Ухвала від 17.03.2021 по справі 440/4897/19

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

17 березня 2021 року м. ПолтаваСправа № 440/4897/19

Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про зміну способу виконання рішення суду у справі №440/4897/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради та Департаменту з питань реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

09 березня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі №440/4897/19 /а.с.176/, в якій заявник просить відповідно до статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України замінити Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради на Виконавчий комітет Полтавської міської ради.

До вказаної заяви додає, зокрема копію виконавчого листа Полтавського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року у справі №440/4897/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 05384689) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрат зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) із відміткою від 19 лютого 2021 року про його повернення, а також копію листа Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області № 04.1-12-10/96 від 19 лютого 2021 року /а.с.177-179/.

Також 09 березня 2021 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_2 про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі №440/4897/19 /а.с. 165/, в якій заявник просить відповідно до статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України замінити Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради на Виконавчий комітет Полтавської міської ради.

До вказаної заяви додає, зокрема копію виконавчого листа Полтавського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року у справі №440/4897/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 05384689) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрат зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) із відміткою від 19 лютого 2021 року про його повернення, а також копію листа Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області № 04.1-12-10/96 від 19 лютого 2021 року /а.с.166-168/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 11 березня 2021 року у справі №440/4897/19 заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про зміну способу виконання рішення суду у справі №440/4897/19 призначено до розгляду у судовому засіданні 17 березня 2021 року об 11:00.

У судове засідання стягувачі не з'явилися та надали до суду заяви про проведення судового засідання за їх відсутності /а.с.203-204/, боржники явку своїх уповноважених представників у судове засідання не забезпечили, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання /а.с. 193-194, 198-199, 201/.

Згідно з частиною третьою статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до частини другої статті 378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Зважаючи на викладене, суд визнав за можливе проводити судове засідання за відсутності стягувачів та представників боржників.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.

Вирішуючи заяви про зміну способу виконання рішення суду, суд виходить з наступного.

У поданих заявах стягувачі просять встановити спосіб виконання рішення суду у цій справі, а саме: замінити Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради на Виконавчий комітет Полтавської міської ради. До вказаних заяв ОСОБА_1 та ОСОБА_2 додали копію виконавчого листа Полтавського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року у справі №440/4897/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 05384689) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрат зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) із відміткою від 19 лютого 2021 року про його повернення, а також копію листа Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області № 04.1-12-10/96 від 19 лютого 2021 року.

За змістом статті 1291 Конституції України та статей 370, 373 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року №45) /далі - Порядок №845/.

За визначеннями, наведеними у пункті 2 Порядку №845, боржники - визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в органах Казначейства, крім рахунків із спеціальним режимом використання; виконавчі документи - оформлені в установленому порядку виконавчі листи судів та накази господарських судів, видані на виконання рішень про стягнення коштів, а також інші документи, визначені Законом України "Про виконавче провадження"; стягувачі - фізичні та юридичні особи, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів, державні органи (посадові особи) за рішеннями про стягнення коштів в дохід держави.

Відповідно до пункту 3 Порядку № 845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Згідно з підпунктом 3 пункту 9 Порядку № 845 орган Казначейства повертає виконавчий документ стягувачеві у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання, крім випадків виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за яким є державний орган згідно із Законом України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень".

Таким чином, виконавчий документ про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників неможливо виконати у разі, коли боржник не має відкритих рахунків в органі Казначейства або в органі Казначейства відкрито боржнику лише рахунок із спеціальним режимом використання.

У рішенні від 25 квітня 2012 року № 11-рп/2012 Конституційний Суд України дійшов висновку, що невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом.

Відповідно до частин першої та третьої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

З наведеного правового регулювання слідує, що зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими.

Судом встановлено, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06 травня 2020 року у справі №440/4897/19 адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в своїх інтересах та в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000) та Департаменту з питань реєстрації (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 43156341), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково: визнано протиправними та скасовано рішення Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради від 29 серпня 2019 року про відмову ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у знятті з реєстрації їх місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 , та реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_3 ; зобов'язано Департамент з питань реєстрації (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 43156341) прийняти рішення про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_2 , та про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_3 ; у задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено. Також стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 05384689) на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок) та стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 05384689) на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Вказане рішення в апеляційному порядку не оскаржувалося.

08 лютого 2021 року Полтавським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист у справі №440/4897/19 про стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 05384689) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрат зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

Листом Управління Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області № 04.1-12-10/96 від 19 лютого 2021 року "Про повернення виконавчого документа" повідомлено ОСОБА_1 про те, що у виконавчому листі Полтавського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року у справі №440/4897/19 боржником є Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради, яке не обслуговується в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Полтаві Полтавської області як клієнт та не має відкритих в управлінні рахунків. Відповідно до виконавчого листа Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради має ідентифікаційний код 05384689, а згідно з відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, код ЄДРПОУ 05384689 належить Виконавчому комітету Полтавської міської ради, у зв'язку з чим виникає невідповідність. Враховуючи викладене та керуючись підпунктом 3 пункту 9 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №845 від 03 серпня 2011 року, виконавчий лист Полтавського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2021 року у справі №440/4897/19 повертається.

У відповідності до пункту 1 частини другої статті 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, є установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, Національне антикорупційне бюро України, Служба безпеки України, Конституційний Суд України, Верховний Суд, вищі спеціалізовані суди, Вища рада правосуддя та інші органи, безпосередньо визначені Конституцією України, в особі їх керівників, а також Державна судова адміністрація України, Національна академія наук України, Національна академія аграрних наук України, Національна академія медичних наук України, Національна академія педагогічних наук України, Національна академія правових наук України, Національна академія мистецтв України, інші установи, уповноважені законом або Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у відповідній сфері, в особі їх керівників.

Наказом Міністерства фінансів України від 22 грудня 2011 року № 1691 затверджено Порядок формування Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів.

Відповідно до даних Єдиного реєстру розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів (крім інформації з обмеженим доступом) станом на 01 січня 2021 року (розміщений на офіційному веб-сайті Державної казначейської служби України за посиланням : https://www.treasury.gov.ua/ua/kaznachejstvo-informuye/yedinij-reyestr-rozporyadnikiv-ta-oderzhuvachiv-byudzhetnih-koshtiv) Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради не є ані розпорядником, ані одержувачем бюджетних коштів, а розпорядниками бюджетних коштів є, зокрема Департамент з питань реєстрації (ідентифікаційний код 43156341) та Виконавчий комітет Полтавської міської ради (ідентифікаційний код 05384689).

Таким чином, стягнення судових витрат з Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб за відсутності відкритих рахунків в органі Казначейства є неможливим, у зв'язку з чим рішення суду у справі №440/4897/19 залишається невиконаним.

Водночас рішенням позачергової двадцять шостої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 05 серпня 2019 року "Про створення юридичної особи - Департаменту з питань реєстрації та внесення змін до рішення п'ятої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 16 червня 2016 року «Про внесення змін до рішення позачергової другої сесії Полтавської міської ради сьомого скликання від 25 лютого 2016 року «Про здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів міських рад та про структуру виконавчих органів ради, їх загальну чисельність та витрати на утримання» зі змінами" /а.с.99/ вирішено створити юридичну особу - Департамент з питань реєстрації у складі трьох управлінь - Управління з питань реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб, Управління державної реєстрації прав на нерухоме майно з переходом за розподільчим балансом частини майна, прав та обов'язків.

Відповідно до пунктів 1.1 та 1.2 Положення про Департамент з питань реєстрації, затвердженого рішенням тридцятої сесії сьомого скликання Полтавської міської ради від 28 лютого 2020 року /а.с.110-118/, Департамент з питань реєстрації є виконавчим органом Полтавської міської ради. Департамент є органом реєстрації відповідно до Законів України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Пунктом 1.11 вказаного Положення передбачено, що Департамент складається, зокрема із Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Департаменту з питань реєстрації.

Отже, Департамент з питань реєстрації є правонаступником Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб.

Оскільки відкритий рахунок в органі Казначейства наявний у Департамента з питань реєстрації (ідентифікаційний код 43156341), структурним підрозділом якого стало Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб, суд доходить висновку, що саме з Департаменту з питань реєстрації (ідентифікаційний код 43156341), як з розпорядника бюджетних коштів, належить стягнути судові витрати у справі №440/4897/19.

Таким чином, вимоги стягувачів щодо зміни способу виконання рішення суду в адміністративній справі №440/4897/19 шляхом заміни боржника з Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради на Виконавчий комітет Полтавської міської ради є необґрунтованими.

Враховуючи наведене, заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі №440/4897/19 підлягають задоволенню частково.

Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, -

УХВАЛИВ:

Заяви ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про зміну способу виконання рішення суду у справі №440/4897/19 за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в інтересах малолітнього сина ОСОБА_3 до Управління реєстрації, зняття з реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Полтавської міської ради та Департаменту з питань реєстрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Орган опіки та піклування Виконавчого комітету Шевченківської районної у м. Полтаві ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Встановити спосіб і порядок виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 06 травня 2020 року у справі №440/4897/19, а саме: стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту з питань реєстрації (вул. Соборності, буд 36, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 43156341) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у сумі 768,40 грн (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).

У задоволенні іншої частини вимог стягувачів відмовити.

Копію ухвали надіслати стягувачам та боржникам.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення судового рішення шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.І. Слободянюк