Ухвала від 16.03.2021 по справі 727/2198/21

Справа № 727/2198/21

Провадження № 1-кс/727/649/21

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2021 року м.Чернівці

Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1

при секретарі - ОСОБА_2

розглянувши клопотання слідчого відділу слідчого управління ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до документів (матеріали кримінального провадження ЄРДР №42020140400000024 від 25.06.2020 року),

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про тимчасовий доступ до документів. Дане клопотання погоджене із прокурором Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону ОСОБА_4 .

Вказує, що ОСОБА_5 , будучи начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 , що здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності, шляхом утримання та експлуатації казарменого фонду, комунальних споруд, територій військових містечок, за рахунок та в межах бюджетних асигнувань із Державного бюджету України, які передбачені кошторисом МО України на квартирно-експлуатаційне забезпечення, організував злочинну схему спрямовану на заволодіння бюджетними коштами.

Так, відповідно до матеріалів Управління стратегічних розслідувань в Чернівецькій області ДСР НП України встановлено, що ОСОБА_5 спільно із службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_1 , зокрема головою тендерного комітету ОСОБА_6 та начальником паливної групи ОСОБА_7 , розробив злочинний план направлений на незаконне заволодіння бюджетними коштами, виділеними на капітальний ремонт будівель військових містечок, створивши чітке злочинне угрупування, розподіливши між собою за попередньою злочинною змовою ролі у ньому, задля лобіювання окремих суб'єктів господарської діяльності, що беруть участь у здійсненні оголошених КЕВ закупівель, з метою привласнення бюджетних коштів шляхом отримання «відкатів» від відповідних суб'єктів господарської діяльності, здійснюючи контроль за освоєнням цих коштів та організацією незаконного розподілу таких.

Вказані службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , в межах виконання своїх службових повноважень, отримуючи незаконні вказівки, необґрунтовано вносять зміни до тендерної документації, не проводять належну перевірку тендерних пропозицій учасників відповідно до ЗУ «Про публічні закупівлі», створюють умови для перемоги у державних закупівлях конкретним учасникам, після чого особи, відповідальні за підписання відповідної бухгалтерської, договірної та первинної звітної документації, складають та підписують таку із завідомо внесеними недостовірними даними з метою подальшого привласнення бюджетних коштів та виведення таких у готівку.

Встановлено, що механізм привласнення бюджетних коштів полягає у підшуканні суб'єкта господарювання - будівельної комерційної структури, для укладення договору будівельного підряду та подальшого привласнення комерційними структурами та її керівниками бюджетних коштів шляхом внесення недостовірної інформації до актів виконаних робіт форми КБ-2в, довідок про вартість виконаних робіт КБ-3, а грошові кошти, отримані на такі роботи та матеріали, конвертуватимуть у готівку.

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 з метою втілення вказаного злочинного наміру вступив в злочинну змову із службовою особою ТДВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 ) - ОСОБА_8 , який є кінцевим бенефіціарним власником та водночас керівником такого.

Згідно відомостей електронної системи публічних закупівель « ІНФОРМАЦІЯ_4 » встановлено, що по оголошених КЕВ закупівлях ТДВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " визначено переможцем та укладено договори на виконання робіт загальна сума яких складає 48 223 406 грн., зокрема

- «Будівництво котельні в/м 20, АДРЕСА_2 », очікувана вартість 14 504 009 грн. (Договір № 224 від 20.08.2019 на суму 14 395 648,80 грн.);

- «Капітальний ремонт котельні в/м №1 по АДРЕСА_3 », очікувана вартість 4 297 192 грн. (Договір № 505 від 14.09.2020 на суму 4 158 048 грн.);

- «Капітальний ремонт (вибірковий) інженерних мереж казарми АДРЕСА_4 » (Договір № 714 від 05.11.2020 на суму 2 598 850 грн.).

В ході досудового слідства у вказаному кримінальному провадженні, проведено ряд негласних слідчих (розшукових) дій, за результатами яких отримано відомості, що підтверджують викладені факти та причетність вказаних осіб до вчинення кримінального правопорушення, які мають доказове значення у кримінальному провадженні, а також інформацію щодо змови та домовленостей направлених на вчинення протиправних дій ОСОБА_5 із ОСОБА_8 та особами, що уповноважені здійснювати технічний нагляд за якістю виконання робіт на відповідних об'єктах.

Встановлено, що вказаними вище особами в ході виконання договорів підряду вносяться недостовірні відомості до актів приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та довідок про вартість виконаних будівельних робіт форми КБ-3, що в свою чергу, дає змогу отримувати бюджетні кошти за роботи та обсяги будівельних робіт, які невиконані, та здійснювати їх привласнення, роботи виконані з порушенням вимог нормативно-правових актів у галузі будівництва.

