Рішення від 25.01.2010 по справі 6112-2009

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 308

РІШЕННЯ

Іменем України

25.01.2010Справа №2-22/6112-2009

За позовом - Фірми «Конус», м. Сімферополь, вул. К. Маркса, 34

до відповідача - Чистенської сільської ради, Сімферопольський район, с. Чистеньке, вул. Радянська, 25

про визнання права

Суддя Калініченко А.А.

представники:

від позивача - Качуровський К.О., представник, дов від 15 січня 2009 року

від відповідача - Циганкова І.М., представник, посвідчення від 15 квітня 2008 року

Обставини справи:

Позивач - Фірма «Конус» звернувся до Господарського суду АР Крим з позовною заявою до відповідача - Сімферопольської районної державної адміністрації, просить суд визнати право Фірми «Конус» на розроблення проекту відведення з землеустрою в частині складення документів для передачі в оренду строком на п'ять років земельної ділянки, площею 1,2 га з земель запасу Чистенської сільської ради Сімферопольського району АР Крим під будівництво та обслуговування виробничої бази за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, с. Фонтани, вул. Чкалова, 65-р.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відмовою відповідача у направленні комісії для обстеження земельної ділянки 1,2 га під будівництво і обслуговування виробничої бази в с. Фонтани, вул. Чкалова, 65-р порушені права та охоронювані законом інтереси позивача, передбачені, зокрема, ст.ст. 116, 123, 151 Земельного Кодексу України, Законом України «Про оренду землі», Законом України «Про землеустрій», Порядком розробки проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року №677, тощо.

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 24 листопада 2009 року позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, залучено Чистенську сільську раду.

09 грудня 2009 року сторони заявили клопотання про продовження строку вирішення даного спору відповідно до ст. 69 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 09 грудня 2009 року строк вирішення даного спору продовжено відповідно до ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, за клопотанням сторін.

Крім того, під час розгляду справи до суду надійшло клопотання позивача про здійснення заміни відповідача по справі - Сімферопольської районної державної адміністрації на належного відповідача - Чистенську сільську раду, відповідно до приписів ст. 24 Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалою Господарського суду АР Крим від 14 січня 2010 року здійснено заміну відповідача по справі - Сімферопольської районної державної адміністрації на належного - Чистенську сільську раду. Виключено з числа третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - Чистенську сільську раду.

Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи те, що матеріали справи у достатній мірі характеризують правовідносини сторін, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи, вважає за можливе розглянути справу в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд -

встановив:

Відповідно до статті 2 Цивільного кодексу України, статті 2 Господарського кодексу України, статті 2 Земельного кодексу України, учасниками земельних, цивільних відносин та відповідно учасниками відносин у сфері господарювання є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади (споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією), іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.

Відповідно до ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

17 червня 2009 року Сімферопольська районна державна адміністрація в АР Крим листом вих. №2416/04-28, а.с. 10, повідомила позивача про результати розгляди звернення останнього від 14 жовтня 2008 року вих. №01/486, а.с. 11, з питання направлення комісії для обстеження земельної ділянки площею 1,2 га під будівництво та обслуговування виробничої бази в с. Фонтани, вул. Чкалова, 65-р, та рішення 17 сесій 5 скликання Чистенської сільської ради від 19 вересня 2008 року, а.с. 9.

Так, згідно листа Сімферопольської районної державної адміністрації Фірму «Конус» проінформовано про те, що відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України та ст. 16 Закону України «Про оренду землі», придбання права оренди земельних ділянок, що знаходяться в державній або комунальній власності, здійснюється виключно на аукціонах, окрім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна, які знаходяться у власності громадян і юридичних осіб і у яких відсутні акції (паї), що належать державі.

Отже, Сімферопольська районна державна адміністрація дійшла висновку про те, що земельну ділянку площею 1,2 га, під будівництво та обслуговування виробничої бази в с. Фонтани, вул. Чкалова, 65-р, Чистенська сільська рада повинна включити до переліку об'єктів, право на оренду яких повинно передаватися шляхом проведення аукціону, тим самим відмовивши позивачу у направленні комісії для обстеження земельної ділянки площею 1,2 га під будівництво та обслуговування виробничої бази в с. Фонтани, вул. Чкалова, 65-р.

Але, суд вважає за необхідне зауважити наступне.

19 вересня 2008 року 17 сесією 5 скликання Чистенської сільської ради було прийнято рішення про надання Фірмі «Конус» дозволу на розробку проекту відведення з землеустрою в частині складання документів для передачі в оренду строком на 5 років земельної ділянки, площею до 1,2 га, із земель запасу сільської ради під будівництво та обслуговування виробничої бази в с. Фонтани, вул. Калова, 65-р та наданні проекту відведення з землеустрою для передачі в оренду земельної ділянки, на розгляд та затвердження сільською радою, у встановленому порядку.

