Рішення від 09.03.2021 по справі 908/34/21

номер провадження справи 34/3/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.03.2021 Справа № 908/34/21

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,

при секретарі судового засідання Коцар А.О., розглянувши матеріали справи № 908/34/21

за позовом Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206)

до відповідача: Фізичної особи - підприємця Буравченка Олександра Миколайовича, РНОКПП НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 )

про стягнення 1739 грн. 40 коп.

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: не з'явився

ВСТАНОВИВ:

Запорізька міська рада звернулась до Господарського суду Запорізької області з позовом вих. від 28.12.2020 про стягнення з Фізичної особи - підприємця Буравченка Олександра Миколайовича 1739 грн. 40 коп. збитків, спричинених територіальній громаді м. Запоріжжя за невиконання зобов'язання щодо внесення коштів пайової участі на створення і розвиток інфраструктури міста Запоріжжя.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.01.2021 справу № 908/34/21 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 11.01.2021 № 908/34/21 відкрито провадження у справі № 908/34/21 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, судове засідання призначено на 02.02.2021 об 11 год. 00 хв.

Також, 11.01.2021 судом направлено запит до Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради щодо надання відомостей про реєстрацію місця проживання та інших персональних даних, що містяться в реєстрі територіальної громади/Єдиному державному реєстрі стосовно відповідача.

В судовому засіданні 02.02.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".

Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/34/21. Перевірив явку представників сторін. Відводів складу суду не заявлено. Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

За наслідками судового засідання 02.02.2021, у зв'язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 18.02.2021 об 11 год. 40 хв.

17.02.2021 ухвала Господарського суду Запорізької області від 11.01.2021 № 908/34/21 про відкриття провадження у справі, направлена Фізичній особі - підприємцю Буравченку О.М. за адресою: АДРЕСА_1 , повернулась на адресу суду із відміткою пошти: "за закінченням терміну зберігання".

В судовому засіданні 18.02.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".

Суд продовжив розгляд справи № 908/34/21. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача у судове засідання не з'явився. Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.

За наслідками судового засідання 18.02.2021, у зв'язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 09.03.2021 об 10 год. 00 хв.

З огляду на те, що представники сторін у судове засідання не з'явилися, судове засідання 09.03.2021 проводилось без фіксування технічними засобами, на підставі ч. 3 ст. 222 ГПК України.

З матеріалів позовної заяви вбачається, що 23.04.2018 відповідачем зареєстровано сертифікат про готовність об'єкта до експлуатації - «Реконструкція нежитлових приміщень № 20, 23, 24, 25, 27, 28, 29 а (літ. А - 9) по вул. Ладозькій, 40 під торговельно-офісні приміщення та кафетерій з влаштуванням консольної вітрини у м. Запоріжжя». Визначений код об'єкта будівництва - 1230.1. За Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000 - торгові центри, універмаги, магазини. Кошторисна вартість будівництва 173 940,00 грн. Фізична особа-підприємець Буравченко Олександр Миколайович (відповідач) не прийняв участі у створенні та розвитку інфраструктури міста Запоріжжя і не перерахував до місцевого бюджету міста Запоріжжя кошти пайової участі. Внаслідок невиконання відповідачем встановленого статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» обов'язку щодо участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, територіальній громаді м. Запоріжжя завдано збитки в розмірі не отриманих коштів пайової участі у розмірі 1739,40 грн.

Відповідач у судове засідання не з'явився. Відзив на позовну заяву не надав.

Згідно ст. 165, 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У відповідності до ст. 42 ГПК України учасники справи зобов'язані виявляти повагу до суду та до інших учасників судового процесу; сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; з'являтися в судове засідання за викликом суду, якщо їх явка визнана судом обов'язковою; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.

09.03.2020 прийнято рішення.

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

19.04.2016 Департаментом архітектури та містобудування Запорізької міської ради зареєстровано за № Б-0663 містобудівні умови в обмеження забудови земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, Дніпровський район, вул. Ладозька, 40, відповідно до яких: назва об'єкта будівництва - «Реконструкція нежитлових приміщень № 20, 23, 24, 25, 27, 28, 29 а (літ. А - 9) по вул. Ладозькій, 40 під торговельно-офісні приміщення та кафетерій з влаштуванням консольної вітрини у м. Запоріжжя». Код згідно з класифікатором ДК 018-2000:1122.1 «Будинки багатоквартирні масової забудови». Інформація про замовника - Буравченко О.М. Вимоги до інженерних рішень: Згідно ст. 30 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» отримати у відповідних службах міста технічні умови для інженерного забезпечення об'єкту реконструкції. Згідно із п.п. 13, 26, 30 «Положення про містобудівний кадастр», затвердженого постановою КМУ від 25.05.2011 № 559 проект зареєструвати в відділі містобудівного моніторингу та містобудівного кадастру Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради. Згідно із ч.ч. 2, 5, 9 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та розділу 3 «Порядку залучення розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя», затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 24.12.2012 № 77 замовнику необхідно укласти договір про пайову участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя.

07.06.2016 Департаментом Державної архітектурно-будівельної інспекції у Запорізькій області за № ЗП 083161570277 зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті будівництва: «Реконструкція нежитлових приміщень №20, 23, 24, 25, 27, 28, 29а (А-9) по вул. Ладозькій, 40 під торгівельно-офісні приміщення та кафетерій з улаштуванням консольної вітрини (згідно технічного паспорту адреса: м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 40, прим.69); Запорізька обл., м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 40» (далі - об'єкт будівництва).

Замовник будівельних робіт - Буравченко Олександр Миколайович.

23.04.2018 за № ЗП 162181130760 Департаментом Державної архітектурно- будівельної інспекції у Запорізькій області зареєстровано сертифікат, яким засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації. Визначений код об'єкта будівництва - 1230.1. За Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000 - торгові центри, універмаги, магазини.

Інформацію про реєстрацію департаментом державної архітектурно- будівельної інспекції у Запорізькій області сертифікату, яким засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації від 23.04.2018 за № ЗП 162181130760 отримано Запорізькою міською радою згідно з листом Департаменту надання адміністративних послуг та розвитку підприємництва Запорізької міської ради від 17.01.2020 №04/01-12/111.

Листом Департаменту Державної архітектурно- будівельної інспекції у Запорізькій області від 15.06.2018 №1008-23.5/1950 надано інформацію за переліком об'єктів, стосовно зареєстрованих документів, що засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів на території м. Запоріжжя.

15.11.2016 листом №1212/16 Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради повідомив Буравченко Олександра Миколайовича про обов'язок останнього взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя у зв'язку з проведенням будівельних робіт та отриманням містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва від 19.04.2016 за №МБУ-2016/0012 по об'єкту будівництва: «Реконструкція нежитлових приміщень №20, 23, 24, 25, 27, 28, 29-а (літ. А-9) під торговельно-офісні приміщення та кафетерій з влаштуванням консольної вітрини; м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 40».

Відповідачем кошти пайової участі на розвиток інфраструктури міста Запоріжжя в розмірі 1 739,40 грн. не перераховувались.

09.07.2018 виконавчий комітет Запорізької міської ради в інтересах територіальної громади міста Запоріжжя з метою досудового врегулювання спору шляхом добровільного виконання простроченого зобов'язання відповідачем, звернувся до відповідача з пропозицією щодо укладення договору про пайову участь замовника у створенні і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя (лист від 09.07.2018 вих. №01/03-21/01791) (надалі - пропозиція). До пропозиції додано проект договору та розрахунок розміру пайової участі у розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя. Лист із пропозицією укласти договір повернувся на адресу позивача із відміткою пошти «не вручено».

Фізична особа-підприємець Буравченко Олександр Миколайович (відповідач) не прийняв участі у створенні та розвитку інфраструктури міста Запоріжжя і не перерахував до місцевого бюджету міста Запоріжжя кошти пайової участі.

Внаслідок невиконання відповідачем встановленого статтею 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» обов'язку щодо участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, територіальній громаді м. Запоріжжя завдано збитки в розмірі не отриманих коштів пайової участі у розмірі 1739,40 грн., які позивач просить стягнути з відповідача.

Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з такого:

Частиною 2 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (в редакції від 20.04.2018) передбачено, що замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту.

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури (частина 3 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», в редакції 20.04.2018, що діяла на дату реєстрації сертифікату).

Рішенням Запорізької міської ради від 30.06.2016 № 56 «Про внесення змін до рішення міської ради від 10.09.2014 №40 «Про внесення змін до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя, затвердженого рішенням міської ради від 24.12.2012 №77» (далі - Рішення №56) були внесені зміни до Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя, затвердженого рішенням Запорізької міської ради від 24.12.2012 № 77, шляхом викладення його в новій редакції (далі - Порядок).

12.07.2016 Рішення №56 було оприлюднене в офіційному виданні Запорізької міської ради - газеті «Запорозька Січ» №124 (6082).

В пунктах 3.1., 3.2. Порядку закріплено обов'язок замовника взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя шляхом перерахування коштів замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до бюджету розвитку м. Запоріжжя.

В силу приписів статті 144 Конституції України рішення органів місцевого самоврядування, прийняті в межах повноважень, визначених законом, є обов'язковими до виконання на відповідній території.

З огляду на викладене, обов'язок замовника будівництва прийняти участь у створенні та розвитку інфраструктури населеного пункту виникає в силу закону.

Обов'язок прийняти участь у створенні та розвитку інфраструктури міста Запоріжжя у відповідача виник з дати реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт - 07.06.2016.

Відповідач не виконав встановлені Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та рішенням №56 зобов'язання і не взяв участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя. Кошти пайової участі на створення та розвиток інфраструктури міста Запоріжжя відповідачем до місцевого бюджету не перераховані.

За змістом статті 22 ЦК України для застосування такого засобу відповідальності, як стягнення збитків у вигляді упущеної вигоди, необхідною є наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: протиправна поведінка, збитки, причинний зв'язок між протиправною поведінкою боржника та завданими збитками, вина та встановлення заходів, вжитих стороною для одержання такої вигоди.

В діях відповідача наявний склад цивільного правопорушення, а саме: протиправна поведінка; збитки; причинний зв'язок між протиправною поведінкою боржника та завданими збитками; вина.

Протиправна поведінка відповідача полягає у невиконанні приписів імперативних норм містобудівного законодавства України, а саме: не прийнятті пайової участі у створенні та розвитку інфраструктури міста Запоріжжя. Бездіяльність відповідача завдала збитків територіальній громаді міста Запоріжжя в розмірі - 1 739,40 грн.

Згідно зі статтею 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Виходячи із положень статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій (частина 5 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», в редакції від 20.04.2018).

В пункті 3 рішення №56 визначено, що до 31.12.2020 ставка пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя для нежитлових будівель та споруд складає 1 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкту.

Згідно із частиною 9 статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» договір про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту укладається не пізніше ніж через 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника про його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію. Кошти пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту сплачуються в повному обсязі до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію єдиним платежем або частинами за графіком, що визначається договором.

Таким чином, строк перерахування коштів пайової участі відповідачем до бюджету міста сплив - 23.04.2018 (дата реєстрації сертифікату).

З огляду на викладене, територіальна громада міста Запоріжжя була позбавлена права отримати на розвиток інфраструктури міста Запоріжжя кошти в розмірі, визначеному в пункті 3 рішення №56 - 1% кошторисної вартості будівництва.

13.04.2011 постановою Кабінету Міністрів України № 461 затверджено «Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів», а також форму сертифікату, чинну на дату видачі сертифікату відповідачу.

Відповідно до абзацу 2 пункту 3 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №461 від 13.04.2011 прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками, а також комплексів (будов), до складу яких входять об'єкти з різними класами наслідків (відповідальності), здійснюється на підставі акта готовності об'єкта до експлуатації шляхом видачі відповідними органами державного архітектурно- будівельного контролю сертифіката.

В акті готовності об'єкта до експлуатації замовник зобов'язаний зазначити кошторисну вартість будівництва об'єкту.

Кошторисна вартість будівництва об'єкту, зазначена замовником (відповідачем), становить 173 940,00 грн.

Розрахунок величини пайової участі; яка дорівнює розміру збитків, завданих в наслідок не прийняття пайової участі, здійснюється на підставі даних про кошторисну вартість будівництва об'єкту, зазначену замовником, згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами за формулою:

ПУ = ( ЗКВБ - Вз - Вбм - Вім ) х Ст, де:

ПУ - пайова участь, грн.;

ЗКВБ - загальна кошторисна вартість будівництва, грн.;

Вз - витрати, пов'язані з придбанням та виділенням земельної ділянки,

грн.;

Вбм - витрати, пов'язані зі звільненням будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, грн.;

Вім - витрати на влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій, грн.;

Ст - відсоток від загальної вартості будівництва, визначений згідно з Порядком.

Відповідно до розрахунку величина збитків за неприйняття пайової участі у розвитку інфраструктури міста Запоріжжя становить:

ПУ - 1 739,40 грн.

ЗКВБ - 173 940,00 грн.

Вз - 00 грн. 00 коп.

Вбм - 00 грн.00 коп.

Вім - 00 грн. 00 коп.

Ст - становить 1% на підставі рішення №56.

ПУ = 173 940,00 грн. х 1% = 1 739,40 грн.

Обов'язок замовника будівництва прийняти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту встановлено в статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Порядок участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту визначено в рішенні № 56.

Відповідачем не прийнято участь в розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя. Неприйняття участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя є протиправною поведінкою відповідача.

Невнесення відповідачем коштів пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя є збитками, тобто об'єктивним зменшенням майнових благ територіальної громади міста Запоріжжя. Територіальній громаді міста Запоріжжя протиправними діями відповідача завдано збитків в розмірі 1 739,40 грн. Наслідки у виді упущеної вигоди перебувають у безпосередньому причинному зв'язку із наведеною неправомірною бездіяльністю відповідача.

Норма статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» - це норма імперативного характеру, яка обов'язкова для виконання замовником будівництва.

Рішенням №56 Запорізька міська рада визначила порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури м. Запоріжжя.

Статтею 144 Конституції України та статтею 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Рішення №56 є чинним та обов'язковим для виконання на території міста Запоріжжя.

Відповідно до п. 1.2. Порядку залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя (далі - Порядок в редакції рішення ЗМР № 56 від 30.06.2016) цей порядок регулює організаційні та економічні відносини, пов'язані із залученням, розрахунком розміру, укладенням договорів пайової участі, використанням коштів пайової участі замовників будівництва (юридичних і фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців) при здійсненні ними нового будівництва, реконструкції (при умови надання містобудівних умов та обмежень на проектування такої реконструкції об'єкта будівництва), об'єкта містобудування на території м. Запоріжжя, незалежно від форми власності замовника, розташування та функціонування призначення об'єкта будівництва.

Відповідно до п.п. 2.1., 2.8. Порядку забудова земельної ділянки - розміщення об'єктів будівництва на одній чи декількох земельних ділянках шляхом здійснення нового будівництва або реконструкції зі зміною геометричних розмірів та/або функціонального призначення; будівництво - нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт об'єктів будівництва; реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкту будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкта в цілому або його частини (за умови їх автономності).

Планування і забудова територій - діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних і фізичних осіб, яка передбачає зокрема реконструкцію існуючої забудови.

Відповідно до п. 3 рішення Запорізької міської ради № 56 від 30.06.2016 до 31.12.2020 розмір пайової участі у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя становить 1 % загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта.

Відповідач не прийняв участі у створенні і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури міста Запоріжжя.

15.11.2016 листом №1212/16 Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради повідомив Буравченко Олександра Миколайовича про обов'язок останнього взяти участь у розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя у зв'язку з проведенням будівельних робіт та отриманням містобудівних умов та обмежень для проектування об'єкта будівництва від 19.04.2016 за №МБУ-2016/0012 по об'єкту будівництва: «Реконструкція нежитлових приміщень №20, 23, 24, 25, 27, 28, 29-а (літ. А-9) під торговельно-офісні приміщення та кафетерій з влаштуванням консольної вітрини; м. Запоріжжя, вул. Ладозька, 40».

Відповідачем кошти пайової участі на розвиток інфраструктури міста Запоріжжя в розмірі 1 739,40 грн. не перераховувались.

09.07.2018 виконавчий комітет Запорізької міської ради в інтересах територіальної громади міста Запоріжжя з метою досудового врегулювання спору шляхом добровільного виконання простроченого зобов'язання відповідачем, звернувся до відповідача з пропозицією щодо укладення договору про пайову участь замовника у створенні і розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя (лист від 09.07.2018 вих. №01/03-21/01791) (надалі - пропозиція). До пропозиції додано проект договору та розрахунок розміру пайової участі у розвитку інженерно- транспортної та соціальної інфраструктури м. Запоріжжя.

Лист із пропозицією укласти договір повернувся на адресу позивача із відміткою пошти «не вручено».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 20.09.2019 внесені зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а саме виключено ст. 40 Закону з 01.01.2020. Відповідно до Перехідних положень, Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні» від 20.09.2019 установлено, що договори про сплату пайової участі, укладені до 01.01.2020, є дійсними та продовжують свою дію до моменту їх повного виконання.

Датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката, відтак момент виникнення спірних правовідносин припадає на дату реєстрації сертифіката про готовність об'єкта до експлуатації, а саме на 23.04.2018.

Спірні правовідносини виникли з дати реєстрації сертифіката про готовність об'єкта до експлуатації - 23.04.2018.

Положеннями Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011, на момент виникнення спірних правовідносин, було встановлено обов'язок замовників будівництва звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.

За правилами частини 5 ст. 40 Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), величина пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту визначається у договорі, укладеному з органом місцевого самоврядування (відповідно до встановленого органом місцевого самоврядування розміру пайової участі у розвитку інфраструктури), з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами. При цьому не враховуються витрати на придбання та виділення земельної ділянки, звільнення будівельного майданчика від будівель, споруд та інженерних мереж, влаштування внутрішніх і позамайданчикових інженерних мереж і споруд та транспортних комунікацій.

У разі якщо загальна кошторисна вартість будівництва об'єкта не визначена згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами, вона визначається на основі встановлених органом місцевого самоврядування нормативів для одиниці створеної потужності.

Отже, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Буравченка Олександра Миколайовича, РНОКПП НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) на користь Запорізької міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915 (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206) суму збитків у розмірі 1 739 (одна тисяча сімсот тридцять дев'ять) грн. 40 коп., судовий збір у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено та підписано 15.03.2021.

Суддя А.О. Науменко