Справа № 2а-2480/10/1570
про відмову в відкритті провадження
05 березня 2010 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши адміністративний позов Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси до Громадської організації «Центр молодіжних ініціатив А5» про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси до Громадської організації «Центр молодіжних ініціатив А5» про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи з положень статей 1 та 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції належать до системи органів державної податкової служби та є органами державної влади. Відповідно до п. 17 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, звертаючись до суду з позовом про припинення юридичної особи - Громадської організації «Центр молодіжних ініціатив А5», ДПІ фактичною підставою для звернення з таким позовом зазначила неподання вказаною організацією податкової звітності до органу державної податкової служби та відповідно, як на правову підставу своїх вимог послалась на частину 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та на ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», а саме на таку з передбачених цією правовою нормою підставу постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, як неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. Проте ч.2 статті 3 ГК України встановлює, що підприємництвом є господарська діяльність, що здійснюється з метою отримання прибутку. Також ч.2 ст. 3 ГК України встановлює, що господарська діяльність може здійснюватися і без мети одержання прибутку. Некомерційна господарська діяльність, тобто суб'єкти, що здійснюють таку діяльність не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Разом з тим, як вбачається з наявної в матеріалах справи копії довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за №4277, організаційно-правова форма відповідача є - громадська організація. Згідно зі ст. 3 Закону України «Про об'єднання громадян», громадською організацією - є об'єднання громадян для задоволення та захисту своїх законних соціальних, економічних, творчих, вікових, національно-культурних, спортивних та інших спільних інтересів. Відповідно до ст. 1 цього Закону основною метою громадської організації не повинно бути одержання прибутку.
Згідно зі ст.19 Закону України «Про об'єднання громадян», припинення діяльності об'єднання громадян може бути проведено шляхом його реорганізації або ліквідації (саморозпуску, примусового розпуску). Ліквідація об'єднання громадян здійснюється на підставі статуту або рішення суду.
Згідно зі ст.32 Закону України «Про об'єднання громадян», за поданням легалізуючого органу або прокурора рішенням суду об'єднання громадян примусово розпускається (ліквідується) у випадках: вчинення дій, передбачених статтею 4 цього Закону; систематичного або грубого порушення вимог статті 22 цього Закону; продовження протиправної діяльності після накладення стягнень, передбачених цим Законом.
Отже, з викладеного вбачається, що припинення діяльності громадських організацій регулюється приписами спеціального законодавства України, яким у даному випадку є Закон України «Про об'єднання громадян». Наведене свідчить про відсутність в чинному законодавстві матеріально-правової підстави для звернення податкової інспекції до суду з вимогою про припинення громадської організації, яка не є в установленому законом порядку суб'єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи, зокрема відповідача.
Таким чином, з урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що чинним законодавством України не передбачено повноваження податкового органу на звернення до суду з позовом про припинення юридичної особи - Громадської організації на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Білгород-Дністровської об'єднаної державної податкової інспекції Одеської області до Громадської організації «Центр молодіжних ініціатив А5» про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством.
Керуючись ст.ст. 17, 109, 160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовною заявою Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси до Громадської організації «Центр молодіжних ініціатив А5» про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством.
Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня отримання позивачами ухвали, а також подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.М.Тарасишина