Ухвала від 16.03.2021 по справі 160/5954/19

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

16 березня 2021 року Справа №160/5954/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Серьогіної О.В. розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №160/5954/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду знаходилася адміністративна справа № 160/5954/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

15.03.2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі № 160/5954/19, в якій позивач просить:

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду по справі № 160/5459/19;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надати звіт про виконання рішення суду;

- за результатами розгляду поданого звіту вирішити питання про накладення штрафу у розмірі сорока пожиточних мінімумів для працездатних осіб на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 .

В обґрунтування вказаної заяви позивач зазначив, що судове рішення відповідачем (боржником) та його посадовими особами умисно не виконується, що грубо порушує його законні права, виходячи з наступного. При нарахуванні пенсійних виплат відповідач застосовує ч. 2. ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як формулу розрахунку пенсійних виплат, що є неправомірною нормою виконання рішення та не здійснює осучаснення заробітної плати у відповідність Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 року, п. 3 ч. 2 розділу 1 якого ч. 2 ст. 56 Закону України №796-12 доповнено словами і цифрами: у разі призначення пенсії на умовах ч. 2 ст. 27 Закону України № 1058-IV. З такими твердженнями відповідача позивач не погоджується, оскільки відповідачем, ані добровільно, ані в примусовому порядку не було перераховано пенсійне нарахування для позивача у спосіб, як того вимагає рішення суду від 160/5954/19 02.09.2019 року. З огляду на викладене, просить суд задовольнити вимоги викладені у заяві.

Так, за наслідками дослідження матеріалів справи, змісту заяви та додатків до неї, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.06.2019 року відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії на підставі довідки № 123 від 18.04.2019 року у відповідності до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше проведених виплат ";

- в задоволенні решти вимог відмовлено.

Вищезазначене рішення суду набрало законної сили 03.10.2019 року.

Згідно інформації, наявної в автоматизовній системі документообігу суду 22.11.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом позивачу було направлено виконавчий лист по справі №160/5954/19.

Позивач звернувся з заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) про примусове виконання виконавчого листа № 160/5954/19, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом.

23.11.2020 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) Биковим А.В. було відкрито виконавче провадження № 63684371.

Розглянувши подану заяву, вивчивши доводи, наведені заявником в її обґрунтування, суд дійшов висновку про наявність підстав для її часткового задоволення з огляду на наступне.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч.2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відповідно до ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Слід звернути увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства. Суд займає активну позицію не лише під час вирішення публічно-правового спору, але й після набрання судовим рішенням законної сили.

Станом на момент розгляду поданої заяви про встановлення судового контролю, відсутні докази виконання рішення суду щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.06.2019 року відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії на підставі довідки № 123 від 18.04.2019 року у відповідності до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше проведених виплат ".

Оскільки рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року у справі № 160/5954/19 має зобов'язальний характер, а обставини його невиконання, дають суду обґрунтовані підстави вважати, що відповідач може ухилятись від його виконання.

Що стосується вимог заявника про накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області ОСОБА_2 штрафу у розмірі сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд зазначає наступне.

Питання накладення штрафу вирішується судом за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту.

Зважаючи на викладене, суд вважає вимоги позивача в цій частині передчасними.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про часткове задоволення заяви позивача щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року у справі №160/5954/19 у спосіб зобов'язання відповідача у двомісячний строк з моменту отримання вказаної ухвали подати звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №160/5954/19 - задовольнити частково.

Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.09.2019 року у справі №160/5954/19 щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи з 01.06.2019 року відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, із визначенням середньомісячного фактичного заробітку для обчислення пенсії на підставі довідки № 123 від 18.04.2019 року у відповідності до ч. 3 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-XII на підставі ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з врахуванням раніше проведених виплат ".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та його посадову особу - начальника управління Козака Юрія Івановича відповідно до 382 КАС України подати у двомісячний термін до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення по адміністративній справі №160/5954/19, з моменту отримання ухвали суду.

В задоволенні решти заявлених вимог відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи ухвала суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.В. Серьогіна