264/1567/21
2-о/264/56/2021
"18" березня 2021 р. Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Мирошниченка Ю. М. , за участю секретаря Прилепо Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Маріуполі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 (заінтересована особа Кальміуський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту, що має юридичне значення,
18.03.2021 року ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеною заявою, в обґрунтування якої вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України, а саме в м. Харцизьку Донецької області, помер її чоловік - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , причина смерті - набряк головного мозку, церебральний атеросклероз з артеріальною гіпертензією. Факт смерті підтверджено лікарським свідоцтвом про смерть та довідкою про причину смерті № 52, виданими 07 лютого 2021 року Центральною міською лікарнею м. Харцизька. 16.03.2021 року ОСОБА_1 звернулася до Кальміуського районного у місті Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) для реєстрації смерті ОСОБА_2 однак, у видачі свідоцтва про смерть їй було відмовлено, оскільки надані документи не відповідають вимогам чинного законодавства. У зв'язку з вищевикладеним заявниця вимушена звернутися до суду та просила встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьку Донецької області.
Заявниця у судове засідання не з'явився, надала суду заяву з проханням розглядати справу за його відсутності, вимоги підтримала.
Представник заінтересованої особи Кальміуського районного у місті Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) до суду не з'явився, надав заяву з проханням розглядати справу за його відсутності, проти заявлених вимог не заперечує.
Зі змісту ст. 4 ЦПК України вбачається, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорювальних прав.
Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно з ч. 2 ст. 317 ЦПК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Як вбачається з матеріалів цивільної справи заявниця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьку Донецької області (а.с. 4, 10).
Згідно з лікарським свідоцтвом про смерть та довідкою про причину смерті № 52, виданими 07 лютого 2021 року Центральною міською лікарнею м. Харцизька, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьк Донецької області, причина смерті - набряк головного мозку, церебральний атеросклероз з артеріальною гіпертензією.
16.03.2021 року заявниця звернулася до Кальміуського районного у місті Маріуполі відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) для реєстрації смерті ОСОБА_2 однак листом вих. № 20.3-112-520 від 16.03.2021 року їй відмовлено через те, що заявником надано документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року №1275-р було затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно якої м. Харцизьк Донецької області відноситься до такої території, де органи державної влади не здійснюють свої повноваження в повному обсязі внаслідок проведення антитерористичної операції.
З копії паспорту померлого вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шауляй, Литва, постійно проживав в АДРЕСА_1 (а.с.5 зворот).
Згідно із довідкою структурного підрозділу з питань соціального захисту населення від 28.11.2014 року № 1412004982 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перемістилася з тимчасово окупованої території в АДРЕСА_2 (а.с.9).
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа, встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або оголошення її померлою.
Розділом 5 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України №52/5 від 18.10.2000 року, з із змінами, передбачено, що підставою для державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - лікарське свідоцтво про смерть); б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024 (далі - фельдшерська довідка про смерть); в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.
Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров'я, де настала смерть, та інших осіб.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті, оскільки на сьогоднішній час вона позбавлена можливості в позасудовому порядку отримати свідоцтво про смерть свого чоловіка, який помер в м. Харцизьк Донецької області, тобто на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, що надасть можливість заявнику отримати свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , виданого державним органом України.
Керуючись ст. ст. 10, 60, 212 - 215, 223, 234, 247, 251-256 ЦПК України, ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", суд, -
Заяву ОСОБА_1 (заінтересована особа Кальміуський районний у місті Маріуполі відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту, що має юридичне значення задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Шауляй, Литва, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Харцизьк Донецької області, Україна, причина смерті - набряк головного мозку, церебральний атеросклероз з артеріальною гіпертензією.
Рішення підлягає негайному виконанню.
На рішення може бути подана апеляція безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Ю. М. Мирошниченко