Справа № 652/201/21
18 березня 2021 року суддя Високопільського районного суду Херсонської області Дамчук О.О. розглянувши матеріали, які надійшли від Високопільського відділення поліції № 1 Бериславського відділу поліції ГУНП в Херсонській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Тополине Високопільського району Херсонської області та мешканку АДРЕСА_1 , громадянку України, з середньою освітою, на утриманні має шість неповнолітніх дітей, працюючу різноробочою ПП «Варченко», до адміністративної відповідальності не притягувалася
за ст. 184 ч. 1 КУпАП,
ОСОБА_1 , ухилялась від виконання, передбачених законодавством обов'язків, щодо виховання своїх малолітніх дітей, яке проявилося в тому, що остання не забезпечила їх необхідними побутовими предметами, продуктами харчування та належними умовами проживання.
Вона же, ухилялась від виконання, передбачених законодавством обов'язків, щодо виховання своїх малолітніх дітей, яке проявилося в тому, що остання не забезпечила їх необхідними побутовими предметами та належними умовами проживання
Таким чином, своїми діями, ОСОБА_1 скоїла адміністративне правопорушення, передбачене ст. 184 ч.1 КУпАП, ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
В судове засідання правопорушниця не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила, про день та час слухання справи повідомлена своєчасно та належним чином, про що в матеріалах справи є телефонограма. Клопотань про відкладення слухання справи суду не надала.
Враховуючи положення ч. 1 ст. 277 КУпАП, справи про адміністративні правопорушення розглядаються у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч. 1 ст. 268 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
У зв'язку з критичною ситуацією з фінансовим забезпеченням у діяльності судів на початку 2021 року, припинено дію укладеного між Територіальним управлінням Державної судової адміністрації України в Херсонській області та Херсонською дирекцією Акціонерного товариства «Укрпошта» договору на відправку поштової кореспонденції, з метою забезпечення законності при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення та виховання громадян у дусі високої свідомості, дисципліни та поваги до суду, а також притягнення до відповідальності винних осіб, тому 09.03.2021 року правопорушниця була повідомлена про дату, час та місце розгляду протоколів про адміністративні правопорушення, телефонограмою № 73, яку передано через старосту Іванівського СО. 11.03.2021 року староста Іванівського СО телефонограмою № 77 повідомив суд, що доручення виконано та ОСОБА_1 попереджено про дату судового розгляду особисто (телефонограми знаходяться в матеріалах справи).
Таким чином з огляду на вищевикладене ОСОБА_1 своєчасно та належним чином була повідомлена про дату, місце та час розгляду справи, у судове засідання не з'явилась, клопотань про відкладення слухання справи суду не надала, у зв'язку з чим справа розглядається без участі правопорушниці, відповідно до ст. 268 ч. 1 КУпАП.
Неявку правопорушниці у судове засідання суд розцінює, як намагання уникнути відповідальності та затягування розгляду справи.
З огляду на те, що при повідомленні судом про місце і час розгляду справи, особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, не з'явилась у судове засідання, будучи обізнаною про складання щодо неї протоколу про адміністративне правопорушення, про що свідчить відмітка у ньому про те, що розгляд адміністративної справи відбудеться за сповіщенням суду, не вжила заходів для явки до суду, не подала письмових заперечень проти протоколу, тому суд вважає, що наведена поведінка учасника процесу є такою, що направлена на затягування розгляду справи, з метою спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності, передбаченого статтею 38 КУпАП.
Європейський Суд з прав людини у рішенні "Пономарьов проти України" від 03.04.2008 наголосив, що "сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження". Крім того, враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає за необхідне провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки безпідставне умисне затягування справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП).
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що правопорушниця вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 статті 184 КУпАП і повинна нести передбачену законом відповідальність.
Приймаючи дане рішення, суд керується принципом "поза розумним сумнівом", зміст якого сформульований у пункті 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі "Кобець проти України". Зокрема, доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Виходячи зі змісту статей 7, 254, 279 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення здійснюється лише щодо правопорушника та в межах протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Факт вчинення правопорушення підтверджується протоколами про адміністративні правопорушення серія ВАБ № 584021 від 23.02.2021 року та серії ВАБ № 584024 від 04.03.2021 року, характеристикою на ОСОБА_1 , Актом обстеження родини, довідкою про склад сім'ї, особистими поясненнями правопорушниці, зазначеними на окремому аркуші.
При призначенні адміністративного стягнення прийнято до уваги, що згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. Також враховано характер та ступінь тяжкості скоєного правопорушення, дані про особу, раніше не притягувалась до адміністративної відповідальності, визнання правопорушницею своєї вини, її ставлення до вчиненого, сімейний та майновий стан, а тому адміністративне стягнення необхідно накласти в межах санкції за більш серйозне адміністративне правопорушення, тобто санкції ст. 184 ч.1 КУпАП, у вигляді попередження, що є, на думку суду, достатнім та необхідним для виправлення правопорушниці.
В силу ст. 40-1 КУпАП з правопорушниці підлягає стягненню судовий збір, в розмірах встановлених законодавством України..
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 38, 40-1, 184 ч.1, 221, 268, 283, 287 КУпАП суддя,
ОСОБА_1 визнати винною у скоєні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 184 ч.1 КУпАП і накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді - попередження.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (ІПН НОМЕР_1 ), судовий збір на користь держави в розмірі 454 (Чотириста п'ятдесяти чотирьох) грн. 00 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги до Херсонського апеляційного суду через Високопільський районний суд Херсонської області.
Суддя О.О. Дамчук