28 січня 2021 року м. Дніпросправа № 340/3374/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Божко Л.А. (доповідач),
суддів: Дурасової Ю.В., Лукманової О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 (суддя Брегей Р.І.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,
У серпні 2020 року позивач звернувся до суду з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними дій стосовно відмови у перерахунку пенсії на підставі довідки Кіровоградського обласного військового комісаріату. Водночас просив суд зобов'язати Управління перерахувати пенсію з 01 квітня 2019 року, виплативши додаткові кошти, та стягнути моральну шкоду у сумі 5000 грн.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 за період з 01 квітня 2019 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 29 липня 2020 року №2658, та виплатити додаткові кошти. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 моральну шкоду у сумі 2500 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, відповідач звернувся до суду апеляційної інстанції, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог .
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідач посилається на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням складових, зазначених в оновленій довідці від 29.07.2020 року, з огляду на те, що після 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалось, а Урядом не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям. Крім цього, за позицією скаржника, позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду з позовом, у зв'язку з чим вважає, що позовні вимоги з 01.04.2019 мають бути залишені без розгляду. Також звертає увагу, що спірні правовідносини в межах цієї справи виникли з 01.04.2018, але позивач просить здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої 29.07.2020 року, тобто довідки, якої на час виникнення спору не існувало.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, внаслідок наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного перегляду, з 2010 року позивач перебуває на обліку Управління як пенсіонер по лінії Міністерства оборони України та отримує пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” .
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13 березня 2020 року, яке залишено без змін постановою суду апеляційної інстанції від 08 липня того ж року, Комісаріат зобов'язано підготувати та подати до Управління оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на станом на 05 березня 2019 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30 серпня 2017 року №704, із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунок з 01 квітня 2019 року, основного розміру пенсії за вислугу років .
Згідно змісту рішення суду Комісаріат мав надати до Управління оновлену довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, зазначивши всі види грошового забезпечення, які виплачувались на час звільнення з військової служби.
29 липня 2020 року Управління отримало від Комісаріату довідку про розмір грошового забезпечення позивача від того ж дня №2658.
05 серпня 2020 року позивач звернувся до Управління з заявою про перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Комісаріату, яка виготовлена на виконання рішення суду.
17 серпня 2020 року Управління листом відмовило у перерахунку пенсії, вказавши про відсутність нормативно-правового акту Уряду України, на підставі якого здійснюється перерахунок пенсії.
Переглядаючи рішення суду у межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог та з цього приводу зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Оскільки, зміни внесені постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Поряд із цим, алгоритм дій, який повинні вчинити, у цьому випадку ГУ ПФУ в Кіровоградській області та військкомат у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
Алгоритм дій щодо проведення перерахунку пенсій, встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393», яка набрала чинності 20.02.2008, та якою затверджено Порядок № 45.
Згідно приписів наведеного Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. Головні управління Пенсійного фонду України здійснюють перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від уповноважених органів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначаються у додатку 2 Порядку № 45.
Судом встановлено, що спірні правовідносини між сторонами в межах цієї справи виникли з приводу не вчинення пенсійним органом дій щодо здійснення позивачеві перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Кіровоградського обласного військкомату про розмір грошового забезпечення від 29.07.2020 року.
Так, на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 13.03.2020 р. у справі №340/3320/19 Кіровоградським ОВК виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області довідку від 29.07.2020 року №2658 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 р. відповідно до якої розмір грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення становить 19107 грн. та складається з: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавку за роботу у умовах режимних обмежень, надбавка за класність, премії.
Вказана довідка отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що відповідачем не заперечується.
Згідно із цієї довідки, до грошового забезпечення позивача включено додаткові види грошового забезпечення, передбачені Постановою КМУ №704, які не були включені у раніше подану Кіровоградським ОВК довідку, на підставі якої відповідачем вже здійснено перерахунок пенсії у квітні 2018 року.
Колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Отже, зважаючи, що довідкою від 29.07.2020 року №2658 до грошового забезпечення позивача включено додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням яких він має право на перерахунок пенсії, суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України після одержання від Кіровоградського ОВК довідки про розмір грошового забезпечення від 29.07.2020 року №2658 зобов'язане перерахувати пенсію позивача з 01.04.2019 року.
Аргументи скаржника стосовно пропуску позивачем строку звернення до суду з позовом колегія суддів вважає безпідставними, оскільки частиною 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 №614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим відсутні підстави для його скасування або зміни.
Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.10.2020 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий - суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова
суддя О.М. Лукманова