справа№380/11/21
11 березня 2021 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого-судді Мартинюка В.Я., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи у м.Львові справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, за участю третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просить:
визнати протиправними дії щодо повернення на до оформлення документів стосовно призначення одноразової грошової допомоги;
зобов'язати повторно розглянути висновок Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про призначення одноразової грошової допомоги та додані до нього документи (заява (рапорт) від 12.05.2020 року з додатками) щодо призначення одноразової грошової допомоги і за наслідками повторного розгляду прийняти одне з рішень, передбачених пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 (про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги).
Позовні вимоги аргументує тим, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України. З 27.03.2020 року є інвалідом третьої групи у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ. З метою отримання одноразової грошової допомоги звернувся до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області з відповідною заявою (рапорт) та усіма необхідними документами, однак листом №117 від 20.07.2020 року отримав відповідь про неналежне оформлення поданих документів, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами. Позивач вважає, що повернення його заяви про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з інвалідністю та доданих до неї документів є протиправним, оскільки чинне законодавство передбачає чіткий алгоритм дій щодо порядку та умов призначення і виплати відповідної грошової допомоги, а також чітко регламентовані повноваження Міністерства внутрішніх справ України за результатами розгляду такої заяви. Зазначає, що спосіб, у який Міністерство внутрішніх справ України розглянуло його заяву та документи чинним законодавством не передбачений, а тому є протиправним.
Відповідач належним чином повідомлений (повідомлення про вручення електронного відправлення, яке міститься в матеріалах справи), проте відзиву на позов у встановлений судом строк не надав, що, у відповідності до вимог ч. 4 ст. 159 КАС України, кваліфікується судом як визнання позову.
Третя особа належним чином повідомлена (повідомлення про вручення електронного відправлення, яке міститься в матеріалах справи), проте у встановлений судом строк пояснень щодо позову або відзиву на позов не подала.
11.01.2020 року було відкрите спрощене позовне провадження в адміністративній справі.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, судом встановлено такі обставини.
ОСОБА_1 відповідно до виписки з акту огляду медико-соціальною експертною комісією №333699 від 27.03.2020 року є інвалідом ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ
13.05.2020 року позивач звернувся із заявою до ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Львівській області про проведення виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності захворювання пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ України.
Департамент фінансово-облікової політики Міністерства внутрішніх справ України листом від 26.06.2020 року № 20564/15-2020 надав відповідь ліквідаційній комісії Головного управління МВС у Львівській області, у якій вказав, що матеріали щодо призначення одноразової грошової допомоги позивачу повертаються на доопрацювання, оскільки, медико-соціальну експертизу проведено із порушенням пункту 10 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 року № 1317, зокрема, до складу комісії, яка проводила зазначену експертизу не був залучений представник закладів охорони здоров'я МВС.
Листом № 117 від 20.07.2020 року позивача повідомлено, що подані ним заява та додані до неї документи повертаються у зв'язку з неналежним оформленням, що унеможливлює прийняття рішення за надісланими матеріалами.
Не погодившись з вказаним листом позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.
Змістом спірних правовідносин є повернення без прийняття рішення заяви позивача про призначення йому одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.«б» ст.64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114, з наступними змінами та доповненнями, особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії.
Згідно з ч.6 ст.23 Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року № 565-XII у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Пунктом 5 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року № 580-VIII, з наступними змінами та доповненнями (далі - Закон № 580-VIII), визнано таким, що втратив чинність Закон України "Про міліцію" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 4, ст. 20 із наступними змінами).
Відповідно до абз.3 п.15 цього ж розділу право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію", зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про Національну поліцію".
Відтак, до правовідносин щодо призначення одноразової грошової допомоги позивачу повинні застосовуватись норми Закону України «Про міліцію» від 20.12.1990 року № 565-XII.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року № 850 затверджений Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок №850).
Відповідно до підп.2 п.3 Порядку №850 грошова допомога призначається і виплачується у разі установлення працівникові міліції інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, у розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, установленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, - у разі встановлення інвалідності III групи.
Згідно з абз.1 п.7 Порядку №850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
Абзацом 2 згаданого порядку передбачено, що до заяви додаються копії:
- довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією;
- постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання;
- акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС;
- сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації;
- документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Відповідно до п.8 Порядку №850 керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги.
Пунктом 9 Порядку №850 передбачено, що МВС в місячний строк після надходження зазначених у пункті 8 цих Порядку та умов документів приймає рішення про призначення або у випадках, передбачених пунктом 14 цих Порядку та умов, про відмову в призначенні грошової допомоги і надсилає його разом із зазначеними документами керівникові органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, для видання наказу про виплату такої допомоги, або у разі відмови - для письмового повідомлення осіб із зазначенням мотивів відмови.
Судом встановлено, що ліквідаційною комісією Головного управління МВС у Львівській області направлено документи до Міністерства внутрішніх справ України для призначення одноразової грошової допомоги позивачу у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією № 333699, яка міститься в матеріалах справи.
Листами № 26.06.2020 року № 20564/15-2020 року та № 117 від 20.07.2020 року згадані документи повернуто позивачу на доопрацювання у зв'язку з їх неналежним оформленням.
Даючи оцінку зазначеним обставинам, суд вважає, що Міністерство внутрішніх справ України, діяло поза межами повноважень які визначені положеннями пункту 9 Порядку №850, який передбачає прийняття одного з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.
Тому твердження відповідачів, що при розгляді документів позивача жодного рішення не приймалось, а лист Міністерства внутрішніх справ України 26.06.2020 року № 20564/15-2020 року та лист Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області № 117 від 20.07.2020 року мають рекомендаційний характер і не є відмовою в призначенні йому одноразової грошової допомоги, спростовуються наведеним.
Окрім того, судом береться до уваги постанови Верховного суду від 30.01.2018 року у справі № 822/1579/17 та від 03.10.2018 року у справі № 361/7249/18, у яких сформовано правовий висновок, що за результатом розгляду документів про виплату одноразової грошової допомоги МВС України зобов'язане прийняти одне з двох рішень: про призначення або про відмову в призначенні вказаної грошової допомоги.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Міністерства внутрішніх справ України щодо неприйняття одного з рішень, передбачених п.9 Порядку №850, не відповідають критерію правомірності, передбаченого п.1 ч.2 ст.2 КАС України, а тому є протиправними.
Як наслідок підлягають задоволенню і похідні вимоги щодо спонукання до вчинення дій.
Відтак, позовні вимоги є обгрунтованими, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Що стосується судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.139 КАС України, такі підлягають стягненню на користь позивача.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Міністерства внутрішніх справ України щодо повернення на дооформлення документів ОСОБА_1 стосовно призначення одноразової грошової допомоги.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України (адреса: м.Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) повторно розглянути висновок Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) та додані до нього документи (заява (рапорт) від 12.05.2020 року з додатками) щодо призначення одноразової грошової допомоги і за наслідками повторного розгляду прийняти одне з рішень, передбачених пунктом 9 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 року №850 (про призначення або про відмову в призначенні грошової допомоги).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства внутрішніх справ України (м.Київ, вул.Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 00032684) на користь ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ), 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.Я.Мартинюк