02 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/5057/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Непочатих В.О.,
при секретарі Борисенко А.А.,
за участю представника позивача Коваленка В.В., представника відповідача Родінченко М.М., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛПГ ТРЕЙД» до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальність «ЛПГ ТРЕЙД» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 2078941/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 15.09.2020;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 2078940/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 15.09.2020;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 2078939/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 18.09.2020;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 2078942/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 22.09.2020;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 2078938/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 22.09.2020;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації,№ 2078937/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 4 від 22.09.2020;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 2074922/39313557 від 28.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 28.09.2020;
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, № 2074923/39313557 від 28.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 02.10.2020;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 1 від 15.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» датою її подання 21.09.2020; податкову накладну № 2 від 15.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» датою її подання 21.09.2020; податкову накладну № 2 від 18.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 21.09.2020; податкову накладну № 2 від 22.09.2020 подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 28.09.2020; податкову накладну № 3 від 22.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 07.10.2020; податкову накладну № 4 від 22.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 29.10.2020; податкову накладну № 1 від 28.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 07.10.2020; податкову накладну № 1 від 02.10.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 16.10.2020.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідно до приписів статті 201 Податкового кодексу України, товариством було складено та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (наді - ЄРПН) податкові накладні. Однак, їх реєстрація була зупинена на підставі пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України з посиланням на те, що податкові накладні відповідають вимогам пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. В зв'язку з чим, позивач подав додаткові документи та пояснення, проте Комісією Головного управління ДПС у Чернігівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових. Зазначає, що оскаржувані рішення не містять конкретизації щодо документів, які були складені з порушенням законодавства та ґрунтуються на припущеннях щодо задіяння позивача у розповсюдженні ймовірно схемного податкового кредиту. Тому позивач вважає, що рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН, не відповідають вимогам пункту 10 Порядку № 520.
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області було подано відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що станом на день винесення рішень про зупинення реєстрації податкових накладних було чинним рішення про включення ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податків. Крім того, вказав, що з переліку документів, наданих платником, вбачається, що в порушення положень пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, позивачем не надані контролюючому органу рахунки-фактури (інвойси), банківські виписки з особового рахунку позивача щодо здійснення розрахункової операції з оплати грошових коштів за господарською операцією, за наслідками якої складено зупинені податкові накладні.
Відповідачем Державною податковою службою України відзив на позов подано не було.
Позивачем було подано відповідь на відзив, в якій, зокрема, зазначив, що оскаржувані рішення не містять жодної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку за ознакою «задіяний у розповсюдженні ймовірно схемного податкового кредиту», та не містить доказів наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак задіяння у розповсюдженні ймовірно схемного податкового кредиту з посиланням на відповідні документи.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 14.12.2020 було продовжено строк підготовчого провадження у даній справі на тридцять днів.
Вислухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 39313557) зареєстроване в якості юридичної особи та взяте на податковий облік, як платник податків 23.07.2014, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т. 1, а.с. 11).
Згідно реєстраційних даних, основним видом економічної діяльності позивача є: 46.17 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами. ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» зареєстроване як платник податку на додану вартість та має ліцензію на право оптової торгівлі пальним, за відсутності місць оптової торгівлі серії АЖ № 078600, строком дії до 01.07.2024 (т. 1, а.с. 12, 181).
Рішеннями Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.06.2020 № 58223 та від 24.06.2020 № 63743 ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» було визнано таким, що відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку у зв'язку з задіянням у розповсюдженні ймовірно схемного податкового кредиту (т. 1, а.с. 13, 14).
Так, між ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» та ТОВ «УКРВТОРСПЛАВ» був укладений договір поставки скрапленого газу від 04.06.2020 № 0406/2020-ПСГ (т. 1, а.с. 152-155).
На підставі вказаної господарської угоди було здійснено поставку відповідної продукції, у зв'язку з чим позивачем складено та подано до Державної податкової служби України для реєстрації в ЄРПН податкові накладні: № 1 від 15.09.2020, подану на реєстрацію 21.09.2020; № 2 від 15.09.2020, подану на реєстрацію 21.09.2020; № 2 від 18.09.2020, подану на реєстрацію 21.09.2020; № 2 від 22.09.2020, подану на реєстрацію 28.09.2020; № 3 від 22.09.2020, подану на реєстрацію 07.10.2020; № 4 від 22.09.2020, подану на реєстрацію 29.10.2020; № 1 від 28.09.2020, подану на реєстрацію 07.10.2020; № 1 від 02.10.2020, подану на реєстрацію 16.10.2020 (т.1, а.с. 33-34, 40-41, 47-48, 54-55, 61-62, 68-69, 75-76, 82-83).
У подальшому позивачем було отримано відповідні квитанції, згідно яких документ було прийнято, відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 35, 42, 49, 56, 63, 70, 77, 84).
У зв'язку з зупиненням реєстрації податкових накладних позивачем було надіслано повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до яких додано документи та пояснення, що стосуються проведеної господарської операції за вищенаведеними податковими накладними (т. 1, а.с. 36-38, 43-45, 50-52, 57-59, 64-66, 71-73, 78-80, 85-87).
Разом з тим, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства (додаткова інформація - задіяний у розповсюдженні та використанні ймовірно схемного податкового кредиту), комісією Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті рішення про відмову в реєстрації спірних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме: № 2078941/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 15.09.2020; № 2078940/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 15.09.2020; № 2078939/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 18.09.2020; № 2078942/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 22.09.2020; № 2078938/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 3 від 22.09.2020; № 2078937/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 22.09.2020; № 2074922/39313557 від 28.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 28.09.2020; № 2074923/39313557 від 28.10.2020 про відмову в податкової накладної № 1 від 02.10.2020 (т. 1, а.с. 39, 46, 53, 60, 67, 74, 81, 88).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Згідно підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимоги Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до змісту пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Критерії ризиковості платника податку на додану вартість оформлені у вигляді Додатку № 1 до Порядку № 1165.
Пунктом 8 вказаних Критеріїв встановлено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі - Порядок № 520) прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по тексту - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно пункту 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктом 11 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії контролюючого органу повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Як вбачається зі змісту квитанцій, щодо зупинення спірних податкових накладних, контролюючим органом було сформовано висновки, що платник податку відповідає пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Позивачем надіслано контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. До повідомлень позивачем були додані пояснення та пакет документів на підтвердження проведення господарських операцій.
За результатами розгляду поданих позивачем документів, Комісією Головного управління ДПС у Чернігівській області прийнято рішення, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи)» вказано: «задіяний у розповсюдженні та використанні ймовірно схемного податкового кредиту».
Разом з тим, суд зауважує, що аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення Комісії контролюючого органу повинно містити, як чітку підставу для зупинення реєстрації ПН/РК, так і чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Однак, як рішення про зупинення реєстрації податкових накладних, так і оскаржувані рішення про відмову в їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних не містять в собі мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку, як і не містять доказів наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак задіяння позивача у розповсюдженні ймовірно схемного податкового кредиту з посиланням на відповідні документи.
Суд зауважує, що у випадку неконкретизації контролюючим органом переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Крім того, суд враховує, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.09.2020 у справі № 620/2552/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.02.2021 (https://reyestr.court.gov.ua/ Review/91412119) визнано протиправними та скасовані рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.06.2020 № 58223 та від 24.06.2020 № 63743 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛПГ Трейд» пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Суд зауважує, що в межах розгляду даної справи відповідачем не надано жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що позивач задіяний у розповсюдженні та використанні ймовірно схемного податкового кредиту.
Пунктом 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: № 2078941/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 15.09.2020; № 2078940/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 15.09.2020; № 2078939/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 18.09.2020; № 2078942/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 22.09.2020; № 2078938/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 22.09.2020; № 2078937/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 4 від 22.09.2020; № 2074922/39313557 від 28.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 28.09.2020; № 2074923/39313557 від 28.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 02.10.2020.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
В даному випадку, зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою їх подання є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 1 від 15.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» датою її подання 21.09.2020; податкову накладну № 2 від 15.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» датою її подання 21.09.2020; податкову накладну № 2 від 18.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 21.09.2020; податкову накладну № 2 від 22.09.2020 подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 28.09.2020; податкову накладну № 3 від 22.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 07.10.2020; податкову накладну № 4 від 22.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 29.10.2020; податкову накладну № 1 від 28.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 07.10.2020; податкову накладну № 1 від 02.10.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 16.10.2020
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.06.2019 у справі № 480/4038/18 та від 28.11.2019 у справі № 1640/2650/18.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛПГ ТРЕЙД» необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛПГ ТРЕЙД» підлягає стягненню солідарно сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 16816,00 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛПГ ТРЕЙД» (вул. Шевченка, буд. 29, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 39313557) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ 43143966), Державної податкової служби України (Львівська площа, буд. 8, місто Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:
№ 2078941/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 15.09.2020;
№ 2078940/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 15.09.2020;
№ 2078939/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 18.09.2020;
№ 2078942/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 2 від 22.09.2020;
№ 2078938/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 3 від 22.09.2020;
№ 2078937/39313557 від 29.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 4 від 22.09.2020;
№ 2074922/39313557 від 28.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 28.09.2020;
№ 2074923/39313557 від 28.10.2020 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 1 від 02.10.2020.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 1 від 15.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» датою її подання 21.09.2020; податкову накладну № 2 від 15.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД» датою її подання 21.09.2020; податкову накладну № 2 від 18.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 21.09.2020; податкову накладну № 2 від 22.09.2020 подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 28.09.2020; податкову накладну № 3 від 22.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 07.10.2020; податкову накладну № 4 від 22.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 29.10.2020; податкову накладну № 1 від 28.09.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 07.10.2020; податкову накладну № 1 від 02.10.2020, подану ТОВ «ЛПГ ТРЕЙД», датою її подання 16.10.2020.
Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛПГ ТРЕЙД» судовий збір в розмірі 16816,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 15.03.2021.
Суддя В.О. Непочатих