Рішення від 16.03.2021 по справі 200/11274/20-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2021 р. Справа№200/11274/20-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А. розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фону України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фону України Донецької області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що з 23.11.2016 року їй призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» та розраховано пенсійні виплати із застосуванням коефіцієнту стажу 1,35% в розмірі 3232,19 грн.

Після звернення до відповідача 25.09.2020 року дізналася, що 01.10.2017 року проведено автоматичні осучаснення раніше призначених пенсій відповідно до Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV) з урахуванням середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн. та страхового стажу, один рік якого дорівнює 1 %, після чого основний розмір пенсії зменшився до 2394,19 грн. Відповідач нарахував доплату до старого розміру в сумі 838,00 грн. і розмір пенсії з надбавками став 3322,59 грн.

На думку позивача відповідач при нарахуванні коефіцієнта по заробітній платі неправомірно встановив доплату до старого розміру, оскільки відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону №1058-IV, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згодом, на виконання пункту 2 Постанови КМУ №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2019 року відповідачем проведено перерахунок (індексацію) пенсії. Внаслідок чого основний розмір пенсії позивача збільшився, однак зменшена доплата до старого розміру пенсії.

Враховуючи, що відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-ІV, з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35%, відповідачем неправомірно проведено перерахунок пенсії, який привів до її зменшення.

З наведених підстав позивач просила:

визнати неправомірними дії щодо врахування величини оцінки

одного року страхового стажу 1% при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року на підставі пункту 4.3 Розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-ІV,

зобов'язати виплачувати пенсію ОСОБА_1 в основному розмірі за віком з 01.10.2017 року в розмірі 3232,19 грн. та провести індексацію цього розміру пенсії на підставі Постанови КМУ №124 з 20 лютого 2019 року.

Ухвалою від 10 грудня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження по справі.

Відповідно до ухвали від 15 січня 2021 року відповідачу продовжено строк для надання відзиву на позовну заяву.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що з 01.10.2017 року позивачу проведено розрахунок пенсії з урахуванням норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 VІІІ від 03.10.2017 року, що не призвели змін до звуження змісту та обсягу набутих позивачем прав.

Так, на час призначення пенсії страховий стаж позивача склав 38 років 3 місяці 26 днів та з урахуванням кратності 1,35 коефіцієнту індивідуального стажу 0,38250 коефіцієнт стажу склав - 0,51638. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати для обчислення пенсії (після оптимізації) склав 1,66277.

З 01.03.2019 року та з 01.05.2020 року проведено перерахунок пенсії позивачу відповідно до частини другої статті 42 Закону №1058-ІV в порядку, встановленому Постановами Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та від 01.04.2020 року №251 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремих категоріям населення у 2020 році», шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, з урахуванням якого обчислено пенсію, на 1,17 та 1,11 (з 01.03.2019р. - 3764,40 грн. х 1,17 =4404,35 грн., з 01.05.2020 - 3764,40 грн. х 1,17 х1,11 = 4888,83 грн.).

При проведенні перерахунку позивачу з 01.03.2019 року враховано, що на коефіцієнт підвищується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з урахуванням якої визначено заробітну плату для обчислення пенсії. При цьому, при проведенні перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу, яка передбачена статтею 25 Закону №1058 на дату проведення перерахунку, тобто 1,0 %.

При перерахунку застосовується величина оцінки одного року страхового стажу на дату проведення перерахунку, тобто 1 %. Особам, пенсії яким призначені з урахуванням коефіцієнту 1,35 % (звернення за призначенням, які надійшли у 4 кварталі 2017 року), перерахунки будуть проведені лише у тих випадках, якщо розмір пенсії, з урахуванням коефіцієнту вартості одного року 1 % та величини нової осучасненої заробітної плати будуть вищі ніж до перерахунку. Якщо внаслідок перерахунку, розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується при наступному збільшенні показника середньої заробітної плати.

Оскільки позивачу була призначена пенсія при врахуванні величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 - розмір пенсійної виплати не перераховується. Відповідач наголошує на тому, що діяло відповідно до чинних нормативно-правових актів, а підстави для розрахунку пенсії із застосуванням коефіцієнту страхового стажу 1,35 % з 01.10.2017 року відсутні. З наведених підстав відповідач просив відмовити у задоволенні заявлених вимог.

З'ясовуючи обставини справи, дослідивши наявні докази, судом встановлено таке.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянка України, РНОКПП НОМЕР_1 , згідно з паспортом серії НОМЕР_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за віком з 23.11.2016 року відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV.

При обчисленні пенсії позивачу було використано наступні показники:

Загальний страховий стаж, який враховано по 31.12.2016 року складав

38 років 3 місяці 26 днів, з них за списком 1-10 років.

Коефіцієнт стажу: 0,38250 (38 років*12)+3 місяць / (12 міс. * 100%), згідно статті 25 Закону № 1058-ІV. Коефіцієнт стажу с кратністю 1,35 становить 0,51638.

Доплата за понаднормативний стаж розраховується згідно статті 28 Закону № 1058-ІV, що за кожній повний рік страхового стажу понад 30 років жінкам пенсія збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, що складає 8 років.

Заробітна плата розрахована на підставі статті 40 Закону № 1058-ІV згідно довідки про заробітну плату з 01.07.1995 року по 30.06.2000 року та даних персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 31.12.2016 року, індивідуальний коефіцієнт після оптимізації - 1,66277. Середня заробітна плата становить 6259,66 грн. (3764,40 *1,66277 (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 рік).

Розмір пенсії з 23.11.2016 року складав 3322,59 грн. з них:

3232,19 грн - розмір пенсії за віком (6259,33 грн*0,51638), ст. 27 Закону;

90,40 грн - доплата за понаднормативний стаж 8 років (1130,00*8).

Розмір пенсії з 01.10.2017 року склав 3322,59 грн. з них:

2394,19 грн. - розмір пенсії за віком (6259,33 грн*0,38250), ст. 27 Закону;

90,40 грн - доплата за понаднормативний стаж 8 років (1130,00*8);

838,00 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.

З 01.01.2019 року проведено перерахунок пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV.

Страховий стаж, який враховано по 31.12.2018 року, складає: 42 роки З місяці 26 днів з них за списком 1-12 років. Коефіцієнт страхового стажу склав 0,42250 ((42* 12)+3))/1200.

З 01.03.2019 року проведено індексацію пенсії.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 7323,42грн. (1,66277 *(3764,40 грн. (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії)* 17% індексацїї)=4404,35 грн.)

Розмір пенсії з 01.03.2019 року склав - 3322,59 грн, з них:

3094,14 грн. - розмір пенсії за віком (7323,42 грн*0,42250),

135,60 грн.-доплата за понаднормативний стаж 12 років (1130,00*12)

92,85 грн. - доплата до старого основного розміру пенсії.

З 01.05.2020 року проведено індексацію пенсії.

Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії - 8129,00 грн. (1,66277 *(4404,35 грн. (середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії)*11% індексації)=4888,83 грн).

Розмір пенсії з 01.05.2020 року склав - 3570,10 грн., з них:

3434,50 грн - розмір пенсії за віком (8129,00 грн*0,42250),

135,60 грн - доплата за понаднормативний стаж 12 років (1130,00*12).

Надаючи правову оцінку спірним відносинам з урахуванням встановлених обставин справи, суд зазначає про таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 року визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 24 № 1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Згідно статті 1 Закону № № 1058-IV коефіцієнт страхового стажу - величина, що визначається відповідно до цього Закону для обрахування страхового стажу при обчисленні розміру пенсії у солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Приписами частини першої статті 25 Закону № 1058-IV визначено, що коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См х Вс) : (100% х 12), де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

11.10.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 року, яким внесені зміни до Закону № 1058-IV.

Відповідно до пункту 4-3 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Згідно пункту 4-4 розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-IV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.

Отже, середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, згідно з положеннями пункту 4-4 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV застосовується лише при призначенні особам пенсії у період з 01 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року.

Разом з тим, нормами пункту 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII чітко визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Таким чином, Законом № 2148-VIII передбачено заходи з метою уникнення зменшення розміру раніше призначених пенсій.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач отримував пенсію з 23.11.2016 року в розмірі 3322,59 грн., яка розрахована згідно до вимог Закону № 1058-IV, із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу, який дорівнював 1,35% відповідно до статті 25 цього Закону. Відтак, призначена пенсія підлягала перерахунку з 01.10.2017 року з урахуванням частини 4-3 Розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Суд зазначає, що вказані норми не було визнано неконституційними в установленому законодавством порядку, а отже у відповідача були відсутні підстави для їх не застосування.

Крім того, з метою виконання вимог Закону № 2148-VIII, відповідачем встановлено доплату до призначеної пенсії, внаслідок чого зміни в розрахунку пенсії не зменшили її загальний розмір.

Тобто, застосування відповідачем при обчисленні пенсії позивача величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1 % в порівнянні із 1,35% не призвело до звуження вже набутих позивачем прав та рівня соціальної захищеності, адже позивач пенсію в розмірі 3322,59 грн. отримувала з 23.11.2016 року по 01.05.2020 року.

З огляду на вищевикладене суд вважає, що відповідач правомірно здійснив перерахунок пенсії позивачу 01.10.2017 року із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 05.02.2020 року у справі № 822/3781/17.

Щодо позовних вимог провести індексацію розміру пенсії 3232,19 грн. на підставі Постанови КМУ №124 з 20 лютого 2019 року, суд зазначає наступне.

За правилами статті 1 Закону України від 03.07.1991 № 1282-ХІІ "Про індексацію грошових доходів населення" (далі Закон № 1282) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Статтею 2 Закону № 1282 передбачено, що пенсії є об'єктом індексації грошових доходів населення. Індексація пенсій здійснюється шляхом їх підвищення відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частиною другою статті 42 Закону № 1058 визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» (далі - Постанова № 124) визначено, що:

- у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України № 1058-IV, затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17;

- у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, зазначеного у цьому пункті, не досягає 100 гривень, встановлюється доплата до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії.

Зазначений коефіцієнт (1,17) визначений виходячи з індексу споживчих цін на товари і послуги у 2018 році - 9,8 % та зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески у 2018 році - 24,5 %.

Пунктом 5 Постанови № 124 визначено Пенсійному фонду України забезпечити:

- перерахунок пенсій, зазначених у пункті 2 цієї постанови, з 1 березня 2019 року;

- виплату одноразових доплати до пенсії, передбаченої пунктом 3 цієї постанови, одночасно з виплатою пенсії за березень та квітень 2019 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV (далі Порядок) затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124.

Вказаним Порядком відповідно до частини другої статті 42 Закону України № 1058-IV визначено механізм проведення перерахунку раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Згідно із положеннями пунктів 2 та 3 Порядку перерахунку підлягають пенсії, обчислені відповідно до Закону № 1058, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону № 1058 (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок).

Пунктом 5 Порядку встановлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Отже, з 1 березня 2019 року перерахунок пенсій здійснюється за умов, визначених пунктами 2, 3 та 5 Порядку, а саме - перерахунку підлягають пенсії, призначені відповідно до Закону № 1058 за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, та для обчислення розміру яких враховувався показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, станом на 1 жовтня 2017 року.

Відповідно до частини 1 статті 25 Закону № 1058-IV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс=См х Вс/100%х12, де

Кс - коефіцієнт страхового стажу;

См - сума місяців страхового стажу;

Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Тобто, на дату перерахунку пенсії (01.03.2019 року) величина оцінки одного року страхового стажу становить - 1.

Відповідно до пункту 6 Порядку проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV під час перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, призначених відповідно до Закону, застосовується величина оцінки одного року страхового стажу, визначена статтею 25 Закону на дату проведення перерахунку.

Таким чином, Постановою КМУ від 20.02.2019 № 124 визначено, що показник величини оцінки одного року страхового стажу, визначається на дату проведення перерахунку, а не на дату призначення пенсії, як вказує апелянт.

Відповідачем при проведенні перерахунку позивачу з 01.03.2019 враховано, що на коефіцієнт підвищується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з урахуванням якої визначено заробітну плату для обчислення пенсії. При цьому, при проведенні перерахунку застосовано величину оцінки одного року страхового стажу, яка передбачена статтею 25 Закону №1058 на дату проведення перерахунку, тобто 1,0 %.

При перерахунку застосовується величина оцінки одного року страхового стажу на дату проведення перерахунку, тобто 1 %. Особам, пенсії яким призначені з урахуванням коефіцієнту 1,35 % (звернення за призначенням, які надійшли у 4 кварталі 2017 року), перерахунки будуть проведені лише у тих випадках, якщо розмір пенсії, з урахуванням коефіцієнту вартості одного року 1 % та величини нової осучасненої заробітної плати будуть вищі ніж до перерахунку. Якщо внаслідок перерахунку, розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується при наступному збільшенні показника середньої заробітної плати.

Враховуючи, що позивачу призначена пенсія 23.11.2016 року при врахуванні величини оцінки одного року страхового стажу 1,35 - розмір пенсійної виплати не перераховується.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до норм статті 139 КАС України, враховуючи відмову у задоволенні позову, судові витрати, понесені позивачем, розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 2, 139, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фону України Донецької області (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Зелінського, буд. 27 «а», код ЄДРПОУ 42171861) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

Рішення складено у повному обсязі та підписано 16 березня 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Г.А. Чекменьов