12 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/16171/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій,
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, позивач) звернулося в суд з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 6800,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що працівниками ГУ ДПC у Волинській області 21.02.2020 було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 . За результатом проведеної перевірки складено акт №03/48/32-05/ НОМЕР_1 від 24.02.2020, яким встановлено наступне порушення: продаж тютюнових виробів поштучно. Представник позивача вказує, що продаж тютюнових виробів поштучно є порушенням вимог статті 15-3 Закону України від 19.12.1995 №481/95 -BP «Пpo дepжaвнe peгyлювaння виpoбництвa i oбiгy cпиpтy етилового, коньячного і плoдoвoгo, алкогольних напоїв, тютюнових виробів тa пального» у разі порушення якої до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6800 гривень. Позивач просить стягнути з ФОП ОСОБА_1 заборгованість по фінансових санкціях в сумі 6800,00 грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом, ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 15.01.2021, проте, у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи те, що відповідач пред'явлені позовні вимоги не оспорив, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у встановлений судом строк не подав, тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити повністю з таких мотивів та підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області 21.02.2020 на підставі наказу ГУ ДПС у Волинській області від 18.02.2020 №535 та направлень від 18.02.2020 №126 було проведено фактичну перевірку магазину, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 .
За результатом проведеної перевірки складено акт №03/48/32-05/ НОМЕР_1 від 24.02.2020, яким встановлено порушення:
1) статті 15-3 Закону України від 19.12.1995 №481/95-BP «Пpo дepжaвнe peгyлювaння виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плoдoвoгo, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями) - продаж тютюнових виробів поштучно.
2) пунктів 1, 2 статті 3 Закону України №265/95-BP від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями.
Зокрема, при проведенні перевірки магазину в АДРЕСА_1 , де здійснював господарську діяльність СГД ОСОБА_2 , контрольно-розрахунковою операцією було придбано 2 шт. сигарет L&M loft sea bluе зa ціною 2,20 грн. за 1 шт. на загальну суму 4,40 грн. Дані сигарети були придбані з пачки, в якій на момент продажу залишилося 9 шт. Ha пачці сигарет з фільтром L&M loft sea bluе виробником є ПрАТ «Філіп Моріс Україна», зазначена РМЦ 41,90 грн. із врахуванням 5% надбавки з роздрібного продажу тютюнових виробів ціна становить 44,00 грн.
У поясненнях від 21.02.2020 ОСОБА_3 (продавець) зазначила, що продала 2 шт. сигарет L&M loft sea bluе зa ціною 2,20 грн. за 1 шт. на загальну суму 4,40 грн. і не вибила чек, тому що касовий апарат на даний момент був знятий з реєстрації.
29.04.2020 Ратнівська селищна рада повідомила ГУ ДПС у Волинській області, що справа про адміністративне правопорушення комісією розглянута 23.03.2020 тa на гр. ОСОБА_3 було накладено штраф - у розмірі 1700,00 грн.
Крім того, як вбачається з постанови Ратнівського районного суду Волинської області від 16.03.2020 у справі №166/199/20 ОСОБА_3 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 155-1 КУпАП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 34,00 грн.
20.08.2020 ГУ ДПС у Волинській області прийнято рішення №000307-32 про застосування штрафних санкцій до підприємця ОСОБА_1 на підставі абзацу тринадцятого частини другої статі 17 Закону у розмірі 6800,00 грн. за продаж тютюнових виробів поштучно, про що повідомлено відповідача листом від 20.08.2020.
Відповідач не оскаржував рішення про застосування фінансових санкцій ні в судовому ні в адміністративному порядку.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Правовідносини у даній справі врегульовано Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» та Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 (чинними на момент виникнення спірних правовідносин).
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України 481/95-BP від 19.12.1995 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (з наступними змінами та доповненнями).
Статтею 15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар).
Частиною першою статті 17 Закону України №481/95-BP встановлено, що за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу тринадцятого частини другої статті 17 вищевказаного Закону №481/95-BP до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Частиною четвертою, п'ятою статті 17 Закону №481/95-ВР визначено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України. У разі невиконання суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Згідно із пунктами 5, 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (далі - Порядок №790), підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема: акт перевірки додержання суб'єктом господарювання встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства. Рішення про застосування фінансових санкцій, передбачених пунктом 2 цього Порядку, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (ДФС та її територіальні органи, Мінекономрозвитку), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Держстату, Держспоживінспекції відповідно до їх компетенції, визначеної законодавством.
Пунктами 10, 11 Порядку №790 передбачено, що у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду. Суми фінансових санкцій, стягнені відповідно до цього Порядку, зараховуються до бюджету згідно із законодавством.
Рішення про застосування фінансових санкцій у встановленому порядку відповідачем не оскаржене, не скасоване та не виконане в повному обсязі протягом 30 днів з дня вручення його копії.
Відтак, оскільки рішення про застосування фінансових санкцій від 20.08.2020 №000307-32 є чинним, відповідачем добровільно фінансові санкції у повному обсязі не сплачено, тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) до місцевого бюджету (Банк Казначейство України (ЕАП) н/р UA168999980314090561000003321, МФО 899998, одержувач коштів УК у Ратнівському районі /сщ. Ратне/21081500, ідентифікаційний код одержувача 37821937, код виду сплати 135) заборгованість з фінансових санкцій у розмірі 6800,00 грн. (шість тисяч вісімсот грн. 00 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко