Рішення від 17.03.2021 по справі 160/15021/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 березня 2021 рокуСправа № 160/15021/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 13.11.2020 представник ОСОБА_1 адвокат Буряк Олена Миколаївна звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» про:

- визнання протиправною бездіяльності Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» щодо ненарахування та невиплати у повному обсязі ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік;

- зобов'язання Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 доплату до разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 6800 грн.

2. Разом із позовом заявлено клопотання про покладення на відповідача витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 2000 грн.

3. Ухвалою суду від 18.11.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву, витребувано у відповідача докази: положення про Комунальний заклад; пояснення із підтверджуючими доказами чи були отримані у 2020 році списки від уповноваженого органу на отримання разової грошової допомоги до 5 травня щодо позивача (у разі отримання надати зазначений список); пояснення із підтверджуючими доказами щодо уповноваженого органу, який визначає розмір разової грошової допомоги; докази нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги у 2020 році.

4. Ухвалою суду від 18.11.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 440/2722/20.

5. 09.12.2020 засобами електронного зв'язку, 14.12.2020 засобами поштового комунальний заклад надав відзив із підтверджуючими доказами.

6. Ухвалою суду від 22.02.2020 поновлено провадження у справі, залучено до участі у справі в якості відповідача Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), розпочато розгляд справи спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України, встановлено залученому відповідачу 15-денний строк, з дня отримання копії цієї ухвали, для подання відзиву на адміністративний позов із доказами його обґрунтування, витребувано від відповідачів докази із встановленням строку для їх подання.

7. Ухвала суду від 22.02.2021 одержана відповідачами 24.02.2021.

8. Департамент заяв по суті спору та витребувані докази не надав, Заклад пояснень із підтверджуючими доказами не надав, у зв'язку із чим справа розглянута на підставі наявних доказів відповідно до частини шостої статті 77, частини третьої статті 262 КАС України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

9. Позивач вважає приправою виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій, в розмірі 1390 грн, оскільки розмір такої допомоги має складати відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» 5 мінімальних пенсій за віком.

10. Із посиланням на Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 у справі № 10-рп/2008, від 27.02.2020 у справі № 3-р/2020, позивач просив позов задовольнити.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ

Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації

11. Департамент заяв по суті спору та витребувані докази не надав.

КЗ «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради»

12. Комунальний заклад проти позову заперечив, зазначив, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет.

13. Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112, якою встановлений розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій за 2020 рік - 1390 грн, не визнана неконституційною та є чинною.

14. Враховуючи зазначене, розмір допомоги, який нараховано позивачу в 2020 році, відповідає чинному законодавству, що підтверджується листом Мінсоцполітики України від 15.06.2020 № 3906/0/192-20.

15. Органом соціального захисту населення обласного рівня є Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації. Місцеві органи праці та соціального захисту населення, як розпорядники коштів нижчого рівня здійснюють видатки по відповідним програмам в межах доведених до них Міністерством соціальної політики України, як головним розпорядником коштів Державного бюджету, обсягів бюджетних призначень за напрямками та розмірами, призначеними Паспортом бюджетної програми.

16. Органом соціального захисту населення районного рівня є Управління соціального захисту населення виконкому Центрально-Міської районної у місті ради (код ЄДРПОУ 03192187), в якому позивач перебуває на обліку, як учасник бойових дій.

17. КЗ «Центр здійснення соціальних виплат» ДОР» не є жодним з цих органів та діє на підставі Статуту, в якому визначенні завдання та функції Закладу, серед яких відсутні повноваження щодо призначення грошових допомог, підвищення та перерахунку їх розміру.

18. Заклад діє на підставі Статуту та не є тотожним Центру (визначеним відповідачем по зразковій справі № 440/2722/20), який діє на підставі типового положення про Центри, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 25.04.2006 № 147.

19. По суті Заклад здійснює підготовку відомостей на виплату (друк та направлення до банківських установ/ центрів поштового зв'язку) на підставі розпоряджень органів соціального захисту населення - суб'єктів владних повноважень та версії програмного забезпечення державного підприємства «Інформаційно-обчислювальний центр Міністерства соціальної політики України».

