16.03.2021 Справа № 756/3725/21
Справа № 756/3725/21
Провадження № 2-о/756/310/21
16 березня 2021 року Оболонський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Тихої О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Сілантьєвої В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Бучанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження,
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду в порядку ст.317 ЦПК України з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в якій просять встановити факт народження дитини - сина ОСОБА_3 .
В обґрунтування заявлених вимог зазначили, що вони перебувають у зареєстрованому шлюбі, від якого ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилась дитина - син ОСОБА_3 , що підтверджується медичним свідоцтвом про народження № 227 від 30.04.2020 року, виданим «Центральною міською клінічною лікарнею № 6 м. Донецька». При зверненні до Бучанського міського відділі державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) для реєстрації народження дитини їх представнику адвокату Корнієнку А.А. було відмовлено, тому що медичні документи, видані на території, яка непідконтрольна Україні, не приймаються відділом ДРАЦС для реєстрації. Заявники позбавлені можливості реалізувати свої права щодо реєстрації народження дитини, а також щодо здійснення особистих немайнових прав та з метою запобігання обмеження цивільних прав та обов'язків дитини просять суд встановити факт народження їх дитини - сина ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку Донецької області, Україна.
Ухвалою від 15.03.2021 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду.
Заявники та їх представник у судове засідання не з'явилися, у прохальній частині заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, просили справу розглядати за їхньої відсутності.
Представник заінтересованої особи - Бучанського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини неявки суду не відомі.
Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності осіб, які беруть у ній участь.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява обґрунтована і підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до медичного свідоцтва про народження № 227 від 30.04.2020 року, виданого «Центральною міською клінічною лікарнею № 6 м. Донецька», ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила хлопчика.
Згідно зі свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 23.07.2019 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 23 липня 2019 року.
Згідно з листом Бучанського міського відділі державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за вих. №903/21.7-45 від 12.03.2021 року представнику заявників - адвокату Корнієнку А.А. відмовлено у реєстрації народження ОСОБА_1 дитини, оскільки медичне свідоцтво про народження видане на території, де органи державної влади України не здійснюють свої повноваження.
У відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до роз'яснень, викладених в пункті 1 Постанови пленуму Верховного суду України N 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» за нормами ЦПК в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважається незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них.
Відповідно до ч.1 ст.144 СК України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Судом встановлено, що медичне свідоцтво про народження № 227 від 30.04.2020 року, видане у м. Донецьк, відповідно до ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсним і не створює правових наслідків.
Як вбачається з матеріалів справи, реєстрація народження дитини чоловічої статі, народженої у ОСОБА_1 в органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась.
Судом встановлено, що заявник позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію народження дитини у позасудовому порядку. Встановлення даного факту прав та інтересів третіх осіб не порушує та не пов'язано з подальшим вирішенням спору про право.
З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявники та їх дитина, суд дійшов висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість заявникам отримати свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 5, 12, 81, 259, 263, 264, 265,315, 317 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Бучанський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту народження задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину чоловічої статі - сина ОСОБА_3 , зазначивши батьками: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженку м. Донецьк Донецької області, Україна, та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця м. Донецьк Донецької області, Україна, громадянина України, та вказавши місце народження дитини: м. Донецьк Донецької області, Україна.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення до Київського апеляційного суду через Оболонський районний суд м.Києва.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.О.Тиха