Рішення від 22.03.2021 по справі 609/209/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 609/209/21

2-о/609/14/2021

22 березня 2021 року Шумський районний суд Тернопільської області

в складі: головуючого судді Харлана М.В.

за участю:

секретаря судового засідання Семенюк О.І.

прокурора Василюка А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шумськ цивільну справу за заявою: Кременецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Шумської міської ради

заінтересована особа: Державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради

вимоги заявника: про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність Шумської міської ради.

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позиції позивача.

1. 24 лютого 2021 року Кременецька місцева прокуратура в інтересах держави в особі: Шумської міської ради (далі заявник), звернулася до суду із заявою про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність Шумської міської ради.

2. Позов обґрунтований тим, що згідно ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Враховуючи зазначені положення, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді Кременецькою місцевою прокуратурою витребувано інформацію від Шумської міської ради щодо стану вжиття заходів цивільно-правового характеру для передачі у комунальну власність безхазяйного майна - гідротехнічних споруд, які знаходяться по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020).

З акту обстеження гідротехнічних споруд від 04.02.2021 року, проведеного робочою групою представників Шумської міської ради, вбачається, що гідроспоруди потребують негайного ремонту у вигляді дерев'яних дощок (заставок) та усунення інших дрібних дефектів. Стан гідроспоруд на даний час становить потенційну загрозу по підтопленню території, яка знаходиться нижче відповідно до місцевого рельєфу, у випадку прориву.

У відповідності до рішення сесії Шумської міської ради № 1686 від 24.07.2015 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад» територіальна громада Биковецької сільської ради (із с. Биківці включно) об'єднана у Шумську територіальну громаду з центром у місті Шумськ.

У 2017 році Шумською міською радою розпочато процедуру визнання безхазяйним нерухомого майна - гідротехнічних споруд, що знаходяться по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020).

Пошук власника майна не дав результатів, у зв'язку з цим, керуючись ч. 2 статті 335 Цивільного кодексу України, Шумською міською радою до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено інформацію про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна - гідротехнічних споруд, розташованих по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020).

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №94218351 на облік 10.08.2017 року взято наступне безхазяйне нерухоме майно, зокрема:

- гідротехнічні споруди, що знаходяться по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020). Рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 10.08.2017 року, індексний №94218351.

Також, Шумською міською радою 01.09.2017 року подано оголошення у друкованих засобах масової інформації - газеті «Новини Шумщини» про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Станом на даний час сплило більше року з дня взяття на облік вищевказаного безхазяйного майна. При цьому, на даний час, ніхто не звертався до міської ради з питань належності зазначеного майна.

У заяві зазначено, що Шумська міська рада не здійснювала свої повноваження, надані її законодавством. Зокрема, обмежилася лише діями щодо постановки на облік безхазяйного майна та виготовлення технічної документації.

Відтак, зволікання у зверненні Шумської міської ради до суду щодо передачі безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність позбавляє територіальну громаду правомочностей власника майна в тому обсязі, який їй дозволяє статус нерухомості як комунальної власності, негативно впливає на дохідну частину бюджету та фінансування видатків територіальної громади та створює загрозу пошкодження та знищення власності жителів територіальної громади. Таким чином, не звернення до суду з заявою про передачу безхазяйного майна у комунальну власність свідчить про нездійснення Шумською міською радою покладених на неї повноважень щодо захисту законних інтересів держави, у зв'язку з чим у прокурора згідно ст.23 Закону України «Про прокуратуру» наявні підстави для звернення з даною позовною заявою. З огляду на вищевказане просить заяву задоволити.

3. В судовому засіданні прокурор Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури Василюк А.А. заяву підтримав з підстав викладених у ній, просив її задоволити.

Представник Шумської міської ради Тернопільської області в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у відсутності представника.

Представник заінтересованої особи державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради Пилипчук Р.Т. в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення заяви не заперечує.

ІІ. Процесуальні дії у справі.

4. Ухвалою суду від 25 лютого 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву та призначено судове засідання на 15 березня 2021 року.

5. Ухвалою суду від 15 березня 2021 року залучено до участі в цивільній справі в якості заінтересованої особи Державного реєстратора відділу державної реєстрації Шумської міської ради, судовий розгляд справи відкладено на 22 березня 2021 року.

ІІІ. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

6. У відповідності до рішення сесії Шумської міської ради № 1686 від 24.07.2015 року «Про добровільне об'єднання територіальних громад» територіальна громада Биковецької сільської ради (с. Биківці включно) об'єднана у Шумську територіальну громаду з центром у місті Шумськ.

7. 12 лютого 2016 року рішенням третьої сесії сьомого скликання Шумської міської ради Тернопільської області № 149 «Про припинення рад в результаті реорганізації шляхом приєднання» вирішено припинити юридичні особи сільських рад в результаті реорганізації шляхом об'єднання територіальної громади Шумської міської ради Шумського району Тернопільської області.

8. У 2017 році Шумською міською радою розпочато процедуру визнання безхазяйним нерухомого майна - гідротехнічних споруд, що знаходяться по АДРЕСА_1 , зокрема, 18 лютого 2017 року рішенням двадцять четвертої сесії (I пленарне засідання) сьомого скликання Шумської міської ради Тернопільської області №1154, вирішено взяти на облік безхазяйне нерухоме майно, гідротечнічну споруду, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .

9. Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна №94218351 на облік 10.08.2017 року взято безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічні споруди, що знаходяться по АДРЕСА_1 . Рішення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна від 10.08.2017 року, індексний номер 94218351.

10. Судом встановлено, що Шумською міською радою 01.09.2017 року подано оголошення у друкованих засобах масової інформації - газеті «Новини Шумщини» про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

11. Листом Тернопільської обласної ради № 08-381 від 23.03.2020 року підтверджено, що вказані гідротехнічні споруди не належать до об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, управління якими здійснює Тернопільська обласна рада.

12. Із листа Фонду державного майна України № 10-24-7317 від 13.04.2020 року вбачається, що гідротехнічні споруди щодо яких прокурором заявлено позовні вимоги, не перебувають у власності та користуванні Шумської районної ради, Шумської районної державної адміністрації та/або у підвідомчих підприємствах, установах, організаціях, а також не відносяться до об'єктів державної власності.

13. Як вбачається із матеріалів справи, 04.12.2020 року, 05.01.2021 року Кременецькою місцевою прокуратурою направлено до Шумської міської ради листи № 21.31/4-5339 вих-20, № 21.31/4-18 вих-21, з проханням надати інформацію про те, чи надходили до міської ради звернення з питань оформлення права власності на вказане нерухоме майно та чи буде Шумська міська рада використовувати своє право заявника та звертатися до суду із відповідною заявою.

14. Листом № 02-13/607 від 31.12.2020 року, листом № 02-13/222 від 04.02.2021 року Шумська міська рада повідомила, що до міської ради звернень з питань оформлення права власності на гідротечнічні споруди, які знаходяться по АДРЕСА_1 , не надходили та своє право заявника звертатися до суду із відповідною заявою використовувати не буде, у зв'язку із відсутністю коштів на видатки пов'язані із сплатою судового збору.

15. Технічні характеристики нерухомого майна підтверджує технічний паспорт на гідротехнічні споруди, згідно якого гідротехнічна споруда, що по АДРЕСА_1 складається з гребель та водоскиду. Вартість гідротехнічної споруди становить 348 000 (триста сорок вісім) тисяч гривень.

16. З акту обстеження гідротехнічних споруд від 04.02.2021 року, проведеного робочою групою представників Шумської міської ради, вбачається, що гідроспоруди потребують негайного ремонту у вигляді дерев'яних дощок (заставок) та усунення інших дрібних дефектів. Стан гідроспоруд на даний час становить потенційну загрозу по підтопленню території, яка знаходиться нижче відповідно до місцевого рельєфу, у випадку прориву.

17. Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна № 245491702 від 23.02.2021 року, що сформована Тернопільською обласною прокуратурою, підтверджено відсутність зареєстрованих прав на нерухоме майно, що знаходиться в АДРЕСА_1 .

18. Відповідно до наказів Генерального прокурора від 17.02.2021 №39 «Про окремі питання забезпечення початку роботи окружних прокуратур», від 17.02.2021 року №40 «Про день початку роботи окружних прокуратур» з 15 березня 2021 року розпочала свою діяльність Кременецька окружна прокуратура Тернопільської області (юрисдикція якої поширюється на Кременецький район Тернопільської області), призначено прокурорів цієї прокуратури та одночасно припинила роботу Кременецька місцева прокуратура. В судових засіданнях до матеріалів цивільної справи було долучено наказ №164к, наказ №165к про переведення з 15 березня 2021 року ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на посади прокурорів Шумського відділу Кременецької окружної прокуратури Тернопільської області.

ІV. Оцінка Суду.

19. Процесуальним законом визначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав (ч. 1 ст. 293 ЦПК України).

20. В силу п. 7 ч. 1 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність.

21. Згідно ст. 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.

