Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
08 квітня 2010 р. № 2-а- 2697/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Супрун Ю.О.
при секретарі судового засідання - М'ясниковій Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду справу за адміністративним позовом Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності ,-
Позивач, Дергачівська міжрайонна державна податкова інспекції у Харківській області , звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 в якому просить суд: припинення підприємницьку діяльність суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1.
Відповідач зареєстрований Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області 11 вересня 2002 року, про що зроблено запис № НОМЕР_2.
З 20 вересня 2002 року ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку у Золочівському відділенні Дергачівської міжрайонної державної податковій інспекції у Харківській області за № 710.
В порушення п. 4 ст. 14 Декрету КМУ «Про прибутковий податок з громадян» та п.п. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», ч. 6 ст. 128 Господарського кодексу України підприємець не подає до Золочівського відділення Дергачівської міжрайонна державна податкова інспекції у Харківській області податкові декларації та документи бухгалтерської звітності.
Представник позивача - Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області - в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, надав до канцелярії суду клопотання про розгляд справи без участі представника, позовні вимоги підтримав.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся судовими повістками з поштовими повідомленнями, які направлялися за офіційним місцем знаходження, визначеним відповідно до довідки з Харківського обласного управління статистики. Відповідач є належно повідомленим про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.
Таким чином, суд вважає, за можливе розглянути справу без участі сторін за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 зареєстрований Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області 11 вересня 2002 року, про що зроблено запис № НОМЕР_2.
З 20 вересня 2002 року ОСОБА_1 перебуває на податковому обліку у Золочівському відділенні Дергачівської міжрайонної державної податковій інспекції у Харківській області за № 710.
Відповідно до установчих документів місцезнаходженням відповідача є Харківська область Золочівський район, смт Золочів, вул. Комарова 18 .
Відповідно до приписів ст.2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні" завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно Декларації про доходи, одержані з 01 січня по 31 березня 2005 року, ОСОБА_1 доходів не отримував.
Відповідач - СПДФО ОСОБА_1, податкову звітність до Золочівського відділення Дергачівської міжрайонної державної податковій інспекції у Харківській області не подає з 1 кварталу 2005 року , останню декларацію надано 10 травня 2005 року.
ОСОБА_1 надіслані повідомлення № 321/10/17-104 від 19 листопада 2008 року, № 162/10/17-104 від 18 травня 2009 року та №211/10/17-104 від 20 серпня 2009 року, згідно яких відповідач викликався до Золочівського відділення Дергачівської МДПІ з питання добровільно скасування підприємницької діяльності.
Відповідно до довідки № 1112/10/10-017 від 12.03.2010 року Золочівського відділення Дергачівської МДПІ встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності-фізична особа ОСОБА_1 заборгованості в бюджети або державні цільові фонди не має.
Згідно ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року № 509-XII до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів; забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також, стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, установ, організацій та громадянами; проводять перевірки фактів приховування і зниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та Іншими законами України.
Крім того, суд зазначає, що п. 17 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу України» закріплено право посадових осіб органів державної податкової служби звертатися у передбачених законом випадках до суду з заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно абз. 1 п. 4. ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26 грудня 1992 року № 13-92 громадяни, які займаються підприємницькою діяльністю, надають податковому органу декларації за наслідками кожного звітного кварталу, а також звітного року у строки, визначені законом. В декларації зазначаються загальні суми одержаного доходу, витрат i сплаченого податку за звітний рiк або інший період, за який здійснюється оподаткування (оподатковуваний період).
Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2001 року № 2181-ІІІ встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 8.6 положень Наказу ДПАУ № 80 від 19 лютого 1998 року «Про затвердження Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та у разі неподання протягом одного року в органи державної податкової служби податкових декларацій, документів податкової звітності, то керівник органу державної податкової служби приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків - про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, постановлення судового рішення про припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, визнання повністю або частково недійсними установчих документів чи змін до них.
Згідно зі ст. 247 Господарського кодексу України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації. Скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання провадиться за рішенням суду, що є підставою для ліквідації даного суб'єкта господарювання відповідно до статті 59 цього Кодексу.
Відповідно до п. 15 ст. 58 Господарського кодексу України скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється за його особистою заявою, а також на підставі рішення суду у випадках визнання недійсними або такими, що суперечать законодавству, установчих документів, або здійснення діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, або в інших випадках, передбачених законом.
Згідно ст. 239 Господарського кодексу України скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання є одним із видів адміністративно-господарських санкцій.
Згідно п. 2 ст. 238 Господарського кодексу України види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-ІУ підставами для постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є визнання фізичної особи - підприємця банкрутом; провадження нею підприємницької діяльності, що заборонена законом; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-ІУ державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця проводиться у разі, зокрема, постановлення судового рішення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Судом встановлено, що відповідачем дійсно не подано звітність до органів державної податкової служби протягом останнього року, заборгованість перед бюджетом у відповідача відсутня.
Відповідач доказів на спростування вимог позивача суду не надав.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 10, 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04 грудня 1990 року № 509-XII, ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ, ст. 14 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26 грудня 1992 року № 13-92, ст. 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2001 року № 2181-ІІІ, ст.ст. 58, 238, 247 ГК України, ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції у Харківській області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності задовольнити в повному обсязі.
Припинити підприємницьку діяльність суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (62200, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1), зареєстрований Золочівською районною державною адміністрацією Харківської області 11 вересня 2002 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
У повному обсязі постанова виготовлена 12 квітня 2010 року.
Суддя Супрун Ю.О.