Справа №551/1356/20
"15" березня 2021 р. Шишацький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого судді Вергун Н.В.,
за участю секретаря судових засідань Курінної Я.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Шишаки Полтавської області у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради Полтавської області, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним і скасування наказу та рішення в частині передачі земельної ділянки у комунальну власність й скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, -
28 грудня 2020 року адвокат Смірнов С.І. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправним і скасування наказу №3970-СГ від 04 червня 2018 року Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області та рішення 32 сесії першого скликання Шишацької селищної ради Полтавської області в частині передачі земельної ділянки, площею 2.0 га, яка розташована на території колишньої Жоржівської сільської ради Полтавської області та належить ОСОБА_1 на праві приватної власності, у комунальну власність й скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5325782000:00:004:0249.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначив, що вказаними актами відповідачі безпідставно передали належну позивачу земельну ділянку в комунальну власність та фактично позбавили його права приватної власності на неї.
Ухвалою суду від 29 грудня 2020 року провадження у справі за позовом ОСОБА_1 відкрито, її розгляд ухвалено проводити у порядку загального позовного провадження, у зв'язку з чим розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання о 13 год. 00 хв. 11 лютого 2021 року / а.с.19 /.
25 січня 2021 року на електронну адресу суду від представника відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Прокопенка Ю.В. надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній позовні вимоги не визнав з підстав відсутності порушення прав позивача, у задоволенні позовних вимог просив відмовити / а.с.24-30 /.
Ухвалою суду від 11 лютого 2021 року підготовче провадження у справі за позовом ОСОБА_1 закрито, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні о 10 год. 00 хв. 15 березня 2021 року / а.с.54 /.
Сторони та їх представники, повідомлені належним чином про місце, дату і час розгляду справи, у судове засідання не з'явилися.
02 березня 2021 року на адресу суду від представника позивача - адвоката Смірнова С.І. надійшла заява про підтримання позову та розгляд справи у його відсутність та відсутність позивача.
01 березня 2021 року на електронну адресу суду від представника відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Прокопенка Ю.В. надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність представника відповідача. При цьому, просив врахувати його правову позицію, викладену у відзиві, та відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник відповідача Шишацької селищної ради Полтавської області в судове засідання також не з'явився, причин своєї неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи не заявив.
Разом з тим, відповідач Шишацька селищна рада не скористалася й правом надати суду відзив.
За правилами ч.3 ст.211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до вимог ч.1 ст.223 ЦПК України, неявка у судове засідання будь - якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Зважаючи на викладені обставини, суд приходить до висновку про розгляд справи без участі сторін та їх представників на підставі наявних у ній доказів та, керуючись ст.280 ЦПК України, не вбачає за можливе ухвалити заочне рішення у справі.
Перевіривши фактичні обставини справи належними і допустимими доказами у їх сукупності та взаємозв'язку, суд, керуючись принципом верховенства права, приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.
Так, позивачу на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ПЛ № 053035, виданого Шишацькою РДА 10 липня 2003 року за реєстровим №12 належить земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, площею 2.00 га, на території колишньої Жоржівської сільської ради Полтавської області / а.с.9 /.
11 жовтня 2020 року представник позивача адвокат Смірнов С.І. звернувся до Шишацької селищної ради Полтавської області з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж в натурі щодо даної земельної ділянки та ще 18-ти належних іншим особам земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства, що розташовані на території колишньої Жоржівської сільської ради Шишацького району Полтавської області / а.с.10 /.
04 листопада 2020 року за вих. 02-21/1062 Шишацькою селищною радою Полтавської області надано письмову відповідь адвокату Смірнову С.І., в якій вказано, що відповідно до відомостей Держаного земельного кадастру відомості про вказані у заяві земельні ділянки приватної власності громадян відсутні, а на їх місті розташовані /зареєстровані/ земельні ділянки комунальної власності, які передані у комунальну власність Шишацької селищної ради відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 04 червня 2018 року №3970-СГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» / а.с.11 /.
Так, замість належної позивачу та ще одній особі земельних ділянок площею по 2.00 га. кожна, значиться земельна ділянка з кадастровим номером 5325782000:00:004:0249, площею 4.000 га.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, земельна ділянка з кадастровим номером 5325782000:00:004:0249, площею 4,0000 га, зареєстрована 27 квітня 2018 року. Цільове призначення та вид використання - землі запасу /земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у комунальну власність або користування громадянам чи юридичним особам / а.с.16 /.
Рішенням 32 сесії першого скликання Шишацької селищної ради від 09 лютого 2018 року «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» вирішено доручити виконавчому комітету селищної ради звернутись до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області з клопотанням про передачу у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності орієнтовною площею 7078 га, які розташовані поза межами населених пунктів на території Шишацької селищної ради Полтавської області / а.с.15 /.
На підставі даного рішення Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області 04 червня 2018 року видано наказ №3970-СГ про передачу Шишацькій селищній об'єднаній територіальній громаді у комунальну власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 67245,4920 га., які розташовані за межами населених пунктів на території Шишацького району Шишацької селищної ради та Баранівської, Великоперевізької, Воскобійницької, Гоголівської, Жоржівської, Ковердинобалківської, Куйбишевської, Михайликівської, Пришибської, Великобузівської, Сагайдацької сільських рад згідно акту приймання-передачі / а.с.12 /.
06 червня 2018 року начальником Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області ОСОБА_2 та Головою Шишацької селищної ради ОСОБА_3 підписано акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність, за яким передано 499 земельних ділянок загальною площею 6724,4920 га. згідно з додатком. Під порядковим номером 209 у даному додатку міститься земельна ділянка запасу на території Жоржівської сільської ради площею 4.0000 га. з кадастровим номером 5325782000:00:004:0249 / а.с.12-14 /.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.78 ЗК України право власності на землю - це право володіти, користуватися і розпоряджатися земельними ділянками. Право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Відповідно до п.«б» ч.1 ст.81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно з п.«б» ч.1 ст.121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства у розмірі не більше 2,0 гектара.
