Ухвала від 18.02.2010 по справі 2а-1061/10/1570

Справа № 2а-1061/10/1570

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження

05 лютого 2010 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши адміністративний позов Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до Роздільнянської районної організації соціально-економічної партії «Союз Чорнобиль Україна» про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до Роздільнянської районної організації соціально-економічної партії «Союз Чорнобиль Україна» про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Згідно з пунктом 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Виходячи із положень статей 1 та 4 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції належать до системи органів державної податкової служби та є органами державної влади. Відповідно до п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

При цьому з прикінцевих положень розділу VII цього ж Закону випливає, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, тобто до 1 липня 2004 року, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Як вбачається з матеріалів адміністративного позову, звертаючись до суду з позовом про припинення юридичної особи Роздільнянської районної організації соціально-економічної партії «Союз Чорнобиль Україна», ДПІ фактичною підставою для звернення з таким позовом зазначила неподання вказаною організацією податкової звітності до органу державної податкової служби та відповідно як на правову підставу своїх вимог послалась на частину 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» та на ст.9 Закону України «Про систему оподаткування», а саме на таку з передбачених цією правовою нормою підставу постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, як неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону. Проте ч.2 статті 3 ГК України встановлює, що підприємництво є господарська діяльність, що здійснюється з метою отримання прибутку. Також ч.2 ст. 3 ГК України встановлює, що господарська діяльність може здійснюватися без мети отримання прибутку, та діяльність є некомерційною господарською діяльністю, тобто суб'єкти, що здійснюють таку діяльність не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Згідно з ст. 2 Закону України «Про політичні партії», політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах. Відповідно до ч. 2 ст. 14 цього Закону та підпункту 7.11.1 п. 7.11. ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» політичні партії є неприбутковими організаціями.

Відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про об'єднання громадян» політичні партії, створювані ними установи і організації не мають права засновувати підприємства, крім засобів масової інформації, та займатись господарською та іншою комерційною діяльністю, за винятком продажу суспільно-політичної літератури, інших пропагандистсько-агітаційних матеріалів, виробів із власною символікою, проведення фестивалів, свят, виставок, лекцій, інших суспільно-політичних заходів.

Таким чином, проаналізувавши положення діючого законодавства, можна дідти висновку, що політичні партії хоча і можуть здійснювати деякі види господарської діяльності, вони, з огляду на свою неприбутковість та мету утворення, в жодному випадку не є суб'єктами підприємницької діяльності.

Як вже встановлено вище, податкові органи мають право звертатися до суду з позовами про скасування реєстрації саме суб'єкта підприємницької діяльності, проте законодавством не передбачено повноважень податкових органів звертатися з такими позовами у відношенні інших юридичних осіб, в тому числі об'єднань громадян - політичних партій.

Крім того, необхідно зазначити, що особливості створення, функціонування та припинення діяльності політичних партій регулюються спеціальним законодавством України, яким у даному випадку є - Закон України «Про об'єднання громадян» та Закон України «Про політичні партії в Україні».

Відповідно до змісту ст. 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.

Органи, що здійснюють реєстрацію політичних партій та їх обласних, міських, районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, ведуть відповідні реєстри. Форму реєстрів затверджує Міністерство юстиції України. Міністерство юстиції України, його відповідні органи після реєстрації видають політичній партії, обласній, міській, районній організації партії або іншим структурним утворенням, передбаченим статутом партії, реєстраційне свідоцтво встановленого Кабінетом Міністрів України зразка. Цією ж статтею передбачено, що після реєстрації політична партія набуває статусу юридичної особи.

Нормою ст. 23 вказаного Закону регламентовано випадки припинення діяльності політичної партії, а саме політичні партії припиняють свою діяльність шляхом: реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.

Крім того, ч. 1 ст. 18. Закону України «Про політичні партії в Україні» передбачено, що державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії здійснює Міністерство юстиції України.

На підставі викладеного, суддя дійшов висновку, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про припинення юридичної особи політичної партії на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

При таких обставинах, компетенція адміністративних судів установлена статтею 17 КАС України на цей спір не поширюється.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 109 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку про необхідність відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до Роздільнянської районної організації соціально-економічної партії «Союз Чорнобиль Україна» про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством.

Керуючись ст.ст. 17, 109, 160,165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Роздільнянської міжрайонної державної податкової інспекції Одеської області до Роздільнянської районної організації соціально-економічної партії «Союз Чорнобиль Україна» про припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу разом із позовною заявою та доданими до неї матеріалами.

Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня отримання позивачами ухвали, а також подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя О.М.Тарасишина

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс (048)785-24-87

__________ 2а-1061/10/1570

Роздільнянська міжрайонна державна

податкова інспекція

67400, Одеська обл., м. Роздільна,

вул. Леніна, 37

Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі до відома.

Додаток: копія ухвали на 3-х аркушах, адміністративний позов з додатками на 17 арк.

Суддя Одеського окружного

адміністративного суду О.М. Тарасишина

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

65062, Україна, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14, тел./факс (048)785-24-87

__________ 2а-1061/10/1570

Роздільнянська міжрайонна державна

податкова інспекція

67400, Одеська обл., м. Роздільна,

вул. Леніна, 37

Одеський окружний адміністративний суд надсилає копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі до відома.

Додаток: копія ухвали на 3-х аркушах, адміністративний позов з додатками на 17 арк.

Суддя Одеського окружного

адміністративного суду О.М. Тарасишина