Справа № 754/16737/20 Головуючий у І інстанції Броновицька О.В.
Провадження № 33/824/1036/2021 Доповідач у 2 інстанції Дрига А.М.
19 березня 2021 року м. Київ
Київський апеляційний суд в складі судді Дриги А.М. за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 та його захисника адвоката Музики А.І. розглянувши справу про адміністративне правопорушення за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову судді Деснянського районного суду м. Києва від 28 грудня 2020 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 600 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 10 200 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік, -
Відповідно до постанови судді, 29.10.2020 року в 11 год. 20 хв. ОСОБА_1 , який керував транспортним засобом - автомобілем Chevrolet Aveo д/ НОМЕР_1 по вул. Хоткевича, 7 в м. Києві, маючи ознаки наркотичного сп'яніння, а саме: тремтіння пальців рук, неприродна блідість, зіниці очей не реагують на світло, поведінка, що не відповідає обстановці, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння відмовився, чим порушив п.2.5 Правил дорожнього руху, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.130 ч.1 КУпАП.
Не погоджуючись з постановою судді, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу з доповненнями, в якій просить постанову скасувати та закрити провадження по справі.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що постанова судді винесена з порушенням норм процесуального права та з неправильним застосуванням матеріального права. Зазначає, що при розгляді справи заявляв клопотання про потребу в юридичній допомозі, проте суддя проігнорувала дане клопотання. Також зазначає, що в присутності свідків він не відмовлявся від проходження огляду у лікаря-нарколога, а відомості, вказані в протоколі не відповідають дійсності.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та його захисника, які підтримали подану апеляційну скаргу та просили її задовольнити, перевіривши матеріали адміністративного провадження та доводи скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
З метою перевірки доводів апеляційної скарги ОСОБА_1 апеляційним судом було здійснено виклики свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , проте на неодноразові виклики свідки в судові засідання не з'явились.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно ст. 280 КУпАП, орган /посадова особа/ при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При розгляді справи судом першої інстанції вказаних вимог дотримано не було.
Відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП настає за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також за передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що під час керування автомобілем був зупинений працівниками поліції, які сказали, що він надто швидко рухався та запропонували йому проїхати до лікаря-нарколога з метою встановлення факту перебування в стані наркотичного сп'яніння. На що він пояснив, що не перебуває в стані сп'яніння та готовий пройти огляд у лікаря-нарколога та просив видати йому відповідне направлення. Працівники поліції погодились, але через 5 хвилин повідомили, що їм необхідно терміново їхати на виклик та запропонували йому не гаяти час та просто відмовитись від проходження огляду. Разом з цим, він підтвердив свою готовність пройти огляд і приблизно 5-10 хвилин працівники поліції зупинили 2 автомобіля та деякий час розмовляли із водіями. ОСОБА_1 зазначив, що інспектором патрульної поліції відібрано пояснення у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Вказані особи у своїх поясненнях підтвердили факт відмови, що він у встановленому порядку відмовся від проходження огляду на стан сп'яніння за допомогою спеціального технічного приладу DRAGERALCOTESTта у медичному закладі. Також ОСОБА_1 зазначив, що в присутності 2 свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 він не відмовлявся від проходження огляду у лікаря-нарколога. Просив закрити справу за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення.
Пунктом 15 Наказу МВС України №1376 від 06 листопада 2015 року «Про затвердження Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції» передбачено, що до протоколу про адміністративне правопорушення долучаються пояснення свідків правопорушення. Відповідно до п. 6 Розділу ІІ Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої спільним наказом МВС та МОЗ України №1452/735 від 09 листопада 2015 року, огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків.
Згідно п. 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони та здоров'я України від 09 листопада 2015 року № 1452/735 (далі - Інструкції), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно до п. п. 8, 12 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачених Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Аналіз вищевказаних нормативних актів свідчить про те, що оформлення працівниками поліції направлення на медичний огляд до відповідного закладу охорони здоров'я у випадку відмови водія від проведення огляду з метою виявлення стану сп'яніння на місці зупинення транспортного засобу або незгоди з його результатами відповідно до встановленого порядку є обов'язковим. Якщо після оформлення направлення, водій транспортного засобу відмовляється від проведення медичного огляду і в закладі охорони здоров'я, поліцейський в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду ( пункт 8 Порядку №1103, пункт 6 розділу ІХ Інструкції з оформлення матеріалів №1395).
Однак, у матеріалах справи відсутнє направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного сп'яніння, що свідчить про порушення процедури і спростовує факт вимоги пройти такий огляд у закладі охорони здоров'я.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 007527 вказано, що до протоколу додаються пояснення свідків, розписка та відео з бодікамери АА-00797. Проте, відповідно до довідки т.в.о. інспектора ВАП УПП у м. Києві ДПП старшого лейтенанта поліції Голоколосова Є., під час складання зазначеного протоколу, працівниками патрульної поліції відео зйомка на нагрудні відеокамери (відео реєстратори) не проводилась, відеозапис зазначеної у протоколі події відсутній (а.с. 4).
Окрім того, із пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , які містяться у матеріалах справи, не можна зробити висновку, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан сп'яніння, оскільки пояснення є шаблонними, та не містять даних, які б вказували від якого саме огляду та способу проходження відмовився водій (а.с.3).
Крім того, всупереч вимогам ст.266 КУпАП працівники поліції не відсторонили ОСОБА_1 від керування транспортним засобом за наявності підстав вважати, що особа керувала цим засобом у стані наркотичного сп'яніння.
Враховуючи встановлені під час апеляційного розгляду обставини, з урахуванням положень, викладених у рішенні Європейського суду з прав людини від 20 вересня 2016 року у справі «Карелін проти Росії», відповідно до якого збір судом доказів на підтвердження винуватості особи за відсутністю сторони обвинувачення у справах про адміністративне правопорушення, свідчить про порушення права особи на неупереджений судовий розгляд, за відсутності належних та допустимих доказів на підтвердження того, що ОСОБА_1 керував автомобілем в стані наркотичного сп'яніння, та відмовся від проходження огляду на стан сп'яніння, апеляційний суд приходить до висновку, що наявними у справі доказами не доведена наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а постанова суду - скасуванню із закриттям провадження у справі на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст. 294 КУпАП, апеляційний суд; -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Постанову судді Деснянського районного суду м. Києва від 28 грудня 2020 року щодо ОСОБА_1 - скасувати.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП щодо ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Суддя А.М. Дрига