Ухвала від 16.03.2021 по справі 320/2537/21

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відкриття спрощеного провадження в адміністративній справі

без проведення судового засідання

16 березня 2021 року справа № 320/2537/21

Суддя Київського окружного адміністративного суду Кушнова А.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії згідно статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 у розмірі двох мінімальних заробітних плат та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991 в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 по 02.08.2014;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно статті 51 Закону №796-ХІІ в розмірі 25% мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2014 по 02.08.2014, з урахуванням раніше виплачених сум та з урахуванням індексу інфляції за весь період заборгованості по день їх виплати включно;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 з 17.07.2018 підвищення до пенсії згідно статті 39 Закону №796-ХІІ у розмірі двох мінімальних заробітних плат;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити із 17.07.2018 нарахування та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_1 як непрацюючому пенсіонеру, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам і з врахуванням індексу інфляції за весь період заборгованості по день їх виплати включно.

При цьому, до позову позивачем додано клопотання про звільнення від сплати судового збору від 26.02.2021 відповідно до статті 8 Закону України "Про судовий збір" та ст. 133 КАС України, у зв'язку з тим, що позивач має скрутний матеріальний стан, а розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік.

Суд, розглянувши клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору вважає, що таке клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно з частиною третьою ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини другої ст.132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (зі змінами та доповненнями) передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з пунктом 3 частини другої статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч.3 ст.6 ЗУ №3674-VI).

При цьому, суд звертає увагу позивача на те, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумови для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії чи утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дій чи бездіяльності є однією вимогою.

Така правова позиція викладена, зокрема в Довідці про аналіз практики застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22.05.2015 № 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", затвердженій Постановою Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05.02.2016 №2.

При цьому, суд вбачає за доцільне зауважити про те, що такі вимоги мають бути пов'язані одна з одною.

У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (ч.3 ст.6 ЗУ №3674-VI).

Положеннями статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" від 15.12.2020 № 1082-IX установлено у 2021 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 1 січня 2021 року - 2270 гривні, з 1 липня - 2379 гривень, з 1 грудня - 2481 гривня.

Позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу підвищення до пенсії та додаткової пенсії позивачу, та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок підвищення до пенсії та додаткової пенсії позивачу за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 є однією вимогою, а позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачу підвищення до пенсії та додаткової пенсії позивачу, та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок підвищення до пенсії та додаткової пенсії позивачу з 17.07.2018 є другою вимогою.

Отже, позовна заява містить дві позовних вимоги немайнового характеру, сума судового збору за звернення з якими становить 1816,00 грн. ((0,4 х 2270,00 грн.)х2).

Відстрочення та розстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати особи, яка через важкий майновий стан не може його сплатити, направлено на забезпечення доступності до правосуддя та реалізацію права таких осіб на судовий захист.

Відповідно до частини 1 статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Вказані норми встановлюють можливість полегшення судом тягаря судових витрат, зокрема, для осіб, які діють в інтересах осіб, визнаних судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена. Положення статей спрямовані на те, щоб судові витрати не були перешкодою для доступу до суду таким особам, і слугують гарантуванню принципу рівності всіх осіб у правах щодо доступу до суду незалежно від майнового стану.

Таким чином, за обґрунтованим клопотанням, вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі, суд може звільнити позивача від сплати судового збору, зменшити його розмір, відстрочити або розстрочити його сплату.

В обґрунтування клопотання про звільнення від сплати судового збору позивач зазначає, що майновий стан позивача є досить скрутним та розмір судового збору перевищує 5% розміру річного доходу за попередній календарний рік, що підтверджується довідкою про доходи та копією відомості ДПС про отримані доходи з 1 кварталу 2020 по 4 квартал 2020 року.

Так, як вбачається з довідки про доходи позивача №5871478874811247 від 26.02.2021, сума пенсії ОСОБА_1 за 2020 рік становить 22293,76 грн.

Також, згідно з відомостями ДПС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 23.02.2021 №46, ОСОБА_1 отримала у квітні 2020 року 10000,00 грн. за надання земельної ділянки с/г призначення в оренду ТОВ "Агросленд".

Отже загальна сума доходу позивача за попередній 2020 рік становить 32293,76 грн.

Суд зазначає, що розмір судового збору (у даному випадку за звернення до суду з позовною заявою позивачу слід було сплатити 1816,00 грн. як за дві вимоги немайнового характеру) перевищує 5% розміру річного доходу позивача за попередній календарний рік, виходячи з розміру пенсії позивача, вказаного у довідці Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 26.02.2021 №5871478874811247, оскільки 5% від річного доходу позивача за 2020 рік (32293,76 грн.) становить 1614,69 грн., що перевищує розмір судового збору.

Беручи до уваги викладене, суд вважає, що клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Спір виник з публічно-правових відносин та відповідно до статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України належить до юрисдикції адміністративних судів і підлягає розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 та 172 Кодексу адміністративного судочинства України, та подана з дотриманням правил підсудності особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність.

Підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України, немає.

Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Визнавши подані матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, керуючись статтями 171, 243, 248, 257, 259-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

1. Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання позовної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі.

Справа буде розглядатися одноособово суддею Кушновою А.О. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

3. Витребувати від відповідача:

- нормативно обґрунтовані письмові пояснення із зазначенням конкретних видів та розмірів пенсій та доплат, які позивач просить зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 (державна пенсія; пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю; підвищення/доплати до пенсії за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення тощо), зазначити та обґрунтувати розмір кожної з виплат;

- довідку про розмір пенсії позивача, починаючи з дати призначення пенсії, окремо зазначивши період з 01.01.2014 по 02.08.2014 та розрахунок, за яким здійснювалося обчислення розміру пенсії;

- довідку про розмір пенсії позивача, починаючи з дати призначення пенсії, окремо зазначивши період з 17.07.2018 по теперішній час, а також розрахунок, за яким здійснювалося обчислення розміру пенсії, із зазначенням усіх складових, зокрема, доплати за проживання в зоні гарантованого добровільного відселення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- докази призначення позивачу пенсії;

- копію заяви позивача про проведення перерахунку пенсії та наданої відповіді;

- копії всіх матеріалів пенсійної справи позивача.

4. Запропонувати відповідачеві протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін, а також витребувані судом докази.

Роз'яснити відповідачеві, що відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи.

У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.

5. Запропонувати позивачеві протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву подати до суду відповідь на відзив та/або клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

6. Запропонувати відповідачеві подати до суду заперечення щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив.

7. Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: http://adm.ko.court.gov.ua/sud1070/.

8. Копію ухвали суду надіслати (надати) учасникам справи (їх представникам), зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Кушнова А.О.