Дата документу 18.03.2021
Справа № 334/535/21
Провадження № 3/334/492/21
18 березня 2021 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Бредіхін Ю.Ю., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного управління ДФС у Запорізької області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працює директором ТОВ «ТБ «БІК», який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
25.01.2021 року у відношенні ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення №208/7/39741377 за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом - КУпАП), згідно якого ТОВ «ТБ «БІК» директором якого є ОСОБА_1 здійснювало у період з 01.04.2020 по 25.01.2021 зберігання пального без отримання ліцензії на право зберігання пального, що передбачено Законом України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного й плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник адвокат Міхантьєв М.Д. заперечили проти визнання вини ОСОБА_1 . Вказали на те, що в ході перевірки посадові особи Головного управління ДФС у Запорізької області вибірково досліджували документацію, надану ТОВ «ТБ «БІК», що призвело до помилкового не врахування фактичної ємності паливних баків транспорту підприємства та обставин здійснення заправки пальним, що, в свою чергу, мало наслідком складення акту від 25.01.2021 №353/08-01-07-03/39741377 у якому зафіксовано факт нібито зберігання пального.
Крім того, вказали на те, що ніякого зберігання пального надану ТОВ «ТБ «БІК» не здійснює, а саме пальне, яке нібито зберігалось підприємством, фактично не виявлено і акт та протокол складені лише на підставі дослідженої документації.
Допитаний у судовому засіданні свідок - ОСОБА_2 , яка працює бухгалтером ТОВ «ТБ «БІК», підтвердила твердження ОСОБА_1 , зокрема, стосовно порядку здійснення перевірки та порядку заправляння транспорту підприємства і обліку пального.
Згідно ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Дослідивши матеріали справи та надані докази по справі у сукупності, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП.
Статтею 247 КУпАП передбачені обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, за яких провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Так, підставою для складення протоколу №208/7/39741377 від 25.01.2021 року став акт перевірки від 25.01.2021 №353/08-01-07-03/39741377. Згідно із вказаним актом під час перевірки здійснювалось лише дослідження відповідної документації ТОВ «ТБ «БІК», а саме паливо, яке нібито зберігалось підприємством, не виявлено.
Приписами ч. 1 ст. 164 КУпАП встановлена адміністративна відповідальність, зокрема, за провадження господарської діяльності без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону.
Під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
При цьому, враховуючи приписи спеціального законодавства, під господарською діяльністю із зберігання пального без отримання відповідної ліцензії, доказуванню підлягає, як мінімум дві обставини: 1) відсутність ліцензії, 2) факт зберігання пального.
Статтею 251 КУпАП встановлено, щодоказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
До протоколу про адміністративне правопорушення не долучено жодного доказу у підтвердження факту саме зберігання пального. Усі висновки контролюючого органу про наявність складу адміністративного правопорушення базуються виключно на перевіреній документації ТОВ «ТБ «БІК», однак інформації про місце зберігання та обставини такого зберігання суду не надано.
Згідно приписів ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, отриманих незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі за текстом - Конвенція).
Так, ч. 1 ст. 6 Конвенції передбачає, що «кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення».
У рішенні у справі «Карелін проти Росії» (Karelin v. Russia, заява № 926/08, рішення від 20.09.2016 р.) Європейського суду з прав людини розглянув ситуацію, коли національний суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення без участі сторони обвинувачення, що цілком відповідало нормам російського законодавства, ініціював дослідження доказів обвинувачення та за результатами дослідження доказів притягнув особу до відповідальності, уточнивши в судовому рішенні фабулу правопорушення, усунувши певні розбіжності та неточності, які мали місце в протоколі про адміністративне правопорушення. При цьому, за логікою ЄСПЛ, за умови відсутності сторони обвинувачення та при наявності певної неповноти чи суперечностей, суду не залишилося нічого іншого, як взяти на себе функції сторони обвинувачення, самостійно відшукуючи докази винуватості особи, що становить порушення ч. 1 ст. 6 Конвенції в частині дотримання принципу рівності сторін і вимог змагального процесу (за цих умов особа позбавлена можливості захищатися від висунутого проти неї обвинувачення перед незалежним судом, а навпаки, вона має захищатися від обвинувачення, яке, по суті, судом підтримується).
Враховуючи викладене, суд не може самостійно збирати докази для розгляду справи про адміністративне правопорушення. При цьому у матеріалах відсутні докази того, що ТОВ «БК «БІК», директором якого є ОСОБА_1 , здійснювало саме зберігання пального.
Відповідно до норм КУпАП адміністративна відповідальність настає за умов: 1) наявності події, що передбачає адміністративну відповідальність; 2) наявність складу правопорушення, а саме: - суб'єкта та суб'єктивної сторони правопорушення; - об'єктивної сторони правопорушення, яке характеризується наявністю дії чи бездіяльності суб'єкта правопорушення, внаслідок чого було порушено конкретну норму законодавства; - причинно-наслідкового зв'язку між подією, що передбачає адміністративну відповідальність, та її негативними наслідками, зокрема, завдання шкоди органам влади.
Перелічені ознаки є визначальними фактором, оскільки відсутність події і складу адміністративного порушення виключає провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Статтею 247 КУпАП передбачені обставини, що виключають провадження в справі про адміністративне правопорушення, за яких провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Тому, суддя приходить до висновку про те, що провадження по адміністративному матеріалу відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП, слід закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 164, 247, 283, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
постановив:
Провадження по справі у відношенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя: Бредіхін Ю. Ю.