Справа № 161/4770/21
Провадження № 3/161/2167/21
м.Луцьк 19 березня 2021 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Філюк Т.М.,розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно
ОСОБА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
- за ч.1 ст.127-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
16 березня 2021 року з УПП у Волинської області Депратменту Патрульної поліції Національної поліції України надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.127-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З протоколу серія БД № 306940, складеного інспектором ВБДР УПП у Волинській області лейтенантом поліції Матіюк С.В. 09 березня 2021 року вбачається, що 10 лютого 2021 року о 11 год 41 хв. в м. Луцьку по вул. Єршова, ТОВ ГРУП ЄВРО СТАНДАРТ видав протокол перевірки технічного стану транспртного засобу № 00794-00157-21, бланк серії ВР № 645418 на транспортний засіб Мерседес Бенц 813, д.н.з. НОМЕР_1 з порушенням вимог законодавства у сфері здійснення обов'язкового технічного контролю, а саме, невірно вказано дату наступного ( перпіодичного) проведення ОТК транспортних засобів вантажопідйомністю до 3.5 т, тобто дата чергового проходження не пізніше 10.02.2023 року, а не 10.02.2020 року, що є порушенням п.3 Порядку проведення ОТК, затвердженого постановою КМУ від 30.01.12 року № 137, чим вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за чке передбачена ч.1 ст. 127-1 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що матеріал про адміністративне правопорушення слід повернути на доопрацювання з наступних підстав.
Відповідно до п.2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.ст. 213, 221, 256, 278 КУпАП на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, в тому числі до суду, повинні надходити належно оформленні справи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Нормами ч. 2 ст.251КУпАП передбачено, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
Частина 1 статті 127-1 КУпАП визначає відповідальність за видачу документа про технічну справність транспортного засобу, що підлягає обов'язковому технічному контролю, з порушенням порядку проведення перевірки технічного стану такого транспортного засобу.
Санкція даної статті вказує що відповідальність несуть посадові особи у формі штрафу в розмірі вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Матеріали справи, що скеровані разом з протоколом про адміністративне правопорушення, в порушення вимог ст. 256 КУпАП не містять інформації про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, Зокрема, до протоколу не додано доказів, що дана особа є суб'єктом правопорушення, перебаченого ч.1 ст. 127-1 КУпАП.
Таким чином, матеріали справи не містять всіх відомостей, які необхідні для забезпечення правильного розгляду справи, у зв'язку з чим, суддя, не має можливості в повному обсязі з'ясувати обставини правопорушення, перевірити відповідність кваліфікації діям ОСОБА_1 .
Відповідно до ст.245КУпАП завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Викладене свідчить, що адміністративний матеріал у відношенні ОСОБА_1 складений з порушенням вимог КУпАП, тобто без проведення належної перевірки органом, який надіслав адміністративний матеріал до суду.
Суд наголошує, що він не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Відповідно до рішення ЄСПЛ «Малафєєва проти Росії», у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом).
За вимогами ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14, від 23.12.2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки при дотриманні вимог ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають направленню для доопрацювання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 256, 268, 278 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя,-
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 127-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду Т.М. Філюк