20. Заклад самостійно не призначає та не визначає розміру жодного виду допомоги, зокрема щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

21. Із посиланням на судові рішення Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду від 06.10.2011 у справі № 2а-314/10, 30.04.2013 у справі № 2а-4998/11, 14.08.2017 у справі № 196/938/16-а та постанову про закінчення виконавчого провадження, згідно яких Центром не порушувались права ветеранів війни щодо щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня, відповідач зазначив, що Центр є неналежним відповідачем по справі.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

22. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 26.12.2005 видано посвідчення серії НОМЕР_1 , відповідно до кого позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.

23. 12.03.2020 за вих. № 0400-0402-9/7907 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направило Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» списки осіб, які перебувають на обліку в Пенсійному фонду України Дніпропетровської області, у якому зазначено: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2, учасник бойових дій, 1390, зазначено реквізити банківського рахунку.

24. Позивач отримав у червні 2020 року 1390 грн, нараховані у квітні 2020, що підтверджується довідками про отримання та по нарахування щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни до 5 травня, виданими КЗ «Центр здійснення соціальних виплат» ДОР».

25. 02.11.2020 за вих. № 01/2623-01-08 на запит представника позивача Комунальний заклад повідомив, що розмір виплати у 2020 році складає 1390 грн, заклад не призначає та не визначає розміру жодного виду допомоги.

26. Запит (заява) представником позивача до матеріалів справи не долучено.

27. Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради (скорочене найменування КЗ «Центр здійснення соціальних виплат», ЄДРПОУ 42643875), діє відповідно до статуту, затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 16.08.2019 № 492-17/VІІ.

28. Пунктом 2.1 розділу 2 статуту визначено, що Заклад створений з метою забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави, та проведення єдиної державної політики з питань соціального захисту населення.

29. Згідно із підпунктами 2.2.1, 2.2.2 пункту 2 розділу 2 статуту головними завданнями Закладу є:

- підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива і скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі соціальна допомога, інші грошові виплати);

- здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування й виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.

30. Завдання та функції Закладу визначені підпунктом 6.1 розділу 6 статуту, зокрема, Заклад відповідно до покладених на нього завдань:

- 6.1.1: забезпечує виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України;

- 6.1.2: здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, підприємств, організації та установ;

- 6.1.3: перевіряє правильність визначення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до погоджених графіків;

- 6.1.5: вживає заходів щодо запобігання переплат і недоплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат спільно із від структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади;

- 6.1.8: проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку із індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

31. Законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) та інших актів законодавства України.

32. Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону № 3551-XII нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.

33. Учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час (стаття 5 Закону № 3551-XII).

34. Пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, встановлені статтею 12 Закону № 3551-XII.

35. Пунктом 1 розділу І Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-XIV (далі - Закон №367-XIV) доповнено статтю 12 Закону № 3551-XII частиною четвертою такого змісту:

- щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

36. Розділом II Закону № 367-XIV визначено, що порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України, Кабінету Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.

37. Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI частину п'яту статті 12 Закону № 3551-XII викладено в такій редакції:

- щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

38. Зміни, внесені підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II Закону України від 28.12.2007 № 107-VI, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008.

39. Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, який набрав чинності з 01.01.2011, згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015:

- доповнено пунктом 26, окремими положеннями якого, зокрема, установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

40. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020:

- визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування;

- окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

41. Відповідно до частини першої статті 17-1 Закону № 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

42. Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби (частина друга статті 17-1 Закону № 3551-XII).

43. Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги (частина 4 статті 17-1 Закону № 3551-XII).

44. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 19.02.2020 №112 (далі - Постанова № 112) установлено:

- у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат);

- районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах:

-- учасникам бойових дій - 1390 гривень.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

щодо розміру допомоги

45. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

46. Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).

47. Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

48. На момент нарахування і виплати у квітні 2020 року позивачу разової грошової допомоги діяла стаття 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998, яка передбачала виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

49. Поряд із цим, законодавцем правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів разової грошової допомоги до 5 травня були з 01.01.2015 також врегульовані пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.

50. Зокрема, вказаною нормою установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету.

51. Таким чином, з 01.01.1999 згідно із розділом ІІ Закону № 367-XIV Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати порядок, а з 01.01.2015 згідно із пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України - порядок та розмір виплати разової грошової допомоги до 5 травня.

52. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 112, якою, зокрема, встановлено у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законом № 3551-XII, у розмірі 1390 гривень для учасників бойових дій.

53. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі 1-247/2018 (3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

54. При цьому, норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов Кабінету Міністрів України, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів Закону № 3551-ХІІ.

55. Вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. У випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

56. Таким чином, з 27.02.2020 позивач набув право на соціальне забезпечення відповідно до статті 12 Закону № 3551-XII, яка передбачала виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

57. В розглянутому спорі судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій, фактично виплаченою є сума допомоги у розмірі 1390 грн.

58. Вирішуючи питання щодо належного розміру спірного платежу, суд зазначає, що частиною першою та четвертою статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

59. Поряд із цим, статтею 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України, а статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2020 у розмірі 1638 гривень.

60. Розмір щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2020 році становить 8190 грн (1638 грн х 5), фактично позивачу виплачено 1390 грн.

61. Чинним законодавством інших норм та правил щодо визначення розміру мінімальної пенсії за віком не встановлено.

щодо порядку виплати

62. Визначений на 2020 рік Кабінетом Міністрів України порядок передбачає, що виплату грошової допомоги до 5 травня проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (районні органи соціального захисту населення) та центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).

63. При цьому, районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).

64. Таким чином, виплата допомоги здійснюється: районними органами соціального захисту населення та центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, саме вказані особи уповноважені на виплату допомоги через відділення зв'язку або установи банків на особові рахунки громадян.

65. В розглянутому спорі, органом Пенсійного фонду подано Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради списки осіб, які є учасниками бойових дій, з метою виплати разової грошової допомоги до 5 травня, у тому числі позивачу.

66. Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради отримані розподілені кошти від Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, та перераховані на банківський рахунок позивача у розмірі 1390 грн.

67. Таким чином, суд зазначає, що Департаментом не вчинялись дії по нарахуванню та виплаті безпосередньо позивачеві спірної грошової допомоги.

68. Судом встановлено, що виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу, як учаснику бойових дій, у квітні 2020 року здійснив Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради (як такий, що відповідає вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України та є розпорядником коштів нижчого рівня) направивши кошти на банківський рахунок позивача.

69. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що саме Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» допущена протиправна бездіяльність щодо виплати позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону № 3551-XII, який зобов'язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом виплати у повному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня.

70. Таким чином, суд вважає, що права позивача були порушені саме Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради, якій у спірних правовідносинах діяв на виконання Постанови № 112.

71. Надаючи оцінку доводам комунального закладу, що останній не є тим органом, який здійснював нарахування та виплату позивачеві спірної суми, суд виходить із того, що Департамент, як регіональний орган соціального захисту населення, в порядку розподілення коштів перерахував кошти для проведення виплат саме комунальному закладу, останній отримавши списки осіб, які мають право на одержання у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня, здійснив спірну виплату у меншому, ніж передбачено законом розмірі.

72. Матеріали справи не містять підтвердження проведення виплати спірного платежу позивачу Департаментом або управлінням соціального захисту населення.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

73. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню.

74. При розгляді цієї справи судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021, оскільки у цій справі правовідносини є подібними, що підтверджено ухвалою Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 440/2546/20, з огляду на те, що відповідачем у таких справах є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та позивачами заявлено аналогічні вимоги.

75. Статус позивача (учасник бойових дій чи особа з інвалідністю внаслідок війни) не є визначальним для вирішення спору та не свідчить про наявність значних розбіжностей у фактичних обставинах справ, що унеможливлювали б урахування висновків Верховного Суду, викладених у рішенні за результатами розгляду зразкової справи № 440/2722/20, у ході розгляду цієї справи.

76. Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» як учасник бойових дій, у зв'язку із чим розподіл судових витрат судом не здійснюється.

щодо витрат на професійну правничу допомогу

77. Представник позивача у позові просить покласти на відповідача витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 2000 грн.

78. Відповідачі заперечень щодо заявленого клопотання не заявили.

