П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 березня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/2662/20
Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І.В.
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Скрипченка В.О.,
суддів Косцової І.П. та Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний фаховий коледж» на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року (суддя Завальнюк І.В., м. Одеса, повний текст рішення складений 19 жовтня 2020 року) у справі за адміністративним позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,-
30 березня 2020 року Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області звернулося до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» (далі - КЗ «Білгород-Дністровський педагогічний коледж»), в якому позивач просив застосувати до Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» заходи реагування у сфері державного нагляду у вигляді повного зупинення експлуатації будівель шляхом відключення будівель від джерел електропостачання, обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, до повного усунення порушень законодавства.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області задоволені. Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» у вигляді повного зупинення експлуатації будівель за адресою: 67770, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17 та Незалежності, 21 шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій будівель від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків, наданих в акті перевірки №786 від 28.12.2019, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки №786 від 28.12.2019 за номерами 1-3, 6-12, 14-18, 23, 25.
Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, у якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норми матеріального права та неповне з'ясування обставин справи, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказав, що судом першої інстанції безпідставно не враховано те, що згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань організаційно-правовою формою Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний фаховий коледж» - комунальна установа, коледж є об'єктом права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, інтереси яких представляє Одеська обласна рада (власник), усе майно Коледжу закріплено за ним на праві оперативного управління в особі Одеської обласної ради, якою здійснюється все фінансування.
Апелянт зазначає, що після отримання припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, було проведено нараду та розроблені заходи щодо усунення порушень; наведено детальний план усунення недоліків на виконання припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки №786 від 28.12.2019, частина з яких вже усунена. Крім того, апелянт вважає, що в разі зупинення роботи будівель Коледжу за адресою: Білгород-Дністровсьикй, вул. Пушкіна, 17, буде порушено права працівників на працю, а також права здобувачів на освіту.
Справа розглянута судом першої інстанції в порядку спрощеного позовного провадження.
Апеляційним судом справа розглянута в порядку письмового провадження відповідно до статті 311 КАС України, якою передбачено, що суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, у періоді з 26.12.2019 по 28.12.2019 відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, наказу ГУ ДСНС України в Одеській області №148 від 30.03.2018 «Про здійснення позапланової перевірки», на підставі посвідчення від 23.12.2019 №803 провідним інспектором Б-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеській області майором служби цивільного захисту Ясніцьким О.О. у присутності керівника КЗ «БДПК» ОСОБА_1 здійснено позапланову перевірку Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний коледж», який розташований за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17, під час якої перевірені будівлі, споруди, приміщення, територію з метою перевірки додержання законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, за результатами якої складено акт №786 від 28.12.2019.
В ході перевірки встановлено 25 порушень нормативно-правових актів у сфері техногенної та пожежної безпеки, 1-4, 6-25 з яких створюють загрозу життю та здоров'ю людей:
Так, в гуртожитку за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкінська, 17:
1) до Б-Дністровського МРВ ГУ ДСНС України в Одеські області не надано копію акту виконаних робіт щодо вогнезахисному оброблянню дерев'яних конструкцій будівлі, за винятком вікон, , дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ №5403-V1 ст. 20; Розділ III. п. 2, п. п. 2.5. ППБУ);
2) приміщення та споруди не обладнані системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" (КЦЗУ №5403-VI ст. 20; ДБН В.2.5-56:2014 Розділ V п. 1, пп. 1.2);
3) сигнал про спрацювання АУПС не виведено на пульт пожежного спостереження (КЦЗУ №5403-VI ст. 20; ДБН В.2.5-56:2014 Розділ V. п. 1, пп. 1.4. п. 4.7 ППБУ);
4) на території об'єкта не забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (КЦЗУ №5403-VI ст. 20; Розділ III. п. 1. п. 1.10 ППБУ);
В гуртожитку для працівників КЗ «БДПК» за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Незалежності, 21:
