03.03.2021 Справа №607/21258/20
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ломакін В.Є., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса проживання: АДРЕСА_1 , приватного підприємця,
за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
В провадженні Тернопільського міськрайонного суду (головуючий суддя Ломакін В.Є.), відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 07.12.2020р., перебуває справа про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 ( судова справа 607/21258/20).
Зокрема, із протоколу про адміністративне правопорушення від 01.12.2020 р. серія ДПР18 №017453 вбачається, що 01 грудня 2020 року близько 12 год. 43 хв. в м.Тернополі по вул.Крушельницької водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Volkswagen Touareg» номерний знак НОМЕР_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння проводився у медичному закладі КНП «ТОМЦСНЗ» ТОР (висновок №374 від 01.12.2020 р.) у зв'язку із відмовою водія пройти огляд за допомогою технічного приладу газоаналізатора «Драгер Алкотест», чим порушив вимоги п.2.9 (а) Правил дорожнього руху.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.130 КПК України, як керування транспортними засобом особою в стані алкогольного сп'яніння.
На підставі Постанови судді Тернопільського міськрайонного суду Позняка В.М. від 28.12.2020 р., матеріали справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 ( судова справа №607/21036/20; провадження №3/607/7689/2020) передано судді Ломакіну В.Є. для вирішення питання про об'єднання із матеріалами справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 (судова справа 607/21258/20).
Зокрема, із протоколу про адміністративне правопорушення від 01.12.2020 р. серія ДПР18 №038629 (судова справа №607/21036/20; провадження №3/607/7689/2020) вбачається, що 01.12.2021 р. близько 02 год. 43 хв. в м.Тернополі по проспекту С.Бандери, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Volkswagen Touareg» номерний знак НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушенням мови, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, на місці зупинки, із застосуванням технічного приладу газоаналізатора "Аlcotest Drager» 6810 ARАМ-2250 (чине до 15.10.2021 р) та огляду в медичному закладі відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.130 КПК України, як відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
У судовому засіданні особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 свою вину у вчиненні правопорушень визнав та щиро розкаявся у вчиненому. З приводу об'єднання матеріалів справ про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно нього не заперечує та просить закрити провадження у об'єднаній справі про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно нього, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Дослідивши клопотання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності про закриття провадження у справі, Постанову судді Тернопільського міськрайонного суду від 28.12.2020 р. про передачу матеріалів справи для вирішення питання про об'єднання, матеріали справ про адміністративне правопорушення, та оцінивши їх у відповідності до положень ст.252 КУпАП, приходжу до наступного висновку.
Приймаючи до уваги той факт, що в провадженні Тернопільського міськрайонного суду (судді Ломакіна В.Є. та судді Позняка В.М.) знаходяться адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ознаками адміністративних правопорушень, які кваліфікуються за ч.1 ст.130 КУпАП, тому вважаю, що з метою повного та об'єктивного розгляду вказаних адміністративних матеріалів відносно останнього, відповідно ст.36 КУпАП, вони мають бути об'єднані в одне провадження та їм слід присвоїти номер справи №607/21258/20 .
Крім того, пунктом 4 розділу Х Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ №1395 від 07 листопада 2015 року, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу в присутності двох свідків відповідно до чинного законодавства. Результати огляду зазначаються в акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Акт огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, щодо якої проводився цей огляд. У разі виявлення стану алкогольного сп'яніння в результаті проведення огляду з використанням спеціальних технічних засобів складається протокол про адміністративне правопорушення, до якого долучаються акт огляду на стан сп'яніння та роздруківка із результатом огляду з використанням спеціального технічного засобу (у разі наявності).
Відповідно до п.6 розділу Х зазначеної Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.
Згідно частин 2-4 статті 266 КУпАП передбачено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. І лише у разі незгоди водія на проведення такого огляду працівником поліції з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами, огляд проводиться в закладах охорони здоров'я, але не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення відповідних підстав. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду на стан сп'яніння, затверджується управлінням охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан сп'яніння в інших випадках забороняється (ч. 3 ст. 266 КУпАП).
01.07.2020 року набрав чинності Закон України від 22 листопада 2018 року №2617-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень».
