Справа № 420/14610/20
15 березня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бутенко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6) до приватного підприємства «Аркадія - 2000» (65045, м. Одеса, вул. площа Соборна, 2) про стягнення штрафу,-
Стислий зміст позовних вимог.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області до приватного підприємства «Аркадія - 2000», в якому просить суд:
- Стягнути з ПП «Аркадія-2000», код ЄДРПОУ 30914134 (65045, Одеська обл., м.Одеса, площа Соборна,2) до державного бюджету на р/р UА878999980314090542000015008, отримувач: УК у м.Одесі/Приморський р-н/21081100, код ЄДРПОУ отримувача 38016923, Казначейство України (ЕАП), «Адміністративні штрафи та інші санкції» суму штраф у розмірі 62 000,00 грн.
Виклад позиції позивача.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем самостійно не виконується постанова про накладення штрафних санкцій №156 від 11.11.2020 року, якою на приватне підприємство «Аркадія - 2000», накладено штрафні санкції за порушення вимог статті 20 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення».
Позивач зазначає, що вказана постанова про накладення штрафних санкцій направлена на адресу відповідача та у судовому порядку ПП «Аркадія - 2000», не оскаржена. Однак, до теперішнього часу в ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області немає інформації про сплату штрафних санкцій відповідачем.
За таких обставин, відсутність у Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області відомостей про сплату відповідачем штрафних санкцій, стала підставою звернення до суду з даним адміністративним позовом.
Суд зауважує, що Відповідач відзив на адміністративний позов не надав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Заяв чи клопотань до суду не надходило.
Процесуальні дії у справі, судом не вчинялись.
Ухвалою суду від 14 січня 2021 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та повідомлено сторін, що розгляд справи по суті розпочнеться через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі та буде розглянута у строк не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Обставини справи.
До Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надійшло звернення гр. ОСОБА_1 від 12.10.2020 року щодо порушення вимог законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення.
26.10.2020 року від Держпродспоживслужби України до Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області надійшло погодження проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в частині попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області на підставі звернення гр. ОСОБА_1 про порушення його законних прав суб'єктом господарювання ПП «Аркадія-2000» за адресою: м. Одеса, площа Соборна, 2 .
Наказом від 30.10.2020 року №4396 та направленням №4204 від 30.10.2020 року на проведення перевірки головним спеціалістом відділу контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового законодавства та пробірного контролю Управління захисту споживачів Ващенку В.Г. та ОСОБА_2 доручено провести з 02.11.2020 року по 03.11.2020 року позапланову перевірку ПП «Аркадія-2000» при здійсненні господарської діяльності за адресою: м. Одеса, площа Соборна, 2 . Предметом перевірки є дотримання норм законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення.
Актом перевірки від 03.11.2020 року №4661/05, що був складений за результатами проведеної перевірки встановлено наступні порушення:
- п.п.9 ч.2 ст.13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення зживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення» - в ході проведення позапланового заходу ПП «Аркадія-2000» за адресою: м. Одеса, площа Соборна, 2 (кафе-бар «ІТ») встановлено порушення чинного законодавства, а саме: факт реалізації, куріння кальянів.
- Ч.7 ст. 13 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення» - відсутні споруди чи окремі приміщення, спеціально відведенні місця для куріння.
- Абз.1,5 ч.1 ст.16 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення» - факт стимулювання продажу тютюнових виробів (кальянів) підтверджений (фіскальний чек №64066 від 02.11.2020; фіскальний номер 3000506804).
Керівник ПП «Аркадія-2000» - ОСОБА_3 відмовився від підписання акту перевірки №4661/05 (відповідний запис наявний в акті).
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області була винесена постанова №156 від 11.11.2020 року про накладання стягнень, а саме за факт реалізації, куріння кальянів; факт стимулювання продажу тютюнових виробів-кальянів (фіскальний чек №64066 від 02.11.2020, фіскальний номер 3000506804); відсутність споруди чи окремого приміщення спеціально відведеного місця для куріння у закладі бар-кальянна «Groove bar», який знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Жуковського, 26 відповідно статті 20 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення» та застосовано до ПП'Аркадія-2000» фінансову санкцію у розмірі 62 000,00 грн.
Станом на день подачі позову у ГУ Держпродспоживслужби в Одеській області відсутні відомості про сплату ФОП ОСОБА_4 штрафу, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду.
Джерела права й акти їх застосування.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Закон України "Про захист прав споживачів" № 1023-XII від 12 травня 1991 року, регулює відносини між споживачами товарів, робіт і послуг та виробниками і продавцями товарів, виконавцями робіт і надавачами послуг різних форм власності, встановлює права споживачів, а також визначає механізм їх захисту та основи реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів.
Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону № 1023-ХІІ, захист прав споживачів здійснюють центральний орган виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики у сфері захисту прав споживачів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, місцеві державні адміністрації, інші органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування згідно із законом, а також суди.
Головне управління Держпродспоживслужби в Одеській області є територіальним органом та підпорядковується Державній службі України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та відповідно до Положення про Головне управління Держпродспоживслужби, затверджене наказом 14.09.2017 року № 854 здійснює контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, рекламу в цій сфері та державний ринковий нагляд.
Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення» № 2899-IV від 22 вересня 2005 року визначає основні принципи та напрями державної політики щодо попередження куріння тютюнових виробів, зниження рівня їх вживання серед населення, обмеження доступу до них дітей, охорони здоров'я населення від шкоди, що завдається їхньому здоров'ю внаслідок розвитку захворювань, інвалідності, а також смертності, спричинених курінням тютюнових виробів чи іншим способом їх вживання.
Відповідно до ст. ст. 19, 20 Закону України № 2899-IV, державний контроль за дотриманням положень цього Закону здійснюють відповідні центральні органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом. Особи, винні у порушенні законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення, несуть відповідальність згідно з законом. За порушення норм цього Закону центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, застосовує фінансові санкції до суб'єктів господарювання.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду, контролю у сфері господарської діяльності" № 877-V від 5 квітня 2007 року, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Згідно ст.6 Закону № 877-V підставами для здійснення позапланових заходів є:
- подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
- виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених суб'єктом господарювання у документі обов'язкової звітності, крім випадків, коли суб'єкт господарювання протягом місяця з дня первинного подання повторно подав такий документ з уточненими достовірними даними або якщо недостовірність даних є результатом очевидної описки чи арифметичної помилки, яка не впливає на зміст поданої звітності. У разі виявлення органом державного нагляду (контролю) помилки у документі обов'язкової звітності він упродовж десяти робочих днів зобов'язаний повідомити суб'єкта господарювання про необхідність її виправлення у строк до п'яти робочих днів з дня отримання повідомлення. Не виправлення помилки у встановлений строк є підставою для проведення позапланового заходу;
- перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю);
- звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
Частиною першою статті 13 Закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення" встановлено, що реалізація (продаж) тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння особам, які не досягли 18-річного віку, а також реалізація (продаж) тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар) забороняється.
Законом можуть встановлюватися інші обмеження щодо реалізації (продажу) тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння.
Також, відповідно до п.9 ч.2 ст.13 Закону № 2899-IV, забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства.
Згідно з ч. 7 ст. 13 Закону № 2899-IV, власник, уповноважені ним особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10 відсотків загальної площі відповідної споруди чи приміщення, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити інформацію, передбачену частиною п'ятою цієї статті.
Частиною 1 ст. 16 Закону № 2899-IV передбачено, що забороняються будь-яка реклама та стимулювання продажу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, в тому числі:
- проведення заходів з безоплатної роздачі, у тому числі для маркетингових досліджень та дегустації, обміну тютюнових виробів на тютюнові вироби чи будь-які інші товари, роботи, послуги;
- використання тютюнових виробів з метою отримання товарів, робіт, послуг; пропонування або надання будь-якого прямого чи непрямого відшкодування на придбання або використання тютюнових виробів;
- пропонування або надання бонусів, премій, повернення готівкових коштів, права на участь у будь-якій грі, лотереї, конкурсі, події, прямо або опосередковано пов'язаних з тютюновими виробами, або якщо умовою надання, або участі в яких, є придбання або вживання тютюнових виробів;
- продаж тютюнових виробів у наборі з будь-якими іншими товарами або послугами;
- розміщення інформації про виробника тютюнових виробів та/або тютюнові вироби у місцях, де ці вироби реалізуються чи надаються споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, за виключенням одного плаката розміром не більше 40х30 см на одне місце торгівлі, в якому надається текстова інформація про наявні в продажу тютюнові вироби та ціни на них;
- розміщення інформації з метою стимулювання продажу тютюну безпосередньо на тютюнових виробах та/або їх упаковці, у тому числі: малюнків та інших зображень, які не є частиною захищеної торгової марки; адрес веб-сайтів, електронної пошти; вкладень до упаковки тютюнових виробів; текстової або графічної інформації на прозорій обгортці упаковки тютюнових виробів;
- розміщення інформації щодо тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг, інших об'єктів права інтелектуальної власності, під якими випускаються тютюнові вироби, в місцях проведення розважальних заходів, в місцях роздрібної торгівлі, на автотранспортних засобах та обладнанні;
- надсилання повідомлень поштою, електронною поштою, повідомлень на мобільні телефони, поширення відеодисків, відеоматеріалів, компакт-дисків, комп'ютерних та інших ігор, розміщення інформації в мережі Інтернет з метою стимулювання продажу тютюнових виробів;
- продаж, пропонування для продажу, поставка чи реклама нетютюнових виробів, послуг, реклама або упаковка яких містить напис, малюнок чи будь-яке інше зображення, повідомлення, які повністю або в частині ідентифікуються чи асоціюються з тютюновим виробом, знаком для тютюнових товарів і послуг чи з виробником тютюнових виробів;
- інші заходи прямого та непрямого стимулювання продажу тютюнових виробів та вживання тютюну.
Відповідно до ч.1 ст.20 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення», особи винні у порушенні законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення несуть відповідальність згідно з законом.
Висновки суду.
Так, перевіркою встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідачем порушені вимоги ст.ст. 13 та 16 закону України "Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення", а саме:
- встановлено факт реалізації, куріння кальянів.
- відсутні споруди чи окремі приміщення спеціально відведенні місця для куріння;
- встановлено факт стимулювання продажу тютюнових виробів (кальянів).
Як встановлено судом, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області була винесена постанова №156 від 11.11.2020 року про накладання стягнень, а саме за факт реалізації, куріння кальянів; факт стимулювання продажу тютюнових виробів-кальянів (фіскальний чек №64066 від 02.11.2020, фіскальний номер 3000506804); відсутність споруди чи окремого приміщення спеціально відведеного місця для куріння у закладі бар-кальянна «Groove bar», який знаходиться за адресою: м.Одеса, вул.Жуковського, 26 відповідно статті 20 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоров'я населення» та застосовано до ПП'Аркадія-2000» фінансову санкцію у розмірі 62 000,00 грн.
13.11.2020 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Одеській області було направлено на адресу ПП «Аркадія-2000» постанову №156 від 11.11.2020 року рекомендованим листом №6504200424557.
16.11.2020 року вказаний лист не було вручено адресату під час доставки та 15.12.2020 року було здійснено повернення за зворотною адресою.
При цьому, суд також зазначає, що відповідно до ч.1 ст. 177 КАС України відповідач, який не є суб'єктом владних повноважень, має право пред'явити зустрічну позовну заяву у строк для подання відзиву.
Як зазначає ч.1 ст. 178 КАС України, зустрічна позовна заява подається з додержанням загальних правил пред'явлення позову і повинна відповідати вимогам статей 160,161 КАС України, тобто, тим же умовам, що і позовна заява.
Зустрічна позовна заява подається до того суду, який розглядає первісний позов у письмовій формі. До зустрічної позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих документів відповідно до кількості учасників справи.
Згідно з ч.2 ст. 177 КАС України, зустрічна позовна заява приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов'язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.
Відповідно до ст. 8 КАС України всі учасники судового процесу є рівними перед законом і судом. Рівність учасників адміністративного процесу означає наділення їх рівними правами і обов'язками щодо участі у процесі та відстоюванні своєї позиції та покладає на суд обов'язок не надавати будь-яких переваг, що не обумовлені законом, будь-кому з учасників судового процесу.
Зустрічний позов є одним із ефективних інструментів захисту відповідача, який надає можливість відповідачу не лише захиститися проти пред'явленого позову, а й відновити власне право у разі його порушення позивачем.
Станом на 15.03.2021р. відповідачем зустрічний позов не подано, як і не подано позовної заяви про визнання протиправною та скасування постанови, про що свідчить інформація, наявна в КП ДСС Одеського окружного адміністративного суду.
Критерії законності управлінського волевиявлення (як у формі рішення, так і у формі діяння) владного суб'єкта викладені законодавцем у приписах ч.2 ст.2 КАС України, а у силу ч.2 ст.77 КАС України обов'язок доведення факту дотримання цих критеріїв покладений на владного суб'єкта шляхом подання до суду доказів та наведення у процесуальних документах доводів як відповідності закону вчиненого волевиявлення, так і помилковості аргументів іншого учасника справи.
Докази сплати штрафу на час розгляду справи відповідачем не надані, а позивач зазначає про несплату.
Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 242 КАС України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 251, 293, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Держпродспоживслужби в Одеській області (65042, м. Одеса, вул. 7-а Пересипська, 6) до приватного підприємства «Аркадія - 2000» (65045, м. Одеса, вул. площа Соборна, 2) - задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства «Аркадія-2000», код ЄДРПОУ 30914134 (65045, Одеська обл., м.Одеса, площа Соборна,2) до державного бюджету на р/р UА878999980314090542000015008, отримувач: УК у м.Одесі/Приморський р-н/21081100, код ЄДРПОУ отримувача 38016923, Казначейство України (ЕАП), «Адміністративні штрафи та інші санкції» суму штрафу в розмірі 62 000 (шістдесят дві тисячі) гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги до суду першої інстанції в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.
Суддя Бутенко А.В.
.