23 березня 2021 року справа №200/8704/20-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
Сіваченка І.В.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 р. у справі №200/8704/20-а (головуючий І інстанції Смагар С.В., повний текст складено 30.10.2020р. в м.Слов'янськ Донецької області) за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (надалі - відповідач, Управління), в якому просила визнання дії відповідача щодо відмови у призначенні та виплаті заборгованості з 1 травня 2014 року по 3 березня 2020 року державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника ОСОБА_2 , який є батьком ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_7 незаконними та зобов'язати відповідача призначити та виплатити заборгованість з 1 травня 2014 року по 3 березня 2020 року державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника ОСОБА_2 , який є батьком ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_7 (а.с. 1-2).
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що до квітня 2014 року позивач перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Жданівської міської ради, як отримувач соціальної державної допомоги у зв'язку із втратою годувальника, так як ІНФОРМАЦІЯ_8 помер ОСОБА_2 , який є батьком дітей. З травня 2014 року виплата вищезазначеної соціальної державної допомоги була припинена у зв'язку з бойовими діями. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07.08.2020р. по справі №200/4866/20 позов про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено, яким зобов'язано Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради призначити ти виплатити позивачу державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника за заявою від 4 березня 2020 року. В усній формі представники відповідача повідомили, що вищезазначене рішення суду протягом декількох місяців буде виконане, але виплата заборгованості з 1 травня 2014 року по 3 березня 2020 року не буде проведена. Вважає дії відповідача щодо відмови у виплаті вищезазначеної заборгованості незаконними.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 року у задоволенні позову відмовлено (а.с. 27-29).
Не погодившись з судовим рішенням, позивач звернулась з апеляційною скаргою, просила скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що до 01 травня 2014 року вона отримувала соціальну допомогу як мати одиначка, у зв'язку із втратою годувальника, тобто зверталась раніше за отриманням соціальної допомоги. Вважає, що суд повинен був частково задовольнити позовні вимоги та зобов'язати відповідача виплатити заборгованість з вищезазначеної соціальної допомоги з 05 березня 2017 року по 04 березня 2020 року, так як з поважних причин позивач не мала можливості звернутися до відповідача з відповідною заявою (а.с. 36).
Всі особи, які беруть участь у справі, до апеляційного суду не прибули, були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання. Згідно з пунктом 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до вимог ч. 1 та ч. 2 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, встановила наступне.
Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_9 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 3-4).
Згідно з довідкою від 04 березня 2020 року № 1425-5000275266 ОСОБА_1 є особою яка має статус внутрішньо переміщеною особи (а.с. 5).
Відповідно до свідоцтва про народження у позивача є діти: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_7 . Батьком дітей є ОСОБА_2 (а.с. 6-10).
Відповідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_8 помер (а.с. 5зв.).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2020 року по справі № 200/4866/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено, скасовано рішення Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 17 березня 2020 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника ОСОБА_2 , який є батьком ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_9 04 квітня 2011 року, зобов'язано Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника ОСОБА_2 , який є батьком ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_10 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_11 , ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_6 , ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_12 , за заявою від 4 березня 2020 року. 7 вересня 2020 року дане рішення набрало законної сили (а.с. 16-18).
Спірним питанням даної справи є виплата заборгованості державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника за період з 01 травня 2014 року по 03 березня 2020 року.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Правові засади надання державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, а також надання державної соціальної допомоги на догляд визначаються Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» від 18.05.2004 №1727-ІV.
Законом України від 07.02.2017 №1836-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання допомоги дітям померлого годувальника» (далі - Закон №1836-VІІІ) внесено зміни до Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» в частині доповнення до переліку осіб, які мають право на отримання державної соціальної допомоги, такої категорії осіб, як діти померлого годувальника. Закон №1836-VІІІ набрав чинності 05.03.2017.
Крім того, Прикінцевими положеннями Закону №1836-VІІІ зобов'язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.
Так, Постановою КМ України від 18.08.2017 №611 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 №261» внесено зміни до Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 №261 (далі - Порядок №261), які набули чинності з 31.08.2017.
Відповідно до п. 11 Порядку №261, соціальна допомога призначається з дня звернення за допомогою. Соціальна допомога дитині померлого годувальника призначається з дати, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення за соціальною допомогою надійшло не пізніше ніж через 12 місяців з дня смерті годувальника. Днем звернення за призначенням соціальної допомоги вважається день прийняття органом соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.
Отже, соціальна допомога дитині померлого годувальника призначається з дня звернення за допомогою, а днем звернення за призначенням соціальної допомоги вважається день прийняття органом соціального захисту населення заяви з усіма необхідними документами.
Водночас, п. 2 Постанови КМ України від 18.08.2017 №611 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2005 №261» визначено, що особі, яка протягом трьох місяців з дня набрання чинності цією постановою звернулася за призначенням державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника, допомога призначається з дня набрання чинності Законом України від 07.02.2017 №1836-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо надання допомоги дітям померлого годувальника», але не раніше дня, що настає за днем смерті годувальника.
Таким чином, наведена норма передбачала, що якщо особа звернеться за призначенням державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника до 30.11.2017р. їй зазначена допомога призначалася не з дня звернення із заявою, а з дня набрання чинності Законом №1836-VIII, тобто з 05.03.2017р..
Як встановлено рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 серпня 2020 року по справі № 200/4866/20-а, позивач 04 березня 2020 року звернувся до відповідача із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги, державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника.
Водночас, суд критично оцінює доводи позивачки про те, що до 01 травня 2014 року вона перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Жданівської міської ради та отримувала соціальну допомогу як мати одиначка, у зв'язку із втратою годувальника, оскільки предметом розгляду справи є державна соціальна допомога дитині померлого годувальника.
Крім того, як зазначено вище, перелік осіб, які мають право на отримання державної соціальної допомоги доповнено такою категорією осіб, як діти померлого годувальника Законом №1836-VІІІ, який набрав чинності з 05.03.2017р..
Отже, до 05.03.2017р. такий вид державної соціальної допомоги законом передбачений не був.
Щодо доводу апелянта, що суд повинен був частково задовольнити позовні вимоги та зобов'язати відповідача виплатити заборгованість з вищезазначеної соціальної допомоги з 05 березня 2017 року по 04 березня 2020 року, так як з поважних причин позивач не мала можливості звернутися до відповідача з відповідною заявою, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз. 4 п. 2.1 глави 2 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006р. №345 (далі - Інструкція №345) прийняття документів включає: перевірку правильності заповнення заяви та, у разі потреби, надання допомоги в її заповненні; перевірку правильності оформлення та повноти документів, що підтверджують право заявника на відповідні види допомоги; видачу заявникові повідомлення (відривного талона) про прийняття заяви та документів.
Абзацом 2 п. 2.2 глави 2 Інструкції №345 встановлено, що форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015р. №441, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28.04.2015р. за №475/26920.
Докази про те, що позивач до 04 березня 2020 року зверталась до Управління саме із заявою про призначення державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника, форма якої затверджена Наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015р. №441, в матеріалах справи відсутні.
Водночас, суд звертає увагу, що ні Законом України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» (із внесеними змінами), ні Постановами КМ України від 02.04.2005р. №261 та від 18.08.2017р. №611 не передбачено обов'язку Управління самостійно призначати і виплачувати особі державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, а лише за заявою особи встановленої форми.
Також позивачкою не надано суду будь-яких доказів того, що у спірний період вона перебувала на обліку в Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до положень ч.1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 р. у справі № 200/8704/20-а - залишити без задоволення.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 жовтня 2020 р. у справі №200/8704/20-а - залишити без змін.
Повне судове рішення складено та підписано 23 березня 2021 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 23 березня 2021 року та підлягає касаційному оскарженню крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Т.Г. Гаврищук
Судді А.В. Гайдар
І.Д. Компанієць