Відповідно до п.171 ч.2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» від 22.11.2018 року №2617-V-III до Кримінального кодексу України включено ст.286-1 КК України в наступній редакції: «Стаття 286-1. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції. 1. Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, або відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку медичного освідування на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, а так само вживання водієм транспортного засобу після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником), або після того, як транспортний засіб був зупинений на вимогу поліцейського, до проведення уповноваженою особою медичного освідування з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, чи до прийняття рішення про звільнення від проведення такого медичного освідування - караються штрафом від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк до трьох років. 2. Ті самі дії, вчинені повторно, - караються штрафом у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років».
Таким чином, правопорушення за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, з 01.07.2020 року віднесені до кримінальних проступків, а відповідна норма КУпАП, яка передбачала адміністративну відповідальність за такі діяння, втратила чинність.
17 червня 2020 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №720-ІХ від 09.04.2020 року, який 02 липня 2020 року було підписано Президентом України, а 03 липня 2020 року опубліковано в офіційній газеті "Голос України", тобто набрав чинності.
Вказаним законом №720-ІХ від 09.04.2020 року, зокрема п.117, внесено зміни до Закону України №2617-VIII від 22.11.2018 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень", а саме: 1) у пункті 1:- підпункти 2-4, 7 виключено ( пункт 4 Закону №2617-VІІІ щодо зміни редакції ст.130 КУпАП); 2) у пункті 2 підпункти 127, 128, 131, 149, 171, 207 виключено ( п.171 Закону №2617-VIII від 22.11.2018 р. щодо введення в дію ст. 286-1 КК України «Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».).
Таким чином, вказаний законом №720-ІХ від 09.04.2020 року виключає підпункт 171 Закону №2617-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень”, який вводив у Кримінальний кодекс статтю 286-1 “Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції”.
Отже, Законом №720-ІХ від 09.04.2020 року скасовано кримінальну відповідальність за 286-1 КК України за вчинення діяння та одночасно поновлено дію статті 130 КУпАП, що свідчить про декриміналізацію (зниження відповідальності від кримінальної до адміністративної), а отже стаття 130 КУпАП продовжує своє існування в редакції, яка існувала до 01.07.2020 року.
Відповідно до ч.1 ст.130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, -тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 2.5 Правил дорожнього руху України, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п.2.9 (а) Правил дорожнього руху України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що такого обов'язку, передбаченого ПДР України, водій ОСОБА_1 не виконав.
Крім власного визнання вини, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена наступними матеріалами справи, дослідженими та проаналізованими в судовому засіданні, а саме:
-даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №017453 від 01.12.2020 р.;
-відеоматеріалами, з нагрудних камер працівників патрульної поліції, які повністю узгоджуються з матеріалами справи адмінправопорушення;
-висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 01.12.2020 р. №374;
-даними результатів лабораторного дослідження крові на наявність алкоголю КНП «ТОМЦСНЗ» ТОР від 01.12.2020р. №573;
-письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 01.12.2019 р.,
-письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 01.12.2020 р.,
-розпискою ОСОБА_4 від 01.12.2020 р.,
-рапортом працівника поліції від 01.12.2020 р.
-даними, які містяться в протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №038629 від 01.12.2020 р.;
-письмовими поясненнями ОСОБА_5 від 01.12.2020 р.,
-письмовими поясненнями ОСОБА_6 від 01.12.2020 р.,
-рапортом працівника поліції від 01.12.2020 р.
Відповідно до довідки Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції від 01.12.2020 р., ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , отримував посвідчення водія серії НОМЕР_2 .
За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, тобто - керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння та відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння, оскільки докази його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи, повно та всебічно досліджені під час розгляду справи.
Згідно ч.2 ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 неодноразово відкладався (13.01.2021р., 10.02.2021 р., 26.02.2021 р.) у зв'язку із відсутністю доказів належного повідомлення гр. ОСОБА_1 про дату, час та місце судового розгляду справи, а також на підставі виклику у судове засідання свідків.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 , дане правопорушення було вчинене останнім 01.12.2021 р. Отже, адміністративне стягнення на ОСОБА_1 за вчинене ним правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, могло бути накладене не пізніше 01.03.2021 р.
Згідно із п.7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
Враховуючи те, що на даний час закінчився строк, протягом якого особу може бути піддано адміністративному стягненню, вважаю, що провадження в даній справі про адміністративне правопорушення слід закрити.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 38, 130, 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Об'єднати справу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 (судова справа №607/21258/20), справу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП відносно ОСОБА_1 (судова справа №607/21036/20) в одне провадження, присвоївши об'єднаним справам номер - №607/21258/20 .
ОСОБА_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
CуддяВ. Є. Ломакін