Ухвала від 16.03.2021 по справі 420/5373/20

Справа № 420/5373/20

УХВАЛА

16 березня 2021 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши за правилами загального позовного провадження у письмовому провадженні матеріали звіту Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації про виконання рішення від 25 листопада 2020 року по справі №420/5373/20,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації щодо припинення раніше призначеної ОСОБА_1 субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з грудня 2019 року по березень 2020 року (включно). Зобов'язано Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації призначити та надати ОСОБА_1 субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за період з 01 грудня 2019 року по 31 березня 2020 року (включно). В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнуто з Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/5373/20 набрало законної сили 29 грудня 2020 року.

08 лютого 2021 року до суду від позивача за вх.№6156/21 надійшло клопотання в порядку статті 382 КАС України про зобов'язання Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації подати звіт про виконання рішення суду.

Ухвалою суду від 15 лютого 2021 року клопотання позивача задоволено та зобов'язано Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації у 5-денний строк з моменту отримання копії ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/5373/20.

02 березня 2021 року за вх.№ЕП/5543/21 до суду надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому зазначено, що спеціалістами управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації було здійснено перерахунок субсидії на опалювальний період з 16.10.2019 року по 15.04.2020 року, за результатами розрахунку розмір житлової субсидії має нульове значення.

При цьому, відповідачем до звіту були додані розрахунки субсидії на ЖКП до особової справи №400399 від 22.09.2020 року.

Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов наступного.

Відповідно до ч.5 ст.383 КАС України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання.

Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги заяви, оцінивши надані докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною 2 статті 382 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Суд зазначає, що надані відповідачем розрахунки субсидії на ЖКП від 22.09.2020 року не є доказом виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року по даній справі, оскільки з матеріалів справи вбачається, що до суду відповідачем було надано копії матеріалів особової справи ОСОБА_1 №396640, в той час як розрахунки субсидії здійснені в особовій справі №400399.

Крім цього, надані відповідачем розрахунки субсидії були здійснені ще до прийняття остаточного рішення по даній справі, а саме 22.09.2020 року.

Таким чином вбачається, що Управлінням соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації рішення суду по справі №420/5373/20 не виконано.

Згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами, та їх об'єднаннями на всій території України.

Відповідно до статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність встановлену законом.

Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях по справах «Іммобільяре Саффі проти Італії», «Горнсбі проти Греції», «Жовнер проти України», «Бурдов проти Росії», «Ясіун'єне проти Литви», «Руйану проти Румунії» наголошує на тому, що право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов'язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду одній зі сторін. Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6.

При цьому, Європейський суд з прав людини зазначає, що адміністративні органи є складовою держави, яка керується принципом верховенства права, а відтак інтереси цих органів збігаються з необхідністю належного здійснення правосуддя. Якщо адміністративні органи відмовляються або неспроможні виконати рішення суду, чи навіть зволікають з його виконанням, то гарантії, надані статтею 6 стороні на судовому етапі, втрачають свою мету.

Відповідно до ч.ч.2,4 ст. 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому законом.

Невиконання рішення суду на протязі тривалого часу є порушенням права на справедливий судовий розгляд, що є порушенням Конвенції по правам людини.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч.2 ст.382 КАС України).

Таким чином, враховуючи те, що Управлінням соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації рішення суду по справі №420/5373/20 не виконано, суд вважає за доцільне встановити новий строк подання звіту про його виконання.

Керуючись ст.ст. 205, 248, 256, 374, 382, 383 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації щодо виконання рішення суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/5373/20 - відмовити.

Встановити Управлінню соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації новий строк подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2020 року по справі №420/5373/20 та зобов'язати Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації подати до Одеського окружного адміністративного суду у 15-денний строк з дня набрання даної ухвали законної сили звіт про його виконання з доказами на його підтвердження.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Вовченко O.A.