Рішення від 17.03.2021 по справі 160/8538/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2021 рокуСправа № 160/8538/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 24.07.2020 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального населення Дніпропетровської області державної адміністрації про:

- визнання бездіяльності Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації щодо непризначення щорічної разової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 , як учаснику бойових дій у відповідних розмірах згідно статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки - протиправною;

- зобов'язання Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації перерахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену суму за щорічною разовою грошовою допомогою до 5 травня як учаснику бойових дій за 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020 роки згідно статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту» у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

2. Ухвалою суду від 31.07.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 27.08.2020 на виконання вимог ухвали суду надано клопотання, в якому представник позивача просив поновити строк позовної давності.

4. Ухвалою суду від 01.09.2020:

- прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);

- визначено, що питання щодо строку звернення до суду суд розгляне під час розгляду справи після отримання всіх заяв по суті спору та документів;

- встановлено Департаменту соціального населення Дніпропетровської області державної адміністрації строк для надання відзиву.

5. 18.09.2020 Департаментом надано відзив на позов із запереченням проти поновлення строку звернення до суду.

6. Ухвалою суду від 28.09.2020 зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20.

7. 02.10.2020 представником позивача надано відповідь на відзив.

8. 09.10.2020 Департаментом подані заперечення.

9. Ухвалою суду від 12.02.2021 поновлено провадження у справі, залучено до участі у справі в якості відповідача Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094), розпочато розгляд справи спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України. Встановлено залученому відповідачу строк для подання відзиву, витребувано докази.

10. Ухвалою суду від 22.02.2021 від відповідачів витребувані пояснення із підтверджуючими доказами.

11. 03.03.2021 Департамент надав пояснення та докази.

12. Ухвалою суду від 17.03.2021 у задоволенні клопотання позивача про визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду та поновлення такого строку щодо вимог за 2012-2019 роки, відмовлено; позов в частині позовних вимог про визнання бездіяльності відповідача щодо непризначення щорічної разової допомоги до 5 травня позивачу, як учаснику бойових дій у відповідних розмірах згідно статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 роки протиправною, зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити недоплачену суму за щорічною разовою грошовою допомогою до 5 травня як учаснику бойових дій за 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 роки згідно статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантіях їх соціального захисту» у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум, - залишено без розгляду.

13. Справа розглянута на підставі наявних доказів відповідно до частини шостої статті 77, частини третьої статті 262 КАС України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

14. Позивач вважає приправою виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році, як учаснику бойових дій, в розмірі 1390 грн, оскільки розмір такої допомоги має складати відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» 5 мінімальних пенсій за віком.

15. Із посиланням на Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 у справі № 10-рп/2008, від 27.02.2020 у справі № 3-р/2020, позивач просив позов задовольнити.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ

Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації

16. Департамент проти позову заперечив, зазначивши, що головним розпорядником коштів за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» є Міністерство соціальної політики України.

17. Місцеві органи праці та соціального захисту населення, як розпорядники коштів нижчого рівня здійснюють видатки по відповідним програмам в межах доведених до них Міністерством соціальної політики України, як головним розпорядником коштів Державного бюджету, обсягів бюджетних призначень за напрямками та розмірами, визначеними Паспортом бюджетної програми.

18. В Департаменті наявні тільки транзитні розрахункові рахунки за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни», призначення яких - перерахування сум коштів Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» та децентралізованим місцевим (міським, районним) структурним підрозділам з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, які мають реєстраційні особові розрахункові рахунки і безпосередньо виконують перерахування відповідних сум коштів фізичним особам.

19. Департаментом не ведеться персональний облік отримувачів допомоги по містах та районах області, не здійснюється персональне нарахування та виплата усіх видів допомог.

20. Кабінетом Міністрів України 19.02.2020 прийнято постанову № 112 «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань». Підпунктом 1 пункту 1 вказаної Постанови встановлені розміри виплат.

21. Фінансування виплати здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

22. Частиною 2 статті 4 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше, ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.

23. Згідно із статтею 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

24. Департамент клопотав визнати його неналежним відповідачем, у додаткових поясненнях зазначив:

- виплата за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» проводиться Закладом, що відображено у розподілі показників зведених кошторисів на 2020 рік;

- управління праці та соціального захисту населення та управління соціального захисту населення не проводить виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня;

- відповідно до мережі розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету на 2020 рік, розпорядником коштів 2 рівня є Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, Заклад є розпорядником коштів нижчого рівня (3 рівень розпорядника), тобто є бюджетною установою, уповноважений на отримання бюджетних асигнувань та утримується за рахунок місцевого бюджету (пункт 41 мережі);

- відповідно до пункту 12 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України, а також з урахуванням мережі розпорядників та одержувачів бюджетних коштів Заклад є бюджетною установою та розпорядником коштів нижчого рівня;

- наказом Міністерства соціальної політики України від 17.03.2020 № 216 затверджено паспорт бюджетної програми за КПКВК 2501150 відповідно до якого відповідальним виконавцем є Апарат Міністерства соціальної політики;

- головні розпорядники та розпорядники вищого рівня уточнюють розпорядникам нижчого рівня річні обсяги бюджетних асигнувань, проводять помісячний розподіл асигнувань із загального фонду та доводять до них відповідні лімітні довідки;

- виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня не передбачає можливості здійснення бюджетного запиту. Списки щодо осіб, які мають право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня подаються лише із зазначенням кількості осіб та відповідного статусу. З урахуванням наявних даних Міністерство соціальної політики України здійснює виділення коштів за КПКВК 2501150. Департамент та Заклад мають можливість інформування головного розпорядника коштів щодо необхідності додаткової потреби у коштах шляхом направлення відповідних листів;

- статутом Закладу передбачено проведення перерахунків розмірів грошових допомог (у тому числі у зв'язку з індексацією) (пункт 6.1.8 статуту).

КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради

25. Комунальний заклад заяв по суті спору, пояснень та витребуваних доказів не надав.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

26. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 15.04.1995 видано посвідчення серія НОМЕР_1 , відповідно до кого позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

27. 15.06.2020 позивач звернувся до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації із заявою про неповну виплату разової допомоги у 2020 році, із порушенням рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020. Заявник просив провести виплату заборгованості та повідомити про розмір виплаченої допомоги з 2012 року.

28. Листом від 30.06.2020 № Т-270, у відповідь на звернення позивача Департамент повідомив про спільний розгляд звернення з Комунальним закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», розміри виплачених сум разової допомоги у 2012-2019 роках, встановлення такої допомоги у 2020 році у розмірі 1390 грн, направлення листа до міністерства для роз'яснень та виділення додаткових коштів.

29. Позивач отримав у квітні 2020 року 1390 грн, що підтверджується довідкою від 02.12.2020 КЗ «Центр здійснення соціальних виплат» ДОР».

30. Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради (скорочене найменування КЗ «Центр здійснення соціальних виплат», ЄДРПОУ 42643875), діє відповідно до статуту, затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 16.08.2019 № 492-17/VІІ.

31. Пунктом 2.1 розділу 2 статуту визначено, що Заклад створений з метою забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави, та проведення єдиної державної політики з питань соціального захисту населення.

32. Згідно із підпунктами 2.2.1, 2.2.2 пункту 2 розділу 2 статуту головними завданнями Закладу є:

- підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива і скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі соціальна допомога, інші грошові виплати);

- здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування й виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

33. Завдання та функції Закладу визначені підпунктом 6.1 розділу 6 статуту, зокрема, Заклад відповідно до покладених на нього завдань:

- 6.1.1: забезпечує виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України;

- 6.1.2: здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, підприємств, організації та установ;

- 6.1.3: перевіряє правильність визначення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до погоджених графіків;

- 6.1.5: вживає заходів щодо запобігання переплат і недоплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат спільно із від структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади;

- 6.1.8: проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку із індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.

34. Наказом Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 22.03.2019 № ОД-65/0/209-19 «Про передачу функцій» вирішено:

- структурним підрозділам з питань соціального захисту населення місцевих органів влади передати функції з нарахування та здійснення соціальних виплат за КПКВК 2501150 до комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради;

- директору комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради здійснювати оплату видатків державного бюджету відповідно до вимог чинного законодавства; надавати звіти про використання коштів за КПКВК 2501150 до департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації в установлені терміни.

35. Згідно Мережі розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету в 2020 році, Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації є розпорядником 2 рівня, Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради є розпорядником 3 рівня.

36. Наказом Міністерства соціальної політики України від 17.03.2020 № 216 затверджено «Паспорт бюджетної програми на 2020 рік Міністерства соціальної політики України за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі заслуги перед Батьківщиною».

37. Паспортом встановлені показники затрат за напрямком бюджетної програми, зокрема «розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій», джерело - постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112, загальний фонд 1390 грн, кількість осіб 476952.

38. 06.04.2020 Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації затверджено Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», назва відомчої класифікації видатків 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі заслуги перед Батьківщиною»:

- кошторис на 2020 рік, план асигнувань загального фонду бюджету до кошторису на 2020 рік, розподіл показників зведених кошторисів, розподіл показників зведених планів асигнувань.

39. В подальшому Департаментом для Комунального закладу затверджувались зміни до кошторису на 2020 рік за програмою класифікацією видатків КПК 2501150.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

40. Законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) та інших актів законодавства України.

41. Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону № 3551-XII нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

42. Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (стаття 5 Закону № 3551-XII).

43. Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, встановлені статтею 12 Закону № 3551-XII.

44. Пунктом 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-XIV (далі - Закон №367-XIV) доповнено статтю 12 Закону № 3551-XII частиною четвертою такого змісту:

- щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

45. Розділом II Закону № 367-XIV визначено, що порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України, Кабінету Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.

46. Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI частину п'яту статті 12 Закону № 3551-XII викладено в такій редакції:

- щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

47. Зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.

48. Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, який набрав чинності з 01.01.2011, згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015:

- доповнено пунктом 26, окремими положеннями якого, зокрема, установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

49. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020:

- визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;

- окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

50. Відповідно до частини першої статті 17-1 Закону № 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

51. Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби (частина друга статті 17-1 Закону № 3551-XII).

52. Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги (частина 4 статті 17-1 Закону № 3551-XII).

53. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 19.02.2020 №112 (далі - Постанова № 112) установлено:

- у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат);

- районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах:

-- учасникам бойових дій - 1390 гривень.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо розміру допомоги

54. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

55. Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

56. Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

57. На момент нарахування і виплати у квітні 2020 року позивачу разової грошової допомоги діяла стаття 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998, яка передбачала виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

58. Поряд із цим, законодавцем правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів разової грошової допомоги до 5 травня були з 01.01.2015 також врегульовані пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.

59. Зокрема, вказаною нормою установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету.

60. Таким чином, з 01.01.1999 згідно із розділом ІІ Закону № 367-XIV Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати порядок, а з 01.01.2015 згідно із пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України - порядок та розмір виплати разової грошової допомоги до 5 травня.

61. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 112, якою, зокрема, встановлено у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законом № 3551-XII, у розмірі 1390 гривень для учасників бойових дій.

62. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі 1-247/2018 (3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

63. При цьому, норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов Кабінету Міністрів України, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів Закону № 3551-ХІІ.

64. Вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. У випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

65. Таким чином, з 27.02.2020 позивач набув право на соціальне забезпечення відповідно до статті 12 Закону № 3551-XII, яка передбачала виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

66. В розглянутому спорі судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій фактично виплаченою є сума допомоги у розмірі 1390 грн.

67. Надаючи оцінку доводам щодо розміру спірної виплати, суд зазначає, що частиною першою та четвертою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

68. Поряд із цим, статтею 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України, а статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2020 у розмірі 1638 гривень.

69. Розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2020 році становить 8190 грн (1638 грн х 5), фактично позивачу виплачено 1390 грн.

70. Таким чином, доводи щодо неможливості використання розміру мінімальної пенсії за віком в спірних правовідносинах суд вважає помилковими, чинним законодавством інших норм та правил щодо визначення розміру мінімальної пенсії за віком не встановлено.

щодо порядку виплати

71. Визначений на 2020 рік Кабінетом Міністрів України порядок передбачає, що виплату грошової допомоги до 5 травня проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (районні органи соціального захисту населення) та центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

72. При цьому, районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).

73. Таким чином, виплата допомоги здійснюється: районними органами соціального захисту населення та центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, саме вказані особи уповноважені на виплату допомоги через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян.

74. В розглянутому спорі, Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» подано списки осіб, які є учасниками бойових дій, з метою виплати разової грошової допомоги до 5 травня, у тому числі позивачу.

75. Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» отримані розподілені кошти від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, та перераховані через установу банку для проведення виплати позивачу у розмірі 1390 грн.

76. Таким чином, суд зазначає, що Департаментом не вчинялись дії по нарахуванню та виплаті безпосередньо позивачеві спірної грошової допомоги, у зв'язку із чим відсутні підстави для задоволення позовних вимог, заявлених до Департаменту.

77. Судом встановлено, що виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу, як учаснику бойових дій, у квітні 2020 року здійснив Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради (як такий, що відповідає вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України та є розпорядником коштів нижчого рівня) направивши кошти за місцем одержання позивачем грошового утримання.

78. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що саме Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» допущена протиправна бездіяльність щодо виплати позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону № 3551-XII, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом виплати у повному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня.

79. Таким чином, суд вважає, що права позивача були порушені саме Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради, якій у спірних правовідносинах діяв на виконання Постанови № 112.

80. Матеріали справи не містять підтвердження проведення виплати спірного платежу позивачу Департаментом або управлінням соціального захисту населення.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

81. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню, у тому числі із виходом за межі позову для визначення належного відповідача, оскільки це необхідно для повного захисту порушеного права позивача.

82. При розгляді цієї справи судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021, оскільки у цій справі правовідносини є подібними, що підтверджено ухвалою Верховного Суду від 23.06.2020 у справі №440/2546/20, з огляду на те, що відповідачем у таких справах є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та позивачами заявлено аналогічні вимоги.

83. Статус позивача (учасник бойових дій чи особа з інвалідністю внаслідок війни) не є визначальним для вирішення спору та не свідчить про наявність значних розбіжностей у фактичних обставинах справ, що унеможливлювали б урахування висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 440/2722/20, у ході розгляду цієї справи.

84. Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як учасник бойових дій, у зв'язку із чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.

85. Керуючись статтями 241-246 КАС України, - суд, -

ВИРІШИВ:

86. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094), Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

87. Визнати протиправною бездіяльність Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» щодо невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

88. Зобов'язати Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

89. В іншій частині позовних вимог відмовити.

90. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба