Справа № 946/1930/21 Провадження № 3/946/769/21
17 березня 2021 року суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Пащенко Т.П., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з Ізмаїльського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого водієм ФОП Задуров, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Відповідно до представлених матеріалів 07.03.2021 року приблизно о 13 год. 30 хв. ОСОБА_1 керував транспортним засобом ПАЗ-4234, д.н.з. НОМЕР_1 , що є маршрутним автобусом «Ізмаїл - Стара Некрасівка», в м.Ізмаїлі Одеської області по вул.Лісній без засобів індивідуального захисту (маски), чим порушив п.п.2 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» №1236 від 09.12.2020 року, за що передбачена адміністративна відповідальність ч.1 ст. 44-3 КУпАП.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №145513 від 07.03.2021 року та інші матеріали, долучені до нього, суддя дійшов наступного висновку.
Згідно ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення має вирішити такі питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали, тощо.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зі статтею 245 КУпАП, є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
11 березня 2020 року Кабінетом Міністрів України була прийнята постанова № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», відповідно до якої, з урахуванням змін та доповнень, на усій території України був установлений карантин з 12 березня 2020 року до 24 квітня 2020 року, який неодноразово був продовжений.
Згідно із п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України №1236 від 09.12.2020 року (в редакції, на час вчинення адміністративного правопорушення), визначено установити з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 19 грудня 2020 р. до 30 квітня 2021 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 “Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р. № 392 “Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р. № 641 “Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”.
Частиною 1 ст. 44-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно протиепідемічних правил і норм, передбачених ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення, ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 44-3 КУпАП, а саме керування транспортним засобом ПАЗ-4234, д.н.з. НОМЕР_1 , що є маршрутним автобусом «Ізмаїл - Стара Некрасівка», в м.Ізмаїлі Одеської області по вул.Лісній без засобів індивідуального захисту (маски), чим порушив Постанову КМУ №1236 від 09.12.2020 р.
Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набув чинності 21.11.2020 року, було внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та статтю 44-3 доповнено частиною другою такого змісту: «Перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, - тягне за собою накладення штрафу від десяти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».
Тобто за порушення, яке вказано у протоколі про адміністративне правопорушення, а саме керування транспортним засобом в режимі маршрутного таксі без засобів індивідуального захисту маски, що закриває рот та ніс, передбачена відповідальність за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП.
Відповідно до ст. 221 КУпАП суддям районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів підвідомчі справи про адміністративні правопорушення, передбачені частиною 1 статті 44- 3 КУпАП, а за частиною 2 статті 44-3 КУпАП виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад та органам Національної поліції, згідно ст. 222 КУпАП.
На підставі вищевикладеного, що з набранням чинності Законом № 1000-ІХ з 21.11.2020 року пом'якшено відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, та з 21.11.2020 року зазначені справи не підвідомчі районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судам, та розглядаються виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад або органами Національної поліції.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23.12.2005 року (зі змінами та доповненнями) визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Відповідно до статей 245, 280 КУпАП завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Отже, судом встановлено, що протокол про адміністративне правопорушення серії ВАБ №145513 від 07.03.2021 року не відповідає вимогам ст.256 КУпАП. За наслідками таких встановлених недоліків у суду немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу, та прийняти по справі законне й обґрунтоване судове рішення, у зв'язку з чим справа про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст. 44-3 КУпАП підлягає поверненню до Ізмаїльського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області на доопрацювання, в ході якого необхідно усунути зазначені вище недоліки у відповідності до вимог чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст. 58 Конституції України, ст. 8, 245, 256, 278, 280 КУпАП, суддя, -
Матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст.44-3 КУпАП, повернути до Ізмаїльського районного відділу поліції Головного управління національної поліції в Одеській області для належного оформлення, в ході якого усунути недоліки, зазначені в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Т.П.Пащенко