П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
16 березня 2021 р.м.ОдесаСправа № 540/1931/20
Категорія: 112010200 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С. О..
Місце ухвалення: м. Херсон
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Лук'янчук О.В.
суддів - Бітова А. І.
- Ступакової І. Г.
при секретарі - Поварчук В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року по справі за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій,
Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області звернулося до суду з позовом до Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області в якому, з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить: стягнути з Асканія-Нова селищної ради витрати на виплату та доставку пільгових пенсій на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області в сумі 4589 грн. 02 коп., а саме: 1557,78 грн. - за листопад 2018 року - червень 2019 року, 264,18 грн. - за липень 2019 року, 264, 18 грн. - за серпень 2019 року, 264,18 грн. - за вересень 2019 року, 264,18 грн. - за жовтень 2019 року, 264,18 - за листопад 2019 року, 264,18 - за грудень 2019 року, 264,18 грн. - за січень 2020 року, 264,18 грн. - за лютий 2020 року, 264,18 грн. - за березень 2020 року, 264,18 грн. - квітень 2020 року, 194,72 грн. - за травень 2020 року, 194,72 - за червень 2020 року.
Позов обґрунтовано тим, що заборгованість відповідача перед пенсійним фондом з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій складає 4589,02 грн., яка у визначений п. 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, строк не сплачено, що стало підставою звернення до суду.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року позовні вимоги задоволено.
Стягнуто з Асканія-Нова селищної ради на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у сумі 4589 грн. 02 коп., а саме: 1557,78 грн. - за листопад 2018 року - червень 2019 року, 264,18 грн. - за липень 2019 року, 264,18 грн. - за серпень 2019 року, 264,18 грн. - за вересень 2019 року, 264,18 грн. - за жовтень 2019 року, 264,18 грн. - за листопад 2019 року, 264,18 грн. - за грудень 2019 року, 264,18 грн. - за січень 2020 року, 264,18 грн. - за лютий 2020 року, 264,18 грн. - за березень 2020 року, 264,18 грн. - квітень 2020 року, 194,72 грн. - за травень 2020 року, 194,72 - за червень 2020 року.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області подала апеляційну скаргу, в якій зазначає про порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування обставин справи, а тому просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що судом першої інстанції залишено поза увагою, що ОСОБА_1 не має як працівник з медичним досвідом жодного відношення до відповідача у справі. При цьому вказує, що Асканія-Нова селищна рада та Комунальний заклад «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини» Асканія-Нова селищної ради не є правонаступниками лікарні смт. Асканія-Нова, що не дає законних підстав брати на себе зобов'язання з відшкодування зазначених позивачем витрат.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Асканія-Нова селищна рада є страхувальником відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
ОСОБА_1 вийшла на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту другого Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з січня 2020 року по пенсіонеру ОСОБА_1 місячний розмір фактичних витрат на доставку та виплату пенсій становить 264,18 грн., сума плати за попередній рік становить 3142,86 грн.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту другого Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з травня 2020 року по пенсіонеру ОСОБА_1 місячний розмір фактичних витрат на доставку та виплату пенсій становить 194,72 грн.
У зв'язку з несплатою відповідачем фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, ГУ ПФУ в Херсонській області звернулося до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення по справі, суд першої інстанції виходив з того, що Асканія-Нова селищна рада зобов'язана згідно з п. 6.8 Інструкції в термін до 25 числа щомісячно забезпечувати відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. 2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до п. "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" згідно наданих розрахунків. В свою чергу вказав, що відповідачем не спростовано належними доказами доводів позивача щодо наявності у нього заборгованості, а відтак позовні вимоги є обґрунтованими, а надані позивачем докази є достатніми для прийняття рішення по справі про задоволення позовних вимог.
Надаючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції з урахуванням доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Основними нормативно-правовими актами, які здійснюють регулювання відносин, пов'язаних з пенсійним забезпеченням, призначенням, перерахунком та виплатою пенсій, справлянням та використанням збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, відшкодуванням витрат Пенсійному фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, є Закон України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788-XII), Закон України від 26.06.1997 № 400/97 "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 400/97), Закон України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб визначений Конституцією та законами України.
Згідно з приписами пункту "а"статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.
До набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" діяв Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР.
Згідно з приписами п.п.1,2 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, у тому числі, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник зборів, територіальної громади.
Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відтак підприємства та організації повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, у розмірі 100 відсотків відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Порядок відшкодування страхувальниками витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженою постановою Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663.
Відповідно до п. 6.4 зазначеної Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з п. 6.5 зазначеної Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
В силу вимог п. 6.7 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Пунктом 6.8 Інструкції встановлено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.
У разі ліквідації підприємства без правонаступників або визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури відповідно до Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства та безпосередньо підприємству не направляються.
Спірним питання у даній справі є наявність у Асканія-Нова селищної ради обов'язку зі сплати витрат на виплату та доставку пільгових пенсій
В апеляційній скарзі відповідачем вказано, що Асканія-Нова селищна рада та Комунальний заклад «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини» Асканія-Нова селищної ради не є правонаступниками лікарні смт. Асканія-Нова, що не дає законних підстав брати на себе зобов'язання з відшкодування зазначених позивачем витрат.
Для встановлення вищезазначених обставин, судом, ухвалою від 21.01.2021 року було витребувано у Асканія-Нова селищна рада доказів на підтвердження наявності або відсутності правонаступників лікарні смт. Асканія-Нова.
На виконання вищезазначеної ухвали суду про витребування доказів Асканія-Нова селищною радою було надано відповідні документи, а саме документи щодо правових підстав для припинення лікарні смт. Асканія-Нова (рішення ради).
Так, з наданих документів вбачається, що рішенням Асканія-Нова селищної ради від 09.03.2010 року № 437 було вирішено припинити діяльність лікарні смт. Асканія-Нова з 11.03.2010 року шляхом її ліквідації. Також, рішенням ради від 02.07.2010 року №470 Про затвердження акту ліквідаційної комісії та ліквідаційного балансу по лікарні смт. Асканія-Нова, затверджено вищезазначений акт та баланс.
Крім того, згідно наданих відповідачем статутів також вбачається, що Асканія-Нова селищна рада та КЗ «Амбулаторія загальної практики-сімейної медицини» Асканія-Нова селищної ради не є правонаступниками лікарні смт. Аскані-Нова.
Частиною четвертою статті 91 Цивільного кодексу України встановлено, що цивільна правоздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Згідно з частинами першою та п'ятою статті 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Так, як вбачається з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань лікарня смт. Асканія-Нова (Індифікаційний код юридичної особи 35686344) припинила свою діяльність на підставі рішення щодо її припинення, при цьому з реєстру вбачається відсутність у даної юридичної особи правонаступників.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що відповідач не є правонаступником лікарня смт. Асканія-Нова, а матеріалами справи у їх сукупності підтверджено, що пільговий стаж ОСОБА_1 складається з періодів роботи саме у згаданій лікарні, а тому у Асканія-Нова селищної ради відсутній обов'язок з відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пільгових пенсій зазначеній особі.
При цьому посилання позивача на те, що оскільки довідка про підтвердження наявного трудового стажу ОСОБА_1 видана саме Асканія-Нова селищною радою, то відповідач повинен нести зобов'язання з відшкодування зазначених позивачем витрат, колегія суддів вважає безпідставними та такими, що не ґрунтуються на нормах права, оскільки як зазначалося вище такі зобов'язання у разі ліквідації підприємства несуть правонаступники, а у разі відсутності правонаступників розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства та безпосередньо підприємству не направляються. При цьому будь-яких вказівок що орган (установа, підприємство) який видав довідку має відповідати за вказаними зобов'язаннями норми законодавства не містять.
Отже, з огляду на викладені обставини, за результатами розгляду апеляційної скарги, з урахуванням наведених норм права, та беручі до уваги подані сторонами докази, колегія суддів доходить висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 4589 грн. 02 коп. є неправомірними та необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають з підстав викладених вище.
Суд першої інстанції вищенаведених обставин справи не встановив, а тому прийшов до помилкового висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставин, що мають значення для справи, висновки, викладені у рішенні суду першої інстанції, не відповідають обставинам справи та порушення норм права призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, з урахуванням ст. 317 КАС України, наявні підстави для скасування рішення суду першої інстанції з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів , -
Апеляційну скаргу Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області задовольнити.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 жовтня 2020 року скасувати.
Ухвалити по справі нове рішення, яким у задоволенні позову Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Асканія-Нова селищної ради Чаплинського району Херсонської області про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складено та підписано 18 березня 2021 року .
Головуючий суддя: О.В. Лук'янчук
Суддя: А. І. Бітов
Суддя: І. Г. Ступакова