Рішення від 16.03.2021 по справі 200/508/21-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2021 р. Справа№200/508/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Званівської сільської ради Бахмутського району Донецької області (юридична адреса: 84528, Донецька область, с. Званівка, пр-т Перемоги, буд. 1, код ЄДРПОУ 04341074) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

13 січня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Званівської сільської ради Бахмутського району Донецької області (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати дії Званівської сільської ради Бахмутського району Донецької області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 середньомісячної заробітної плати на посаді сільського голови на час працевлаштування протиправними;

- зобов'язати Званівську сільську раду Бахмутського району Донецької області вчинити певні дії, а саме нараховувати та виплачувати позивачу середню заробітну плату у розмірі 36 121,72 грн. на місяць, на час працевлаштування, з 12 листопада 2020 року до моменту працевлаштування, але не більш ніж за 6 місяців.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що обіймав посаду сільського голови Званівської сільської ради Бахмутського району Донецької області відповідно до рішення Званівської сільської ради від 21.11.2017 року № 7/1-1 «Про результати виборів та початок повноважень голови та депутатів Званівської сільської ради». 11.11.2020 позивача звільнено з посади сільського голови Званівської сільської ради відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

На підставі частини 2 статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» позивач звернувся із заявою до Званівської сільської ради реєстраційний № вх. 645/02-07 від 10.11.2020 року щодо надання йому рівноцінної роботи у Званівській сільській раді або на іншому підприємстві, установі, організації та у разі неможливості - призначити виплату середньої заробітної плати на період працевлаштування. 09.12.2020 листом за № 1436/02-08 йому повідомлено про те, що Званівська сільська рада не має можливості надати попереднє місце роботи та не може запропонувати рівнозначну посаду. Щодо призначення виплати середньої заробітної плати на період працевлаштування інформації надано не було. Вважає, що запис у його трудовій книжці за № 10 від 25.11.2020, внесений Бахмутським міським центром зайнятості Донецької області «Відкладено виплату допомоги по безробіттю строком на 168 кал. днів згідно ч.4 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» додатково свідчить про законодавчо визначений обов'язок сільської ради щодо сплати відповідних виплат. З огляду на повідомлені обставини, звернувся до суду за захистом своїх законних прав та інтересів із даним позовом до суду.

Ухвалою суду від 16 січня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом термін через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивача обрано секретарем Званівської сільської ради 01.11.2016, відповідно до рішення Званівської сільської ради № 7/12 - 77 «Про обрання секретаря Званівської сільської ради'від 31.10.2016. Припинено повноваження секретаря сільської ради 21.11.2017, у зв'язку з результатами виборів та початком повноважень новообраної ради і в цей же день у позивача починаються повноваження сільського голови Званівської сільської ради, відповідно до рішення Званівської сільської ради від 21.11.2017 №7/1 - 1 «Про результати виборів та початок повноважень голови та депутатів Званівської сільської ради».

У зв'язку з необранням ОСОБА_1 на повторний строк його повноваження як сільського голови закінчилися 11.11.2020, відповідно до рішення Званівської сільської територіальної виборчої комісії від 28.10.2020 № 2 «Рішення про визнання особи обраною Званівським сільським головою» та рішення Званівської сільської ради від 11.11.2020 №8/1 - 1 «Про результати виборів, початок повноважень голови та депутатів Званівської сільської ради».

До обрання позивача секретарем сільської ради (01.11.2016 р.) він не перебував у трудових відносинах з будь-яким підприємством, установою чи організацією.

Позивач звернувся із заявами від 10.11.2020 №645/02-07 та № 646/02-07 до Званівської сільської ради щодо призначення виплати середньої заробітної плати на період працевлаштування та виплати належної при звільненні грошової допомоги у розмірі шестимісячного середнього заробітку. Дані заяви були надані без документів, що підтверджували б неможливість працевлаштування на попередньому місці роботи (довідка відповідного підприємства, установи, закладу, що підтверджує неможливість працевлаштування; витяг із Державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань про перебування відповідної юридичної особи у процесі припинення тощо).

Званівська сільська рада у такій виплаті відмовила позивачу виходячи з необґрунтованості вимог позивача щодо виплати йому заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», оскільки він до обрання на виборну посаду не перебував у трудових відносинах з будь-яким підприємством, установою чи організацією.

Відповідач вважає, що колишньому голові сільської ради гарантується збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді, лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому необхідною умовою реалізації зазначеного права слід вважати подання колишнім сільським головою до відповідної сільської ради документів, що підтверджують його попереднє місце праці, а також неможливість його працевлаштування на підприємстві, в установі чи організації, де він працював до обрання, або ж рівноцінній роботі (посаді).

ОСОБА_1 до обрання його спочатку секретарем, а потім головою сільської ради, тобто до зайняття ним виборної посади в 2016 році, не перебував у трудових відносинах з жодним підприємством, установою, організацією, тому йому було відмовлено в виплаті середньої заробітної плати за шість місяців.

З огляду на наведене, відповідач просить суд відмовити у задоволені позовних вимог.

В подальшому позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву з підстав наведених у позові.

Відповідачем надано заперечення на відповідь на відзив, в яких наведено доводи, аналогічні, наданим у відповіді на відзив.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь - якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , громадянин України, паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Артемівським РВ УМВС України в Донецькій області 16.04.2004, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (арк. справи 7-9).

Відповідач -Званівська сільська ради Бахмутського району Донецької області юридична адреса: 84528, Донецька область, с. Званівка, пр-т Перемоги, буд. 1, код ЄДРПОУ 04341074.

З трудової книжки позивача вбачаються наступні записи:

-запис № 1 від 01.11.2016- обраний секретарем Званівської сільської ради, рішення с/р від 31.10.2016 № 7/12 - 77;

- запис № 4 від 21.11.2017 повноваження секретаря Званівської сільської ради завершено згідно ч.2 ст.8 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», рішення с/р № 7/1-1 від 21.11.2017;

- запис № 5 від 21.11.2017 обраний на посаду сільського голови, рішення сесії с/р від 21.11.2017;

-запис № 8 від 11.11.2020 звільнений з посади сільського голови Званівської сільської ради відповідно до ч. 1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення Званівської сільської ради від 11.11.2020 № 8/1-1 (арк. справи 10-11).

Позивач звернувся із заявою до Званівської сільської ради реєстраційний № вх. 645/02-07 від 10.11.2020 щодо надання йому рівноцінної роботи у Званівській сільській раді або на іншому підприємстві, установі, організації та у разі неможливості - призначити виплату середньої заробітної плати на період працевлаштування (арк. справи 14).

09.12.2020 листом за № 1436/02-08 Званівською сільською радою повідомлено позивачеві про те, що вона не має можливості надати попереднє місце, та не може запропонувати позивачеві рівнозначну посаду, також відмовила позивачу виходячи з необґрунтованості його вимог щодо виплати заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», оскільки він до обрання на виборну посаду не перебував у трудових відносинах з будь-яким підприємством, установою чи організацією (арк. справи 15).

Вважаючи такі дії протиправними, позивач звернувся до суду із згаданим позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам суд виходив з наступного.

Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (частина перша статті 140 Конституції України).

Відповідно до статті першої Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом. Частиною третьою статті 7 вказаного Закону на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста. Сільський, селищний, міський голова обирається відповідною територіальною громадою на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування в порядку, визначеному законом, і здійснює свої повноваження на постійній основі. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України. На сільських, селищних, міських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до частини 1 статті 42 цього Закону, повноваження сільського, селищного, міського голови починаються з моменту оголошення відповідною сільською, селищною, міською виборчою комісією на пленарному засіданні ради рішення про його обрання. Повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.

Згідно частини першої статті 50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», депутат місцевої ради здійснює свої повноваження, не пориваючи з виробничою або службовою діяльністю. Депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у поза робочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.

За приписами частини першої статті 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.

Частиною 2 наведеної статті Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. Водночас у разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету.

Суд виходить з того, що зазначена норма встановлює право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади).

Як встановлено судом, на час обрання на посаду секретаря місцевої ради позивач не працював.

Верховний Суд у своїй постанові від 23.05.2018 р. у справі № 219/2204/2016-ц зробив висновок, що гарантії, передбачені ч. 2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» поширюються на колишніх секретарів сільради, які безпосередньо перед обранням на виборну посаду були працевлаштовані на іншій посаді і були звільнені з такого місця роботи згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП (перехід на виборну посаду).

Як наголосив суд касаційної інстанції, трудовий договір має бути припинено саме на підставі, передбаченій п. 5 ст. 36 КЗпП. Запис про звільнення за такою підставою обов'язково має бути у трудовій книжці. Якщо звільнення буде оформлено за іншою підставою (наприклад ст. 38 КЗпП), то особа не може претендувати на гарантії ч. 2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Саме ці обставини, а не кількість каденцій на які було обрано посадову особу, визначають її право повернутися на місце роботи, де та працювала до обрання на зазначену виборну посаду.

З урахуванням встановлених судом обставин, зокрема те, що позивач до обрання на посаду сільського голови обіймав також виборну посаду секретаря сільської ради, до обіймання якої ніде не працював, то суд приходить до висновку, що гарантії, передбачені ч. 2 ст. 33 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на позивача в конкретних правовідносинах не поширюються. Висновки суду також узгоджуються із правовим висновком Верховного Суду у справі № 219/2204/2016-ц, який наведено вище.

Таким чином, аналізуючи всі докази у їх сукупності та встановлені обставини, якими обґрунтовувалися вимоги позивача, заперечення відповідача, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню через їх необґрунтованість.

З врахуванням того, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Званівської сільської ради Бахмутського району Донецької області (юридична адреса: 84528, Донецька область, с. Званівка, пр-т Перемоги, буд. 1, код ЄДРПОУ 04341074) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити повністю.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 16 березня 2021 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко