Рішення від 16.01.2021 по справі 160/14819/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 січня 2021 року Справа № 160/14819/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Царікової О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпрі адміністративну справу №160/14819/20 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Мансі» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10.11.2020 Товариство з обмеженою відповідальністю «Мансі» (далі - ТОВ «Мансі», позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, Державної податкової служби України, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДПС України у Дніпропетровській області про відмову у реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2044232/34683253 від 19.10.2020 до розрахунку коригування №18 від 29.09.2020;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування №18 від 29.09.2020 до податкової накладної №11 від 16.09.2020 в порядку, встановленому чинним законодавством.

Позовні вимоги ТОВ «Мансі» обґрунтовані протиправністю оскарженого рішення контролюючого органу. Позивач зазначив, що на виконання вимог п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України підприємством, як продавцем товару, складено по господарській операції із Товариством з обмеженою відповідальністю «Сітара» податкову накладну №11, яку зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), у подальшому позивач направив покупцю повідомлення про зростання вартості товару, з огляду на що останній звернувся з проханням повернути отримані ТОВ «Мансі» кошти. Позивачем на виконання означеного прохання Товариства з обмеженою відповідальністю «Сітара» повернуто контрагенту кошти в сумі 264000, 00 грн., у зв'язку з чим ТОВ «Мансі» складено розрахунок коригування до вищезазначеної податкової накладної та направлено його на реєстрацію в ЄРПН. Відповідач зупинив реєстрацію означеного розрахунку коригування та запропонував позивачу подати письмові пояснення з їх документальним підтвердженням, що позивачем й було зроблено. Незважаючи на викладене, відповідачем-1 прийнято оскаржене рішення, в якому не зазначено конкретних підстав, що обумовлювали б обґрунтованість останнього, оскільки у спірному рішенні відсутні посилання на документи, яких не вистачало для прийняття рішення про реєстрацію поданої позивачем податкової накладної в ЄРПН.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 відкрито провадження у справі №160/14819/20 та призначено її розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

23.12.2020 до суду надійшов від представника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області відзив на позовну заяву (вх. №85666/20), в якому відповідач-1 заперечив проти задоволення позовних вимог. У відзиві контролюючий орган зазначив, що позивачем до повідомлення про розблокування розрахунку коригування не в повному обсязі надані документи, а саме: картка по 361 рахунку, акт звірки між контрагентами.

Дослідивши всі документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню, виходячи з такого.

ТОВ «Мансі» (код ЄДРПОУ 34683253) зареєстровано як суб'єкта підприємницької діяльності - юридичну особу та взято на податковий облік у контролюючих органах від 06.11.2006 (в т.ч. як платника податку на додану вартість (далі - ПДВ).

Згідно із відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до видів економічної діяльності підприємства (коди за КВЕД) належить:

49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний);

46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту;

46.36 Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами;

46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками;

46.90 Неспеціалізована оптова торгівля;

52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту.

01.09.2020 між ТОВ «Мансі» (Постачальник/Продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Сітара» (Покупець/ТОВ «Сітара») укладено договір поставки №01/09/2020 (далі - договір), за умовами якого Постачальник зобов'язався поставити і передати у власність Покупця товари, що є в наявності в Постачальника, а Покупець зобов'язався прийняти ці товари та сплатити їх на умовах договору. Товаром за договором є Товар, зазначений у видаткових накладних Постачальника, які сторони визнають Специфікаціями та з метою зменшення документообігу погоджуються не складати окремі Специфікації на кожну поставку. У накладній вказується перелік Товарів, що поставляються, базові ціни на них, а також можуть бути вказані додаткові умови, розмір знижок, додаткові права та обов'язки сторін (розділ 1 договору).

У відповідності до п.п. 3.3 договору - Покупець зобов'язаний розрахуватись з Постачальником за передплатою, за фактом постачання або через 3 календарних дня з моменту поставки - на умовах, в порядках і формах, що не суперечать чинним законодавчим та нормативним актам.

Як слідує зі змісту позовної заяви та наданих до контролюючого органу пояснень 16.09.2020 позивач та його контрагент-покупець за вищевказаним договором погодились здійснити поставку товару (цукор) загальною кількістю 22 000 кг на загальну суму 264 000, 00 грн. на умовах передплати, у зв'язку з чим ТОВ «Мансі» виставлено ТОВ «Сітара» рахунок на оплату №91 від 16.09.2020, який оплачено Покупцем згідно платіжного доручення №1158 від 16.09.2020 на суму 264 000, 00 грн.

З огляду на отримання оплати за товар, ТОВ «Мансі» на виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України було складено та направлено для реєстрації в ЄРПН податкову накладну №11 від 16.09.2020 на суму 220 000, 00 грн. (в т.ч. ПДВ - 44 000, 00 грн.) з приміткою, що загальна сума коштів, які підлягають сплаті з урахуванням ПДВ становить 264 000, 00 грн., в той час як поточний обсяг поставки за основною ставкою складає 220 000, 00 грн.

Означену податкову накладну зареєстровано в ЄРПН 06.10.2020 за №9254731371, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією квитанції.

Листом за вих. №19/20від 19.09.2020 позивач повідомив покупця (ТОВ «Сітара») про неможливість здійснення поставки товару (цукор) з огляду на збільшення ціни поставки, у зв'язку із зростанням ціни продажу в цілому на ринку, у відповідь на який Покупець направив позивачу лист за вих. №29/09 від 29.09.2020.

В означеному листі ТОВ «Сітара» звернулося до Постачальника з проханням повернути сплачені ним кошти (передоплата) за товар, на виконання чого ТОВ «Мансі» повернуло Покупцю кошти в сумі 264 000,00 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи копією платіжного доручення №426 від 29.09.2020.

З огляду на викладене, позивачем на виконання вимог ст. 201 Податкового кодексу України складено розрахунок коригування №18 від 29.09.2020 до податкової накладної №11 від 16.09.2020 на загальну суму 220 000, 00 грн. (в т.ч. ПДВ - 44 000, 00 грн.) та 07.10.2020 направлено останній на реєстрацію в ЄРПН, однак його реєстрацію було зупинено, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією електронної квитанції (реєстраційний номер документа №9256828528).

У вищезазначеній квитанції зазначено наступні підстави для зупинення реєстрації податкової накладної: «Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 29.09.2020 №18 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Сума компенсації вартості товару/послуги 1701, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги), що відповідає п.5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З метою реєстрації вищевказаного розрахунку коригування до податкової накладної ТОВ «Мансі» складено пояснення за вих. №1 від 09.10.2020 та додано до останніх документальне підтвердження господарської операції, за результатами проведення якої позивачем виписано податкову накладну №11 від 16.09.2020 й у подальшому складено розрахунок коригування №18 від 29.09.2020, зокрема, копії наступних документів: Лист пояснення №1 від 09.10.2020; Договір поставки №01/09/2020 від 01.09.2020 з покупцем ТОВ «Сітара»; Рахунок №91 від 16.09.2020; Платіжне доручення №1 158 від 16.09.2020; Податкова накладна №11 від 16.09.2020; Лист від ТОВ «Мансі» №19/20 від 19.09.2020 про неможливість поставки товару; Лист від ТОВ «Сітара» №29/09 від 29.09.2020 про повернення коштів; Платіжне доручення №426 від 29.09.2020; Розрахунок коригування №18 від 29.09.2020; Договір поставки №10-Ц від 09.09.2020 з постачальником ТОВ «Агро-Експрес-Сервіс»; Рахунок №255 від 16.09.2020; Платіжне доручення №412 від 17.09.2020; Видаткова накладна №548 від 30.09.2020; ТТН №2170 від 29.09.2020; Договір оренди №115-А від 01.07.2018; Договір оренди складу №02/05/18-01 від 02.05.2018; Договір стоянки транспортних засобів №01/06/15 від 01.06.2015; Договір купівлі-продажу пального №1101/19-2 від 11.01.2019; ОСВ по рахунку 105 від 01.01.2020; Наказ та штатний розпис від 01.01.2020.

Вищезазначені пояснення та додані до останніх документи були направлені разом із повідомленням №1 від 09.10.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Означене повідомлення отримано відповідачем 1 згідно квитанції №2 від 09.10.2020.

19.10.2020 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області, прийнято рішення за №2044232/34683253 про відмову у реєстрації означеної податкової накладної, у зв'язку із не наданням платником податку копій документів (без підкреслення): первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Крім того, в графі «Додаткова інформація» контролюючим органом зазначено «відсутні видаткові накладні, 361 рахунок».

Не погодившись із означеним рішенням, позивач оскаржив останнє в адміністративному порядку, звернувшись 22.10.2020 до Комісії ДПС з питань розгляду скарг із відповідною скаргою.

За результатами розгляду скарги підприємства Комісією центрального рівня, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №58884/34683253/2 від 28.10.2020, згідно з яким скаргу позивача залишено без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

В якості підстави для винесення означеного рішення контролюючим органом зазначено «ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передач товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних».

Не погодившись із вищезазначеним рішенням Комісії при Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області та позицією Державної податкової служби України за результатами розгляду поданої підприємством скарги, ТОВ «Мансі» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із цією позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам та вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Пунктом 187.1 статті 187 ПК України визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із приписами п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019, яка набула чинності з 01.02.2020, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі - Порядок №1165).

Згідно з положеннями пункту 3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;

2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;

3) одночасно виконуються такі умови:

загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;

значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D= S/T, де S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами; T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування; значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування; Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування. Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;

4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Згідно із пунктом 4 Порядку №1165 - у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 7 Порядку №1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У пункті 10 Порядку №1165 зазначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (пункт 11 Порядку №1165).

Таким чином, нормами податкового законодавства встановлено обов'язок платника ПДВ скласти податкову накладну/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної на дату виникнення податкових зобов'язань та зареєструвати таку податкову накладну/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН. Направлена податкова накладна/розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в автоматичному режимі перевіряється на відповідність ознакам безумовної реєстрації, і якщо такі ознаки наявні, реєстрація такої податкової накладної (або розрахунку коригування) не зупиняється. У випадку ж подання для реєстрації в ЄРПН податкової накладної (розрахунку коригування), що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, контролюючий орган наділений повноваженнями на здійснення автоматизованого моніторингу такої податкової накладної на відповідність критеріям ризиковості платника податку, а також показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. У разі коли за результатами моніторингу встановлено відповідність господарської операції хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції (за виключенням випадку, коли податкова накладна направлена на реєстрацію платником податку, який відповідає хоча б одному показнику позитивної податкової історії), реєстрація податкової накладної (розрахунку коригування) зупиняється. У разі зупинення реєстрації податкової накладної (розрахунку коригування) платнику податків надсилається квитанція, у якій в обов'язковому порядку зазначається, крім іншого, критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку, а також пропозиція надати пояснення та копії документів, необхідні для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення.

Судом встановлено, що відповідно до отриманої позивачем квитанції, реєстрація сформованого позивачем розрахунку коригування зупинена у зв'язку із її відповідністю пункту 5 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Додатком №3 до Порядку №1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій.

У пункті 5 означених Критеріїв вказано наступне: «Перевищення суми компенсації вартості товару/послуги, зазначеного/зазначеної в розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, поданому отримувачем такого товару/послуги для реєстрації в Реєстрі, величини залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України з 1 січня 2017 р., зазначеного постачальником у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування, складених на отримувача такого/такої товару/послуги, та обсягу постачання з 1 січня 2017 р., зазначеного отримувачем у зареєстрованих у Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування на постачання такого/такої товару/послуги».

Так, в Квитанції контролюючий орган вказав на те, що сума компенсації вартості товару/послуги 1701, зазначеного у розрахунку коригування на зменшення суми податкових зобов'язань, перевищує величину залишку такого товару (різниця обсягу придбання постачальника та обсягу постачання отримувача такого товару/послуги.

З огляду на викладене, відповідачем 1 запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів на підтвердження здійснення відповідної господарської операції.

Разом з тим, суд звертає увагу, що запропонувавши позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної у розрахунку коригування для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації цього розрахунку в ЄРПН, контролюючий орган не визначив конкретного переліку документів, які він вважає належними та достатніми для прийняття позитивного рішення.

Водночас, суд зауважує, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної/розрахунку коригування прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків та переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної. Пропозиція контролюючого органу про надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування без наведення переліку документів, які контролюючий орган вважає достатніми для прийняття позитивного рішення, призводить до ситуації невизначеності та необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, а не будь-яких на власний розсуд.

Вищезазначене відповідає усталеній правовій позиції Верховного Суду, висловленій, зокрема, у постанові від 21.05.2019 по справі №0940/1240/18, а також у постанові від 14.05.2019 по справі №817/1356/18.

Відповідно до пункту 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №520 від 12.12.2019 (далі - Порядок №520), прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Пунктом 5 Порядку №520 передбачено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

-договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

-первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

-розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з пунктом 11 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

-ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

-та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

-та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Таким чином, вищенаведені норми містять орієнтовний перелік документів, необхідних для розгляду комісією регіонального рівня питання про прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, який може відрізнятись для кожної конкретної господарської операції з урахуванням специфіки діяльності платника податків, особливостей здійснення господарської операції (наприклад, поставка, товару, робіт або послуг), події, за якою складено податкову накладну (дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг або дата отримання платником податку товарів/послуг) тощо.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач подав до контролюючого органу пояснення та копії документів щодо господарської операції, по якій зупинено реєстрацію розрахунку коригування до податкової накладної.

Разом з тим, комісія регіонального рівня, незважаючи на надані пояснення та додані документи, що підтверджують наведені у поясненнях факти, прийняла рішення про відмову в реєстрації складеного позивачем розрахунку коригування в ЄРПН.

Суд погоджується з доводами позивача, що надані ним документи та пояснення були достатніми для прийняття контролюючим органом позитивного рішення про реєстрацію в ЄРПН виписаного позивачем розрахунку коригування до податкової накладної, а щодо необхідності подання саме тих документів, про які зазначено в оскаржуваному рішенні, не наведено жодних обґрунтувань.

Крім того, суд зазначає, що відсутність певного документа чи ненадання його контролюючому органу не може бути підставою для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування без наведення відповідного обґрунтування, а також за умови, якщо інші надані документи підтверджують проведення господарської операції.

Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню про відмову в реєстрації в ЄРПН виписаного позивачем розрахунку коригування до податкової накладної, суд зазначає, що таке рішення є необґрунтованим, оскільки зі змісту спірного рішення не вбачається дійсних та об'єктивних підстав для відмови у реєстрації означеного розрахунку.

Щодо викладених контролюючим органом у відзиві на позовну заяву доводів стосовно того, що позивачем до повідомлення про розблокування розрахунку коригування до податкової накладної не було у повному обсязі надані документи, а саме: картка по 361 рахунку, акт звірки між контрагентами, суд зазначає, що відповідачами такі документи не витребовувались під час зупинення реєстрації спірного розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН.

Додатково, суд звертає увагу відповідача-1 на положення абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскарженого рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Натомість, фактичні обставини справи свідчать, що відповідачем означені вище докази на момент зупинення реєстрації спірного розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН у позивача не витребовувались.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає безпідставними викладені відповідачем 1 у відзиві на позовну заяву доводи в обґрунтування власної позиції в контексті не надання позивачем доказів, які контролюючий орган не зобов'язував платника ПДВ надавати під час вирішення питання про реєстрацію вищевказаного розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН.

При цьому, у поясненнях, які були надані до відповідача-2 під час адміністративного оскарження спірного рішення позивач зазначив, що він не має змоги надати вказані в рішенні документи (зокрема, видаткові накладні, 361 рахунок), оскільки фактичної поставки товару не відбулось.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання Державної податкової службу України зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування №18 від 29.09.2020 до податкової накладної №11 від 16.09.2020, суд зазначає таке.

У відповідності до положень п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення).

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Таким чином, нормами Порядку №1246 визначено компетенцію Державної фіскальної служби України щодо реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН на підставі рішення суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України» №1200 від 18.12.2018, Кабінет Міністрів України постановив утворити Державну податкову службу України та Державну митну службу України, реорганізувавши Державну фіскальну службу шляхом поділу та установив, що Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" №227 від 06.03.2019 затверджено, крім іншого, Положення про Державну податкову службу України, відповідно до якого Державна податкова служба України (ДПС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань Державна податкова служба України зареєстрована 17.05.2019 та не перебуває в процесі припинення.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Питання Державної податкової служби" №682-р від 21.08.2019 вирішено погодитися з пропозицією Міністерства фінансів щодо можливості забезпечення здійснення Державною податковою службою покладених на неї постановою Кабінету Міністрів України №227 від 06.03.2019.

Таким чином, повноваження Державної фіскальної служби України передані Державній податковій службі України, а, отже, на даний час повноваження щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування здійснює Державна податкова служба.

Верховний Суд у постанові від 18.06.2020 у справі №824/245/19-а зазначив, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків. Вживання податковим органом загального посилання на підпункт Критеріїв оцінки призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

За таких обставин, суд вважає за доцільне зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в ЄРПН виписаний позивачем розрахунок коригування №18 від 29.09.2020 до податкової накладної №11 від 16.09.2020, датою його фактичного отримання Державною податковою службою України, а саме - 08.10.2020.

В силу вимог частини 1 та частини 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, відповідачем-1, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність оскаржуваного рішення та відповідність останнього нормам діючого законодавства України.

Відтак, перевіривши обґрунтованість доводів позивача, оцінивши наявні у матеріалах справи докази, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ТОВ «Мансі» у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 77, 132, 139, 242-246, 247, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Мансі» (вул. Наукова, буд. 1, оф. 414, с. Дослідне, Дніпропетровська область, 52071; код ЄДРПОУ 34683253) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (вул. Сімферопольська, буд. 17А, м.Дніпро, 49005; код ЄДРПОУ 43145015), Державної податкової служби України (площа Львівська, буд. 8, м.Київ, 04053; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2044232/34683253 від 19.10.2020 про відмову у реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №18 від 29.09.2020 до податкової накладної №11 від 16.09.2020.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунок коригування №18 від 29.09.2020 до податкової накладної №11 від 16.09.2020 в порядку, встановленому чинним законодавством, датою його фактичного направлення для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних - 08.10.2020.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мансі» (код ЄДРПОУ 34683253) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1051 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн. 00 коп.

Стягнути з Державної податкової служби України за рахунок бюджетних асигнувань на користь на користь користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Мансі» (код ЄДРПОУ 34683253) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 1051 (одна тисяча п'ятдесят одна) грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 КАС України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень КАС України.

Повний текст судового рішення складений 16.01.2021.

Суддя О.В. Царікова