Постанова від 27.04.2010 по справі 38616/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

27 квітня 2010 р. № 2-а- 38616/09/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кухар М.Д., суддів: Архіпової С.В., Волкової Л.М.,

при секретарі судового засідання - Тайцеві А.Л.,

за участі: представника позивача - Солонинки С.П.,

представника відповідача - 1 - Парамонової О.Д.,

представника відповідача - 2 - Бондаря О.М.,

представника відповідача - 3 - Парамонової О.Д.,

представника відповідача - 4 - Бородавки К.П.,

представника третьої особи - Хіміча Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "А.С. - Українська горільчана компанія" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області, Міністерства фінансів України, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, Державної податкової адміністрації України, третя особа на стороні відповідача - 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державного казначейства України в Харківській області про зобов"язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить, з урахуванням уточнень, визнати протиправною бездіяльність Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області, яка полягає у невиконанні Постанови КМУ №179 від 12.03.2008р. “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо безоплатної видачі до 01 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразку Товариству з обмеженою відповідальністю "А.С. - Українська горільчана компанія"; визнати протиправною бездіяльність Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, яка полягає у невиконанні Постанови КМУ №179 від 12.03.2008р. “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів”щодо безоплатної видачі до 01 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразку Товариству з обмеженою відповідальністю "А.С. - Українська горільчана компанія"; визнати протиправною бездіяльність Міністерства фінансів України яка полягає у невиконанні Постанови КМУ №179 від 12.03.2008р. “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо забезпечення до 20.09.2008р. виготовлення та доставки марок акцизного збору нового зразка, а також щодо здійснення фінансування витрат Державного підприємства “Поліграфічний комбінат України”, пов'язаних з виготовленням та доставкою марок акцизного збору нового зразка для ТОВ "А.С. - Українська горільчана компанія"; стягнути з державного бюджету через Головне управління Державного казначейства України у Харківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "А.С. - Українська горільчана компанія" грошові кошти у сумі 209919,76 грн. (двісті дев'ять тисяч дев'ятсот дев'ятнадцять гривень 76 копійок) на відшкодування шкоди, завданої протиправною бездіяльністю органів державної влади. В обґрунтування уточнених позовних вимог позивач зазначив, що в період часу, який стосується заявлений позовних вимог, був виробником алкогольних напоїв, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ АА №118970 від 21.07.2008р. та Ліцензією на виробництво алкогольних напоїв реєстр.№254 від 21.12.2007р., та згідно із ст. 2 Закону України “Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби” (далі - Закон) був платником акцизного збору на алкогольні напої. Для обміну марок позивач 08 вересня 2008 року надав відповідачу-1 попередню заявка-розрахунок про потребу в марках акцизного збору (для обміну інвентаризаційних залишків (вхідна реєстрація №580/ДСК від 08.09.2008р.). В заявці відображено кількість марок акцизного збору попереднього зразку (5 673 507 шт.) в розрізі їх типів та кількість марок нового зразку для обміну (5673480 шт.), виходячи зі ставок акцизного збору, що діяли на час подання цієї заявки (21,50 грн. за 1 л 100-відсоткового спирту згідно з Законом України “Про ставки акцизного збору на спирт етиловий та алкогольні напої”). Подана з метою обміну марок заявка-розрахунок з внесеними до неї даними була погоджена відповідачем-1, про що свідчать підписи посадових осіб відповідача-1, засвідчені його печаткою, на самій заявці-розрахунку. Виходячи з зазначених документів, позивач вважає, що відповідач-1 повинен був провести обмін марок попереднього зразка на марки нового зразка. Марки нового зразка повинні були бути видані Відповідачем-1 до 01 жовтня 2008 року, як це було встановлено п.5 Постанови №179. Однак обмін Відповідач-1 та Відповідач-3 не здійснили. Враховуючи, що відповідачем-1 та відповідачем-3 дій з видачі позивачу марок по обміну вчинено не було, позивач звернувся до відповідача-1 листом № 7 від 16.04.2009р. з проханням повідомити про можливість обміну марок. Та відповідач-1 в направленій відповіді №1707/10/32-124 від 22.04.2009р. лише підтвердив невиконання ним Постанови №179 та Наказу №454 щодо обміну марок позивачу. При цьому причиною зазначається невиконання своїх обов'язків іншими відомствами, зокрема Міністерства фінансів України щодо фінансування витрат на виготовлення і доставку марок та ДП “Поліграфічний комбінат України” щодо виготовлення і доставки. Також, позивач зазначив, що за час розгляду даної справи змінились ставка акцизного збору, з 01.07.2009р. вона складає 34,00 грн. за 1 л 100-відсоткового спирту відповідно до Закону України від 31.03.2009р. №1202-УІ “Про внесення змін до деяких