Таким чином, враховуючи наявні підстави вважати, що вказані вище особи вчиняють дії, спрямовані на привласнення бюджетних коштів, на даний час для проведення повного, всебічного та об'єктивного розслідування, з метою встановлення осіб, які підписували акти виконаних робіт форми КБ-2в та довідок про вартість виконаних робіт форми КБ-3, унеможливлення зміни чи знищення документів, а також проведення судових будівельно-технічних експертиз по вказаних об'єктах, з метою визначення відповідності обсягів та вартості фактично виконаних будівельних робіт обсягам та вартості, визначеним проектно-кошторисною або первинною звітною документацією, а також встановлення суми збитків завданих вказаними особами державним інтересам, під час досудового розслідування кримінального правопорушення, яке передбачене ч. 1 ст. 14 ч. 5 ст. 191 КК України, виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до документів, які зберігаються в ТДВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 ", а документів про виконання договорів підряду, проектної, кошторисної документації, договірної ціни та інших документів щодо співпраці між замовником та підрядником, тому просить надати дозвіл на тимчасовий доступ до зазначених документів, з можливістю їх вилучення.

Також слідчий просить розглянути подане клопотання про надання тимчасового доступу до документів без виклику представників особи, у володінні якої вони знаходяться, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.

Враховуючи підстави і мотиви клопотання, слідчий суддя вважає за необхідне розглядати клопотання про надання тимчасового доступу до документів в порядку частини 2 ст.163 КПК України без виклику представників особи, у володінні якої знаходяться такі документи, оскільки є достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення документів, тимчасовий доступ до яких має намір отримати орган досудового розслідування.

Дослідивши матеріали кримінального провадження, приходжу до наступних висновків.

Встановлено, що вищевказані документи мають суттєве значення для встановлення об'єктивних обставин у кримінальному провадженні. Вони знаходяться у володінні ТДВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (адреса: АДРЕСА_1 ). Без доступу до цих документів та їх подальшого вилучення неможливо прийняти швидке, повне та неупереджене рішення у кримінальному провадженні. Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, не можливо. Вилучення оригіналів документів необхідне для проведення експертиз. Тому слід надати дозвіл на тимчасовий доступ до документів, з можливістю їх вилучення.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Керуючись ст.ст.159, 163-165, 370-371 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати слідчому відділу слідчого управління ГУНП в Чернівецькій області ОСОБА_3 дозвіл на тимчасовий доступ до документів, які знаходяться у володінні ТДВ " ІНФОРМАЦІЯ_5 " (адреса: АДРЕСА_1 ), з можливістю їх вилучення, а саме до документів, які стосуються об'єктів:

1) «Будівництво котельні в/ АДРЕСА_5 »;

2) «Капітальний ремонт котельні в/м №1 по АДРЕСА_3 »;

3) «Капітальний ремонт (вибірковий) інженерних мереж казарми АДРЕСА_4 », зокрема:

- проектно-кошторисної документації, змін до проектно-кошторисної документації, дефектного акту, актів обстежень, договірної ціни, локальних та зведених кошторисів, платіжних доручень;

- актів приймання виконаних робіт (форми КБ-2В) та довідок про їхню вартість (форма КБ-3), актів виконаних робіт з розрахунком одиничної вартості форми КБ-2В, підсумкових відомостей ресурсів, розрахунків загальновиробничих витрат;

- актів огляду прихованих робіт по об'єкту, актів на закриття прихованих робіт;

- журналу технічного нагляду, із зазначенням обліку обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;

- документів, що свідчать про відповідність та вартість матеріалів, конструкцій і виробів, які використані під час виконання робіт на об'єкті;

- документів, що свідчать про відповідність та вартість обладнання, яке було встановлено під час виконання робіт на об'єкті;

- документів, що підтверджують відповідність та вартість додаткових робіт (оформлення страхування, банківська гарантія) під час виконання робіт на об'єкті;

- виконавчої документації, що підтверджує виконання робіт з навантаження, перевезення по об'єкту дослідження та інших спеціальних, технологічних робіт;

- виконавчої документації, що підтверджує виконання робіт з установлення і розбирання зовнішніх інвентарних риштувань;

- виконавчої документації, що підтверджує виконання пуско-налагоджувальних робіт та інших спеціальних, технологічних робіт;

- документів, що підтверджують здачу об'єкту в експлуатацію та інших документів щодо співпраці між ІНФОРМАЦІЯ_6 та ТДВ " ІНФОРМАЦІЯ_3 " в ході виконання вказаних робіт.

Строк дії ухвали один місяць з дня її постановлення.

Роз'яснити, що у разі невиконання даної ухвали, слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_1