22. Статтею 131-1 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

23. Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.

24. Відповідно до ч.ч.3,4 ст. 56 ЦПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду із позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 185 цього Кодексу.

Інтереси держави полягають не тільки у захисті прав державних органів влади чи тих, які відносяться до їх компетенції, а також у захисті прав та свобод органів місцевого самоврядування, яке не носить загальнодержавного характеру, але направлене на виконання функцій держави на конкретній території та реалізуються у визначеному законом порядку та способі, який відноситься до їх відання. Органи місцевого самоврядування у визначених законом випадках є рівними за статусом носіями державної влади як і державні органи (правова позиція, викладена у постанові Верховного Суду від 02 жовтня 2018 року у справі 4/166"Б").

Відтак, «інтереси держави» охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному випадку звернення прокурора з позовом. Надмірна формалізація "інтересів держави" може призвести до необґрунтованого обмеження повноважень прокурора на захист суспільно значущих інтересів там, де це дійсно потрібно.

25. За приписами ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

26. Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншим законами.

27. В силу ч.ч. 3, 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

28. У відповідності до ч. 1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

29. Частиною 2 ст. 60 Закону Украйни «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Шумською міською радою, станом на час звернення прокурора з заявою до суду, не вжито дієвих заходів щодо захисту інтересів територіальної громади в частині передання безхазяйного нерухомого майна в комунальну власність Шумської міської ради. Зокрема, Шумська міська рада обмежилася лише діями щодо постановки на облік безхазяйного майна та виготовлення технічної документації, а тому вбачаються підстави для представництва прокурором інтересів держави в суді .

30. Згідно постанови Великої Палати Верховного Суду у справі № 912/2385/18 від 26 травня 2020 року бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

31. Відповідно до частини першої, другої статті 335 ЦК України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.

32. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Судом встановлено, що Шумською міською радою 01.09.2017 року подано оголошення у друкованих засобах масової інформації - газеті «Новини Шумщини» про виявлення та взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

33. Згідно ст. 329 ЦПК України заява про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність територіальної громади за умов, визначених Цивільним кодексом України, подається до суду за місцезнаходженням цієї речі органом, уповноваженим управляти майном відповідної територіальної громади.

Суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади (ст. 333 ЦПК України).

З урахуванням наведеного, оскільки вказаними вище правовими нормами регламентовано особливий порядок набуття права власності на безхазяйну річ, який в даному випадку, на думку суду, був дотриманий, зокрема, мало місце оголошення про взяття на облік такої речі та дотримано річного строку після взяття на облік безхазяйної нерухомої речі для передачі цієї речі для реалізації новому власнику, а тому суд вважає за необхідне задовольнити заяву. Передати безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічні споруди, що знаходяться по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020) вартістю 348000 грн. у комунальну власність Шумської міської ради (код ЄДРПОУ: 04396259).

V. Розподіл судових витрат між сторонами.

34. Заявником при подачі позову було сплачено 1135 грн. 00 коп. судового збору.

З цих підстав,

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263, 265, 268, 315-316 ЦПК України, суд,-

УХВАЛИВ:

1. Заяву Кременецької місцевої прокуратури (місце знаходження: 47000, м. Кременець вул. Словацького, 6 а, Тернопільської області) в інтересах держави в особі Шумської міської ради (місце знаходження: 47100, м. Шумськ вул. Українська, 59, Тернопільської області, код ЄДРПОУ: 04396259), заінтересована особа: державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради (місце знаходження: 47101, м. Шумськ вул. Івана Франка, 30, Тернопільської області) про передачу безхазяйної нерухомої речі у комунальну власність Шумської міської ради - задоволити повністю.

2. Передати безхазяйне нерухоме майно - гідротехнічні споруди, що знаходяться по АДРЕСА_1 відповідно до постанови Верховної ради України №807-ІХ від 17.07.2020) вартістю 348000 грн. у комунальну власність Шумської міської ради (код ЄДРПОУ: 04396259).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

До дня початку функціонування єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Шумський районний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повне рішення суду складено 22 березня 2021 року.

Заявник: Кременецька місцева прокуратура, місце знаходження: 47000, м. Кременець вул. Словацького, 6 а, Тернопільської області) в інтересах держави в особі Шумської міської ради, місце знаходження: 47100, м. Шумськ вул. Українська, 59, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04396259.

Заінтересована особа: Державний реєстратор відділу державної реєстрації Шумської міської ради, місце знаходження: 47101, м. Шумськ вул. Івана Франка, 30, Тернопільської області.

Суддя: М. В. Харлан