законів України з питань акцизного збору” та враховуючи такі зміни, і зразки марок акцизного збору (далі по тексту - марки найновішого зразку) також змінились з 01.07.2009р., оскільки на них відображається позначення вже нових ставок акцизного збору. З 01.07.2009р у зв'язку із зміною ставки акцизного збору припинився обіг та використання марок нового зразку, які повинні були бути видані за обміном позивачу ще до 01 жовтня 2008 року. Але за неотримані марки акцизного збору позивачем попередньо було сплачено Відповідачу-1 плату шляхом перерахування грошових коштів у безготівковій формі. Марки нового зразка, що підлягали видачі за обміном, вже не можуть знаходитись в обігу. Обмін на марки найновішого зразку також не передбачений, і це підтверджено у листі ДПАУ від 14.05.2009 р. №999/7/32-0717. Тобто позивач вважає, що бездіяльність відповідачів щодо невиконання Постанови №179 є незаконною, такою, що прямо порушує право позивача на здійснення підприємницької діяльності та завдала шкоди позивачу. Біля двох років грошові кошти підприємства знаходяться поза його фінансовим обігом, що в свою чергу впливає як на загальний фінансовий стан товариства в цілому, так і на сплату ним податків і зборів до державного бюджету. В результаті неправомірної бездіяльності відповідачів, позивачем було втрачено майно, а саме сплачені за марки акцизного збору грошові кошти у загальній сумі 209 919,76 гривень.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача-1 в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, вважав його безпідставним та необґрунтованим, надав заперечення на адміністративний позов, в якому виклав свою позицію проти доводів позивача та просить суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, зазначивши, що Постановою КМ України від 12.03.2008 року № 179 “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів” внесені зміни до Положення про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 р. № 567, якими було передбачено запровадження з 01 серпня 2008 року марок акцизного збору нового зразка. У відповідності до пункту 5 зазначеної Постанови № 179, РУ Департаменту САТ ДПА України у Харківській області до 10 вересня 2008 року подало до Департаменту САТ ДПА України окрему рознарядку на виготовлення марок акцизного збору нового зразка для обміну на невикористані марки попереднього зразка, виявлені під час інвентаризації. До даних окремої рознарядки також безпосередньо зарахована інформація про кількість марок попереднього зразка, що зберігались у сховищі продавця марок акцизного збору та потребують обміну для підприємства Позивача, згідно з попередньою заявкою-розрахунком на потребу в марках акцизного збору, що надійшла від ТОВ “А.С. - Українська Горілчана Компанія”. Департаментом САТ ДПА України на виконання вимог пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.03.08 № 179, подано державному спеціалізованому підприємству Міністерства фінансів - Поліграфічному комбінату “Україна”окрему рознарядку на виготовлення марок акцизного збору нового зразка для обміну на невикористані марки попереднього зразка виявлені під час інвентаризацій у продавця марок та на підприємствах-виробниках (імпортерах) алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Отже, з боку ДПА України в особі РУ Департаменту САТ ДПА України у Харківській області та Департаменту САТ ДПА України виконані всі залежні від нього вимоги п. 5 Постанови КМУ № 179. Однак, невиконання структурним підрозділом Міністерства фінансів вимог вищезазначеної Постанови, здійснило неможливим регіональному управлінню Департаменту САТ України у Харківській області виконати всі вимоги зазначеної Постанови та п. 2.10. наказу ДПА України від 07.07.2008 року № 454 “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка”є частині видачі марок акцизного збору нового зразка суб'єктам господарювання в обмін на повернуті марки попереднього зразка. Постановою КМ України від 27.12.2006р. № 1837 затверджено Положення про Міністерство фінансів України, пунктом 1 якого зазначено, що Мінфін є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації єдиної державної фінансової, бюджетної, податкової, митної політики, політики у сфері державного внутрішнього фінансового контролю, випуску та проведення лотерей, розроблення та виробництва голографічних захисних елементів. Пункт 6 Постанови КМ України № 179 “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів” зобов'язав конкретно Міністерство фінансів забезпечити до 20 вересня 2008 р. виготовлення та доставку державним спеціалізованим підприємством Поліграфічний комбінат “Україна”, що є структурним підрозділом Міністерства фінансів, Державній податковій адміністрації марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів, згідно з окремою рознарядкою та передбачити фінансування витрат виробнику марок, пов'язаних з виготовленням та доставкою акцизних марок за окремою рознарядкою. Отже, відповідно до п. 6 Постанови КМУ № 179 Міністерство фінансів повинно було забезпечити до 20 вересня 2008 року фінансування, виготовлення та доставку марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів згідно з окремою рознарядкою. Ця вимога Постанови КМУ № 179 не була виконана саме Міністерством фінансів.

РУ Департаменту САТ ДПА України у Харківській області протягом 2008 року були отримані згідно попереднім замовленням ТОВ “А.С. - Українська горілчана компанія” марки акцизного збору в кількості 6 000 060 штук. Реалізовано підприємству марок акцизного збору в кількості 326 553 штуки. Станом на 01 серпня 2008 року залишки марок акцизного збору становили 5 673 507 штук, на суму 209 919 грн.76 коп. (таблиця руху марок надавалась). Залишки марок акцизного збору з урахуванням кратності 60 штук, що є обов'язковою умовою при замовлені марок, складає 5 673 480 штук, на суму 209 919 грн.76 коп. На виконання наказу ДПА України від 07.07.08 № 454 “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка” регіональним управлінням надана до Департаменту САТ ДПА України попередня заявка-розрахунок на потребу в марках акцизного збору ТОВ “А.С. - Українська горілчана компанія”АВ “4,300” в кількості 5 676 480 штук ( з урахуванням кратності 60). Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Харківській області на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 12 березня 2008 року № 179 "Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів", наказу ДПА України від 07.07.08 № 454 “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка”, розпорядження ДПА України від 12.09.08 № 296-р “Про забезпечення належного контролю за організацією роботи в регіонах”, було проведено роботу щодо знищення марок акцизного збору попереднього зразка.

Також, Регіональне управління вважає необґрунтованим посилання позивача на ч. 1 ст. 1166 Цивільного кодексу України, оскільки зазначена норма закону зазначає, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Оскільки, дії Відповідача - 1 не містять протиправних рішень, дій або бездіяльності, отже твердження Позивача з цього приводу є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. З цього приводу і посилання на ст. 1173 ЦКУ та ч. 1 ст. 1190 ЦКУ щодо відшкодування так званої шкоди - є передчасним, оскільки з боку Позивача ці обставини є недоведеними.

Крім того, на виконання Наказу ДПА України від 19.03.2009 № 135 “Про порядок закупівлі марок акцизного збору”, та на підставі відповідного договору про закупівлю марок акцизного збору з голографічними захисними елементами з державним спеціалізованим підприємством Міністерства фінансів України ДП “Поліграфічний комбінат “Україна”, кошти від продажу марок акцизного збору надходять до спеціального рахунку Регіонального управління, після чого у 3-денний термін вони перераховуються на спеціальний рахунок Департаменту САТ ДПА України, який веде розрахунки з ДП “Поліграфічний комбінат “Україна”по виготовленню марок акцизного збору.

На зазначений рахунок регіонального управління також зараховуються грошові кошти й інших суб'єктів господарювання, отже стягнення цих коштів на користь Позивача є незаконним та таким, що приведе до вчинення матеріальної шкоди іншим суб'єктам господарської діяльності. Тобто, матеріальних втрат власних коштів інших суб'єктів господарювання.