Відповідно до ч.1 ст.122 ЗК України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За правилами ч.1 ст.125 ЗК України /в редакції на час виникнення спірних правовідносин / право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Частиною 1 ст. 126 ЗК / в редакції на час виникнення спірних правовідносин / визначено, що право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами. Форми державних актів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
До кінця 2012 року державна реєстрація земельних ділянок та державна реєстрація права власності на земельні ділянки здійснювалась територіальними органами Держземагенства України.
З 01 січня 2013 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України», а також Закон України «Про державний земельний кадастр» яким запроваджено ведення Державного реєстру прав на нерухоме майно як єдиної держаної інформаційної системи, яка має містити відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.
Утой же час, відповідно до положень ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, до 01 січня 2013 року право власності на землю підтверджувалась Державними актами на право приватної власності на землю .
Відповідно до п.п. 9-10 Розділу VІІ «Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про державний земельний кадастр» до 1 січня 2013 року державна реєстрація земельних ділянок, які передаються у власність із земель державної чи комунальної власності, здійснюється з видачею державних актів на право власності на земельні ділянки. Реєстрація державних актів на право власності здійснюється у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.
Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
Згідно з п. 2 Розділу VІІ «Прикінцеві та Перехідні положення Закону України «Про державний земельний кадастр» земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
Таким чином, належність позивачу ОСОБА_1 на праві приватної власності земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2.00 га. на території колишньої Жоржівської сільської ради Полтавської області підтверджується належним правовстановлюючим документом - Державним актом на право приватної власності на землю, який не був скасований чи визнаний недійсним. Так само не було припинено право власності позивача на вказану земельну ділянку з підстав, передбачених ст.140 ЗК України.
Відповідно до ч.1 ст.152 та ч.1 ст.153 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з ч.1 ст.154 ЗК України органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування без рішення суду не мають права втручатись у здійснення власником повноважень щодо володіння, користування і розпорядження належною йому земельною ділянкою або встановлювати непередбачені законодавчими актами додаткові обов'язки чи обмеження.
Частиною 1 ст.155 ЗК України визначено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Відповідно до ч.1 ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Таким чином, прийняття відповідачами оскаржуваних актів у формі рішення та наказу призвело до протиправного позбавлення позивача ОСОБА_1 права приватної власності на належну їй земельну ділянку, яку безпідставно було включено до складу іншої земельної ділянки та передано з державної в комунальну власність.
Враховуючи викладене, суд вважає, що визнання оскаржуваних актів протиправними та їх скасування в частині, що стосуються належної позивачу земельної ділянки є належним способом захисту прав позивача.
У той же час, визнання судом протиправними та скасування оскаржуваних правових актів індивідуальної дії обох відповідачів не забезпечить поновлення порушених прав позивача ОСОБА_1 у повному обсязі, оскільки належна йому земельна ділянка була безпідставно включена до складу іншої земельної ділянки, площею 4.0000 га, з кадастровим номером 5325782000:00:004:0249.
Згідно з п.10 ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
Такі ж положення містить ч.13 ст.79-1 ЗК України.
При цьому, суд не може відповідно до заявлених позовних вимог скасувати державну реєстрації земельної ділянки 5325782000:00:004:0249 з кадастровим номером лише частково в обсязі належної позивачу земельної ділянки площею 2.00 га., оскільки частиною 1 ст. 27 Закону України «Про державний земельний кадастр» визначено, що у разі поділу земельних ділянок запис про державну реєстрацію земельної ділянки та кадастровий номер земельної ділянки скасовуються. Тобто скасування державної реєстрації частини земельної ділянки із збереженням реєстрації іншої її частини є об'єктивно неможливим.
Таким чином, суд вважає необхідним скасувати державну реєстрацію всієї земельної ділянки з кадастровим номером 5325782000:00:004:0249 та одночасно припинити право комунальної власності щодо неї, що відповідатиме приписам ч.2 ст.5 ЦПК України як більш ефективний спосіб захисту прав позивача та не є виходом за межі позовних вимог.
Оскільки позивач просив не стягувати судові витрати із відповідачів, то суд їх не стягує та покладає на позивача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 78, 81, 121-122, 125-126, 152-155 ЗК України, статтями 5, 211, 223, 265, 268, 273 ЦПК України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Шишацької селищної ради Шишацького району Полтавської області, Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання протиправним і скасування наказу та рішення в частині передачі земельної ділянки у комунальну власність й скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 3970-СГ від 04 червня 2018 року «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну власність» в частині передачі земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2.00 га, яка розташована на території колишньої Жоржівської сільської ради Шишацького району Полтавської області та належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ПЛ №053035, виданого 10 липня 2003 року Шишацькою районною держаною адміністрацією.
Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять другої сесії першого скликання Шишацької селищної ради від 09 лютого 2018 року в частині прийняття в комунальну власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2.00 га., яка розташована на території колишньої Жоржівської сільської ради Шишацького району Полтавської області та належить на праві приватної власності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії І-ПЛ № 053035, виданого 10 липня 2003 року Шишацькою районною державною адміністрацією.
Скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 4.0000 га. з кадастровим номером 5325782000:00:004:0249 та цільовим призначенням: 16.00 - землі запасу, а також припинити право комунальної власності Територіальної громади в особі Шишацької селищної ради Полтавської області на дану земельну ділянку.
Судові витрати у справі покласти на позивача.
Рішення суду може бути оскаржено через Шишацький районний суд Полтавської області до Полтавського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя: