Справа № 2 - а - 570/2010
05 травня 2010 року Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
в складі: головуючого судді - Яценка В.В.
при секретарі Білик Т.П.
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лубни справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі Полтавської області про проведення перерахунку пенсії, -
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до УПФ України в Лубенському районі про визнання дій неправомірними та перерахунок пільгової пенсії.
У позові вказав, що він являється учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії та інвалідом 2 групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, із станом із 30.11.1997 року отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків згідно ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням інвалідності 2 групи, з розміром якої не погоджується, так як він не відповідає вимогам ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в зв'язку з чим звертався до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в чому йому було відмовлено.
Прохає суд визнати протиправною відмову Управління пенсійного фонду України в Лубенському районі, щодо призначення та проведення йому перерахунку пенсії.
Зобов'язати відповідача призначити та виплатити йому, як інваліду 3 групи у відповідності до ч.4. ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсію не нижчу 6 мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію передбачену ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідний рік з урахуванням виплаченого, починаючи стягнення з 01 січня 2004 року,
Зобов'язати відповідача провести перерахунок йому як інваліду 2 групи у відповідності до ч.4. ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсію не нижчу 6 мінімальних пенсій за віком, додаткову пенсію передбачену ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з розрахунку мінімальної пенсії за віком, визначеної ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідний рік з урахуванням виплаченого, починаючи стягнення з 30.11.2009 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, прохає їх задовольнити.
Представник Управління Пенсійного фонду в Лубенському районі в судове засідання не з'явився, згідно поданої заяви прохає справу слухати у його відсутність, позовні вимоги не визнає в повному обсязі.
Суд, заслухавши представника позивача, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Встановлено, що позивач, являючись ліквідатором аварії на ЧАЕС 1 категорії, маючи 2 групу інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС безстроково, отримує пенсію, з розміром якої не погоджується, так як він не відповідає вимогам ст.ст. 50, 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Позивач, вважаючи невірним нараховану йому пенсію, звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Лубенському районі про її перерахунок, на що листом відповідача від 04.02.2010 року № 14/В-02 отримав відмову.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, … соціального захисту потерпілого населення закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Статтею 49 Закону № 796-12 передбачено, що пенсії, віднесеним до категорії 1,2,3,4 постраждалих на ЧАЕС осіб встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до ч. 4 ст. 54 Закону № 796-12 в усіх випадках розмір основної пенсії для інвалідів 3 та 2 групи, щодо яких установлено зв'язок із Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчими відповідно 6 (шести) та 8 (восьми) мінімальних пенсій за віком.
Згідно ст. 50 вказаного Закону особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, інваліду 3 групи у розмірі - 50%, а 2 групи - у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком.
Згідно із чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається за правилами, передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", де зазначено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Іншого нормативно -правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Відповідно до ч. 3 ст. 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1,2,3,4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Оскільки пенсія позивачу має визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії позивачу повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком.
Суд вважає відмову відповідача у здійсненні призначення та перерахунку пенсії позивачу не законною, так як ч. 4 ст. 54, ст. 49, 50, 67 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», закони України передбачають мінімальний розмір пенсії за віком із 01.01.2004 року в розмірі 50 грн, на 2005 рік із 01 січня - 332 грн, із 01 квітня - 350 грн, … із 01 квітня 2010 року - 706 грн.
За ст. 19, ст. 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» вбачається, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком. Законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії щодо рівня життя населення, що постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами при визначенні розміру пенсій учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС застосуванню підлягають ч. 1 ст. 50, ч. 4 ст. 54 ЗУ«Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закони України «Про державний бюджет України» на відповідний рік, а не постанови Кабінету Міністрів України, які звужують обсяг встановлених законом прав. Разом з тим при розгляді даної справи суд взяв до уваги принцип верховенства права передбачений ст. 8 Конституції України.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що Позивач не відмовлявся від отримання пенсії по інвалідності за ушкоджене здоров'я по 3-й, а потім по 2-й групі згідно Чорнобильського законодавства, отримував її частку, яку держава Україна виплачувала йому в порушення Конституції та Законів України, вимога стосується компенсації шкоди втраченого здоров'я при виконанні обов'язків військової служби під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, яка не має строків позовної давності звернення до суду у відповідності до ч. 1 ст. 268 ЦК України.
Позивач при подачі позову як і відповідач звільнені від сплати судового збору, тому судовий збір слід компенсувати за рахунок держави.
Керуючись ст. 8, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 49, 50, 54, 67, 71 ЗУ “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, ЗУ “Про Державний бюджет України» на відповідний рік, ст.ст. 10,11,60,88, 212-215 ЦПК України, суд,-
Визнати дії Управління пенсійного фонду України в Лубенському районі , Полтавської області у відмові призначення та проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 протиправними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Лубенському районі, Полтавської області призначити та виплатити ОСОБА_2, як інваліду 3 групи пенсію у відповідності до ч.4. ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не нижчу 6 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, з розрахунку пенсії з урахуванням ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідний рік з урахуванням виплаченого, починаючи стягнення з 01 січня 2004 року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Лубенському районі, Полтавської області призначити та виплатити ОСОБА_2, як інваліду 2 групи пенсію у відповідності до ч.4. ст. 54 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», не нижчу 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію відповідно до ч. 1 ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, з розрахунку пенсії з урахуванням ч. 1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ЗУ «Про державний бюджет України» на відповідний рік з урахуванням виплаченого, починаючи стягнення з 30 листопада 2009 року.
Судові витрати щодо сплати судового збору компенсувати за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня оголошення рішення суду.
Суддя Лубенського міськрайонного суду В.В. Яценко