Ухвала від 15.03.2021 по справі 420/2754/20

Справа № 420/2754/20

УХВАЛА

15 березня 2021 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Марина П.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження заяву позивача про роз'яснення рішення по справі

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області , в якому позивач просив:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.03.2020 року №951370202947, яким було відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі прямої дії частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, за його бажанням, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті державної (основної) пенси по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796- ХІІ, як норми прямої дії, з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року згідно відсотку втрати працездатності 70%, тобто як добуток п'яти мінімальних заробітних плат та відповідного відсотку втрати працездатності;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1), відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, як норми прямої дії, з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року згідно відсотку втрати працездатності 70%, тобто провести обчислення державної (основної) пенсії ОСОБА_1 по інвалідності виключно як добуток п'яти мінімальних заробітних плат та відповідного відсотку втрати працездатності, без врахування інших положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796 - XII та положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, а також проводити відповідні виплати без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії, за заявою ОСОБА_1 починаючи з 11 березня 2020 р, з урахуванням здійснених виплат;

звернути до негайного виконання рішення суду в частині присудження виплати пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) - у межах суми стягнення за один місяць, відповідно до пункту 1 частини першої статті 371 КАС України.

встановити судовий контроль за виконанням рішення суду, зобов'язавши Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, ЄДРПОУ: 20987385) подати до суду у встановлений судом строк, звіт про виконання судового рішення, відповідно до статті 382 КАС України.

Рішенням суду від 07.07.2020 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання протиправною бездіяльність, визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання нарахувати та виплатити державну пенсію по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 19.03.2020 року № 951370202947, яким було відмовлено ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі прямої дії частини третьої статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ, за його бажанням, виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої Законом на 01 січня відповідного року; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1), відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, з урахуванням здійснених виплат. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

11.08.2020 Одеським окружним адміністративним судом виданий виконавчий лист щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1), відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, з урахуванням здійснених виплат.

Від позивача надійшла заява про роз'яснення рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/2754/20 від 07.07.2020 року, в якому позивач просить роз'яснити чи повинно Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області проводити згідно рішення суду перерахунок пенсії ОСОБА_1 по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (Категорія 1), відповідно до ч.3 ст. 59 Закону №796-ХІІ - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року у разі встановлення законом на 1 січня відповідного року нового її розміру та у разі визначення органами медико-соціальної експертизи іншого відсотку втрати працездатності.

В обґрунтування заяви заявник зазначає, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.07.2020 року по справі № 420/2754/20, яке набрало законної сили 07.08.2020 року, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області розмір його державної (основної) пенсії по інвалідності обчислено виходячи із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати 4 723,00 грн, встановленої законом на 01.01.2020 року, згідно відсотку втрати працездатності 70%. Таким чином, основний розмір пенсії від середнього заробітку 23 615,00 грн. складає - 16 530,50 грн, який обчислений (нарахований) за відповідний 2020 рік за формулою частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ: 4 723,00 грн х 5 х 70% : 100 = 16 530.50 грн.

Позивач зазначає, що згідно із п. 5 ст. 38 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік. Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2021 рік» з 1 січня 2021 року мінімальна заробітна плата в Україні становить 6 000 грн, а з 1 грудня - 6,500 грн. Незважаючи на це, на виконання рішення суду тільки один раз (з 11.03.2020) здійснено перерахунок моєї державної (основної) пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (Категорія 1), відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796- ХІІ. У подальшому за наступний відповідний 2021 рік Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області станом на 1 січня взагалі ніякого перерахунку моєї пенсії не проводилось.

Тому, на думку позивача, зазначене рішення суду є незрозумілим в частині, що стосується: проведення згідно рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області перерахунку державної (основної) пенсії по інвалідності відповідно до частини 3 статті 59 Закону № 796-ХІІ у подальшому у разі встановлення законом на 1 січня відповідного року нового розміру мінімальної заробітної плати та у разі визначення органами медико-соціальної експертизи іншого відсотку втрати працездатності.

Розглянувши вищезазначену заяву позивача, суд вважає за необхідне залишити заяву без задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до частин 1, 2 ст.254 КАС України, за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.

Подання заяви про роз'яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.

Зі змісту вказаної норми вбачається, що необхідність роз'яснення судового рішення пов'язана з незрозумілістю рішення як для сторін, так і для державного виконавця.

Виходячи із системного тлумачення положень вказаної статті, роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його тяжко виконати, оскільки має місце ймовірність неправильного його виконання чи невиконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.

Внесення змін до судового рішення шляхом його роз'яснення не допускається.

Підставою для роз'яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз'ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз'яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.

В заяві про роз'яснення рішення зазначається, що саме у резолютивній частині рішення є незрозумілим, в чому полягає незрозумілість рішення, які припускаються варіанти тлумачення рішення, як це впливає на його виконання.

Роз'яснення інших частин рішення (крім резолютивної) не має правового значення.

Отже, суд роз'яснює, як саме слід розуміти резолютивну частину рішення, тобто тлумачить зміст написаного у рішенні. При цьому суд не може змінювати зміст рішення суду.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що рішення суду може бути роз'яснено у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. При цьому роз'яснено може бути виключно рішення, яке підлягає виконанню.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Верховного Суду від 03 вересня 2018 року у справі 638/11634/17.

Зі змісту заяви позивача вбачається, що позивач просить роз'яснити рішення суду №420/2754/20, а саме щодо необхідності вчинення Головним управлінням дій у разі зміни чинників, які впливають на розмір пенсії та зміна яких може бути підставою для здійснення перерахунку пенсії.

Підставою роз'яснення рішення позивач зазначає те, що відповідачем з 01.01.2021 року не здійснено перерахунок у зв'язку із зміною мінімальної заробітної плати, а також, що розмір пенсії позивача буде розраховуватись із п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01.01.2020 року про що зазначено у листі відповідача. Не погоджуючись з означеною позицією відповідача, заявник просить роз'яснити чи підлягає його пенсія перерахунку у зв'язку із зміною мінімальної зарплати та встановлення іншого відсотку втрати працездатності.

Суд звертає увагу, що за правилами ст.254 КАС України підлягають роз'ясненню судові рішення, яким суд вирішив спір по суті.

Також, як зазначено судом вище, роз'ясненню підлягає саме резолютивна частина рішення за умови якщо вона є незрозумілою та унеможливлює виконання такого рішення в зв'язку з нечіткістю чи неоднозначністю.

Між тим, резолютивна частина рішення суду викладена чітко та зрозуміло та відповідає заявленим позивачем вимогам, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 державної (основної) пенсії по інвалідності, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1), відповідно до частини третьої статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-ХІІ, з урахуванням здійснених виплат.

Крім того, суд не вбачає підстав для роз'яснення рішення з означених в заяві підстав, оскільки вони не були предметом розгляду в адміністративній справі №420/2754/20, не існували на час прийняття рішення, та не стосуються питання призначення пенсії у зв'язку з переходом з одного виду пенсії на інший.

З огляду на зазначене вище суд вважає, що обставини, необхідні для реалізації інституту роз'яснення судового рішення, відсутні, а тому, враховуючи суть поданої позивачем заяви, суд не вбачає підстав для її задоволення.

Керуючись ст.254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви позивача про роз'яснення рішення по справі - відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст.293, 295 КАС України.

Суддя /підпис/ П.П.Марин