Справа № 2а-46/2010 рік.
16 квітня 2010 року Бориславський міський суд
Львівської області
в складі головуючого -судді: Посисень Л.М.
при секретарі: Монастирській Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бориславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради про стягнення заборгованості зі сплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Позивачка просить стягнути з Управління праці та соцаільного захисту населення Бориславської міської ради на її користь заборгованість зі сплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох piчногo віку за період липень 2007 - грудень 2007 року в сумі 1330 грн.76 коп.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. Відповідач просить справу розглядати у відсутності представника відповідача, про що надіслав у суд письмове клопотання.
Позивачка пояснила, що вона є матір'ю малолітньої дитини - сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1.
З 2005 року по 2008 року позивачка перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та фактично здійснювала догляд за дитиною.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», в редакції від 22.03.2001 року № 2334-Ш, який набрав законної сили 01.01.2002 року, їй щомісячно повинна надаватись допомога у poзмipi встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як ocoбi, яка фактично здійснює догляд за дитиною до досягнення нею трирічного вікy.
Проте, всупереч вимог ст.15 вищевказаного закону та п.3 ст.22 Конституції України, щомісячна грошова допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2007 році їй виплачувалась не в повному обсязі.
09 липня 2007 року Конституційний Суд України, розглянувши справу №1-29/2007 за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 piк» (справа про соціальні гарантії громадян), визнав неконституційними вказані положення закону щодо обмеження розміру виплат допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановивши таким чином, що зазначені виплати не можуть бути меншими, ніж передбачений законодавством pозміp прожиткового мінімуму для особи віком до шести років.
Відповідно до вимог ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 piк» poзмip прожиткового мінімуму для особи віком до шести років становить - з 01 січня 2007 року по 31 березня 2007 року - 434 гривні на місяць, з 01 квітня 2007 року по 30 вересня 2007 року - 463 гривні на місяць, з 01 жовтня - 470 гривень.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 2000 року у cпpaвi № 1-31/2000 за конституційним поданням Президента України щодо відповідності Конституції України (конституційності) Постанови Верховної Ради України «Про чинність Закону України «Про рахункову палату», офіційного тлумачення положень частини другої статті 150 Конституції України, а також частини другої статі 70 Закону України «Про Конституційний Суд України» стосовно порядку виконання рішень Конституційного Суду України (справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України), - закони, інші правові акти, або їх окремі положення, визнані неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Оскільки закони, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення рішення про їx неконституційність, то з 09.07.2007 року їй повинна виплачуватись допомога у poзмipi, передбаченому Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 року №2334-111, який набрав законної сили 01.01.2002 року).
Так, відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населениня Бориславської міської ради №135 від 20.03.2009 року їй виплачувалось:
липень 2007 року 218,74 грн.;
серпень 2007 року 220,99 грн.;
вересень 2007 року 222,43 грн.;
жовтень 2007 року 225,93 грн.;
листопад 2007 року - 228,81 грн.;
грудень 2007 року - 231,96 грн.
Разом - 1348 грн. 86 коп.
Отже, за липень місяць вона повинна була отримувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в сумі:
463гривні /31 день = 14,94 гривень - сума допомоги, що має бути нарахована за один календарний день;
31 день - 8 днів = 23 дні - кількість календарних днів у липні, коли розмір допомоги по догляду за дитиною повинен був становити 463,00 гривні;
14,94 гривень х 23 дні = 343,62 гривні - сума допомоги, недоплачена у липні 2007 року;
343,62 - 218,74 = 124,88 грн.
Таким чином, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми", сума виплат з липня 2007 по грудень 2007 року включно повинні б були становити:
липень 2007 рік - різниця = 124.88 грн.;
серпень 2007 рік - різниця = 242,01 грн.;
вересень 2007 рік - різниця = 240,57 грн.;
жовтень 2007 рік - різниця = 244,07 грн.;
листопад 2007 рік - різниця = 241,19 грн.;
грудень 2007 рік - різниця = 238,04 грн.
Отже, разом недоплата становить - 1330,76 грн.
Таким чином, Конституційний Суд України своїм рішенням підтвердив факт порушення чинного законодавства, зокрема Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в частині правильності визначення розміру щомісячної грошової допомоги по догляду за дитиною, до досягненню нею трирічного віку, яка повинна становити та сплачуватись в poзміpi встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Відповідно до ст. 162 КАС України адміністративний суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Позов просить задоволити.
Відповідач у письмовому запереченні на позов зазначив, що ст. 13 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Положення Конституції України, зокрема ст.95 зазначають, що виключно Законом України "Про Державний бюджет" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір i цільове спрямування цих видатків.
Відповідно до п.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет.
Виходячи з цього, відповідними статтями Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановлюються виходячи із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету на відповідний piк. Так, згідно ст.56 цього закону у 2007 році poзмip допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб. 3гідно ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" для працездатних ociб розмір прожиткового мінімуму на 2007 рік становить:
з 1 січня - 525 гривень;
з 1 квітня - 561 гривня;
з 1 жовтня - 568 гривень.
Заборгованість по виплаті даної допомоги є лише за 2007 рік, а саме з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, тобто з моменту винесення рішення Конституційним судом, яким було визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", щодо розмірів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, i до кінця бюджетного року. У Законі України "Про Державний бюджет на 2008 рік" та Законі України "Про Державний бюджет на 2009 рік" не передбачено коштів на погашення заборгованості, яка виникла у 2007 році, а передбачені лише кошти на поточні виплати.
В задоволенні позову просить відмовити.
Іншими доказами, дослідженими судом, зокрема:
Світлокопією свідоцтва про народження стверджено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2.
Довідкою відповідача № 135 від 23.03.2009 року стверджено, що позивачка знаходилась на обліку у відповідача i отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з січня 2007 року по грудень 2007 року включно.
СУДОМ ВСТАНОВЛЕНО , що позивачка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2, що підтверджено світлокопією свідоцтва про народження ОСОБА_2 Після народження сина ОСОБА_2 позивачка звернулася до відповідача iз заявою про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку їй було призначено у відповідності до вимог Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», що підтверджено довідкою відповідача № 135 від 23.03.2009 року.
Розмір допомоги, який нараховувався та виплачувався позивачці відповідачем по догляду за сином ОСОБА_2 до досягнення ним трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно не відповідав вимогам Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Так, згідно ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у poзмipi встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років.
Відповідно до ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 piк» розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років встановлений з 01 квітня до 01 жовтня 2007 року в poзмipi 463 грн., а з 01 жовтня 2007 року у poзмipi 470 грн.
П.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» зупинялась на 2007 рік дія ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», тому відповідач допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку позивачці виплачував виходячи iз положень абзацу третього ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким встановлювався розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначався як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, та середньомісячним сукупним доходом ciм»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих ociб та не менше 23 відсотки прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, для застрахованих ociб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України», тобто в значно меншому poзмipi, ніж це передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітъми».
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 по справі №1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення абзацу 3 ч.2 ст.56 та п.7, п.14 ст.71 Закону України. «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов»язковим до виконання на території України, остаточним i не може бути оскаржене.
Тому дії відповідача щодо нарахування та виплати на користь позивачки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно в значно меншому poзмipi, ніж це передбачено ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітъми» є протиправними, оскільки ч.2 ст.152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їx окремі положения, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їx неконституційність.
Позовні вимоги позивачки щодо стягнення з відповідача на її користь заборгованість зi сплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01.07.2007 року по 09.07.2007 року та за липень 2007 року - грудень 2007 року у визначеному нею розмірі 1330,76 грн. не можуть бути задоволені, оскільки з 09.07.2007 року, а не з 01.07.2007 року Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 по справі №1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення абзацу 3 ч.2 ст.56 та п.7, п.14 ст.71 Закону України. «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Крім того, предметом даного спору є право на отримання позивачкою допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а не розмір нарахування, визначення якого законом покладено на відповідача, тому позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню частково i способом відновлення порушеного права позивачки є покладення обов'язку на відповідача провести належне нарахування та виплату допомоги позивачці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у pозміpi, визначеному ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім»ям з дітьми" за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, з урахуванням виплачених позивачці сум.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються ст.З, ч.2 ст. 19, ч.З ст.51 Конституції України, ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 по справі №1-29/2007.
3 врахуванням наведеного та
Керуючись ст.3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51, ст.55 Конституції України, ст.ст.13,.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 по справі №1-29/2007, ст.ст. 2 , 6 , 104, 105, 106, 158, 159, 160 , 161, 162, 167 КАС України,
суд,-
Позов задоволити частково.
Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно
Зобов”язати Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, з урахуванням виплачених сум..
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження було поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.
Про апеляційне оскарження постанови суду спочатку подається заява. Обгрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бориславський міський суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.