбачена.
Листом від 13.10.2020 за вих. №07-22130-17 Офіс Генерального прокурора на звернення позивача повідомив, що постановою Уряду від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» врегульовано розмір надбавок до посадових окладів працівників органів прокуратури за класний чин Разом з тим, з набранням чинності 25.09.2019 Законом №113 відповідно до пункту 2 розділу ІІ втратили чинність, серед іншого, постанова Верховної Ради України від 06.11.1991 №1795-ХІІ «Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України», частина перша статті 49 Закону України від 05.11.1991 №1789-ХІІ «Про прокуратуру». При цьому рішення про позбавлення прокурорів класних чинів не приймалося. У зв'язку зі змінами в законодавстві втратили чинність норма щодо оплати за класний чин.
Не погоджуючись з недоплатою суми надбавки за класний чин за період з 25.09.2019 по 03.03.2020 у розмірі - 44 566,23 гривень та за період з 04.03.2020 по 31.08.2020 у розмірі - 28 339,35 гривень, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Розглядаючи спір по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 р. №1697-VII (в редакції до внесення змін Законом від 19.09.2019 р. №113-ІХ) заробітна плата прокурора регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов'язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 49 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 р. №1789-XII (чинна до набуття чинності Законом від 19.09.2019 р. №113-ІХ) заробітна плата прокурорів складається із посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років і має забезпечувати достатні матеріальні умови для незалежного виконання службових обов'язків, а так само закріплення кваліфікованих кадрів. Надбавки за вислугу років встановлюються також іншим працівникам прокуратури (спеціалістам, службовцям, робітникам). Розміри посадових окладів, надбавок за класні чини та вислугу років затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. №505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" (в редакції станом на час звільнення позивача 14.11.2019) надано право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці: 1) установлювати: працівникам органів прокуратури посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів; надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи: - працівникам - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки (винагороди) за вислугу років; - прокурорам та слідчим органів прокуратури, а також іншим працівникам прокуратури, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про підрозділи передбачено виконання такої роботи) - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за класний чин та вислугу років.
Оскільки ОСОБА_1 . Наказом Генерального прокурора України від 12.10.2015 №623к присвоєно класний чин "молодший радник юстиції" згідно з Положенням про класні чини працівників органів прокуратури України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 06.11.1991 №1795-XII, то до складу її заробітної плати включалася також і надбавка за класний чин "старший радник юстиції", що також враховувалась при установленні надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи.
25.09.2019 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури" від 19.09.2019 №113-ІХ, згідно з п. 1 р. ІІ "Прикінцеві і перехідні положення" якого втратили чинність, зокрема, ч. 1 ст. 49 Закону України "Про прокуратуру" та постанова Верховної Ради України від 6 листопада 1991 року "Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України", тобто, положення законодавства, на підставі яких встановлювалися класні чини працівників органів прокуратури України та передбачалася відповідна надбавка як складова частина заробітної плати.
Пунктом 2 розділу ІІ вказаного Закону №113-ІХ до дня початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур їх повноваження здійснюють відповідно Генеральна прокуратура України, регіональні прокуратури, місцеві прокуратури.
Після початку роботи Офісу Генерального прокурора, обласних прокуратур, окружних прокуратур забезпечення виконання функцій прокуратури призначеними до них прокурорами здійснюється з дотриманням вимог законодавства України та особливостей, визначених Генеральним прокурором.
Наведене правове регулювання дає підстави для висновку, що з моменту втрати чинності постанови Верховної Ради України «Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України», якою встановлювалися класні чини працівникам прокуратури та регулювалася виплата доплати за класний чин, а саме з 25 вересня 2019 року нарахування та виплата заробітної плати прокурорів проводиться без врахування надбавки за класний чин.
В той же час, відповідно пункту 3 Розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №113 від 19.09.2019, за прокурорами та керівниками регіональних, місцевих і військових прокуратур, прокурорами і керівниками структурних підрозділів Генеральної прокуратури України зберігається відповідний правовий статус, який вони мали до набрання чинності цим Законом, при реалізації функцій прокуратури до дня їх звільнення або переведення до Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури, окружної прокуратури. На зазначений період оплата праці працівників Генеральної прокуратури України, регіональних прокуратур, місцевих прокуратур, військових прокуратур здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України, яка встановлює оплату праці працівників органів прокуратури.
У додатку 8 до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 за №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» (далі - Постанова №505) визначено розмір надбавок до посадових окладів працівників органів прокуратури за класні чини.
Вказана постанова була чинною на день прийняття Закону України від 19.09.2019 №113.
Додаток 8 Постанови №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» виключено на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.2020 №171 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформи органів прокуратури».
За наведеного правового регулювання, суд зазначає, що з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо першочергових заходів із реформування органів прокуратури» від 19.09.2019 №113, у прокурорів відсутнє право на отримання надбавки за класний чин як складової заробітної плати, а тому у позивача із 25.09.2019 відсутнє право на нарахування та виплату надбавки за класний чин.
Суд зазначає, що збереження виплати за класний чин у підзаконному нормативно-правовому акті не може бути застосованим, за відсутності передбаченого законом права на таку виплату, оскільки заробітна плата прокурора регулюється виключно Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами (стаття 81 Закону №1697-VII).
Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині перерахунку заробітної плати за період з 25.09.2019 із включенням до її складової надбавки за класичний чин "молодший радник юстиції" не підлягають задоволенню.
Крім того, суд звертає увагу, що Конституційним Судом України у рішенні від 25.01.2012 № 3-рп/2012 зазначено, що одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування кожному достатнього життєвого рівня.
Конституційний Суд України виходить із того, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов'язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України.
Отже, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може змінюватись державою, зокрема, через неможливість її фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Неприпустимим є також встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.
Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Доводи позивача щодо фактичного звуження (позбавлення) працівників певної категорії державних гарантій, встановлених законодавством для осіб, які перебувають у трудових відносинах з роботодавцем, суд відхиляє, з огляду на наведені висновки Конституційного Суду України.
Наведене правове регулювання дає підстави для висновку, що з моменту втрати чинності постанови Верховної Ради України «Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України», якою встановлювалися класні чини працівникам прокуратури та регулювалася виплата доплати за класний чин, а саме з 25 вересня 2019 року нарахування та виплата заробітної плати прокурорів проводиться без врахування надбавки за класний чин.
Вказана правова позиція викладена постанові Верховного Суду від 10 березня 2021 року по справі №560/4178/20 (провадження №К/9901/1725/21).
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
У відповідності до вимог статті 139 КАС розподіл судових витрат не здійснюється у зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Офісу Генерального прокурора (01011, м. Київ, вул. Різницька, 13/15, ЄДРПОУ 00034051); Запорізької обласної прокуратури (69005 м.Запоріжжя, вул. Матросова, 29А, ЄДРПОУ 02909973) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити у повному обсязі.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до частини 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 Перехідних положень КАС України рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 22.03.2021.
Суддя О.О. Артоуз