Постанова від 11.03.2021 по справі 520/12046/2020

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2021 р.Справа № 520/12046/2020

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Бартош Н.С.,

Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М. ,

за участю секретаря судового засідання Щеглової Г.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" на рішення Харківського окружного адміністративного суду (головуючий Полях Н.А.) від 08.12.2020 року по справі № 520/12046/2020

за позовом Державного підприємства "Новопокровський комбінат хлібопродуктів"

до Головного управління Державної податкової служби у Харківській області

про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ДП "Новопокровський комбінат хлібопродуктів", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 20.01.2019 року № 0001885304 про нарахування штрафних санкцій в сумі 589768,31 грн. за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що реєстрація податкових накладних протягом червня-липня 2019 року ДП "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" не здійснювалась у зв'язку з неможливістю проводити вказані дії з причини блокування електронного цифрового підпису колишнього керівника підприємства ОСОБА_1 та неможливістю приступити до виконання своїх обов'язків новим керівником ОСОБА_2 , а також з через недостатність коштів на відкритому рахунку в Казначействі України, що відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового кодексу України, Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246, не дає змоги зареєструвати податкові накладні, тобто з незалежних від платника податків причин.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 року по справі № 520/12046/2020 в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Відповідач відзив на апеляційну скаргу не подав.

В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Представник позивача підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін у судовому засіданні, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ДП "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" є юридичною особою, яка здійснює свою діяльність відповідно до приписів чинного законодавства та статуту. Основним видом діяльності підприємства є виробництво продуктів борошномельно-круп'яної промисловості.

Посадовими особами контролюючого органу на підставі п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України у порядку ст. 76 Податкового кодексу України 11.12.2019 р. було проведено камеральну перевірку ДП "Новопокровський комбінат хлібопродуктів".

За результатами проведеної перевірки посадовими особами контролюючого органу було складено акт № 458/20-40-53-04-09/953042 від 11.12.2019 року "Про результати камеральної перевірки ДП "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" (код ЄДРПОУ 953042) з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних".

Відповідно до висновків, викладених в акті № 458/20-40-53-04-09/953042 від 11.12.2019 року встановлено порушення позивачем термінів реєстрації в ЄРНП податкових накладних на суму ПДВ 1474420,80 грн., а саме: № 42 від 30.06.2019 р. на суму ПДВ 21243,01 грн.; № 12 від 25.06.2019 р. на суму ПДВ 2545,00 грн.; № 22 від 30.06.2019 р. на суму ПДВ 75900,00 грн.; № 41 від 30.06.2019 р. на суму ПДВ 49499,13 грн.; № 35 від 30.06.2019 р. на суму ПДВ 26591,40 грн.; № 39 від 30.06.2019 р. на суму ПДВ 1100,52 грн.; № 55 від 01.06.2019 р. на суму ПДВ 43213,60 грн.; № 64 від 11.06.2019 р. на суму ПДВ 9000,00 грн.; № 56 від 02.06.2019 р. на суму ПДВ 42423,20 грн.; № 58 від 05.06.2019 р. на суму ПДВ 43608,80 грн.; № 57 від 03.06.2019 р. на суму ПДВ 44703,20 грн.; № 59 від 05.06.2019 р. на суму ПДВ 9000,00 грн.; № 33 від 30.06.2019 р. на суму ПДВ 95000,01 грн.; № 74 від 24.06.2019 р. на суму ПДВ 44125,60 грн.; № 71 від 20.06.2019 р. на суму ПДВ 44642,40 грн.; № 70 від 19.06.2019 р. на суму ПДВ 44201,60 грн.; № 78 від 29.06.2019 р. на суму ПДВ 44414,40 грн.; № 73 від 23.06.2019 р. на суму ПДВ 44551,20 грн.; № 77 від 28.06.2019 р. на суму ПДВ 43684,80 грн.; № 75 від 26.06.2019 р. на суму ПДВ 45736,80 грн.; № 76 від 27.06.2019 р. на суму ПДВ 45828,00 грн.; № 72 від 22.06.2019 р. на суму ПДВ 43882,40 грн.; № 61 від 07.06.2019 р. на суму ПДВ 44688,00 грн.; № 65 від 12.06.2019 р. на суму ПДВ 43122,40 грн.; № 38 від 30.06.2019 р. на суму ПДВ 198698,60 грн.; № 38 від 31.07.2019 р. на суму ПДВ 14517,55 грн.; № 67 від 14.06.2019 р. на суму ПДВ 43441,60 грн.; № 69 від 17.06.2019 р. на суму ПДВ 44885,60 грн.; № 63 від 10.06.2019 р. на суму ПДВ 44277,60 грн.; № 66 від 13.06.2019 р. на суму ПДВ 44247,20 грн.; № 62 від 09.06.2019 р. на суму ПДВ 45387,20 грн.; № 60 від 06.06.2019 р. на суму ПДВ 44186,40 грн.; № 68 від 15.06.2019 р. на суму ПДВ 42073,60 грн.

На підставі висновків, викладених в акті перевірки № 458/20-40-53-04-09/953042 від 11.12.2019 року відповідачем було складено податкове повідомлення-рішення № 0001885304 від 20.01.2020 р., яким до ДП "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" було застосовано штраф за затримку у реєстрації податкових накладних у сумі у розмірі 40% - 589768,31 грн.

Не погоджуючись із таким рішенням податкового органу, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції дійшов до висновку про їх необґрунтованість.

В доводах апеляційної скарги відповідач по справі послався на те, що реєстрація податкових накладних протягом червня-липня 2019 року ДП «Новопокровський КХП» не здійснювалася у зв'язку з неможливістю проводити вказані дії з причини блокування електронного цифрового підпису колишнього керівника підприємства ОСОБА_1 та неможливістю приступити до виконання своїх обов'язків новим керівником ОСОБА_2 , а також через недостатність коштів на відкритому рахунку в Казначействі України, що відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 ПК України, Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 569, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246, не дає змоги зареєструвати податкові накладні, тобто з незалежних від платника податків причин.

Вказане відбулось через те, наказом Фонду державного майна України від 15.04.2019 № 369 припинено повноваження ОСОБА_1 та покладено виконання обов'язків генерального директора Державного підприємства «Новопокровський комбінат хлібопродуктів» на ОСОБА_2 . Однак, звільнений керівник на підставі рішення Комісії по трудових спорах ДП «Новопокровський КХП» знову вніс запис до ЄДР юридичних осіб, фізичних-підприємців та громадських формувань про себе в якості керівника підприємства. Наказом Фонду державного майна України від 10.06.2019 № 554 було скасовано наказ від 15.04.2019 № 369, а 12.06.2019 Фонд видав новий наказ № 566 про звільнення ОСОБА_1 та призначення ОСОБА_2 .

Також апелянт вказує, що ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2019 року у справі № 520/4671/19 за позовом ОСОБА_1 до Фонду державного майна України, 3-я особа Самардін С.С. про визнання протиправним та скасування наказу Фонду Державного майна України № 369 від 15.04.2019 року "Про припинення повноважень ОСОБА_1 та покладено обов'язки генерального директора державного підприємства "Новопокровський комбінат хлібопродуктів на ОСОБА_2 " при розгляді заяви про забезпечення позову, вжито заходи забезпечення позову шляхом заборони будь-яким державним реєстраторам (суб'єктам державної реєстрації), які уповноважені відповідно до законодавства України здійснювати будь-які реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, нотаріусам, іншим акредитованим суб'єктам, посадовим особам, які уповноважені здійснювати реєстраційні дії в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо державної реєстрації, перереєстрації, внесення змін відносно прізвище, ім'я, по батькові, дати обрання (призначення) осіб, які обираються (призначаються) до органу управління Державного підприємства «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», уповноважених представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами, у тому числі керівника (директора), виконуючих обов'язки та тимчасово виконуючих обов'язки керівника юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори та дані про наявність обмежень щодо представництва від імені Державного підприємства «Новопокровський комбінат хлібопродуктів» до вирішення адміністративної справи № 520/4671/19 по суті та набрання судовим рішенням у вказаній справі законної сили.

12.06.2019 року ухвалою суду у вищезазначеній справі задоволено заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову шляхом заборони ОСОБА_2 здійснювати поточне управління ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів» виступати від імені без довіреності ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», діяти від імені ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», представляти інтереси ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів» в органах державної влади та місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними та фізичними особами, формувати адміністрацію ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів» й вирішувати питання діяльності ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів» в межах та порядку, визначених установчими документами ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», розпоряджатися у будь-який спосіб майном та коштами ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», вчиняти будь-які правочини від імені та/або за рахунок ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», підписувати накази, первинні бухгалтерські, банківські платіжні, податкові та податково-звітні документи ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», передавати у заставу майно ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів», видавати накази та давати розпорядження, обов'язкові для виконання всіма працівниками ДП «Новопокровський комбінат хлібопродуктів» до вирішення адміністративної справи № 520/4671/19 по суті та набрання судовим рішенням у вказаній справі законної сили.

Ухвалою суду від 27.06.2019 року у вищезазначеній справі заяву ОСОБА_1 про забезпечення адміністративного позову по справі задоволено, вжито заходи забезпечення позову шляхом: зупинення дії реєстраційного запису «Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах» від 11.06.2019 р. № 14791070049029137 щодо виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про ОСОБА_1 в якості керівника та підписанта та включення відомостей про ОСОБА_2 в якості керівника (тимчасово виконуючого повноваження (обов'язки) генерального директора.

Тобто, з 07 червня 2019 року реєстрація податкових накладних не здійснювалася у зв'язку з блокування діяльності ДП «Новопокповський комбінат хлібопродуктів» відповідно до ухвал Харківського окружного адміністративного суду у справі № 520/4671/19.

05.08.2019 року постановою Другого апеляційного адміністративного суду у справі № 520/4671/19, розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_2 на ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2019, 12.06.2019, 27.06.2019 року про забезпечення позову, та за апеляційними скаргами Фонду державного майна України на ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 12.06.2019, 27.06.2019 року про забезпечення позову, апеляційну скаргу задоволено, ухвали Харківського окружного адміністративного суду від 07.06.2019, 12.06.2019, 27.06.2019 року про забезпечення позову по справі № 520/4671/19 скасовано, прийнято постанову, якою у задоволенні заяв про забезпечення позову відмовлено.

У зв'язку із складанням повного тексту постанови та надісланням зазначеної постанови сторонам, ДП "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" отримало дану постанову 16.08.2020 року, після чого і почало здійснювати всі належні дії щодо реєстрації податкових накладних. Після зазначеного, всі обставини, що перешкоджали реєстрації ТТН позивача, були усунуті, податкові накладні - зареєстровані, що підтверджено самим актом перевірки.

На підставі цього апелянт зазначає, що винесене контролюючим органом податкове повідомлення-рішення є неправомірним.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та відхиляє доводи апелянта, з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Положеннями п. 201.2 ст. 201 ПК визначено, що форма та порядок заповнення податкової накладної затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПК при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов'язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН, визначає «Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних», який затверджений постановою Кабінету Міністрів України (далі - КМУ) від 29.12.2010 № 1246, (в редакції постанови КМУ від 26.04.2017 № 341; далі - Порядок № 1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Пунктом 4 Порядку № 1246 передбачено, що до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких у встановленому порядку прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.

Відповідно до пункту 5 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку, реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.

Згідно з пунктом 10 Порядку № 1246 після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку:

електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера);

електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).

Для делегування права підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування іншій посадовій особі платник податку отримує засоби електронного цифрового підпису в акредитованих центрах сертифікації ключів для такої особи та подає органу ДФС за основним місцем обліку (або за неосновним місцем обліку - для платників податку, які змінили місцезнаходження та для яких сплата визначених законодавством податків і зборів після такої реєстрації здійснюється за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного періоду) посилені сертифікати електронного цифрового підпису зазначеної особи. У такому разі електронні цифрові підписи посадових осіб платника податку накладаються у такому порядку:

електронний цифровий підпис посадової особи, якій делеговано право підпису податкової накладної та/або розрахунку коригування;

електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки платника податку (у разі наявності).

Пунктом 11 Порядку № 1246 визначено, що після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку.

Згідно з пунктом 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку № 1246).

Відповідно до пункту 15 Порядку № 1246 у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.

Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб'єктами електронного документообігу визначає «Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (далі - Порядок №5 57).

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Порядку № 557 автор електронного документа - це юридична особа, самозайнята особа, фізична особа, податковий агент, контролюючий орган, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, що створили електронний документ. При цьому, договір про визнання електронних документів - це договір, який визначає права та обов'язки сторін в процесі електронного документообігу та укладається шляхом приєднання автора до Договору в цілому шляхом надсилання заяви про приєднання до договору про визнання електронних документів (далі - Заява про приєднання до Договору); електронний цифровий підпис (далі - ЕЦП) - вид електронного підпису, отриманого за результатом криптографічного перетворення набору електронних даних, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його цілісність та ідентифікувати підписувача. ЕЦП накладається за допомогою особистого ключа та перевіряється за допомогою відкритого ключа.

Згідно з пунктом 10 розділу ІІ Порядку № 557 автоматизована перевірка електронного документа включає:

перевірку правового статусу ЕЦП шляхом встановлення чинності посиленого сертифіката ключа підписувача на час підписання електронного документа та відповідності особистого ключа підписувача відкритому ключу, зазначеному у посиленому сертифікаті. При цьому дата та час накладення ЕЦП встановлюються за даними позначки часу, отриманої підписувачем від АЦСК в момент підпису, а чинність посиленого сертифіката на цей момент встановлюється за даними відповідного онлайн-сервісу АЦСК (OCSP) та/або даними актуальних списків відкликаних сертифікатів (CRL) зазначеного АЦСК;

перевірку обов'язковості та послідовності накладення на електронний документ ЕЦП підписувачів та електронної печатки (за наявності) у встановленому порядку;

перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту);

перевірку наявності обов'язкових реквізитів;

перевірку наявності Заяви про приєднання до Договору;

перевірку дії Договору.

З огляду на зміст вищевказаних положень пункту 12 Порядку № 1246 та пунктом 10 розділу ІІ Порядку № 557 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; правового статусу ЕЦП шляхом встановлення чинності посиленого сертифіката ключа підписувача на час підписання електронного документа та відповідності особистого ключа підписувача відкритому ключу, зазначеному у посиленому сертифікаті. При цьому дата та час накладення ЕЦП встановлюються за даними позначки часу, отриманої підписувачем від АЦСК в момент підпису, а чинність посиленого сертифіката на цей момент встановлюється за даними відповідного онлайн-сервісу АЦСК (OCSP) та/або даними актуальних списків відкликаних сертифікатів (CRL) зазначеного АЦСК; наявності Заяви про приєднання до Договору; дії Договору.

В силу вимог п. 1201.1 ст. 1201 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених ст. 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог ст.ст. 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.

В обґрунтування підстав, які унеможливили своєчасне здійснення реєстрації податкових накладених в ЄРПН позивач послався на те, що вказані дії неможливо було провести, з причини блокування електронного цифрового підпису колишнього керівника підприємства ОСОБА_1 та неможливістю приступити до виконання своїх обов'язків новим керівником ОСОБА_2 .

З цього приводу суд першої інстанції обґрунтовано зазначив, що зміни у внутрішньогосподарській діяльності платника податків, не має правого впливу на податкове законодавство, не змінює та не скасовує обов'язок підприємства на своєчасну реєстрацію податкових накладних, оскільки саме у платника податків є цей обов'язок, не залежно від факторів внутрішнього впливу організаційно-розпорядчої діяльності підприємства. При цьому, платник податків зобов'язаний був вчинити усіх можливих дій щодо належного виконання свого обов'язку з реєстрації, що ним в межах цих правовідносин зроблено не було.

Так, позивачем ані під час розгляду справи в суді першої інстанції, ані під час апеляційного перегляду рішення суду першої інстанції не надано доказів вчинення будь-яких дій (зокрема, відсутні квитанції про неприйняття документів, у зв'язку з невідповідністю цифрового підпису керівника) щодо реєстрації податкових накладних.

Колегія суддів зазначає, що невчинення підприємством позивача жодних дій щодо направлення на реєстрацію податкових накладних виключає можливість звільнення платника від застосування штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.

Посилання апелянта на висновки Верховного Суду у справі № 804/5153/17 (постанова від 18.01.2018 року) де суд касаційної інстанції зазначив, що у разі вчинення платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної всіх необхідних дій, натомість її реєстрація була здійсненна з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, то в такому разі відсутні підстави для застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної, колегія суддів зазначає, що такий висновок зроблений судом на підставі того, що платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної було вчинено всі необхідні дії, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, а саме через несвоєчасність зарахування на електронний рахунок позивача перерахованих коштів, що призвело до затримки коригування суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні, та унеможливило реєстрацію податкової накладної в межах встановленого законом граничного терміну її реєстрації, тобто обставини, з якими пов'язується неможливість своєчасної реєстрації податкових накладних є відмінною від тих, що мають місце у справі № 520/12046/2020.

Відповідно до ст. 116 ПК у разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення. За одне податкове правопорушення контролюючий орган може застосувати тільки один вид штрафної (фінансової) санкції (штрафу), передбаченої цим Кодексом та іншими законами України.

Що стосується посилання апелянта на наявність ухвал про забезпечення позову в рамках справи № 520/4671/19, колегія суддів зазначає, що ці доводи не наводилися позивачем в якості підстав позову під час розгляду справи в суді першої інстанції, а відповідно до ч. 5 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги та підстави позову, що не були заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, враховуючи положення п. 109.1 ст. 109 ПК України, оскільки судом встановлено факт вини позивача в порушенні граничного строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН, у податкового органу були правові підстави для застосування до позивача штрафних санкцій, передбачених п. 120-1.1 ст. 120 ПК України, а тому прийняте контролюючим органом податкове повідомлення-рішення є правомірним.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства "Новопокровський комбінат хлібопродуктів" - залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.12.2020 року по справі № 520/12046/2020 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)Н.С. Бартош

Судді(підпис) (підпис) З.Г. Подобайло А.М. Григоров

Повний текст постанови складено 18.03.2021 року