5) при в'їзді на територію об'єкта не встановлені схеми території, в якої вказати розміщення будівель, водойм, гідрантів, пірсів та градирень, під'їздів пожежних автомобілів до них (КЦЗУ №5403-УІ ст. 20; Розділ III. п. 1.15 ППБУ);
6) на другому поверсі гуртожитку для працівників КЗ «Білгород- Дністровського педагогічного коледжу» в коридорі на шляхах евакуації допускають експлуатацію горючих матеріалів для облицювання стін (КЦЗУ №5403-VІ ст. 20; Розділ III. п. 2.31 ППБУ);
7) на другому поверсі гуртожитку для працівників КЗ «Білгород- Дністровського педагогічного коледжу» не забезпечено другий евакуаційний вихід з будівлі (Пункт 7.2.4. ДБН В.1.1-7:2016 «ПОЖЕЖНА БЕЗПЕКА ОБ'ЄКТІВ БУДІВНИЦТВА»);
8) на шляхах евакуації приміщень коридор другого поверху та сходові марші з другого по перший поверх не демонтовано горючі матеріали, якими облицьовані стіни. Також, не демонтовано дерев'яну горючу вагонку на шляхах евакуації на першому та другому поверсі (КЦЗУ № 5403-VІ ст. 20; Розділ III. п. 2, пп. 2.17. ППБУ);
9) на території об'єкта не забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (КЦЗУ № 5403-VІ ст. 20; Розділ III. п. 1. п. 1.10 ППБУ);
10) приміщення не забезпечено вогнегасниками відповідно до Типових норм належності вогнегасників (КЦЗУ №5403-VІ ст. 20; Розділ V. п. 3,9 ППБУ);
11) не проведені роботи щодо вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій будівлі, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ №5403-VІ ст. 20; Розділ III. п. 2, пп. 2.5. ППБУ);
12) територія гуртожитку, кімнати, споруди не забезпечені в повному обсязі первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку (КЦЗУ №5403-VІ ст. 20; Типові норми належності вогнегасників, затверджені наказом МНС від 02 квітня 2004 року N 151 Розділ. п. 3, пп. пп. 3.6, 3.7, 3.8, 3.9 ППБУ);
Адміністративний корпус за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17:
13) у разі необхідності встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди, ґрат, останні не виконані такі, які розкриваються, розсуваються або знімаються. Під час перебування в цих приміщеннях людей ґрати мають бути відчинені (зняті) (КЦЗУ №5403-VІ ст. 20; Розділ III. п. 2. п. 2.16 ППБУ);
14) для раннього виявлення пожежі та подавання сигналу тривоги для вжиття необхідних заходів, приміщення та споруди об'єкту не обладнані системою пожежної сигналізації відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту" (КЦЗУ № 5403-VІ, ст. 20; Розділ V. п. 1, пп. 1.2 ППБУ пункт 7 ДБН В.2.5- 56:2014 );
15) будівлі та приміщення не обладнані системою оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей (Додаток Б (обов'язковий) Таблиця Б.1 ДБН В.2.5-56:2014);
16) приміщення кухні в навчальному закладі не обладнані системою автоматичного пожежогасіння (модульна система локального пожежогасіння) (п. 8.1.5 ДБН В.2.5-56-2014);
17) не проведені роботи щодо вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій будівлі, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п.2, п. п. 2.5.);
Корпус музичної освіти за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17:
18) приміщення бібліотеки не обладнано системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту". (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; ДБН В.2.5-56:2014 Розділ V. п. 1, п. п. 1.2.);
19) на шляхах евакуації приміщень, коридор другого поверху та сходові марші з другого по першого поверхів, не демонтовані горючі матеріали якими облицьовані стіни та стелі. Також не демонтовано дерев'яну горючу вагонку на шляхах евакуації на першому та другому поверсі (КЦЗУ №5403-VI ст. 20; Розділ III. п. 2, пп. 2.17. ППБУ);
20) у разі необхідності встановлення на вікнах приміщень, де перебувають люди, ґрат останні не виконані що розкриваються, розсуваються або знімаються (КЦЗУ № 5403-VI ст. 20; Розділ III. п. 2 п. 2.16 ППБУ);
21) на території об'єкта не забезпечено освітлення зовнішніх пожежних драбин, протипожежного обладнання, входів до будинків та споруд (КЦЗУ №5403-VI ст. 20; Розділ. п. 1 п. 1.10 ППБУ);
22) стаціонарні зовнішні пожежні сходи, сходи на перепадах висот і огорожі на покриттях будівель та споруд не утримуються справними, пофарбованими (КЦЗУ №5403-VI ст. 20; Розділ III. п. 2 п. 2.15 ППБУ);
23) не проведені роботи щодо вогнезахисного обробляння дерев'янці конструкцій будівлі, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ №5403-Vl ст. 20; Розділ. п. 2, пп. 2.5. ППБУ);
Корпус дошкільної освіти за адресою: м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17
24) стаціонарні зовнішні пожежні сходи, сходи на перепадах висот і огорожі на покриттях будівель та споруд не утримуються справними, пофарбованими (КЦЗУ №5403-VI ст. 20; Розділ III. П. 2. п. 2.15 ППБУ);
25) не проведені роботи щодо вогнезахисного обробляння дерев'яних конструкцій будівлі, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів (КЦЗУ №5403-VI ст. 20; Розділ. п. 2, пп. 2.5).
Будь-яких скарг чи заперечень під час проведення планового заходу з боку директора КЗ «БДПК» ОСОБА_1 , якому вручено копію акту №786 від 28.12.2019, не надходило.
Також, за результатами контрольного заходу відповідачу вручено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, яким зобов'язано вжити відповідні заходи щодо усунення виявлених порушень.
Під час розгляду справи судом першої інстанції позивач стверджував, що допущені відповідачем порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, а тому звернувся до суду для вирішення питання про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Задовольняючі позовні вимоги Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області суд першої інстанції виходив з того, що виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а відповідачем їх наявність не спростована, рівно як і не надано доказів виконання всіх вимог припису. При цьому метою адміністративного позову є превентивна міра, усунення умов, які несуть ризик спричинення шкоди людям.
Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції та надаючи правову оцінку його висновкам і встановленим обставинам справи, виходить з наступного.
Так, відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V від 05.04.2007 року (далі - Закон №877-V).
Відповідно до ст. 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначенням повноважень органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності регулює та визначає Кодекс цивільного захисту України.
Відповідно до статті 64 Кодексу цивільного захисту України (далі Кодекс ЦЗУ) центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
За приписами ст. 66 Кодексу ЦЗУ центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Згідно п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу ЦЗУ до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємстві окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч. 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 року (далі - Положення №1052), державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Серед основних завдань ДСНС, є, зокрема, реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності (п. 3 Положення №1052).
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Згідно із пунктом 1 Положення про Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області, затвердженого наказом Державної служби України з надзвичайних ситуацій в редакції від 12.11.2018 року №661 (далі Положення №661), Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
В силу вимог підпункту 27 пункту 4 вказаного Положення, до основних завдань Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Одеській області віднесено здійснення безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання.
Таким чином, Головне управління ДСНС України в Одеській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.
Згідно з ч. 2 ст. 68 КЦЗ України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
За змістом ч. 1 ст. 70 КЦЗ України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Згідно ч. 2 ст. 70 КЦЗ України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Аналогічні положення викладено у приписах ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», згідно з якими виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Частиною 7 ст. 7 цього ж Закону визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Загальні вимоги з пожежної безпеки до будівель, споруд різного призначення та прилеглих до них територій, іншого нерухомого майна, обладнання, устаткування, що експлуатуються, будівельних майданчиків, а також під час проведення робіт з будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту, технічного переоснащення будівель та споруд закріплені в Правилах пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 року №1417 (далі Правила №1417).
Вищезазначені Правила є обов'язковими для виконання суб'єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування (далі - підприємства), громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах (п. 2 Правил).
Відповідно до п. п. 1, 2, 11 Розділу ІІ Правил №1417, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств та об'єктів. Керівник підприємства повинен визначити обов'язки посадових осіб щодо забезпечення пожежної безпеки, призначити відповідальних за пожежну безпеку окремих будівель, споруд, приміщень, дільниць, технологічного та інженерного устаткування, а також за утримання й експлуатацію засобів протипожежного захисту.
Працівники об'єкта зобов'язані дотримуватися встановленого протипожежного режиму, виконувати вимоги цих Правил та інших нормативно-правових актів з питань пожежної і техногенної безпеки.
Відповідно до ст. 20 Кодексу цивільного захисту України, до завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту, зокрема, належить: забезпечення виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; забезпечення дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту; розроблення заходів щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримання у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням.
Колегія суддів зазначає, що відповідач є суб'єктом господарювання, а тому на нього покладено обов'язок виконання вищевказаних вимог ст. 20 Кодексу цивільного захисту України.
Згідно з ч. 2 ст. 51 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника.
Відповідно до ч. 3 ст. 55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
З наведеного слідує, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, уповноважений звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, якщо такі порушення створюють загрозу для життя та здоров'я людей.
При цьому підставою для звернення до суду з вимогою про застосування вказаних заходів реагування є акт, складений за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), в якому зафіксовано порушення вимог законодавства, що становлять загрозу життю та здоров'ю людей, а застосування судом заходів реагування можливе до усунення тих порушень, які стали підставою для звернення до суду.
Згідно матеріалів справи, у ході перевірки КЗ «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері пожежної та техногенної безпеки позивачем виявлено численні порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, зокрема, як для працівників навчального закладу, так і для його вихованців (дітей) та відвідувачів.
Відтак позивач просив суд застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом відключення від джерела електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу до повного усунення порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, виявлених під час перевірки.
Актом від 28.12.2019 №786 зафіксовано порушення за номерами 1-3, 6-12, 14-18, 23, 25, які залишаються неусуненими, що обумовлює необхідність зупинення експлуатації відповідних будівель. При цьому відсутність доказів усунення відповідачем у повному обсязі порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, свідчить про обґрунтованість необхідності застосування до закладу відповідних заходів реагування, а застосування заходу у вигляді зупинення експлуатації будівель є цілком пропорційним з характером неусунених на час розгляду цієї справи відповідачем порушень законодавства щодо забезпечення пожежної безпеки. Зазначене підтверджується актом від 29.09.2020 №150 позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання КЗ «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
При цьому, судом першої інстанції вірно враховано, що під загрозою життю та здоров'ю людей необхідно розуміти виникнення умов, за яких подальше продовження діяльності підприємства, установи, організації, виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди громадянам, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Отже, застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) є необхідним оперативним та превентивним способом впливу на порушника з метою усунення існування загрози життю та здоров'ю людей. При цьому застосування таких заходів обумовлюється саме наявністю факту порушення вимог законодавства, що зафіксований в акті перевірки та залишається не усунутим на час розгляду судом відповідного позову органу державного нагляду (контролю).
Відтак, подальша експлуатація будівлі КЗ «Білгород-Дністровський педагогічний коледж» з істотними порушеннями пожежної та техногенної безпеки, перелік яких зафіксовано в акті від 28.12.2019 №786, створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей, зокрема дітей.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення експлуатація будівлі відповідного комунального закладу за адресою: 67770, Одеська область, м. Білгород-Дністровський, вул. Пушкіна, 17 та Незалежності, 21 шляхом відключення за допомогою фахівців енергопостачальних організацій будівель від джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання, установок), обмеження до них доступу, за винятком проведення робіт з усунення недоліків наданих в акті перевірки № 786 від 28.12.2019, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які впливають на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі та можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, зазначених в акті перевірки № 786 від 28.12.2019 за номерами 1-3, 6-12, 14-18, 23, 25.
В той же час, апелянт/відповідач не заперечує наявності виявлених під час перевірки порушень, але просить врахувати, що такі порушення частково усунуті.
Разом з тим, в обґрунтування апеляційної скарги відповідач вказав про те, що судом першої інстанції безпідставно не враховано Акт №150 від 29.09.2020 р., який складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду щодо дотримання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Як вбачається з нього, насправді в наявності набагато менше помилок, ніж в Акті №786 від 28 грудня 2019 року,
Однак враховуючи, що Акт №150 від 29.09.2020 р. не є предметом спору у даній справі, колегія суддів не надає оцінки та правової кваліфікації таким доводам апелянта.
Стосовно того, що відповідачем вчинено усі можливі дії для виконання вказаного припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки» №786 від 28 грудня 2019 р., було проведено нараду та розроблені заходи щодо усунення недоліків. Зроблені наступні роботи: розроблена проектна документація щодо вогнегасному обробленню дерев'яних конструкцій, обладнання системами протипожежного захисту, блискозахисту, двері евакуаційного виходу з гуртожитку демонтовані, на території коледжу забезпечено освітлення зовнішніх пожежних дробин, обладнання, входів, сходи та огорожі утримуються справними, окрашені, встановлені схеми території, приміщення забезпечені вогнегасниками, пожежний щит, який розташований на території і забезпечити первинними засобами пожежогасіння та протипожежним інвентарем здійснене технічне обслуговування вогнегасників, у музичному корпусі демонтовані горючі матеріали якими були облицьовані стіни та стелі, зроблений ремонт, розміщені на видимих місцях плани(схеми) евакуації людей і матеріальних цінностей на випадок пожежі. Наказом №17 від 15.09.2020 р. була створена добровільна за команда, та наказ №338 від 26.08.2020 р. «Про посилення протипожежного захисту», проводяться постійні інструктажі та бесіди серед робітників та студентів коледжу щодо пожарної безпеки, колегія суддів зазначає, що надані відповідачем докази свідчать про вчинення ним дій для виконання вимог припису, однак не підтверджує повного усунення встановлених позивачем порушень.
Відтак, судом першої інстанції правомірно застосовано до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі шляхом відключення від джерела електроживлення та опломбування вхідних дверей будівлі, за винятком проведення робіт з усунення порушень до повного усунення виявлених перевіркою порушень законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Крім того, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно не взято до уваги аргумент відповідача, як підставу для відмови у задоволенні позовних вимог, про гарантоване Конституцією України право на здобуття освіти, оскільки за об'єктивним критерієм виявлені порушення вимог законодавства є такими, що створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей, оскільки стосуються, зокрема, протипожежних норм, а відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 08.02.2019 по справі №805/4256/17-а, адміністративне провадження №К/9901/63597/18.
Відтак, є очевидною неможливість забезпечення гарантованого права на здобуття освіти в умовах наявної небезпеки життю та здоров'ю людей, адже порушення, які можуть впливати на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі можуть спричинити загрозу життю та здоров'ю людей, а також неможливість її ефективної ліквідації та рятування людей.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позову Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області.
Підсумовуючи наведене колегія суддів дійшла висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, оскаржуване рішення прийняте відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відтак, апеляційна скарга Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний фаховий коледж» задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 292, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Комунального закладу «Білгород-Дністровський педагогічний фаховий коледж» залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає відповідно до ч. 6 ст. 12, ст. 257 та ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя-доповідач В.О.Скрипченко
Суддя І.П.Косцова
Суддя Ю.В.Осіпов