Постанова від 12.03.2021 по справі 826/2881/18

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 826/2881/18 Суддя (судді) першої інстанції: Бояринцева М.А.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 березня 2021 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Губської Л.В., Степанюка А.Г., секретар судового засідання Романович І.І., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2019 року № 826/2881/18 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) ЛТД» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в місті Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

20.02.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) ЛТД» (далі - позивач, ТОВ «Хілті (Україна) ЛТД») звернулось до суду з позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України в місті Києві (далі - третя особа), в якому просив суд:

- визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка полягає в невиконанні вимог пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України і ненаданні органу Державного казначейства України висновку про повернення надміру сплаченого податку в сумі 1769430,00 грн.;

- зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в місті Києві висновок про повернення надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 1769430,00 грн.

Означені позовні вимоги мотивовані тим, що відмова контролюючого органу в поверненні надміру сплачених грошових зобов'язань позивача є безпідставною і вчинена всупереч закону.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2019 року адміністративний позов задоволено:визнано протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, яка полягає в невиконанні вимог пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України і ненаданні органу Державного казначейства України висновку про повернення надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 1769430 грн. 00 коп.; зобов'язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби надати Головному управлінню Державної казначейської служби України в місті Києві висновок про повернення надміру сплаченого податку на прибуток в сумі 1769430 грн. 00 коп. на розрахунковий рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) ЛТД», відкритий в Публічному акціонерному товаристві «Сітібанк».

Суд першої інстанції мотивував рішення тим, що позивачем дотримано всі вимоги, визначені ПК України та Порядком №787, з метою повернення помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання платнику податків, у той час коли, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби протиправно не було підготовлено висновок про повернення відповідних коштів.

Відповідач, не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, а також на неповне з'ясування судом обставин справи.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що декларації доводять факт виникнення переплати, а не момент фактичної сплати коштів до відповідного бюджету. Отже, позивачем не доведено із посиланням на відповідні докази фактичне зарахування до відповідного бюджету коштів, щодо яких заявлено позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо повернення надміру сплачених грошових коштів у розмірі 1 769 430,00 грн.

Окрім того Офіс ВПП ДФС запропонував позивачу розглянути питання щодо можливості залишити наявну суму переплат по податку на прибуток підприємств в рахунок погашення податкових зобов'язань з податку на прибуток майбутніх періодів.

Відзив на апеляційну скаргу до суду не надходив, що не перешкоджає її розгляду по суті.

Відповідно до статті 311 КАС України, апеляційну скаргу призначено до розгляду в порядку письмового провадження.

Відповідно до частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 28.11.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) ЛТД» звернулось до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби із заявою №113 про повернення надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 1976337,06 грн.

За наслідком розгляду заяви №113 від 28.11.2016 Товариству з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) ЛТД» було повернуто надмірно сплачений податок на прибуток у розмірі 200000,00 грн.

В подальшому ТОВ «Хілті (Україна) ЛТД» звернулося до відповідача із заявою №68 від 07.08.2017 про повернення надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 1775147,06 грн.

22.11.2017 позивачем подано заяву №117 до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про повернення надміру сплаченого податку на прибуток у розмірі 1775147,06 грн.

Ідентичну за змістом заяву №1 було подано ТОВ «Хілті (Україна) ЛТД» до відповідача 02.01.2018.

Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби листом від 28.09.2017 №50534/10/28-10-42-04-11, у відповідь на заяву позивача №68 від 07.08.2017, повідомив що: «Враховуючи, що Законом України від 21 грудня 2016 року №1801-VIII «Про Державний бюджет країни на 2017 рік» передбачено велику кількість соціально важливих програм, реалізація яких пов'язана з виконанням доходної частини бюджету там напруженість планових завдань зі збору платежів до загального фонду державного бюджету, пропонуємо Вам розглянути питання щодо можливості повернення вищезазначених коштів в рахунок сплати податкових зобов'язань з інших податків і зборів».

Листом від 14.12.2017 №64890/10/28-10-42-04-11 (наданий, за наслідком розгляду заяви від 22.11.2017 №117) контролюючим органом повідомлено ТОВ «Хілті (Україна) ЛТД» про аналогічні обставини викладені в листі від 28.09.2017 №50534/10/28-10-42-04-11.

Також листом від 06.02.2018 №5536/10/28-10-42-04-11 (наданий, за наслідком розгляду заяви №1 від 02.01.2018) повідомлено позивача про наступне: «Враховуючи, що Законом України від 07.12.2017 року №2246-VIII «Про Державний бюджет України на 2018 рік» передбачено велику кількість соціально важливих програм, реалізація яких пов'язана з виконання дохідної частини бюджету та напруженість планових завдань зі збору платежів до загального фонду державного бюджету, пропонуємо Вам розглянути питання щодо можливості повернення зазначених коштів в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб».

Контролюючий орган не заперечував факт наявності у Товариства з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) ЛТД» надміру сплачених коштів з податку на прибуток у розмірі 1775147,06 грн.

Крім того у листах до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби від 28.09.2017 №50534/10/28-10-42-04-11, від 14.12.2017 №64890/10/28-10-42-04-11, від 06.02.2018 №5536/10/28-10-42-04-11 відсутні покликання контролюючого органу на наявність у позивача податкового боргу.

