Справа № 2-а-1917/10/1570
про відмову у відкритті провадження
23 лютого 2010 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до прокуратури Київського району м. Одеси про визнання відсутності підстав на представництво у суді інтересів держави в особі Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський», визнанні дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до прокуратури Київського району м. Одеси про визнання відсутності підстав на представництво у суді інтересів держави в особі Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський», визнанні дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії .
Як вбачається з позовної заяви, позивач просить визнати відсутність у прокурора Київського району м. Одеси законних підстав на представництво у суді інтересів держави в особі Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський», визнати дії прокуратури Київського району м. Одеси по зверненню з позовом до суду в інтересах держави в особі Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський» до ОСОБА_1 протиправними, зобов'язати прокуратуру Київського району м. Одеси відкликати з Київського районного суду м. Одеси заяву про стягнення з ОСОБА_1 грошових коштів на користь Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський», постановити окрему ухвалу щодо протиправних дій прокуратури Київського району м. Одеси та направити її прокурору Одеської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України, справу адміністративної юрисдикції визначено як публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
В розумінні ст. 17 КАС України, справою адміністративної юрисдикції може бути спір, який виник між кількома суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а цей суб'єкт відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. Єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним владних управлінських функцій і при цьому ці функції повинні здійснюватись ним саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Як вбачається з матеріалів справи, прокуратурою Київського району м. Одеси до Київського районного суду м. Одеси було подано позовну заяву в інтересах держави в особі Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський» до ОСОБА_1 про стягнення боргу. Суддя Київського районного суду 23 вересня 2009 року відкрив провадження за даним позовом та призначив проведення судового засідання.
Позивач оскаржує дії прокуратури Київського району м. Одеси щодо відсутності законних підстав на представництво у суді інтересів держави в особі Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський».
Частиною ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Спірні правовідносини виникли в процесі розгляду справи в порядку цивільного судочинства. В заявленому спорі прокурор - прокуратура Київського району м. Одеси не є суб'єктом владних повноважень, а є учасником судового процесу у справі № 2-6034 2009, що розглядається Київським районним судом м. Одеси в порядку Цивільно-процесуального судочинства.
Таким чином, дана справа не є публічно-правовим спором і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративна справа), яке наведене у п.1 ч.1 ст.3 КАСУ, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку відповідача. Компетенція адміністративних судів, встановлена ст. 17 КАСУ, на цей спір не поширюється.
Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 до прокуратури Київського району м. Одеси про визнання відсутності підстав на представництво у суді інтересів держави в особі Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський», визнанні дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки ці правовідносини врегульовані цивільно-процесуальним законодавством України.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до прокуратури Київського району м. Одеси про визнання відсутності підстав на представництво у суді інтересів держави в особі Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський», визнанні дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки ці правовідносини врегульовані цивільно-процесуальним законодавством України (ця справа належить до компетенції місцевих загальних судів у порядку ЦПК України), суд вважає у відкритті провадження у порядку адміністративного судочинства позивачу відмовити та повернути позов з усіма доданими до нього матеріалами відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, у зв'язку з тим, що для даних правовідносин законом встановлений інший порядок судового провадження.
Керуючись ст. 109, 158-160, 165 КАС України, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до прокуратури Київського району м. Одеси про визнання відсутності підстав на представництво у суді інтересів держави в особі Комунального підприємства «Житлово-комунальний сервіс «Вузівський», визнанні дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, позов повернути позивачу.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали, а також подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження .
Суддя О.М.Тарасишина