79. Вирішуючи клопотання, суд виходить із того, що 27.10.2020 між ОСОБА_1 (клієнт) та Адвокатським об'єднанням «Модум» (виконавець) укладено договір про надання правничої допомоги № 14/27-10, відповідно до пункту 1.2 якого виконавець зобов'язується надати клієнту визначені цім договором послуги щодо захисту інтересів останнього в будь-яких органах державної влади, на підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності та підпорядкування, а також в адміністративних, апеляційних адміністративних, касаційному судах України з питання стягнення невиплаченої індексації грошового забезпечення військовослужбовця, компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій та інших соціальних виплат належних військовослужбовцю.

80. Згідно із пунктом 3.1 договору послуга, передбачена предметом цього договору, оплачується клієнтом виконавцю в порядку та на умовах, визначених у додатковій угоді № 1 до цього договору.

81. Пунктом 1 додаткової угоди № 1 до договору про надання правничої допомоги № 14/27-10 від 27.10.2020 сторони домовилися, що з питання стягнення невиплаченої компенсації за невикористані дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій, стягнення невиплаченої допомоги до 5 травня для осіб, які є учасниками бойових дій, розмір витрат залежить від фактично витраченого часу адвокатом виходячи із ставки 1000 грн за годину роботи.

82. Відповідно до акту виконаних послуг до договору про надання правничої допомоги №14/27-10 від 27.10.2020, виконавцем в інтересах клієнта, згідно договору, у повному обсязі виконано зобов'язання:

1) надання консультацій та узгодження правової позиції 0,5 год.;

2) опрацювання нормативно-правових актів з приводу соціального і правового захисту військовослужбовців 0,5 год;

3) складання позовної заяви 1 год.

- розрахунок здійснено у відповідності до розміру погодинної ставки за надані послуги, що становить: вартість 1 години 1000 грн, 2 год. х 1000 грн = 2000 грн.

83. Відповідно до прибуткового касового ордеру від 09.11.2020 АО «Модум» прийнято від ОСОБА_1 2000 грн, на підставі договору № 14/27-10.

84. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов'язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим, а також критерій розумності їх розміру, приймає до уваги конкретні обставини справи.

85. Склад та розмір витрат, пов'язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі.

86. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов'язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку.

87. Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені.

88. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.

89. Таким чином, 1) розмір витрат на правничу допомогу встановлюється судом на підставі оцінки доказів щодо детального опису робіт, здійснених адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги; 2) вказані витрати повинні перебувати у безпосередньому причинному зв'язку із наданням правової допомоги у конкретній справі, а їх розмір повинен бути розумним.

90. Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд доходить висновку, що позивачем не надано доказів, що понесені витрати в розмірі 2000 грн сплачено саме за подання позовної заяви щодо невиплаченої допомоги до 5 травня для осіб, які є учасниками бойових дій, оскільки додатковою угодою передбачено два види послуги, які можуть бути надані в межах договору.

91. Акт виконаних послуг також не містить посилань на те, що правова допомога позивачу була надана саме в межах справи про стягнення невиплаченої допомоги до 5 травня для осіб, які є учасниками бойових дій, а не про стягнення компенсації за невикористані дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій, як то передбачено додатковою угодою.

92. Таким чином, суд доходить висновку, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, не доведено понесення витрат в розмірі 2000 грн саме в межах розгляду даної адміністративної справи, що унеможливлює вирішення питання про відшкодування витрат на користь позивача.

93. Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 08.05.2018 у справі № 810/2823/17, від 15.05.2018 у справі № 821/1594/17, від 22.05.2018 у справі № 826/8107/16, 27.06.2018 у справі № 826/1216/16, від 26.09.2018 у справі № 826/14072/17, від 24.01.2019 у справі № 716/155/17, від 22.04.2019 у справі № 806/2143/18, 07.05.2020 у справі № 820/4281/17, від 11.06.2020 у справі № 821/227/17.

94. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

95. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094), Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

96. Визнати протиправною бездіяльність Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» щодо невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

97. Зобов'язати Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як учаснику бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.

98. У задоволенні клопотання про покладення на відповідача витрат на професійну правничу допомогу відмовити.

99. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба