23.07.07р.
Справа № А23/302
За позовом Комплексного науково-інноваційного центру наукоємних та інформаційнихтехнологій "МЕНС", м. Дніпропетровськ
до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська, м. Дніпропетровськ
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Головне відділення державного казначейства у Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про зобов'язання вчинити певні дії
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від позивача: Дяченко С.М. дов. від 13.06.07 № 20 голов. бухгалтер Биленко М.С дов. від 10.05.07 адвокат
Лук"янець С.М. паспорт АК 404892 директор
Від відповідача: Шмагуненко М.О. дов. від 16.07.07 № 29716/10-048 заст. нач. відділу перевірок
Войтенко Н.І. дов. від 10.01.07, №255/10/10-039 головдержподатінспектор
Від третьої особи: Стефлюк Ю.В. дов. від 09.01.07 № 12-05/08 голов. спеціаліст
Позивач звернувся з позовом, в якому просить з урахуванням письмових уточнень визнати за ним право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість на суму 132226,00 грн. та зобов'язати Державну податкову інспекцію у Жовтневому районі м. Дніпропетровська надати Головному управлінню державного казначейства України у Дніпропетровській області висновок про бюджетне відшкодування на суму 132226,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно вимог відповідача розрахунок суми бюджетного відшкодування здійснюється шляхом включення суми у рядку 4 розрахунку суми бюджетного відшкодування, яка не може бути більша за суму, зазначену у рядку 3 -сплаченого податкового кредиту попереднього періоду і не більша суми у рядку 2 -податкового кредиту попереднього періоду.
На момент подачі декларації з податку на додану вартість за листопад 2006 року разом з уточненими розрахунками, додатками 3 та заявами на відшкодування податковий кредит попередніх податкових періодів уже був сформований (1322688,00 грн.) і він був більшим ніж загальна сума сплаченого на цей момент ПДВ (1011644,00 грн.), яку позивач і мав права вимагати до відшкодування.
Однак при подачі декларації та заяви на відшкодування податку на додану вартість відповідач відмовлявся приймати вказані документи, які не відповідають вимогам, що діють згідно формулювання строки 3 додатку 3, у зв'язку з чим позивач позбавлений можливості подати заяву на бюджетне відшкодування на частину від'ємного значення, оскільки при кожній подачі декларації та заяви накопичувалися залишки такого від'ємного значення, які перевищували суму податкового кредиту попереднього періоду, і які позивач вже не мав ніколи можливості включити до декларації та заяви про бюджетне відшкодування. Сума вказаних залишків за період з серпня 2005 року по квітень 2006 року складає 132226,00 грн.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що розрахунок суми до бюджетного відшкодування податку на додану вартість та заява про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 1011644,00 грн. позивачем не подавались.
Третьою особою подані письмові пояснення по суті заявлених позовних вимог, в яких третя особа посилається на ст.50 Бюджетного кодексу України, а також Порядок відшкодування податку на додану вартість, затверджений наказом Державної податкової адміністрації України та Головного управління Державного казначейства України від 02.07.97 N 209/72, згідно якого відшкодування податку на додану вартість з бюджету здійснюється органами Державного казначейства України за висновками податкових органів або за рішенням суду.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, третьої особи, господарський суд, -
19.12.06 позивачем до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська подані уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкових декларацій з податку на додану вартість за вересень, жовтень, листопад, грудень 2005 року, січень, березень, квітень 2006 року, а також розрахунки сум бюджетного відшкодування (додаток №3 до податкової декларації з податку на додану вартість), згідно яких позивачем заявлені суми податку на додану вартість до відшкодування з бюджету на рахунок платника у банку в загальному розмірі 871369,00 грн.
Відповідно до пп.7.7.1 п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Підпунктом 7.7.2 пункту 7.7. статті 7 цього Закону встановлено, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Пунктом 5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 №166, передбачено, що таке від'ємне значення в наступному звітному податковому періоді визначається як різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду.
Тобто до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду включається окрім суми, зазначеній в рядку 17 декларації з податку на додану вартість за поточний звітний (податковий) період, і залишок від'ємного значення попереднього податкового періоду після бюджетного відшкодування (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду).
При цьому відшкодуванню може підлягати лише такий залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, включений до складу податкового кредиту поточного звітного періоду, в межах суми, фактично сплаченій позивачем постачальникам у попередньому податковому періоді. Решта частини від'ємного значення податку після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду і підлягає бюджетному відшкодуванню в послідуючих звітних періодах у разі проведення розрахунків за товари (послуги) в частині від'ємного значення податку.
Згідно пп.7.7.3 п.7.7. ст.7 Закону платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій (пп.7.7.4 п.7.4 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість").
Відповідно до визначеної Порядком заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 30.05.97 №166, форми розрахунку суми бюджетного відшкодування зазначений розрахунок містить в рядку 1 значення залишку від'ємного значення попереднього податкового періоду, за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (рядок 24 податкової декларації звітного податкового періоду), в рядку 2 - суму податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 податкової декларації попереднього податкового періоду); в рядку 3 - суму податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично сплачену отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг), і в рядку 4 - суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню (сума, указана в рядку 1, у межах суми, указаної в рядку 3). Значення цього рядка переноситься до рядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно з поданим позивачем уточнюючим розрахунком до податкової декларації з податку на додану вартість за вересень 2005 року різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту поточного звітного періоду (вересень) з податку на додану вартість має від'ємне значення - складає 707500,00 грн. та підлягає зараховуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за відсутності у позивача податкового боргу з цього податку.
В рядку 24 декларації позивачем зазначений залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду (серпня 2005 року) за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (вересня 2005 року), - 425381,00 грн.
Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 декларації за серпень 2005 року) -430635,00 грн.
Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за уточнюючим розрахунком до податкової декларації та розрахунком суми бюджетного відшкодування (рядок 25 декларації), визначена позивачем -129366,00 грн.
Відповідно до рядка 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (серпень 2005 року), фактично оплачена постачальникам в серпні 2005 року, - 129366,00 грн.
За поданим позивачем уточнюючим розрахунком до податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2005 року різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту поточного звітного періоду (жовтень) з податку на додану вартість має від'ємне значення - складає 17856,00 грн. та підлягає зараховуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за відсутності у позивача податкового боргу з цього податку.
В рядку 24 декларації позивачем зазначений залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду (вересня 2005 року) за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду (жовтня 2005 року), - 1003515,00 грн.
Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 декларації за вересень 2005 року) -707500,00 грн.
Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за уточнюючим розрахунком до податкової декларації та розрахунком суми бюджетного відшкодування (рядок 25 декларації), визначена позивачем -707500,00 грн.
Відповідно до рядка 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (вересень 2005 року), фактично оплачена постачальникам в вересні 2005 року, - 707500,00 грн.
За поданим позивачем уточнюючим розрахунком до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2005 року різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту поточного звітного періоду (листопад) з податку на додану вартість має від'ємне значення - складає 103331,00 грн. та підлягає зараховуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за відсутності у позивача податкового боргу з цього податку.
В рядку 24 декларації позивачем зазначений залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, - 313871,00 грн.
Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 декларації за жовтень 2005 року) -17856,00 грн.
Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за уточнюючим розрахунком до податкової декларації та розрахунком суми бюджетного відшкодування (рядок 25 декларації), визначена позивачем -117,00 грн.
Відповідно до рядка 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично оплачена постачальникам в жовтні 2005 року, - 117,00 грн.
За поданим позивачем уточнюючим розрахунком до податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2005 року різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту поточного звітного періоду (грудень) з податку на додану вартість має від'ємне значення - складає 628,00 грн. та підлягає зараховуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за відсутності у позивача податкового боргу з цього податку.
В рядку 24 декларації позивачем зазначений залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, - 393808,00 грн.
Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 декларації за листопад 2005 року) -103331,00 грн.
Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за уточнюючим розрахунком до податкової декларації та розрахунком суми бюджетного відшкодування (рядок 25 декларації), визначена позивачем -23277,00 грн.
Відповідно до рядка 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично оплачена постачальникам в листопаді 2005 року, - 23277,00 грн.
За поданим позивачем уточнюючим розрахунком до податкової декларації з податку на додану вартість за січень 2006 року різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту поточного звітного періоду (січень) з податку на додану вартість має від'ємне значення - складає 610,00 грн. та підлягає зараховуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за відсутності у позивача податкового боргу з цього податку.
В рядку 24 декларації позивачем зазначений залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, - 394436,00 грн.
Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 декларації за грудень 2005 року) -628,00 грн.
Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за уточнюючим розрахунком до податкової декларації та розрахунком суми бюджетного відшкодування (рядок 25 декларації), визначена позивачем -628,00 грн.
Відповідно до рядка 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично оплачена постачальникам в грудні 2005 року, - 628,00 грн.
За поданим позивачем уточнюючим розрахунком до податкової декларації з податку на додану вартість за березень 2006 року різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту поточного звітного періоду з податку на додану вартість має позитивне значення - складає 20218,00 грн.
В рядку 24 декларації позивачем зазначений залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, - 391953,00 грн.
Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 декларації за лютий 2006 року) -32495,00 грн.
Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за уточнюючим розрахунком до податкової декларації та розрахунком суми бюджетного відшкодування (рядок 25 декларації), визначена позивачем -861,00 грн.
Відповідно до рядка 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично оплачена постачальникам в лютому 2006 року, - 861,00 грн.
За поданим позивачем уточнюючим розрахунком до податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2006 року різниця між сумою податкового зобов'язання і податкового кредиту поточного звітного періоду з податку на додану вартість має від'ємне значення - складає 1803,00 грн. та підлягає зараховуванню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду за відсутності у позивача податкового боргу з цього податку.
В рядку 24 декларації позивачем зазначений залишок від'ємного значення попереднього звітного періоду за вирахуванням суми податку, яка підлягає сплаті до бюджету за підсумками поточного звітного періоду, - 391092,00 грн.
Сума податкового кредиту попереднього податкового періоду (рядок 17 декларації за березень 2006 року) -18002,00 грн.
Сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню за уточнюючим розрахунком до податкової декларації та розрахунком суми бюджетного відшкодування (рядок 25 декларації), визначена позивачем -18002,00 грн.
Відповідно до рядка 3 розрахунку суми бюджетного відшкодування сума податкового кредиту попереднього податкового періоду, фактично оплачена постачальникам в березні 2006 року, - 92450,00 грн.
Суд вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства суду є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. За положеннями Кодексу адміністративного судочинства України особі надається право звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
За нормою, яка міститься в пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
В частині правильності визначення позивачем різниці між сумою податкового зобов'язання кожного з перелічених звітних податкових періодів та сумою податкового кредиту таких періодів, як зазначено в акті перевірки, не спростовано матеріалами справи, порушень не виявлено, неправомірні дії відповідача з цього приводу позивачем не визначені, не вбачаються, право позивача в цій частині порушеним не є.
Стосовно права позивача на отримання суми бюджетного відшкодування в сумі 132226,00 грн., суд, приймаючи до уваги зазначені вище положення п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", виходячи з встановленого законодавцем певного порядку бюджетного відшкодування заявлених платником податку сум податку на додану вартість, вважає вимоги позивача безпідставними, оскільки позивач у відповідності з зазначеними вище нормами самостійно прийняв рішення про повернення загальної суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість у перелічених періодах -878890,00 грн., про що подав відповідачеві уточнюючі розрахунки до податкових декларацій та заяви визначення суми бюджетного відшкодування. Докази звернення до відповідача в установленому порядку про повернення суми бюджетного відшкодування у розмірі 1011644,00 грн., подачі відповідачеві відповідних документів в матеріалах справи відсутні, сторонами не подані.
З цих же підстав не підлягають задоволенню і вимоги позивача про зобов'язання відповідача надати органу державного казначейства (третій особі) висновок щодо бюджетного відшкодування ПДВ на суму 132226,00 грн., оскільки відповідно до пп.7.7.5 п.7.7. ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" обов'язок у податкового органу надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, виникає лише після закінчення перевірки заявлених позивачем у поданій податковій декларації даних стосовно правильності розрахунку заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування, а зазначена сума 132226,00 грн. у встановленому порядку до відшкодування позивачем не заявлялась.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є безпідставними, задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
В позові відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.Ю. Добродняк
31.08.07
Згiдно з оригіналом
Помічник судді
Н.Ф. Голов'яшкіна