Україна
Донецький окружний адміністративний суд
16 березня 2021 р. Справа№200/345/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Стойки В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у жовтні 2020 року звернувся із заявою до Покровського міського відділу Головного управління ДМС України в Донецькій області з приводу видачі (оформлення) паспорта громадянина України виключно у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503 у зв'язку із значними пошкодженнями її паспорта громадянина України у формі пластикової картки типу ID (№ НОМЕР_1 виданого 17 січня 2018 року органом 1444). Згодом, а саме на початку листопада 2020 року позивач отримала лист-відповідь за підписом начальника Покровського МВ ГУДМС України у Донецькій області, яким у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відмовлено, покликаючись при цьому на відсутність зокрема судового рішення. Позивач зазначає, що за релігійними переконаннями не бажає оформляти паспорт у формі пластикової ID-картки, оскільки вона містить в собі безконтактний електронний носій із персональними даними, від обробки яких вона відмовляється, про що також було проінформовано відповідача у згаданій вище заяві.
Позивач вважає, що такими діями Покровське МВ ГУДМС України у Донецькій області порушує її права та інтереси щодо оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.
На підставі викладеного позивач просить визнати протиправними дії Головного управління ДМС України в Донецькій області щодо відмови у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки та зобов'язати Головне управління ДМС України в Донецькій області оформити та видати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року №2503-ХІІ.
Ухвалою суду від 15.01.2021 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 до Покровського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Ухвалою суду від 11.02.2021 року замінено відповідача - Покровський міський відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, на належного - Головне управління Державної міграційної служби України в Донецькій області.
03.03.2021 року відповідач по справі надав відзив на позовну заяву, згідно змісту якого зазначив, що позивач, 17.01.2018 документований Покровським МВ ГУ ДМС в Донецькій області паспортом громадянина України (у формі ID -картки) № НОМЕР_2 , який було оформлено за допомогою засобів ЄДДР. Зазначений паспорт він отримав та користується ним дотепер. ОСОБА_1 присвоєно унікальний номер запису в реєстрі. З цього вбачається, що доводи позивача щодо його релігійних переконань повністю спростовуються фактичними обставинами отримання паспорта громадянина України позивачем, а ОСОБА_1 не потребує повторного присвоєння унікального номеру запису та внесення персональних даних в ЄДДР.
Все вищевказане на думку відповідача свідчить про фактичну відсутність відмови позивача від користування паспортним документом, оформленого за допомогою електронних засобів ЄДДР та безпідставність позовних вимог, щодо зобов'язання ГУ ДМС в Донецькій області оформити та видати ОСОБА_2 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положенням про паспорт громадянина України, затвердженим постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ без присвоєння УНЗР в ЄДДР. Також відповідач вважає, що спірні правовідносини у даній справі не є тотожними спірним правовідносинам зразкової справи № 806/3265/17. На підставі вищевикладеного, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
На підставі викладених вимог відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Згідно частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Приписами частини 5 статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що датою ухвалення судового рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
З огляду на зазначене, оскільки у судове засідання не прибули представники сторін, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані сторонами документи, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: відсутній, місце проживання: АДРЕСА_1 ). Як не заперечується сторонами по справі, позивач має ID-карту.
Відповідач - Головне управління Державної міграційної служби в Донецькій області (ЄДРПОУ: 37841728, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 20) є юридичною особою, яка є територіальним органом ДМС України і утворена на території Донецької області для реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених категорій мігрантів.
Територіальні органи ДМС України є належними відповідачами у даній категорії спорів, про що зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 19 вересня 2018 року по справі №806/3265/17 (Пз/9901/2/18).
26.10.2020 позивач звернувся до Покровського МВ ГУ ДМС в Донецькій області із заявою довільної форми (вх. № Л-240/6/1444-20 від 26.10.2020) з проханням обміняти непридатний паспорт громадянина України у формі пластикової картки, який було оформлено на його ім'я, та оформити і видати йому паспорт громадянина України зразка 1994 року (у формі паспортної книжечки) без передачі будь-яких даних про ОСОБА_1 до Реєстру, без формування (присвоєння) УНЗР, без використання будь-яких засобів Реєстру. Додаткових документів до заяви ОСОБА_1 додано не було.
05.11.2020 Покровським МВ ГУ ДМС в Донецькій області надано відповідь № Л-240/6/1444-20/1402.51/2169-20 в якій роз'яснено, що вимоги діючого законодавства України щодо неможливості обміну та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року замість вже наявного та отриманого позивачем на підставі особисто наданої згоди на обробку персональних даних, оформленого за допомогою засобів Реєстру та з присвоєнням УНЗР паспорта громадянина України. Крім цього відповідач наголосив на необхідності надання встановленого переліку додаткових документів.
Вказані обставини стали підставою для звернення ОСОБА_3 до суду з адміністративним позовом за захистом порушених, на її думку, прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи визначені Законом України "Про Єдиний держаний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 року № 5492-VI.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про Єдиний держаний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" документами, оформлення яких встановлено цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення, є документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, яким є, зокрема, паспорт громадянина України.
Згідно ст. 14 Закону України "Про Єдиний держаний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Відповідно до ч.ч.1,4 ст.21 Закону України "Про Єдиний держаний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус"паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.
Згідно з ч.3 ст. 13 Закону України "Про Єдиний держаний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" паспорт громадянина України містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до п. 1, 3, 5 Положення "Про паспорт громадянина України", затвердженого постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт є дійсним для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Паспортна книжечка являє собою зшиту внакидку нитками обрізну книжечку розміром 88х125 мм, що складається з обкладинки та 16 сторінок. Усі сторінки книжечки пронумеровані і на кожній з них зображено Державний герб України і перфоровано серію та номер паспорта.
