Провадження № 3/243/1055/2021
Справа № 243/2288/21
12 березня 2021 року м. Слов'янськ
Суддя Слов'янського міськрайонного суду Донецької області Ільяшевич О. В., розглянувши матеріали, які надійшли із Батальйону патрульної поліції в містах Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області Департаменту патрульної поліції, у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Слов'янська, Донецької області, громадянина України, який працює у КП «Благоустрій», зареєстроване у встановленому порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ,-
за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ст. 188-28 КУпАП, -
05 березня 2021 року, о 13 год. 00 хв., ОСОБА_1 не виконав законну вимогу(припис) № 32 від 25 лютого 2021 року, уповноваженого підрозділу Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 188-28 КУпАП.
В протоколі маються відомості про те, що ОСОБА_1 під підпис були роз'яснені права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, та положення статті 63 Конституції України, а також повідомлено про дату та час розгляду адміністративної справи в суді.
ОСОБА_1 належним чином повідомлений про дату та час розгляду адміністративної справи в суді був повідомлений належним чином, про що свідчить його особистий підпис у протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 368812 від 05 березня 2021 року, але в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, яка належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи, однак не з'явилась в судове засідання, не подавши клопотання про його відкладення.
В судовому засіданні були досліджені такі докази:
протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР 18 № 368812 від 05 березня 2021 року, відповідно до якого 05 березня 2021 року о 13 год.00 хв., ОСОБА_1 , не виконав законну вимогу(припис) № 32 від 25 лютого 2021 року, уповноваженого підрозділу Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосується забезпечення безпеки дорожнього руху, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст. 188-28 КУпАП;
наказ КП Слов'янської міської ради «Благоустрій» від 26 березня 2020 року №38/1-ОС, відповідно до якого на ОСОБА_1 було покладено обов'язки відсутнього начальника дільниці утримання вулично - дорожньої мережі. З вказаним наказом ОСОБА_1 був ознайомлений, про що свідчить його особистий підпис;
посадову інструкцію начальника утримання доріг, відповідно до якого ОСОБА_1 ознайомлений зі своїми посадовими обов'язками, щодо утримання дільниці утримання доріг;
вимогу(припис) від 25 лютого 2021 року № 32 щодо проведення заходів утримання вулично - шляхової мережі із попередженням, щодо невиконання вимог припису притягнення до адміністративної відповідальності, адресованої в.о. начальника «КП «Благоустрій» Слов'янської міської ради ОСОБА_1 ;
акт обстеження ділянки вулично - шляхової мережі від 05 березня 2021 року, відповідно до якого встановлено, що покриття проїзної частини має ями 1,5*1 м., відсутня наявність та стан дорожньої розмітки.
акт обстеження ділянки вулично - шляхової мережі від 05 березня 2021 року, відповідно до якого встановлено, що покриття проїзної частини має вибоїни, відсутня наявність та стан дорожньої розмітки.
акт обстеження ділянки вулично - шляхової мережі від 05 березня 2021 року, відповідно до якого встановлено, що покриття проїзної частини має ями 1,5*1 м, відсутня наявність та стан дорожньої розмітки.
акт обстеження ділянки вулично - шляхової мережі від 05 березня 2021 року, відповідно до якого встановлено, що покриття проїзної частини має ями 1*1 м, вибоїни, відсутня наявність та стан дорожньої розмітки.
акт обстеження ділянки вулично - шляхової мережі від 05 березня 2021 року, відповідно до якого встановлено, що покриття проїзної частини має ямковість, відсутня наявність та стан дорожньої розмітки.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про автомобільні дороги», орган державного управління автомобільними дорогами загального користування відповідає за: стан автомобільних доріг загального користування відповідно до діючих норм та фінансування; якість робіт з проектування, будівництва, реконструкції, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування; відшкодування збитків користувачам автомобільних доріг загального користування у порядку, визначеному законом; відповідність нормативно-правовим актам розміщення технічних засобів організації дорожнього руху, об'єктів дорожнього сервісу та рекламоносіїв; цільове використання бюджетних коштів на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання автомобільних доріг загального користування; санітарний та екологічний стан автомобільних доріг загального користування та їх смуг відведення.
Відповідно до ст. 41 Закону України «Про автомобільні дороги», фінансування будівництва, реконструкції, ремонту та утримання вулиць і доріг міст та інших населених пунктів здійснюється за рахунок бюджетів міст та інших населених пунктів, а також інших джерел фінансування, визначених законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону України «Про дорожній рух», власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що знаходяться у їх віданні.
Згідно до вимог п.1.5 ПДР України , дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
Положеннями ст.188-28 КУпАП передбачена відповідальність за невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Таким чином, вина ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП доведена у повному обсязі, обставин, що обтяжують або пом'якшують відповідальність за адміністративне правопорушення не встановлено.
Судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення підлягає стягненню відповідно до положень ст. 40-1 КУпАП.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 22, 173, 279-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 188-28 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави у розмірі п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 255 (двісті п'ятдесят п'ять) гривень, код обл. 05, населений пункт - Слов'янська міська ТГ, отримувач Донецьке ГУК/Слов'янська МТГ/21081100, код отримувача(ЄДРПОУ) 37967785, банк отримувача Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку (IBAN) UA488999980313020106000005658, код класифікації доходів бюджету 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету - Адміністративні штрафи та інші санкції, наявність відомчої ознаки - "00" Без деталізації за відомчою ознакою.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 454 гривні 00 копійок, отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Слов'янський міськрайонний суд.
Суддя Слов'янського
міськрайонного суду
Донецької області Ольга Віталіївна Ільяшевич