Крім того, вказаним рішення позивачу був наданий дозвіл на укладення договору оренди з Чистенською сільською радою, строком на 5 років.

На виконання вказаного рішення в частині оформлення та надання проекту відведення земельної ділянки, голові Сімферопольської районної державної адміністрації позивачем було направлено листа вих. №01/486 від 14 жовтня 2008 року щодо направлення комісії для обстеження земельної ділянки.

Так, підставами відмови Сімферопольської районної державної адміністрації у направленні комісії для обстеження земельної ділянки, послужили зміни в порядку надання земельних ділянок в оренду, прийняті згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України для сприяння будівництву» від 16 вересня 2008 року №509-VІ, яким були викладені в новій редакції ст. 124, 127, 134 Земельного кодексу України щодо регулювання порядку передачі в оренду землі.

Проте, відповідно до пункту 2 розділу II «Прикінцеві положення» вказаного Закону передбачено, що прийняті та не виконані до набуття чинності даного Закону, рішення відповідних органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування про узгодження місця розташування об'єкту або про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки зберігають силу протягом двох років з дня набуття чинності даним Законом.

Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України для сприяння будівництву» від 16 вересня 2008 року №509-VІ, набув чинності 14 жовтня 2008 року, отже, рішення Чистенської сільської ради від 19 вересня 2008 року зберігає силу, та, відповідно, Фірма «Конус» має право оренди строком на 5 років земельної ділянки площею до 1,2 га із земель запасу сільської ради під будівництво та обслуговування виробничої бази в с. Фонтани, вул. Чкалова, 65-р.

Отже, суд дійшов висновку про те, що висновки Сімферопольської районної державної адміністрації та відмова направити комісію для обстеження земельної ділянки є необґрунтованими та такими, що порушують права та охоронювані законом інтереси Фірми «Конус» щодо оренди землі.

Відповідно до ч. 3 ст. 124 Земельного кодекс України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до ч. ч. 2-7 ст. 123 Земельного кодексу України, особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації (ч. 2 ст. 123 Земельного кодексу України).

До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу (ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України).

Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу (ч. 4 ст. 123 Земельного кодексу України).

Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України (ч. 5 ст. 123 Земельного кодексу України).

Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду) (ч. 6 ст. 123 Земельного кодексу України).

Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування (ч. 7 ст. 123 Земельного кодексу України).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про землеустрій», документація із землеустрою - затверджені в установленому порядку текстові та графічні матеріали, якими регулюється використання та охорона земель державної, комунальної та приватної власності, а також матеріали обстеження і розвідування земель, авторського нагляду за виконанням проектів тощо.

Відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 20 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. № 858-IV, землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі: надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. № 858-IV, землеустрій здійснюється на підставі: рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; судових рішень.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. № 858-IV, документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.

Відповідно до п. «д» ч. 2 ст. 25 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. № 858-IV, одним з видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до ст. 50 Закону України «Про землеустрій» від 22.05.2003 р. № 858-IV, проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.

Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. п. 3-8 Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 677, проект відведення земельної ділянки розробляється на підставі: рішення сільської, селищної, міської ради, районної, Київської або Севастопольської міської держадміністрації, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок; укладених договорів між землевласниками і землекористувачами та розробником проекту відведення земельної ділянки; судового рішення (п. 3).

Таким чином, оскільки рішенням 17 сесій 5 скликання Чистеньської сільської ради від 19 вересня 2008 року Фірмі «Конус» був наданий дозвіл на розробку проекту відведення з землеустрою земельної ділянки площею до 1,2 га в с. Фонтани, вул. Чкалова, 65-р, позивач має передбачене чинним законодавством право на розроблення проекту відведення вказаної земельної ділянки.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України, способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема, може бути визнання права та спонукання до виконання обов'язку в натурі.

Аналогічні способи закріплені у ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України, за якою права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; присудження до виконання обов'язку в натурі; іншими способами, передбаченими законом.

Отже, з урахування викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

В судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення складений та підписаний відповідно до вимог статті 84 Господарського процесуального кодексу України 27 січня 2010 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 82-84, 85 Господарського процесуального Кодексу України, суд

вирішив:

1. Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати право Фірми «Конус» (м. Сімферополь, вул. К. Маркса, 34, ЄДРПОУ 30221594) на розроблення проекту відведення з землеустрою в частині складення документів для передачі в оренду строком на п'ять років земельної ділянки, площею 1,2 га з земель запасу Чистенської сільської ради Сімферопольського району АР Крим під будівництво та обслуговування виробничої бази за адресою: АР Крим, Сімферопольський район, с. Фонтани, вул. Чкалова, 65-р.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки Крим Калініченко А.А.