Справа № 6-31/10
м. Одеса 02.04.10 року
Суворовський районний суд м. Одеси в складі:
головуючого судді - Гусева О.Г.,
при секретарі судового засідання - Селімової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання Другого Суворовського відділу Державної Виконавчої Служби Одеського міського Управління юстиції про заборону виїзду за кордон,
Заявник звернувся до суду з поданням в якому просить заборонити ОСОБА_1 виїзд за кордон з вилученням паспортного документу.
Свої вимоги заявник обґрунтував тим, що на виконанні Другого Суворовського відділу ДВС Одеського МУЮ знаходиться виконавчий лист виданий Малиновським районним судом м. Одеси про стягнення з відповідача аліментів на користь ОСОБА_2.
Рішення суду не виконано, стягувачем подано заяву стосовно обмеження боржнику права виїзду за межі України.
Заявник посилаючись на ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 6 Закону України «Про порядок виїзду з України громадян України» просить подання задовольнити.
В судовому засіданні встановлено слідуючи обставини та відповідні ним правовідносини -
11 грудня 2007 року Малиновським районним судом м. Одеси видано виконавчий лист № 2-7119/07 щодо стягнення з ОСОБА_1 аліментів на користь ОСОБА_3
На виконання рішення суду Другим Суворовським відділом ДВС Одеського МУЮ відкрито виконавче провадження.
Залишок основного боргу складає - 12706 гривень 00 коп.
За встановленими обставинами суд вважає, що подання задоволенню не підлягає з наступних підстав -
Представник Другого Суворовського відділу ДВС Одеського МУЮ не надав до суду доказів того, що боржник має намір виїхати за межи України.
У відповідності до ст. 10 ЦПК України обов'язок доказати ті обставини на які посилається заявник, лежить на ньому.
Крім того ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» надає право державному виконавецю при здійсненні виконавчого провадження:
одержувати необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки, іншу інформацію;
проводити перевірку виконання рішень юридичними особами всіх форм власності, а також громадянами, які провадять підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності, що є боржниками за виконавчими документами;
здійснювати перевірку виконання юридичними особами рішень стосовно працюючих у них боржників;
безперешкодно входити до приміщень і сховищ, що належать боржникам або зайняті ними, проводити огляд зазначених приміщень і сховищ, при необхідності примусово відкривати їх в установленому порядку, опечатувати ці приміщення і сховища;
накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в порядку, встановленому законодавством;
на виконання рішення суду про стягнення коштів або накладення арешту в порядку, встановленому цим Законом накладати арешт на грошові кошти та інші цінності боржника, в тому числі на кошти, які знаходяться на рахунках та вкладах в установах банків, інших кредитних установах, на рахунки в цінних паперах,
використовувати за згодою власника приміщення, в тому числі, що є в комунальній власності, для тимчасового зберігання вилученого майна, а також транспорт стягувача або боржника для перевезення майна;
звертатися до органу, який видав виконавчий документ, за роз'ясненням рішення з заявою про видачу дубліката виконавчого документа, порушувати клопотання про встановлення чи зміни порядку і способу виконання, відстрочку та розстрочку виконання рішення;
звертатися до суду з поданням про розшук боржника - фізичної особи або дитини чи про постановлення вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної особи або іншої особи, у якої знаходиться майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, або дитина,
викликати громадян та посадових осіб з приводу виконавчих документів, що знаходяться у виконавчому провадженні, а у разі неявки боржника без поважних причин виносити постанову про його привід через органи внутрішніх справ,
залучати до проведення виконавчих дій понятих, працівників органів внутрішніх справ, інших осіб у встановленому порядку, а також експертів, спеціалістів, а для оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання;
накладати стягнення у вигляді штрафу на громадян і посадових осіб у випадках, передбачених законом;
застосовувати під час проведення виконавчих дій відеозапис, фото- і кінозйомки;
при виконанні судових рішень безперешкодно входити на земельні ділянки, в жилі та інші приміщення боржників - фізичних осіб, проводити в цих приміщеннях огляд, за необхідності примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників органів внутрішніх справ, опечатувати ці приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там знаходиться та на яке за законом можливо звернути стягнення;
вимагати від матеріально відповідальних і службових осіб боржників - юридичних осіб або від боржників - фізичних осіб відомості та пояснення по фактах невиконання рішень або законних вимог державного виконавця чи інших порушень вимог законодавства про виконавче провадження;
повідомляти з метою профілактичного впливу органи державної влади, громадські об'єднання, трудові колективи і громадськість за місцем проживання або роботи особи про факти порушення нею вимог законодавства про виконавче провадження
у разі необхідності для проведення чи організації виконавчих дій залучати на платній основі, у тому числі за рахунок авансового внеску стягувача, суб'єктів господарювання, які у встановленому законом порядку одержали ліцензії на:
1) будівельну діяльність (вишукувальні та проектні роботи для будівництва, зведення несучих та огороджувальних конструкцій, будівництво та монтаж інженерних і транспортних мереж); (Частину третю статті 5 доповнено абзацом дев'ятнадцятим згідно із Законом N 1095-IV (1095-15) від 10.07.2003)
2) надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі); (Частину третю статті 5 доповнено абзацом двадцятим згідно із Законом N 1095-IV (1095-15) від 10.07.2003)
3) операції у сфері поводження з небезпечними відходами;
4) надання послуг, пов'язаних з охороною державної та іншої власності, надання послуг з охорони громадян
5) проведення землевпорядних та землеоціночних робіт;
Таким чином ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження» не надає право державному виконавецю при здійсненні виконавчого провадження звертатись до суду з поданням про заборону виїзду за кордон боржника.
Стсття 6 Закону України «Про порядок виїзду з України громадян України» передбачає лише тимчасову відмову у видачі паспорта но ні як заборону на виїзд за кордон, паспорт може бути тимчасово затримано чи вилучено у випадках, передбачених пунктами 1-9 частини першої цієї статті.
Зоборона видавати виїздні документи також не передбачена цією статтею.
Статтею 1 Закону України «Про порядок виїзду з України громадян України» встановлено, що громадянин України ні за яких підстав не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну.
Керуючись ст.ст. 1, 6 Закону України «Про порядок виїзду з України громадян України», ст. 5 Закону України «Про виконавче провадження», ст.ст. 10, 208, 210, 293 ЦПК України суд,-
У задоволенні подання Другого Суворовського відділу Державної Виконавчої Служби Одеського міського Управління юстиції про заборону виїзду за кордон - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: