ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
18 березня 2021 року справа №640/13921/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД» (далі по тексту - позивач, ТОВ «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД»)
до1. Державної фіскальної служби України (далі по тексту - відповідач 1, ДФС) 2. Державної податкової служби України (далі по тексту - відповідач 2, ДПС) 3. Головного управління ДПС у Закарпатській області (далі по тексту - відповідач 3, ДПС)
про1) визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 10 червня 2019 року №30286/39682076/2; 2) визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 10 червня 2019 року №30285/39682076/2; 3) визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 10 червня 2019 року №30273/39682076/2; 4) зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №3011030 від 30 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; 5) зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №3112001 від 31 грудня 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних; 6) зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну №3112002 від 30 листопада 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, зазначаючи про протиправність оскаржуваних рішень, у зв'язку із відсутністю правових підстав для відмови у реєстрації податкових накладних; господарські операції за вказаними податковими накладними мають реальний характер, на підтвердження чого позивачем надано усі необхідні копії документів, однак посадові особи, відповідальні за розгляд заяв та скарг, не врахували надані позивачем документи; сукупність первинних документів не дає підстав для сумніву щодо дійсності укладання договорів між позивачем і його контрагентами - ПАТ «Укртатнафта», ТОВ «Карпатинафтотрейд» та ТОВ «Лівайн Торг».
Ухвалою від 31 липня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження в адміністративній справі №640/13921/19 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою від 19 жовтня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва залучив до участі в адміністративній справі Державну податкову службу України в якості співвідповідача.
Ухвалою від 01 грудня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва залучив до участі в адміністративній справі Головне управління ДФС в Запорізькій області в якості співвідповідача.
Ухвалою від 05 лютого 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва замінив первісного відповідача 3 - Головне управління ДФС в Запорізькій області належним відповідачем - Головним управлінням ДФС у Закарпатській області.
Ухвалою від 01 березня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва замінив Головне управління ДФС у Закарпатській області, його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Закарпатській області.
Ухвалою від 18 березня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відмовив ГУ ДПС у Закарпатській у задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 18 березня 2021 року Окружний адміністративний суд міста Києва відмовив ТОВ «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД» у прийнятті до розгляду заяви про уточнення позовних вимог.
Відповідач 1 у відзиві на позовну заяву просив відмовити у задоволенні позову, зазначаючи про правомірність прийняття оскаржуваних рішень.
Відповідач 2 відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Відповідач 3 у відзиві на позовну заяву зазначив, що заява позивача про виправлення технічної помилки, фактично є заявою про зміну предмету позову; у випадку оскарження рішень, згідно уточної редакції позовної заяви, позивач пропустив строк звернення до суду.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
ТОВ «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД» направило засобами телекомунікаційного зв'язку до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 30 листопада 2018 року №3011030, виписану для покупця ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» на такі товари як: паливо дизельне ДП-3 Євро5-ВО, бензин автомобільний А-92-Євро5-Е5, паливо моторне сумішеве альтернативне, газ нафтовий скраплений марки А на суму 29 423 244,97 грн., у тому числі податок на додану вартість 4 903 874,16 грн.; згідно з квитанцією від 04 січня 2019 року №39682076 податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 30.11.2018 №3011030 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою розблокування податкової накладної позивач надіслав повідомлення щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено квитанцією від 20 травня 2019 року №1 та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по спірній податковій накладній.
Комісія ГУ ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення від 27 травня 2019 року №1173010/39682076 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав «Ненадання платником податку розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
За наслідками розгляду скарги на рішення від 27 травня 2019 року №1173010/39682076 відповідачем прийнято рішення за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 10 червня 2019 року №30286/39682076/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
ТОВ «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД» направило засобами телекомунікаційного зв'язку до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31 грудня 2018 року №3112001, виписану для покупця ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» на такі товари як: паливо дизельне ДП-3 Євро5-ВО, бензин автомобільний А-92-Євро5-Е5, паливо моторне сумішеве альтернативне, газ нафтовий скраплений марки А на суму 2 868 531,55 грн., у тому числі податок на додану вартість 478 088,59 грн.; згідно з квитанцією від 08 січня 2019 року №9296301933 податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 31.12.2018 №3112001 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою розблокування податкової накладної позивач надіслав повідомлення щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено квитанцією від 21 травня 2019 року №3 та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по спірній податковій накладній.
Комісія ГУ ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення від 27 травня 2019 року №1173009/39682076 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав «Ненадання платником податку розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
За наслідками розгляду скарги на рішення від 27 травня 2019 року №1173009/39682076 відповідачем прийнято рішення за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 10 червня 2019 року №30285/39682076/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
ТОВ «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД» направило засобами телекомунікаційного зв'язку до ДФС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 31 грудня 2018 року №3112002, виписану для покупця ТОВ «ЛІВАЙН ТОРГ» на такі товари як: паливо дизельне ДП-3 Євро5-ВО, бензин автомобільний А-92-Євро5-Е5, паливо моторне сумішеве альтернативне, газ нафтовий скраплений марки А на суму 644 055,22 грн., у тому числі податок на додану вартість 107 342,54 грн.; згідно з квитанцією від 08 січня 2019 року №9296261761 податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 31.12.2018 №3112002 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою розблокування податкової накладної позивач надіслав повідомлення щодо подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено квитанцією від 21 травня 2019 року №3 та документи про підтвердження реальності здійснення операцій по спірній податковій накладній.
Комісія ГУ ДФС, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийняла рішення від 27 травня 2019 року №1173008/39682076 про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав «Ненадання платником податку розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків.
За наслідками розгляду скарги на рішення від 27 травня 2019 року №1173008/39682076 відповідачем прийнято рішення за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 10 червня 2019 року №30273/39682076/2 про залишення скарги без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Не погоджуючись із рішеннями відповідача 1, прийнятими за результатами розгляду скарги на рішення комісії регіонального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір по суті позовних вимог, Окружний адміністративний суд міста Києва керується такими мотивами.
Відповідно до пункту 56.23 статті 56 Податкового кодексу України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:
56.23.1 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
56.23.2 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
56.23.3 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;
56.23.4 якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №117 затверджено Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі по тексту Порядок), згідно з пунктом 1 якого розгляд скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - скарга) здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг, яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.
Згідно з пунктом 13 Порядку за результатами розгляду скарги комісія з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін; залишає скаргу без розгляду.
Відповідно до вимог пункту 15, 17 Порядку рішення комісії з питань розгляду скарг надсилається на адресу, зазначену платником податку у скарзі, а у разі її відсутності - на податкову адресу платника податку у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу. Рішення комісії з питань розгляду скарг не підлягає подальшому адміністративному оскарженню та може бути оскаржене в судовому порядку.
Разом із тим, завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення зокрема про: визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Отже, з наведених процесуальних норм випливає, що судовому захисту підлягає лише порушене право. Так, до адміністративного суду вправі звернутися кожна особа, яка вважає, що її право чи охоронюваний законом інтерес порушено чи оспорюється. В контексті наведених приписів Кодексу адміністративного судочинства України має значення лише суб'єктивне уявлення особи про те, що її право чи законний інтерес потребує захисту, однак обов'язковою умовою здійснення такого захисту судом є наявність відповідного порушення права або законного інтересу на момент звернення до суду.
При цьому неодмінною ознакою порушення права особи є зміна стану її суб'єктивних прав та обов'язків, тобто припинення чи неможливість реалізації її права та/або виникнення додаткового обов'язку.
Однак, у цьому випадку оскаржувані рішення не містять приписів вчинити обов'язкові дії позивачу та не створюють жодних правових наслідків у вигляді виникнення, зміни чи припинення прав позивача, а тому не є рішеннями суб'єкта владних повноважень (актами індивідуальної дії) в розумінні статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України та відповідно не порушують права свободи та інтереси ТОВ «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД» у сфері публічно-правових відносин.
З огляду на викладене, суд вважає, що рішення Комісії ДФС України з питань розгляду скарг від 27 травня 2019 року №1173010/39682076, №1173009/39682076 та №1173008/39682076, яким залишено скарги позивача без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних - без змін, не порушує прав позивача та не підлягає скасуванню у судовому порядку, оскільки не були підставою для відмови у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Суд звертає увагу, що у межах спірних правовідносин правові наслідки для позивача створюють саме рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27 травня 2019 року №1173010/39682076, №1173009/39682076 та №1173008/39682076, проте, підстави для оцінки їх правомірності у суду відсутні, оскільки вказані рішення не є предметом спору та не оскаржується позивачем.
З огляду на те, що оскаржуване не створює для позивача жодних правових наслідків у вигляді зміни або припинення його прав і не породжує для нього обов'язкових юридичних наслідків, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення позову у цій частині.
При цьому суд роз'яснює, що позивач не позбавлений права оскаржити рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 27 травня 2019 року №1173010/39682076, №1173009/39682076 та №1173008/39682076 в установленому порядку до суду.
Згідно з положеннями частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частина третя статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
У зв'язку із тим, що рішення Комісії ДФС України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації позивач не оскаржує та судом не скасовані, правові підстави для зобов'язання відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні від 30 листопада 2018 року №3011030, №3112002 та від 31 грудня 2018 року №3112001 в Єдиному реєстрі податкових накладних відсутні.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони зокрема на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ТОВ «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД» задоволенню не підлягає.
Оскільки в задоволенні позову відмовлено, судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити у задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД» повністю.
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЧЕЛЕНДЖ ТРЕЙД» (79040, Львівська обл., м. Львів, вул. Городоцька, 359; ідентифікаційний код 39682076);
Державна податкова служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; ідентифікаційний код за 43005393);
Державна фіскальна служба України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; ідентифікаційний код за 39292197);
Головне управління ДПС у Закарпатській області (88000, Закарпатська обл., м. Ужгород, вул. Волошина, 52; ідентифікаційний код 44106694).
Суддя В.А. Кузьменко