Між тим, в матеріалах справа також відсутня відмова контролюючого органу у поверненні коштів ТОВ «Хілті (Україна) ЛТД» з підстав не підтвердження за даними інформаційних систем факту наявності надміру сплаченої суми та/або необхідності проведення звірки розрахунків за відповідним платежем.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) ЛТД» вважає, що відповідач допустив протиправну бездіяльність по здійсненню заходів направлених на повернення останньому надміру сплачених ним грошових зобов'язань (авансових внесків з податку на прибуток підприємств) до державного бюджету, з огляду на що звернулося до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів враховує наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Згідно пп. 17.1.10 п 17.1 ст. 17 ПК України платник податків має право має право на повернення надміру сплачених, а також надміру стягнутих сум податків та зборів, пені, штрафів у порядку, встановленому цим Кодексом.

Підпунктом 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що грошове зобов'язання платника податків є сумою коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Разом з цим, відповідно до п. 57.1 ст. 57 ПК платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 мільйонів гривень) щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і з строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації.

У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступні дванадцять місяців. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов'язань.

Згідно п. 46.1 ст. 46 ПК України (у редакції чинні на момент виникнення спірних правовідносин) податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Згідно п. 43.1 ст. 43 ПК України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми (п. 43.3 ст. 43 ПК України).

Платник податків, в контексті приписів п. 43.4 ст. 43 ПК України подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

В той же час, згідно п. 43.5 ст. 43 ПК України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

При цьому, контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Поряд з цим, процедуру повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) врегульовано Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787).

Пунктами 3, 5 вказаного Порядку встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.

У разі повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, подання подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до Порядку взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 15 грудня 2015 року № 1146 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 31 грудня 2015 року за № 1679/28124.

Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надходжень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів (п. 10 Порядку №787).

В той же час, взаємовідносини територіальних органів Державної фіскальної служби України (далі - органи ДФС) з місцевими фінансовими органами та територіальними органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) в процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань за платежами, контроль за справлянням яких покладено на органи ДФС, з метою належного виконання положень статей 43, 102 Податкового кодексу України, частини другої статті 45 та частини другої статті 78 Бюджетного кодексу України регламентовані Порядком взаємодії територіальних органів Державної фіскальної служби України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань, що затверджений наказом Міністерства фінансів України 15.12.2015 №1146 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 31.12.2015 за № № 1679/28124 (далі - Порядок №1146).

Згідно з п. 4, 5 Порядку №1146 повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, до якого такі кошти були зараховані.

Якщо платіж, що повертається, був сплачений до загального (спеціального) фонду державного або відповідного місцевого бюджету, але згідно із законодавством не передбачений серед джерел формування відповідного бюджету, повернення здійснюється за рахунок податків та зборів, не віднесених до інших категорій (код класифікації доходів бюджету 19090000) або інших надходжень (код класифікації доходів бюджету 24060300) відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у випадках, передбачених законодавством, здійснюється виключно на підставі заяви платника податку (за винятком повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку на доходи фізичних осіб, які розраховуються органом ДФС на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку), яка може бути подана до територіального органу ДФС за місцем адміністрування (обліку) помилково та/або надміру сплаченої суми протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Після реєстрації в органі ДФС заява платника про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань (крім грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів), в розрізі приписів 7 Порядку №1146, передається на розгляд до структурних підрозділів, що виконують функції з адміністрування відповідних податків і зборів та погашення заборгованостей. Не пізніше другого робочого дня, наступного за днем реєстрації, заява з відміткою вказаних підрозділів щодо правомірності повернення передається до структурного підрозділу, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Заява платника про повернення помилково або надміру сплачених грошових зобов'язань з митних та інших платежів, які сплачуються під час митного оформлення товарів, після реєстрації передається до структурного підрозділу митниці ДФС, на який покладено функцію з підготовки висновку.

Отже, повернення помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання платнику податків здійснюються за відсутності у нього податкової заборгованості, а також за умови подання ним відповідної заяви протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми, з зазначенням напряму перерахування цих коштів. В свою чергу контролюючий орган подає висновок про повернення відповідних сум коштів до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган Державного казначейства України протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому Державним казначейством України.

Оскільки за позивачем обліковується надмірна сплата з податку на прибуток підприємств, наявність якої підтверджена матеріалами справи та не заперечена відповідачем, для повернення якої позивач подав письмову заяву, вказавши напрям перерахування цих коштів, а податковий орган не підготував висновок про їх повернення та не подав такий висновок для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, відтак суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про те, що у спірних правовідносинах саме податковий орган, не виконавши покладені на нього ст. 43 Податкового кодексу України обов'язки, діяв не на підставі та не у спосіб, визначений чинним законодавством України, відповідно вчинив протиправну бездіяльність.

Проаналізувавши всі доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вони не спростовують висновків суду і податковий орган, який є суб'єктом владних повноважень, всупереч вимогам частини 2 статті 77 КАС України, не довів тих обставин, на які він посилається, а судом першої інстанції повно та правильно встановлено обставини справи і ухвалено судове рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Повне судове рішення складено 12.03.2021 року.

Керуючись ст.ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Офісу великих платників податків ДПС на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2019 року - залишити без задоволення.

Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2019 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Хілті (Україна) ЛТД» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Головне управління Державної казначейської служби України в місті Києві, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та подальшому оскарженню не підлягає, відповідно до п.2 ч.1 ст.263 , п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Колегія суддів: О.В. Карпушова

Л.В. Губська

А.Г. Степанюк