Згідно з п. 12, 16, 17, 18 Положення № 2503-XII видача та обмін паспорта провадяться у місячний термін за місцем постійного проживання громадянина. Обмін паспорта провадиться у разі, зокрема, непридатності для користування. Для отримання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України. Для обміну паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; паспорт, що підлягає обміну; дві фотокартки розміром 35х45 мм. Для одержання, обміну паспорта і вклеювання до нього нових фотокарток громадянин подає документи і фотокартки непізніш як через місяць після досягнення відповідного віку або зміни (переміни) прізвища, імені чи по батькові, встановлення розбіжностей у записах або непридатності паспорта для користування.
Відповідно до п.3 розділу І Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерствавнутрішніх справ Українивід 06 червня 2019 року № 456, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 червня 2019 рокуза № 620/33591 оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС) особі, яка досягла 16-річного віку,- на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто.
Згідно з п.1, 2 розділу IV Тимчасового порядку № 456, обмін паспорта здійснюється в разі: 1) зміни прізвища, імені, по батькові, дати та/або місця народження; 2) установлення розбіжностей у записах (невідповідність записів, зроблених у паспорті, записам в інших документах); 3) непридатності паспорта для користування (паспорт/фотокартка має потертості (та/або відсутня її частина), що не дають змогу візуально ідентифікувати особу, прочитати прізвище, ім'я, по батькові, дату та місце народження, ким виданий паспорт, підпис посадової особи та дату видачі, пошкодження перфорованої серії та номера, що не дає змогу встановити реквізити паспорта, виправлення, підчистки окремих літер у персональних даних / найменуванні органу / штампах/печатках або інші чинники, які впливають на цілісність документа.
Для обміну паспорта заявник подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) паспорт, що підлягає обміну; 4) дві (три - у разі одержання паспорта, який обмінюється в іншому територіальному підрозділі ДМС) фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 5) платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита (у разі обміну паспорта у зв'язку із непридатністю для користування) або оригінал документа про звільнення від його сплати; 6) документи, що підтверджують обставини (крім обміну паспорта з причин непридатності його використання), на підставі яких паспорт підлягає обміну. Видані компетентними органами іноземної держави документи, що подаються для оформлення паспорта, засвідчуються в установленому законодавством порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, та подаються з перекладом українською мовою, вірність якого засвідчується нотаріально; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
У разі обміну паспорта, оформленого територіальним підрозділом ДМС, який припинив діяльність або тимчасово не здійснює свої повноваження, заявник додатково подає всі наявні документи, у тому числі документи, що містять фотозображення особи.
Відповідно до п.5 ч.1, ч.2 розділу ІХ Тимчасового порядку № 456 територіальний підрозділ ДМС відмовляє особі в оформленні або видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки), якщо, зокрема, особа подала не в повному обсязі документи та інформацію, необхідні для оформлення й видачі паспорта. Заявник має право повторно звернутися до територіального підрозділу ДМС в разі зміни або усунення обставин, через які йому було відмовлено в оформленні чи видачі паспорта (у тому числі вклеюванні фотокартки).
Таким чином, з аналізу приписів чинного законодавства України вбачається, що передумовою оформлення та видачі паспорта громадянина України є звернення особи до уповноваженого органу з відповідною заявою, встановленого зразка, з долученням визначеного переліку документів.
Як вбачається з матеріалів справи, звертаючись до міграційного органу із заявою від 26.10.2020, заявник просила видати їй паспорт громадянина України зразка 1994 року, затвердженого постановою Верхової Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ, при цьому не додавши до заяви жодного документа.
Окрім того, подана позивачем заява не відповідає формі, встановленій Міністерством внутрішніх справ України, зокрема, ані формі затвердженій постановою Верховної РадиУкраїни від 26 червня 1992 року № 2503-XII "Про затвердження положення про паспорт громадянина України", ані Тимчасовому порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом Міністерствавнутрішніх справ Українивід 06 червня 2019 року № 456.
Таким чином, оскільки подана позивачем заява про обмін та видачу паспорта громадянина України, не відповідає заяві встановленого зразка та не містить відповідний перелік документів, що, в тому числі, є передумовою для розгляду питання щодо видачі паспорта у формі паспортної книжечки, відповідач був позбавлений можливості обміняти та видати позивачу паспорт громадянина України будь-якого зразка.
При цьому, посилання позивача на постанову Верховного Суду від 19.09.2018 року по справі № 806/3265/17, суд відхиляє, оскільки у вказаній постанові надано правову оцінку спірним правовідносинам, які не є тотожними спірним правовідносинам по даній справі. Так, предметом спору у зразковій справі № 806/3265/17 є вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних, а не бездіяльність суб'єкта владних повноважень щодо не оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою заяви встановленого зразка та необхідних документів для оформлення та видачі такого паспорту.
Згідно із ч. 2ст. 2 КАС Україниу справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, матеріалами справи підтверджено звернення позивача до відповідача із заявами не встановленого зразка та без долучення визначеного чинним законодавством переліку документів, що виключає обов'язок відповідача оформити та видати відповідний паспорт громадянина України у формі книжечки.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених фактів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Оскільки суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , судовий збір поверненню не підлягає.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 КАС України, суд,-
В задовленні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_3 ) до Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 37841728, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Митрополитська, 20) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя В.В. Стойка