«29» березня 2010 року Справа № 2-а-6845/09/1570
У залі судових засідань №8
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Харченко Ю.В.
При секретарі Гречаному В.С.
За участю представників сторін:
Представника позивача: Санжарук Т.О. - за довіреністю №1 від 11.01.2010р.
Представника відповідача Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації: не з'явився, незважаючи на те що, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надіслав до суду клопотання (вхід.№39088 від 15.09.2009р.) за підписом начальника Відділу Сільницької Л.С. з проханням розглядати справу за відсутності представника Відділу.
Представника відповідача Шершенецької сільської ради: не з'явився, незважаючи на те що, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Надіслав до суду клопотання (вхід.№5013 від 19.02.2010р.) за підписом сільського голови Продана О.М. з проханням розглядати справу за відсутності представника Сільської ради.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Контрольно-ревізійного управління в Одеській області до Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації, Шершенецької сільської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Одеській області, в якому позивач, з урахуванням уточнень (вхід.№9062 від 26.03.2010р.) просить суд зобов'язати Відділ освіти Кодимської районної державної адміністрації вчинити певні дії, а саме: виконати п. 9 вимог Контрольно-ревізійного управління в Одеській області від 23.07.2008р. № 390-31/389, в частині забезпечення відшкодування незаконно оплачених грошових коштів в сумі 1 038,74грн. з Шершенецької сільської ради за постачання води.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в ході проведення ревізії були встановлені порушення фінансової дисциплини, що призвели до витрат бюджетних коштів, а саме необгрунтоване встановлення тарифів на оплату комунальних послуг, внаслідок чого Відділом освіти незаконно оплачені за водопостачання грошові кошти в сумі 1038,74грн.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 25.03.2009р. було відкрито провадження у справі та запропоновано відповідачу у строк до 02.04.2009р. подати до суду письмові заперечення на позов та докази, які спростовують заявлені позовні вимоги.
Ухвалою суду від 03.04.2009р. було закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 25.05.2009р.
Відповідач - Відділ освіти Кодимської районної державної адміністрації проти позову не заперечує, про що зазначив, зокрема, у клопотанні (вхід.№39088 від 15.09.2009р.) про розгляд справи за відсутності представника Відділу освіти Кодимської РДА.
Відповідач - Шершенецька сільська рада заперечення на позов не надала, у зв'язку з чим справу розглянуто на підставі наявних у ній доказів, відповідно до ч.6 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.
Як встановлено судом та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, 21.07.2008р. відповідно до пункту 1.1.2.1 Плану контрольно - ревізійної роботи на II квартал 2008 року на підставі направлень від 14.05.2008 року №№ 19, 20, 21 ревізійною групою у складі начальника КРВ в Кодимському районі Гладенького Г.М., провідного контролера - ревізора КРВ в Кодимському районі Іванес Л.П., старшого контролера - ревізора цього відділу Митник В.В. була проведена планова ревізія фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації, комунальної форми власності, підпорядкованого Кодимській районній державній адміністрації, Управлінню освіти і наукової діяльності Одеської облдержадміністрації за період із 01 січня 2006 року по 01 квітня 2008 року.
За наслідками вказаної перевірки був складений акт №390-16/15 від 21.07.2008р. «Ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації за період з 01.01.2006р. по 01.04.2008р.».
Як вбачається з наявного у справі акта «Ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації за період з 01.01.2006р. по 01.04.2008р» №390-16/15 від 21.07.2008р., в ході якої були досліджені такі документи як дані аналітичного та синтетичного обліку по м/о № 2 "Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду в органах Державного казначейства України", № З "Накопичувальна відомість руху грошових коштів спеціального фонду в органах Державного казначейства України", № 6 „Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими кредиторами", № 13 „Накопичувальна відомість руху матеріалів", оборотних відомостей та первинних документів до них, книга „Журнал-Головна" за 2006-2008 роки, кошториси доходів та видатків установи, звітні дані, ревізією встановлено, зокрема, те, що взаєморозрахунки по платі за водокористування Кодимський районний відділ освіти здійснює на підставі договорів № 1 від 02.03.2006 року та №1 від 03.01.2007 року "Про постачання з сільської мережі води с.Шершенці Кодимського району". Договорами визначено, що сільська рада в особі голови Продана О.М. відпускає воду з сільської мережі по тарифу 5,60 грн. за 1 куб. м.
Так, за ревізуємий період Відділом освіти на підставі рахунків, виставлених Шершенецькою сільською радою за водопостачання, Шершенецькою ЗОШ сплачено - 1321,2 грн., в тому числі за 2006-2007 роки - 1045,05 грн. та 1 квартал 2008 року в сумі 276,15 грн.
Зустрічною звіркою з питань договірних відносин між Шершенецькою сільською радою та районним відділом освіти Кодимської РДА, проведеною начальником КРУ в Кодимському районі Гладеньким Г.М. на підставі направлення від 23 травня 2008 року №26, встановлено, що грошові кошти по платі за централізоване водопостачання надходять на рахунок 3542035001902, відкритий на ім'я Шершенецької сільської ради в УДК в Одеській області МФО 828011, тоді як тарифи за період 2006-2007роки Сільською радою не затверджувалися, а Головою села Проданом О.М. пояснено, що рахунки для оплати за воду відділу освіти виставлялися на підставі фактичних витрат.
Як вбачається з наявної у справі Довідки КРВ в Кодимському районі від 24.05.2008р. №390-16/13 «Про результати зустрічної звірки, проведеної в Шершенецькій сільській раді з питання договірних відносин між Шершенецькою сільською радою та відділом освіти Кодимської райдержадміністрації за період з 01.01.2006р. по 01.04.2008р.», тарифи на воду у 2008 році були затверджені рішенням сесії Шершенецької сільської ради від 23.01.2008р. №52, відповідно до якого вартість 1 тони води складає 3грн.. Вказаним рішенням затверджений також і перелік показників, з яких складається вартість. При цьому, затверджена вартість води відповідним розрахунком не підтверджена.
Також, як з»ясовано судом та вбачається з акта «Ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації за період з 01.01.2006р. по 01.04.2008р» №390-16/15 від 21.07.2008р., за період 2006-2007р.р. та І квартал 2008 року Відділом освіти на рахунок Шершенецької сільської ради були перераховані грошові кошти в сумі 1038,74 грн. без економічного обгрунтування витрат з боку сільської ради в порушення Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006 р. № 959. Сума безпідставно сплачених грошових коштів Відділом освіти Кодимської районної державної адміністрації підтверджується також наявним у справі Розрахунком зайво сплачених грошових коштів за користування водою за період 2006-2007р.р. та 1 квартал 2008р. Відповідно до зазначеного Розрахунку всього підтверджені витрати складають 282,46грн., з яких 189,84грн. - за електроенергію, 53грн. - пропорційно на закупівлю погружного насоса, 39,62грн. - пропорційно на сплату збору за геологорозвідувальні роботи. Всього Відділом освіти зайво сплачено за водокористування Шершенецькій сільраді грошові кошти в сумі 1038,74грн.
Відповідно до п.28 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2006р. №959, розрахунок тарифу включає визначення розміру економічно обґрунтованих планованих витрат підприємства на одиницю калькулювання собівартості послуги централізованого водопостачання чи водовідведення з урахуванням потреби в кожному ресурсі у натуральному виразі.
У зв»язку з чим на підставі акта ревізії №390-16/15 від 21.07.2008р. Контрольно-ревізійним Управлінням в Одеській області 23.07.2008р. відповідачу - Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації були пред»явлені вимоги №390-31/389, в яких, серед іншого, вимагається забезпечити відшкодування незаконно оплачених грошових коштів в сумі 1038,74грн. Шершенецькій сільській раді за постачання води (п.9 вимоги).
Проте, відповідних належних доказів в підтвердження виконання Відділом освіти Кодимської районної державної адміністрації п.9 вимоги КРУ №390-31/389 від 23.07.2008р. в частині забезпечення відшкодування Шершенецькою сільською радою зайво сплачених на її користь Відділом освіти грошових коштів в сумі 1038,74грн., суду не надано, що відповідно свідчить про правомірність та ґрунтовність уточнених позовних вимог Контрольно-ревізійного управління в Одеській області.
Пунктом 1.1. Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, затвердженого наказом Головного контрольно-ревізійного управління України від 09.01.2001 року № 111, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.01.2001 року за № 37/5228, КРУ в Одеській області є органом виконавчої влади, тому відповідно до п.7 ч.1 ст.3 КАС України КРУ в Одеській області - суб'єкт владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року №2939-ХІІ (із змінами та доповненнями) головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.
Згідно з вимогами п.7 ст.10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" органам державної контрольно-ревізійної служби надано право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», законні вимоги службових осіб державної контрольно - ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» зазначено, що органи державної контрольно-ревізійної служби мають право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення, виявлених ревізією, порушень з питань збереження і використання активів, вимоги щодо усунення порушень.
Частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.
Згідно зі ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відтак, беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що уточнені позовні вимоги Контрольно-ревізійного управління в Одеській області до Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації, Шершенецької сільської ради про зобов»язання Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації виконати п.9 вимоги КРУ №390-31/389 від 23.07.2008р. в частині забезпечення відшкодування з Шершенецької сільської ради зайво сплачених на її користь Відділом освіти грошових коштів за водопостачання в сумі 1038,74грн., правомірні, обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню повністю.
Керуючись п.6 ст.71, ч.3 ст.122, ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Контрольно-ревізійного управління в Одеській області до Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації, Шершенецької сільської ради про зобов'язання Відділу освіти Кодимської районної державної адміністрації виконати п.9 вимог Контрольно-ревізійного управління в Одеській області від 23.07.2008р. №390-31/389, в частині забезпечення відшкодування незаконно оплачених грошових коштів за постачання води в сумі 1038,74грн. з Шершенецької сільської ради, задовольнити в повному обсязі.
2. Зобов»язати Відділ освіти Кодимської районної державної адміністрації виконати п. 9 вимог Контрольно-ревізійного управління в Одеській області від 23.07.2008р. № 390-31/389, в частині забезпечення відшкодування незаконно оплачених грошових коштів за постачання води в сумі 1038 (одна тисяча тридцять вісім) грн. 74коп. з Шершенецької сільської ради.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано «02» квітня 2010р.
Суддя Харченко Ю.В.