23.08.07р.
Справа № А37/280-07
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ВС", м. Дніпропетровськ
до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпопетровська, м. Дніпропетровськ
про визнання нечинним рішення № 0001322302/0 від 27.04.2007
Суддя Кеся Н.Б.
При секретарі с/з Усік І.В.
Представники:
від позивача: Шутко О.П. дов № 66 від 04.06.2007 року
від відповідача: Авраменко О.В. дов № 22676/10/10-048 від 04.06.2007 року
На підставі ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні оголошена вступна та резолютивна частина постанови.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ВС" (далі -позивач) звернулося з позовом до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (далі -відповідач) і просить суд визнати нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001322302/0 від 27.04.2007 року на суму 5311,50 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ним реалізовані авіаквитки, які мають усі ознаки бланків суворого обліку; узгодження опису цих бланків не належить до діяльності позивача; крім того, позивач додатковими поясненнями від 15.08.2007 року звернув увагу на те, що в оплату за реалізовані авіаквитки входять вартість як послуг позивача у вигляді комісійного боргу, так і вартість послуг авіаперевізника. У зв'язку з викладеним застосування відповідачем штрафних санкцій за непроведення розрахункових операцій з продажу авіаквитків позивач вважає неправомірним.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивач здійснював продаж за готівку авіаквитків, технічний опис яких не узгоджений в установленому порядку з Міністерством фінансів України, тому ці авіаквитки не є бланками суворої звітності. У зв'язку з цим позивач не звільнений від застосування реєстраторів розрахункових операцій відповідно до п.4 ч.1 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд -
На підставі акту від 12.04.2007 року № 002042 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, складеного Державною податковою адміністрацією в Дніпропетровській області, відповідачем прийнято рішення від 27.04.2007 року №0001322302/0, яким застосовано до позивача штрафні санкції на суму 5311,50 грн.
Застосування вказаних санкцій пов'язується з тим, що, як зазначається в акті, під час перевірки були виявлені порушення п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме непроведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій на загальну суму 1062,30 грн. Відповідальність за вказане порушення передбачена п.1 ст 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме у п'ятикратному розмірі суми, яка не проведена через реєстратор розрахункових операцій.
Під час судового розгляду справи з'ясовано, що позивач здійснює свою діяльність з реалізації авіаквитків на підставі: сертифікату на право продажу авіаційних перевезень АА №001514 від 25.12.2005 року, дійсного до 25.12.2007 року, угоди про продаж авіаперевезень №01-068 від 23.04.2002 року, укладеної позивачем з авіакомпанією «Аеросвіт»; агентської угоди про продаж авіаперевезень № 419 від 01.11.2002 року, укладеної позивачем з авіакомпанією «Дніпроавіа». Отримання готівки оформлено прибутковими ордерами та накладними.
З огляду наведених документів вбачається, що за узгодженням з авіаперевізником позивач справляє з покупців авіаквитків комісійний збір до власних доходів.
Бланки квитків авіакомпанії «Аеросвіт» виготовлені фірмою «Bartsch GmbH» (Німеччина) відповідно до контракту № 17-016 від 04.11.1999 року, укладеному між авіакомпанією «Аеросвіт» та фірмою «Bartsch GmbH». Технічний опис цих бланків узгоджено листом Міністерства фінансів № 32000-08/319 від 18.04.2007 року.
Бланки квитків авіакомпанії «Дніпроавіа» виготовлені фірмою «Fero-Print Securities Limited» (Великобританія) відповідно до контракту № 261 від 21.023.2007 року , укладеному між авіакомпанією «Дніпроавіа» та фірмою «Fero-Print Securities Limited».
Технічний опис цих бланків узгоджено листом Міністерства фінансів № 32000-08/351 від 27.04.2007 року.
На момент перевірки позивача щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу (акт перевірки № 002042 від 12.04.2007 року) Міністерством фінансів не був узгоджений технічний опис бланків перевізних авіаційних документів. У зв'язку з цим відповідач вважає, що до моменту узгодження Міністерством фінансів України технічного опису всіх авіаційних перевізних документів підприємством при продажі авіаквитків має застосовуватися реєстратор розрахункових операцій.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з таких підстав.
Відповідно до п.4.ч.1 ст.9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу проїзних і перевізних документів із застосуванням бланків суворого обліку на залізничному (крім приміського) та авіаційному транспорті з оформленням розрахункових і звітних документів.
З наведеного вбачається, що Закон не містить застережень, за яких умов транспортні квитки визнаються бланками суворої звітності.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 року № 283 затверджена Номенклатура бланків цінних паперів і документів суворого обліку, що виготовляються за ліцензією Міністерства фінансів України, якою до бланків суворої звітності, зокрема, належать проїзні документи -квитки у повітряному транспорті.
В обґрунтування застосування штрафних санкцій відповідач посилається на те, що відповідно до пунктів 2.4.1 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виготовлення бланків цінних паперів, документів суворої звітності, затверджених спільним наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємства і Міністерства фінансів України № 1/3 від 09.01.2001 (далі -Ліцензійні умови виготовлення бланків суворої звітності), суб'єкт господарювання, зареєстрований в Україні, повинен узгодити з Міністерством фінансів технічний опис бланків перевізних авіаційних документів, виготовлених за межами України.
Суд не погоджується з даними аргументами з огляду на те, що позивач не є суб'єктом підприємницької діяльності з виготовлення бланків цінних паперів, документів суворої звітності і тому на нього не поширюється дія Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виготовлення бланків цінних паперів, документів суворої звітності, в тому числі і вимога п.4.2.1 щодо узгодження з Міністерством фінансів України технічного опису бланків документів суворої звітності, виготовлених за межами України. Таким чином, позивач не несе відповідальності за узгодження технічного опису авіаквитків, наданих позивачеві авіакомпаніями «Аеросвіт» та «Дніпроавіа».
Крім того, матеріали справи, а саме звіти про стан БСО (бланків суворої звітності) АК «Аеросвіт» та БСО АК «Дніпроавіа» свідчать про те, що використання позивачем авіаквитків здійснювалося в режимі суворої звітності перед авіаперевізником.
Таким чином, слід зазначити, що позивач не порушував вимоги Закону щодо проведення розрахункових операцій з продажу авіаквитків.
Одночасно суд приймає до уваги той факт, що спірні санкції застосовані відповідачем на усю суму готівки, отриманої від покупців авіаквитків, в той час як до неї входить сума комісійного збору, який справляється за послуги позивача. В даному випадку слід також застосувати норму, яку встановлено п.1 ч.1 ст. 9 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при здійсненні торгівлі продукцією власного виробництва та наданні послуг підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, крім підприємств торгівлі та громадського харчування, у разі проведення розрахунків у касах цих підприємств, установ і організацій з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку.
Таким чином, на суму комісійного збору спірні санкції застосовані з порушенням вказаної норми.
На підставі викладеного, суд не вбачає підстав для застосування до позивача спірних штрафних санкцій, тому спірне рішення слід визнати нечинним (недійсним), що є підставою для задоволення позову.
Керуючись ст. 94, 160-163, п.6 Розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов задовольнити.
Визнати нечинним (недійсним) рішення Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпопетровська про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0001322302/0 від 27.04.2007 року на суму 5311,50 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена у строки та порядку, передбачені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.Б.Кеся
Постанову підписано у повному обсязі 31.08.2007року