Рішення від 16.03.2021 по справі 808/17/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 березня 2021 року Справа № 808/17/18 провадження ВО/280/36/20 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючий суддя - Семененко М.О., судді - Артоуз О.О., Прасов О.О., за участю секретаря судового засідання: Стовбур А.Ю., розглянувши у письмовому проваджені в порядку спрощеного позовного провадження заяву ОСОБА_1 про перегляд судового рішення у зв'язку з виключними обставинами в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (далі - відповідач), в якій позивач просив суд:

- визнати дії відповідача щодо недоплати позивачу щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2017 рік відповідно до положень статті 12 Закону України «Про статус ветеранів, гарантії їх соціального захисту» - протиправними;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату недоплаченої суми щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік в сумі 5360 грн.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року в задоволені позовної заяви ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено в повному обсязі.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 08 травня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18 - повернуто скаржнику без розгляду.

07 серпня 2020 року до суду надійшла заява позивача про перегляд рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18 за виключними обставинами. Свою заяву позивач обґрунтовує тим, що, відмовляючи у задоволенні позову, суд дійшов висновку, що Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Разом тим 27.02.2020 Конституційний Суд України в рішенні по справі №1-247/2018 (3393/18) визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15, та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII застосовується в порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. На підставі зазначеного вважає, що наявні підстави для перегляду судового рішення у зв'язку з виключними обставинами.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 12 серпня 2020 року відкрито провадження за виключними обставинами, у відповідності до частини 2 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд заяви призначено за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 30 вересня 2020 року. Відповідно до протоколу автоматичного визначення складу колегії справу передано на розгляд колегії суддів у складі головуючого судді Семененко М.О., суддів Артоуз О.О., Прасова О.О.

Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області не погодилось із заявою про перегляд судового рішення у зв'язку з виключними обставинами та 26 серпня 2020 року подало відзив на заяву (вх.№39172), у якому зазначає про відсутність підстав для перегляду судового рішення у зв'язку з виключними обставинами, оскільки на час виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік Управління керувалось положеннями постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 05.04.2017 №223, якими було визначено, що розмір допомоги для учасників бойових дій складає 1 200,00 грн. Вказує, що прийняття Конституційним Судом України рішення від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) не може вплинути на спірні правовідносини, оскільки спірні правовідносини виникли до його прийняття. У зв'язку з наведеним, вважає, що рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) не є підставою для скасування рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18. Наголошує на тому, що до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми законодавства, які були чинними на час виникнення спірних правовідносин.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 30 вересня 2020 провадження у зв'язку з виключними обставинами у справі №808/17/18 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі №808/1628/18.

Розгляд питання про поновлення провадження у справі та продовження розгляду справи призначено у судовому засіданні на 16 березня 2021 року.

У судове засідання 16 березня 2021 року учасники справи не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином. 09 березня 2021 року відповідач подав заяву про розгляд заяви без його участі.

Відповідно до частини 2 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України, якою визначено порядок здійснення перегляду судового рішення у зв'язку з нововиявленими або виключними обставинами, неявка заявника або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Ухвалою суду від 16 березня 2021 року поновлено провадження у справі, та вирішено провадження у справі продовжити зі стадії, на якій воно було зупинено.

Розглянувши матеріли заяви про перегляд рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18 у зв'язку з виключними обставинами, поданий відповідачем відзив на заяву, матеріали справи, суд зазначає таке.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 10 червня 2015 року.

У 2017 році позивачу, як учаснику бойових дій, виплачено разову грошову допомогу до 5 травня в розмірі, встановленому постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 05.04.2017 №223, - 1 200,00 грн.

19 грудня 2017 року позивач звернувся із заявою до Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, в якій вказував на те, що йому було виплачено грошову допомогу до 5 травня за 2017 рік в розмірі 1200,00 грн., що є менше ніж встановлено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 №3551-XII, у зв'язку з чим просив здійснити доплату.

Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області листом від 20 грудня 2017 року №01-09/4515 відмовило у здійсненні доплати з посиланням на те, що грошова допомога виплачена у повному обсязі.

Не погоджуючись з виплатою разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік в розмірі 1 200,00 грн., позивач звернувся з даним позовом до суду.

При ухваленні рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18 суд виходив з того, що у спірних правовідносинах пріоритетному застосуванню підлягають норми Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28 грудня 2014 року №79-VІІІ, яким розділ VI Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, згідно із яким норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Вирішуючи питання щодо наявності підстав для перегляду рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18 у зв'язку з виключними обставинами, суд виходить з такого.

Положеннями частини 1 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто, зокрема, за виключними обставинами.

За приписами пункту 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для перегляду судових рішень у зв'язку з виключними обставинами є встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Отже, для перегляду судового рішення у зв'язку з виключними обставинами відповідно до пункту 1 частини 5 статті 361 КАС необхідне одночасне існування двох обставин:

1) встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи;

2) судове рішення, яке просить переглянути заявник, повинно було підлягати виконанню, тобто таке рішення ще не виконано.

Таким чином, положення пункту 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України містять імперативний припис, що встановлена Конституційним Судом України неконституційність (конституційність) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи може бути підставою для перегляду рішення за виключними обставинами тільки за умови, якщо таке рішення суду ще не виконане.

Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду в постанові від 19 лютого 2021 року у справі №808/1628/18 зазначив, що словосполучення «ще не виконане», яке вживається у пункті 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачає множинного тлумачення або множинного його розуміння. Вказана процесуальна норма має імперативний характер, є чіткою та не може бути застосована інакше ніж це передбачено процесуальним законодавством.

Суд зазначає, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18, про перегляд якого у зв'язку з виключними обставинами просить позивач, у задоволенні позову відмовлено, а тому відповідно до правової Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду, викладеної у постанові 19 лютого 2021 року у справі №808/1628/18, вказане судове рішення не може вважатись невиконаним в розумінні положень пункту 1 частини 5 статті 361 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки таке судове рішення набрало законної сили та не передбачає примусового його виконання.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення. Аналогічні положення містяться у статті 91 Закону України «Про Конституційний Суд України» від 13.07.2017 року №2136-VIII.

Згідно з резолютивною частиною Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, ухвалення рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 у справі №1-247/2018 (3393/18) не змінює правового регулювання спірних правовідносин та не доводить факту допущення судом помилки при вирішенні спору.

Вищенаведене також відповідає правовій позиції Верховного Суду у складі об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду, викладеній у постанові 19 лютого 2021 року у справі №808/1628/18, яка враховується судом в силу приписів частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до пункту 1 частини 4 статті 368 Кодексу адміністративного судочинства України, за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі.

Згідно з частиною 1 статті 369 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.

Підсумовуючи вищевказане, суд доходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про перегляд рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18 у зв'язку з виключними обставинами та залишає судове рішення в силі.

На підставі викладеного, керуючись статтями 241, 243, 361, 368, 369 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 про перегляд у зв'язку з виключними обставинами рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Василівської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2018 року у справі №808/17/18 залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повне судове рішення складено 16 березня 2021 року.

Головуючий суддя М.О. Семененко

Судді О.О.Артоуз

О.О.Прасов