Тому, Регіональне управління вважає безпідставним посилання позивача на норми Цивільного кодексу України з тих підстав, що перерахування позивачем на поточний рахунок відповідача-1 грошових коштів у сумі 209919,76 грн. не можна вважати майновою шкодою, завданою неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам юридичної особи (Позивача), та вважає, що позовні вимоги ТОВ “А.С. Українська горільчана компанія” - не підлягають задоволенню.

Представник відповідача-2 в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, надав заперечення на адміністративний позов, в якому виклав свою позицію проти доводів позивача, зазначивши, що законодавством чітко встановлено механізм здійснення фінансування витрат державного спеціалізованого підприємства Міністерства фінансів України з виготовлення марок акцизного збору, також визначено сторони вказаних правовідносин. Виходячи з викладеного, вбачається, що Мінфін не здійснює фінансування витрат спеціалізованого підприємства по виготовленню цінних паперів щодо виготовлення та доставки марок акцизного збору, оскільки такі функції покладено на Державну податкову адміністрацію України. Згідно частини четвертої статті 22 БК України головний розпорядник бюджетних коштів розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх Мінфіну чи місцевому фінансовому органу; отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України чи рішенні про місцевий бюджет. Відповідно до частини першої статті 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. З огляду на зазначене Відповідач 2 не був визначений як головний розпорядник бюджетних коштів, які спрямовуються на здійснення витрат по виготовленню та доставці марок акцизного збору нового зразка, відповідно до Постанови № 179. Також, Мінфін не веде облік вказаних коштів згідно встановлених бюджетних програм. Також відповідач-2 зазначив, що головним розпорядником коштів, які виділяються на виготовлення марок акцизного збору є Державна податкова адміністрація України, на підставі наступного: згідно підпункту 18 пункту 4 Положення про Державну податкову адміністрацію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2007 року № 778, ДПА України організовує роботу, пов'язану із замовленням марок акцизного збору, їх зберіганням і продажем; кошти від продажу марок акцизного збору надходять на рахунки спеціального фонду ДПА України та використовуються на фінансування витрат, пов'язаних із замовленням, виготовленням та доставкою марок акцизного збору; бюджетні кошти на виготовлення марок акцизного збору можуть бути виділенні лише після направлення відповідного бюджетного запиту на адресу Міністерства фінансів України у встановленому Бюджетним кодексом України порядку. Оскільки, Державна податкова адміністрація України не направляла на адресу Міністерства фінансів України бюджетного запиту з метою отримання коштів щодо фінансування витрат пов'язаних з виготовленням марок акцизного збору нового зразка, тому фінансування витрат на виготовлення марок акцизного збору Міністерством фінансів України не проводилось. Даний факт підтверджується листом Міністерства фінансів України від 25.02.2008 року № 31-31020-25-18/5816 «Щодо виділення асигнувань», направленого на адресу Державної податкової адміністрації України.

Представник відповідача-3 в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, надав заперечення на адміністративний позов, в якому виклав свою позицію проти доводів позивача, зазначивши, що з метою виконання вимог Постанови КМУ № 179 Державна податкова адміністрація України наказом від 7 липня 2008 року № 454 „Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка" доручила Головам державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та начальникам регіональних управлінь Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі забезпечити: припинення продажу марок акцизного збору попереднього зразка для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів (далі -марки попереднього зразка). Опрацювання із суб"єктом господарювання потреби в марках акцизного збору нового зразка для обміну встановлених у продавців інвентаризаційних залишків марок акцизного збору попереднього зразка з поданням ними заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного збору для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів (для обміну інвентаризаційних залишків). Узагальнення результатів інвентаризації марок акцизного збору та подання до 10 вересня 2008 року Департаментом контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка (для обміну інвентаризаційних залишків) та розшифровки до неї, а також інформації про результати інвентаризації марок акцизного збору попереднього зразка та розшифровки до неї. Прийняття залишків невикористаних марок попереднього зразка, повернутих суб'єктами господарювання відповідно до актів інвентаризації марок акцизного збору попереднього зразка в суб"єкта господарювання - виробника/імпортера, разом із заявкою-розрахунком на придбання марок акцизного збору для маркування алкогольних напоїв (для обміну інвентаризаційних залишків) та заявкою-розрахунком на придбання марок акцизного збору для маркування тютюнових виробів (для обміну інвентаризаційних залишків). Знищення марок акцизного збору попереднього зразка з визначенням місця та способу його проведення (паперорізальні машини, спалення тощо) на підставі актів інвентаризації і відповідного рішення комісії, про що повідомити Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів до 25 вересня 2008 року. Безоплатну видачу до 1 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка суб"єкта господарювання в обмін на повернуті марки попереднього зразка для тютюнових виробів, алкогольних напоїв залежно від вмісту спирту, етилового в горілці чи лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції, для маркування яких вони були придбані. Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів забезпечити узагальнення результатів інвентаризації та подання до 15 вересня 2008 року державному спеціалізованому підприємству Міністерства фінансів України ДП „Поліграфічний комбінат „Україна" по виготовленню цінних паперів" окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка (для обміну інвентаризаційних залишків) та розшифровки до неї. Згідно акту інвентаризації суб"єкта господарювання - ТОВ „А.С.-Українська горілчана компанія", заявки-розрахунку на придбання марок акцизного збору для маркування алкогольних напоїв (для обміну інвентаризаційних залишків) потреба в марках акцизного збору нового зразка для обміну марок акцизного збору попереднього зразка склала загальну кількість 5673480 штук. Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006 року № 1837, Міністерство фінансів України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації єдиної державної фінансової, бюджетної, податкової, митної політики, політики у сфері державного внутрішнього фінансового контролю, випуску та проведення лотерей, розроблення та виробництво голографічних захисних елементів. Враховуючи зазначене, виконання органами державної податкової служби України вимог п. 5 постанови КМУ № 179 в частині безоплатної видачі до 1 жовтня марок акцизного збору унеможливлюється через відсутність фінансування витрат на виготовлення та доставку марок акцизного збору нового зразка в обмін на інвентаризаційні залишки. У разі отримання Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України в Харківській області марок акцизного збору нового зразка, призначених для обміну інвентаризаційних залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка від Державного спеціалізованого підприємства Міністерства фінансів України, інформація щодо їх надходження терміново буде надана до місцевих державних податкових інспекцій за місцем реєстрації суб"єктів господарювання, а видача марок акцизного збору буде здійснена у найкоротший термін.

Представник третьої особи в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, надав заперечення на адміністративний позов, в якому виклав свою позицію проти доводів позивача, зазначивши, що відповідно ст.119 Бюджетного кодексу України нецільове використання бюджетних коштів - це витрачення їх на цілі, що не відповідають бюджетним призначенням, встановлених законом „Про Державний бюджет". Позивач, вимагаючи стягнути з державного бюджету грошові кошти у сумі 209919,76 грн., посилається на ст. 56 Конституції України та ст. 1173 ЦК України. Але ж Законом України «Про державний бюджет» не передбачено видатків на відшкодування шкоди, завданої протиправною бездіяльністю органів державної влади. Таким чином, рахунків та коштів на відшкодування такої шкоди в Головному управлінні Державного казначейства України у Харківській області немає. Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади мають право діяти винятково в межах, способом і у випадках, передбачених Конституцією і Законами України. Жодна з норм діючого законодавства не передбачає права або обов'язку органів Державного казначейства уособлювати Державу. Жодним нормативним актом України не передбачено обов'язок органів Державного казначейства відшкодовувати шкоду, завдану органами державної влади. Головне управління Державного казначейства України у Харківській області не мало жодних стосунків з позивачем та не порушувало його прав та охоронюваних Законом інтересів.

Суд, вислухавши представника позивача, представників відповідачів, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «А.С.-УКРАЇНСЬКА ГОРІЛЬЧАНА КОМПАНІЯ» є виробником алкогольних напоїв, що підтверджується Довідкою з ЄДРПОУ АА №118970 від 21.07.2008р. та Ліцензією на виробництво алкогольних напоїв реєстр.№254 від 21.12.2007р., та згідно із ст.2 Закону України «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» (далі - Закон) є платником акцизного збору на алкогольні напої.

Пунктом 1 ст.7 Закону передбачено, що виробники алкогольних напоїв проводять маркування кожної пляшки (упаковки) алкогольних напоїв та таке маркування здійснюється марками акцизного збору, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Продавцем марок акцизного збору за місцезнаходженням позивача є Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Харківській області на підставі п.6.4. Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007р. №71 (далі -Положення про Департамент).

З 01 липня 2003 року Постановою КМУ від 23.04.2003 року № 567 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» були запроваджені марки акцизного збору з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв.

12 березня 2008 року Кабінетом міністрів України прийнято постанову №179 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі - Постанова №179). Даною Постановою було, передбачено запровадити з 01 серпня 2008 року марки акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв. На марках акцизного збору нового зразка, крім іншого, передбачено позначення сум акцизного збору.

Пунктом 5 Постанови КМУ №179 від 12.03.2008 року постановлено Державній податковій адміністрації забезпечити: проведення інвентаризації станом на 1 вересня 2008 р. залишків невикористаних марок попереднього зразка у продавців марок, на підприємствах - виробниках та в імпортерів алкогольних напоїв та тютюнових виробів; прийняття залишків невикористаних марок попереднього зразка, повернутих продавцям підприємствами - виробниками та імпортерами алкогольних напоїв та тютюнових виробів відповідно до актів інвентаризації; знищення зазначених залишків на підставі актів інвентаризації; узагальнення за результатами інвентаризації та подання до 15 вересня 2008 р. державному спеціалізованому підприємству Міністерства фінансів окремої рознарядки на виготовлення марок акцизного збору нового зразка для обміну на невикористані марки попереднього зразка, виявлені під час інвентаризації; безоплатну видачу до 1 жовтня 2008 р. марок акцизного збору нового зразка підприємствам - виробникам та імпортерам алкогольних напоїв в обмін на повернуті марки попереднього зразка залежно від вмісту спирту етилового в горілці чи лікеро-горілчаних виробах або виду виноробної продукції і марок акцизного збору нового зразка для тютюнових виробів, для маркування яких такі марки були придбані.

ДПА України на виконання вимог Постанови №179 видала наказ від 07.07.2008р. №454 «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка та проведення обміну залишків невикористаних марок акцизного збору попереднього зразка» (далі - Наказ №454), пунктом 2.6. якого встановила: «2.Головам державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі та начальникам регіональних управлінь Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі забезпечити: опрацювання із суб'єктами господарювання потреби в марках акцизного збору нового зразка для обміну встановлених у продавців інвентаризаційних залишків марок акцизного збору попереднього зразка з поданням ними попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного збору для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Цим же Наказом №454 була затверджена відповідна форма попередня заявка-розрахунок про потребу в марках акцизного збору (для обміну інвентаризаційних залишків) (далі -Заявка-розрахунок).

Позивач 08 вересня 2008 року надав Відповідачу-1 заявку-розрахунок (вхідна реєстрація №579/ДСК від 08.09.2008р.) де відображено кількість марок акцизного збору попереднього зразку (5 673 507 шт.) і в розрізі їх типів та кількість марок нового зразку для обміну, виходячи з перерахунку за сумами акцизного збору (5 673 480 шт.).

Позивач сплатив за виготовлення марок акцизного збору в грудні 2007р.- квітні 2008р. загальну суму 209 919,76 гривень.

Указом Президента України «Про запровадження марок акцизного збору на алкогольні напої та тютюнові вироби» від 18.09.1995 року № 849/95 затверджено Положення про марки акцизного збору, яке визначає порядок реалізації марок акцизного збору, позначення ними алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також застосування таких марок на території України.

Відповідно до п. 6 Положення про марки акцизного збору покупцями марок акцизного збору можуть бути суб'єкти підприємницької діяльності, які відповідно до законодавства України є платниками акцизного збору з алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Марки акцизного збору видаються покупцям тільки після внесення ними плати за ці марки і подання в порядку, встановленому цим Положенням, простих векселів на повну суму акцизного збору, розрахованого на основі умовних фіксованих ставок акцизного збору для відповідних видів алкогольних напоїв чи тютюнових виробів або авансової оплати покупцем марок повної суми акцизного збору в грошовій формі.

Облік зазначених векселів ведеться продавцями акцизних марок.

Реалізація марок акцизного збору їх покупцям проводиться відповідно до заявки-розрахунку потреби в цих марках.

Для одержання марок акцизного збору покупець подає їх продавцеві у двох примірниках (у разі здійснення імпорту - у трьох примірниках) заявку-розрахунок кількості необхідних марок акцизного збору за встановленою продавцем формою, платіжні документи, що підтверджують внесення плати за марки, а також документи про авансову сплату суми акцизного збору в грошовій формі або належним чином оформлений простий вексель на цю суму.

Строк видачі марок визначається за погодженням між їх продавцем і покупцем, але не повинен перевищувати 3 робочі дні з дня подання покупцем марок документів, передбачених абзацом п'ятим цього пункту. Продавець марок несе повну майнову відповідальність перед покупцем марок (включаючи прямі збитки і неотриманий прибуток) за порушення встановленого строку видачі акцизних марок.

Продавці марок контролюють своєчасність подання покупцями марок розрахунків та інших документів для обчислення акцизного збору, ведуть облік і складають звіти про надходження сум акцизного збору.

Як встановлено судом, позивачем внесено плату за марки, проте, не подано простих векселів на повну суму акцизного збору, розрахованого на основі умовних фіксованих ставок акцизного збору для відповідних видів алкогольних напоїв чи тютюнових виробів, не здійснено авансової оплати покупцем марок повної суми акцизного збору в грошовій формі, як цього вимагають вищезазначені норми чинного законодавства України, крім того, взагалі не здійснено інвентаризації залишків марок акцизного збору. Отже, виходячи із вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що у позивача не виникло право отримати марки попереднього зразка оскільки останнім не сплачено акцизний збір, а тому на час коли виробникам алкогольних напоїв було надано право обміняти марки попереднього зразка на марки нового зразка до 01 жовтня 2008 року, у позивача в наявності марок попереднього зразка не було.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про те, що відповідачі діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За таких обставин, вимоги позивача щодо визнання протиправною бездіяльності Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області, яка полягає у невиконанні Постанови КМУ №179 від 12.03.2008р. “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо безоплатної видачі до 01 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка Товариству з обмеженою відповідальністю "А.С. - Українська горільчана компанія"; визнання протиправною бездіяльності Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, яка полягає у невиконанні Постанови КМУ №179 від 12.03.2008р. “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо безоплатної видачі до 01 жовтня 2008 року марок акцизного збору нового зразка Товариству з обмеженою відповідальністю "А.С. - Українська горільчана компанія"; визнання протиправною бездіяльності Міністерства фінансів України яка полягає у невиконанні Постанови КМУ №179 від 12.03.2008р. “Про запровадження марок акцизного збору нового зразка для алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо забезпечення до 20.09.2008р. виготовлення та доставки марок акцизного збору нового зразка, а також щодо здійснення фінансування витрат Державного підприємства “Поліграфічний комбінат України”, пов'язаних з виготовленням та доставкою марок акцизного збору нового зразка для ТОВ "А.С. - Українська горільчана компанія"; стягнення з державного бюджету через Головне управління Державного казначейства України у Харківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "А.С. - Українська горільчана компанія" грошових коштів у сумі 209919,76 грн. на відшкодування шкоди, завданої протиправною бездіяльністю органів державної влади, не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю " А.С. - Українська горільчана компанія " до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області, Міністерства фінансів України, Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України, Державної податкової адміністрації України, третя особа на стороні відповідача - 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Державного казначейства України в Харківській області про зобов"язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлено 30.04.2010 року.

Головуючий суддя Кухар М.Д.

Судді Архіпова С.В.

Волкова Л.М.