Справа № 681/57/21
про повернення справи для доопрацювання
22.03.2021 року Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Дідек М.Б., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Полонського районного відділу Державної виконавчої служби Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) ,
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1 , не працюючої,
-за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.183 КУпАП,
встановив:
Згідно протоколу №2 від 18.01.2021 року складеного головним державним виконавцем Нагорним В.В., ОСОБА_1 , вчинила правпорушення передбачене ч.1 ст.183 КУпАП, а саме у період з 07.10.2019 року по 01.01.2021 року не сплачувала аліменти на утримання доньки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що призвело до виникнення заборгованості, що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців з дня пред'явлення виконавчого документа. Станом на 01.01.2021 року заборгованість становить 12370,68грн.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що їх необхідно повернути Полонському РВ ДВС для належного (додаткового) оформлення, виходячи з наступних правових підстав.
Так, відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом.
Положеннями ст.276 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу повернути матеріали адміністративної справи органу внутрішніх справ для належного (додаткового) оформлення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з диспозицією статті 183 КУпАП, яка інкримінується ОСОБА_1 є лише одна частина, яка передбачає відповідальність за завідомо неправдивий виклик пожежної охорони, поліції, швидкої медичної допомоги або аварійних служб. Однак у вищезгаданому протоколі розкрито об'єктивну сторону іншого адміністративного правопорушення, а не ст. 183 КУпАП.
Проте, як вбачається з доданих до протоколу матеріалів справи, відсутні будь-які дані, що ОСОБА_1 була причетна до завідомо неправдивого виклику спеціальних служб і чому саме її дії кваліфіковані за ч.1 ст.183КУпАП.
Таким чином протокол про адміністративне правопорушення не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, що є перешкодою розгляду справи по суті.
У справах «Малофєєва проти Росії»(«Malofeyevav.Russia», рішення від 30 травня 2013 року, заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії»(«Karelinv.Russia», заява № 926/08, рішення від 20 вересня 2016 року) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
Згідно абзацу 5 статті 26 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин адміністративну справу відносно ОСОБА_1 ч. 1 ст. 183 КУпАП необхідно повернути для належного оформлення, в ході якого виправити вказані недоліки в найкоротший строк.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256, 278, КУпАП, суддя, -
постановив:
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за ч. 1 ст. 183 КУпАП повернути до Полонського районного відділу Державної виконавчої служби Центрально-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) для додаткової перевірки обставин вчинення правопорушення та приведення протоколу у відповідність до вимог чинного законодавства.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Дідек М.Б.